Informacje

15.11.2013 16:00 oświadczenie Senatorska Investment

Inwestor biurowca przy Starówce: "realizacja projektu zgodnie z harmonogramem"

SERWISY:

- Oświadczam, że spółka Senatorska Investment nie otrzymała żadnego dokumentu ze strony Urzędu m. st. Warszawy, zobowiązującego inwestora do wstrzymania budowy inwestycji realizowanej przy ulicy Senatorskiej i Podwale - poinformował w piątek po południu pełnomocnik firmy, adwokat Andrzej Muszyński.

"W związku z powyższym realizacja projektu nadal odbywa się zgodnie z harmonogramem. Potwierdzamy posiadanie wszystkich wymaganych dokumentów, a przede wszystkim pozwolenia na budowę" - napisano w dokumencie rozesłanym do mediów.

"Spółka uzyskała wszystkie wymagane uzgodnienia i opinie oraz nie naruszyła żadnych przepisów" - czytamy w oświadczeniu.

ZOBACZ CAŁE OŚWIADCZENIE INWESTORA.

Prezydent wstrzymuje budowę

To odpowiedź na piątkową konferencję ratusza, na której prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz wstrzymała budowę biurowca przy pl. Zamkowym. Jako powód, podała konflikt interesów pomiędzy osobą, która wydawała pozwolenie, a jednym z architektów.

Po południu Senatorska Investment - wystosował oświadczenie i zwołał konferencję prasową. W imieniu inwestora wypowiadał się na niej adwokat Andrzej Muszyński.

- Inwestorowi nie zarzuca się żadnych uchybień prawnych, natomiast inwestor ma ponieść skutki prawne jakichś niejasnych dla mnie działań urzędu miasta Warszawy. Inwestor żadnych przepisów prawnych nie naruszył – mówił na konferencji Muszyński.

"Robił wizualizacje"

Dodał, że inwestor zapłacił prawie 3 mln zł za budynek przy ul. Podwale 1.

– W tej chwili usiłuje się tę inwestycję storpedować. Nie jest dla mnie zrozumiałe z jakich przyczyn, bo żadnych podstaw prawnych do wzruszenia tej decyzji nie ma – stwierdził adwokat.

Odniósł się również do słów prezydent.

- W tej chwili wiąże się wstrzymanie pozwolenia na budowę z tym, że rzekomo projektantem był pan Bartosz Naperty. Pan Bartosz skończył wydział architektury, ale nie ma uprawnień do projektowania budynków i w związku z tym nie był projektantem tego budynku. Pod projektem podpisały się inne osoby. Inwestor nie miał nic wspólnego z panem Bartoszem Naperty. Rzeczywiście robił on wizualizację tego budynku na cele procedury - wyjaśnił adwokat.

"Rola nie była kluczowa"

Jolanta Zdziech-Naperty już wcześniej twierdziła, że przed podjęciem decyzji nie informowała przełożonych, że współtwórcą koncepcji architektonicznej budynku jest jej syn. - Nie robiłam tego. Nie było takiej potrzeby – mówiła na łamach "Wprost" i dodała, że rola jej syna w tym projekcie nie była kluczowa.

Kontrowersyjny biurowiec przy Starówce

Biurowiec ma zostać zrealizowany przez spółkę Senatorska Investment na działce przy pl. Zamkowym. Na potrzeby inwestycji ma zostać wyburzona część budynku na ul. Podwale 1. Pomysły zastąpienia tej kamienicy budynkiem przeznaczonym na biura wywołały kontrowersje, kamienica nie jest jednak zabytkiem. Problemem okazało się natomiast sąsiedztwo Starego Miasta, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Choć inwestor twierdził, że projekt został skonsultowany ze specjalistami UNESCO, to polski komitet organizacji odciął się od tych doniesień.

Z informacji ratusza wynika, że konsultacje z Centrum Światowego Dziedzictwa w Paryżu nie były konieczne, ponieważ teren, na którym stoi kamienica, nie znajduje się w ścisłej strefie określonej wpisem UNESCO; granicą wpisu jest ul. Podwale.

Konferencja ratusza w sprawie biurowca:

lata/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Włóczykij

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.11.2013 15:37 ~Włóczykij

  Jak czytam wasze komentarze to nie wiem czy żyjemy na tym samym świecie. :) To inwestor jest winien wydania prawidłowego pozwolenia na budowę i teraz powinien kary płącić? Teraz tylko brakuje, żeby inwestor pozwał miasto, bo ma do tego świete prawo. Po wielu latach użerania się z urzędasami dostał wszystkie dokumenty, w normalnym postępowaniu, a teraz karzą mu wstrzymac budowę?

 • kaktus232

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.11.2013 10:51 ~kaktus232

  Kiedy spółką Senatorska Investment i jej poczynaniami zajmie się prokurator?

 • Baron

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.11.2013 10:48 ~Baron

  Wydaje się, że w tej chwili sprawie powinna przyjrzeć się Prokuratura, bo powtórzenie całej procedury wygeneruje tylko dodatkowe koszty dla miasta. Sprawa śmierdzi na kilometr...

 • Olo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.11.2013 23:27 ~Olo

  Ok. "Pan Bartosz skończył wydział architektury, ale nie ma uprawnień do projektowania budynków i w związku z tym nie był projektantem tego budynku".
  Rozumiem w takim razie, że on znalazł się w zespole po to, by załatwił zgody i pozwolenia ze strony Urzędu Miasta - u swojej mamy.

 • gosc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.11.2013 19:33 ~gosc

  ale się urzędasy za nasze pieniądze bawia. Az huczy. Lapowki to chyba ciezarowkami sa wywozone bo przewal goni przewal.

 • a2222

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.11.2013 17:00 ~a2222

  Czyżby HGW znowu chciała nabrać Warszawiaków obiecanką?

 • lala

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.11.2013 16:14 ~lala

  pani haniu a kto za to zaplaci? urzednicy czy my podatnicy? moze najwyzszy czas zeby urzednicy odpowiadali swoim majatkiem za bledne decyzje moze wtedy urzednicze zwoje mozgowe zaczna pracowac

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »