Informacje

20.12.2016 07:10 demonstrujący wyprowadzeni

Interwencja przed Sejmem.
Służby postawiły ogrodzenie

SERWISY:

Część osób demonstrujących przed Sejmem została w nocy z poniedziałku na wtorek siłą wyprowadzona przez policjantów - informuje TVN24. Jak relacjonują protestujący, służby wezwały ich do rozejścia się ze względów bezpieczeństwa. Policja twierdzi, że funkcjonariusze działali na wniosek Straży Marszałkowskiej.

Obywatelski protest w pobliżu bramy wjazdowej do Sejmu trwa od piątkowego wieczoru, kiedy posłowie opozycji rozpoczęli okupację sali plenarnej.

Co się wydarzyło?

Jak relacjonuje obecny na miejscu reporter TVN24 Radomir Wit, protestujący zostali we wtorek po godz. 4 nad ranem siłą przesunięci z prowizorycznego miasteczka, jakie powstało w okolicach parlamentu.

Demonstranci przekonują, że policjanci wezwali ich do rozwiązania zgromadzenia, ponieważ według nich jest ono "nielegalne".

Mieli twierdzić, że działają na polecenie Straży Marszałkowskiej. Funkcjonariusze mieli też powoływać się na względy bezpieczeństwa oraz to, że protestujący "zagrażają bezpieczeństwu osób i mienia".

Przez wyprowadzeniem demonstrantów policja miała dwukrotnie ostrzec zebranych przed Sejmem. Ostatecznie część osób przeniesiono. Po przeprowadzeniu akcji, demonstranci zostali oddzieleni od "miasteczka" kordonem policji.

Jak informuje reporter TVN24, na miejscu pojawiły się również ciężarówki wypełnione barierkami. Policja ustawa z nich dodatkowe ogrodzenie przed Sejmem.

Ulica Wiejska jest nieprzejezdna. Na miejscu pojawiła straż pożarna, która ugasiła koksowniki przy, których ogrzewali się demonstranci. Protestujący zostali przesunięci przez policję na drugą stronę ulicy. Policjanci przenieśli całe obozowisko na drugą stronę ulicy.

- Działaliśmy na wniosek Straży Marszałkowskiej, która się do nas zwróciła podnosząc to, że osoby te blokują możliwość wyjazdu z terenu Sejmu. Ta droga jest drogą ewakuacyjną - powiedziała podinsp. Magdalena Bieniak z zespołu prasowego stołecznej policji. - W związku z tym została podjęta decyzja o rozwiązaniu tego zgromadzenia, o czym jego uczestnicy zostali poinformowali i poproszeni o opuszczenie tego miejsca, po to aby stworzyć dojazd dla służb ratunkowych - poinformowała.

Jak dodała, część osób zastosowała się do wezwań policji. - Pozostali, mimo wielokrotnych wezwań policji, nie zastosowali się do tych wezwań. 10 osób zostało wyprowadzonych. Te osoby stoją po drugiej stronie ulicy - powiedziała Bieniak.

Poinformowała, że nikt nie został zatrzymany.

Kryzys sejmowy

W piątek w Sejmie posłowie opozycji zablokowali sejmową mównicę po wykluczeniu z obrad przez marszałka Sejmu posła PO Michała Szczerby, wówczas została ogłoszona przerwa.

Obrady Sejmu zostały wznowione przez marszałka w Sali Kolumnowej, tam odbyły się głosowania, m.in. nad budżetem na 2017 r. Posłowie opozycji twierdzą, że nie było w nich kworum i że były one nielegalne.

Przed Sejmem w piątek wieczorem zebrała się manifestacja zorganizowana przez KOD. Posłowie opozycji pozostają od piątku w sali obrad Sejmu.

Czytaj też na tvn24.pl

ts/mtom/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • fakty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.12.2016 23:52 ~fakty

  Byłoby zabawne gdyby nie przemoc przed Sejmem, ataki na reporterów, wezwania do krwawego majdanu i wściekli esbecy wokół.

 • Bul

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.12.2016 21:27 ~Bul

  Bronisław Komorowski sam przyznaje, że miał satysfakcję, gdy rozwrzeszczany tłum napastował kobietę.

 • Konstanty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.12.2016 20:12 ~Konstanty

  Platforma Obywatelska i Nowoczesna najwyraźniej zostaną sami na „placu boju”. Przewodniczący PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział, że jeżeli media wrócą do budynku sejmu, jego partia nie będą dalej okupować Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.

 • Magdalena

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.12.2016 19:22 ~Magdalena


  Obserwer~Obserwer

  Z jednej strony PiS zły i niedobry, a z drugiej gdyby wasz kochany Rychu Petru był u władzy, ewentualnie PO, to dzisiaj mielibyśmy już kilkaset tysięcy uchodzców i to tych najgorszych, których pozbyłaby się Merkelowa.
  Współczuvie~Współczuvie

  My się tak bronimy przed tymi uchodźcami, bronimy, a i tak nas dosięgli w Berlinie. To się w głowie nie mieści. R.I.P.

  Niech spoczywa w pokoju.

 • Kapitan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.12.2016 19:18 ~Kapitan

  Pod hasłami obrony demokracji i wolności słowa bronią esbeckich emerytur i swoich interesów.

 • ryhu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.12.2016 19:09 ~ryhu

  za po takie manify były gazowane,ubecy mają za duże emerytury więc mają czas i kasę mafestować

 • focsti

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.12.2016 18:53 ~focsti


  gorszy sort~gorszy sort

  Szkoda, że PiS-owska Policja nie interweniuje jak narodowcy odpalają race i petardy na ulicach.
  Wprost~Wprost

  Szkoda, że nie widzisz różnicy między odpalaniem rac i petard, a próbami blokowania rządu państwa.

  A po nicku widzę, że ty również łyknąłeś jak pelikan bajkę jakoby Kaczyński obrażał opozycję mówiąc o niej "gorszy sort". To sformułowanie wyrwane z kontekstu robi furorę wśród ignorantów, którym nawet nie chce się wysłuchać całej wypowiedzi w której on tego użył. Całe PO.

  Buahahah. Oczywiście Kaczyński zawsze jest wyrwany z kontekstu. Jakoś słyszałem całą jego tyradę i o tym gdzie stało ZOMO i o gorszym sorcie. A rządu nikt nie blokuje. Niech sobie broszka z małym zajadłym panem robią co chcą. Jednak panią premier proszę o opublikowanie wyroków TK i dotrzymywanie słowa nawet jeśli kłamstwo wyborcze jest wedlug niej normalnością.

 • Janusz Warszawski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.12.2016 17:47 ~Janusz Warszawski

  Czyżby strach przed Suwerenem?!

 • maxx

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.12.2016 15:26 ~maxx

  Skoro PiS tak dba o porządek, to kiedy wreszcie zajmie się tym ohydnym koczowiskiem na Placu Krasińskich? Tutaj grupka ludzi przeszkadza — a tam rozbite namioty i instalacje ze starych muszli klozetowych są OK? Kilkumiesięczny chlew przed Sądem Najwyższym szkodzi dużo bardziej niż kilkudniowy protest pod Sejmem.

 • Wprost

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.12.2016 15:11 ~Wprost

  gorszy sort~gorszy sort

  Szkoda, że PiS-owska Policja nie interweniuje jak narodowcy odpalają race i petardy na ulicach.

  Szkoda, że nie widzisz różnicy między odpalaniem rac i petard, a próbami blokowania rządu państwa.

  A po nicku widzę, że ty również łyknąłeś jak pelikan bajkę jakoby Kaczyński obrażał opozycję mówiąc o niej "gorszy sort". To sformułowanie wyrwane z kontekstu robi furorę wśród ignorantów, którym nawet nie chce się wysłuchać całej wypowiedzi w której on tego użył. Całe PO.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »