Informacje

28.11.2013 17:02 ARCHITEKT ODPOWIADA NA PYTANIA WARSZAWIAKÓW

Internauci o Rotundzie:
Ile miejsca! A gdzie reklamy?

SERWISY:

Projekt rewitalizacji symbolu Warszawy wzbudził sporo emocji czytelników tvnwarszawa.pl. Razem z jego autorem odpowiadamy na dwa najczęściej pojawiające się pytania.

Jak ma wyglądać Rotunda po modernizacji, dowiedzieliśmy się w czwartek. Międzynarodowy konkurs na projekt wygrała pracownia Gowin Siuta z Krakowa.

>> CZYTAJ WIĘCEJ <<

Młodzi architekci, zgodnie z wymogami konkursowymi, zaproponowali zachowanie tego, co najważniejsze w tym symbolicznym budynku - generalskiego wężyka wokół dachu i ażurowej konstrukcji. Dodali mnóstwo światła, a wokół zaprojektowali elegancki, choć nieco pustawy, skwer miejski. Na rozpiętych nad nim linach mają zawisnąć lampy, które po zmroku stworzą "świetlny sufit". Jest też możliwość budowy niewielkiego kina letniego w amfiteatrze.

Skąd tam tyle miejsca?

Uwagę naszych czytelników od razu zwrócił jeden szczegół - proponowany skwer jest znacznie większy, niż dziś. Szczególnie dużo miejsca przybyło od strony ulicy Marszałkowskiej.  - Czyżby chcieli ją zwęzić? - pytali.

Owszem, chcą. Ale nie krakowscy architekci, tylko władze Warszawy. I nie tyle samą Marszałkowską, co dzisiejsze rondo Dmowskiego. Zgodnie z planami miasta, w przyszłości ma ono zajmować znacznie mniejszą powierzchnię. Być może nie będzie już rondem, lecz stanie się zwyczajnym skrzyżowaniem.

- Takie wytyczne były zapisane w warunkach konkursu - zawraca uwagę Krzysztof Siuta, jeden z autorów zwycięskiego projektu. I dodaje: - Plac zaprojektowany jest tak, by dało się go realizować etapami. Najpierw na działce PKO i ewentualnie na gruncie miejskim, a po przebudowie skrzyżowania także na odzyskanym w ten sposób terenie.

Architekt zwraca też uwagę, że w planach miasta jest odtworzenie naziemnych przejść przez Aleje Jerozolimskie i Marszałkowską.

A gdzie reklamy?

Drugi komentarz, który powtarza się w kontekście Rotundy, to ironiczne pytanie: gdzie zniknęły wszystkie reklamy wielkoformatowe?

Konkursowe wizualizacje, trochę mimochodem stały się głosem w toczącej się właśnie w mieście debacie o zasłaniających budynki siatkach. Pokazały, jak mogłoby wyglądać miasto, gdyby udało się je odsłonić.

- Nie mamy nic przeciwko temu, by traktować naszą pracę jako głos w tej sprawie. W Krakowie udało się minimalnie uporządkować tę kwestię i różnica jest kolosalna. Jestem pewien, że w Warszawie też to w końcu nastąpi i bardzo się cieszę, że mogę mieć w tym udział - mówi Siuta. I dodaje: - Jadąc w czwartek rano do Rotundy widziałem, że PKO zdjął z niej swoje reklamy. Mam nadzieję, że to pierwszy krok w tym kierunku.

ZWYCIĘZCA KONKURSU O PROJEKCIE ROTUNDY:

roody/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • oburzony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.11.2013 14:54 ~oburzony

  Przejścia naziemne? co to za wymysł!?! nigdzie na świecie nie ma takich rozwiązań gdzie tylko możliwe!
  a u nas do tego chcą wrócić!

 • sceptyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.11.2013 13:59 ~sceptyk

  Pomysł zwężenia skrzyżowania dwóch głównych ulic Warszawy, gdzie już dzisiaj sa korki, jest zupełnie bezmyślny!!!
  Gdzie na swiecie, w normalnych krajach, zwęża się najwazniejsze ulice miast!
  I po co? Żeby zrobić nikomu do niczego niepotrzebny placyk???

 • mieszkaniec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.11.2013 11:11 ~mieszkaniec

  Namiot musi zniknać bo notorycznie zakłóca cisze nocna! Juz zostały wyslane pisma do urzędów w tej sprawie.

 • Jacek G

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.11.2013 09:14 ~Jacek G

  Mam także nadzieję, że oprócz namiotu znikną wreszcie trzy ohydne gabloty- potworki.

 • Inkwizytor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.11.2013 08:37 ~Inkwizytor

  marceli_naliterebemarceli_naliterebe

  Nie tylko Centrum powinno być bez reklam. Reklamy powinny być tylko wzdłuż autostrad, dróg ekspresowych, a w ogóle ktoś powinien selekcjonować to co się pokazuje. Kiedy wreszcie przestaniemy być azjatycką bandą o wrażliwości estetycznej zaporoskiego chłopa?


  Podejżewam, że nigdy nie pozbędziemy się tych reklam. Zbyt duża kasa dla miasta, ta oficjalna jak i ta przekazywana pod stołem.

 • swędzimniełokieć

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.11.2013 08:35 ~swędzimni…

  Skrzyżowanie w tym miejcu :)) Kierowcy już nie raz udowodnili, że nie potrafią pokonywać krzyżówek z tramwajami. Przy takiej Feminie mamy 2-3 kolizje w tygodniu.

 • pablsox123

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.11.2013 08:23 ~pablsox123

  A mnie tosmieszy bo kto widział zeby w wielkim miescie przecinały sie najwieksze dwie głwne ulice przez samo centrum??paranoja,powinni zwezić marszałkowska.

 • CR7

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.11.2013 07:35 ~CR7

  Taa... jasne - może w ogóle zamknąć ruch kołowy na Marszałkowskiej BUAHAHA - kto wpadł na ten idiotyczny pomysł zężenia ronda??? No to ja współczuję tym, co tam będą jeździć... Natomiast w pełni popieram pomysł WARSZAWA BEZ REKLAM!!! Precz z tym śmietnikiem!

 • gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.11.2013 00:21 ~gość

  No Wreszcie może zlikwidują obskurny i głośny namiocik za rotundą, który aktualnie jest zajmowany prezez gessler bar. Namiot w centrum Warszawy? To przesada.

 • inżynier

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.11.2013 21:55 ~inżynier

  Wspólnie z naszą ekipą startowaliśmy w konkursie na nową rotundę, odpadliśmy bo wiemy że naszemu projektowi dużo brakowało, ale patrząc na projekt zwycięzców z punktu widzenia inżynierskiego nie widzę szans żeby projekt został zrealizowany w pełnym zakresie tak jak jest prezentowany na wizualizacjach (brak jakichkolwiek elementów technicznych obsługujących budynek, pom. techniczne, chillery, centrale wentylacyjne, czerpnie, wyrzutnie powietrza). Wygląda na to że wystarczy zrobić dobrze kadrujące się wizualizacje aby wygrać konkurs. Szkoda że w zwycięskiej pracy nie widać (przynajmniej na materiałach prezentowanych) żadnych praktycznych rozwiązań. Powodzenia i szczęscia w dalszych pracach

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »