Informacje

09.12.2010 20:26 zima w mieście

Internauci: Nie odśnieżać, czekać na odwilż

SERWISY:

Ulice powinny być posypywane żwirem a nie solą. Służby powinny też czekać na odwilż, zamiast odśnieżać, aż jezdnie będą czarne – tak przynajmniej sądzi większość internautów, którzy wzięli udział w sondzie tnwarszawa.pl. O zdanie zapytaliśmy ich po tym, jak prezydent Warszawy powiedziała, że odśnieżanie jest za drogie. 

Gorącą dyskusję na tvnwarszawa.pl wywołały słowa prezydent Warszawy, która w czwartek rano w radiu TOK FM powiedziała, że odśnieżanie miasta jest za drogie, a jezdnie zamiast solą powinny być posypywane żwirem.

- W innych krajach śniegu nie sprzątają i ludzie się do tego przyzwyczajają - mówiła. Gronkiewicz-Waltz zasugerowała także, że pieniądze, które miasto wydaje na walkę z zimą, można by przeznaczyć na inne cele. Zastrzegła jednak, że na razie ratusz nie zmienia strategii.

Większość "za"

W czwartek wieczorem prawie trzy tysiące osób zagłosowało w sondzie i wyraziło swoje zdanie na ten temat. O godz. 20.00, 65 proc. z nich uważało, że lepiej sypać żwir i czekać na odwilż. 35 proc. było zdania, że służby powinny sypać sól i odśnieżać, aż jezdnie będą czarne.

 "Żwir lepszy niż sól"

Internauci, którzy podzielają opinię prezydent miasta, wskazują na podobne rozwiązania zastosowane w innych europejskich miastach. Ponadto przekonują, że sypanie soli jest szkodliwe.

 

 

 

"Żwir zniszczy samochody"

Zwolennicy odśnieżania i sypania soli twierdzą z kolei, że zastasowanie żwiru wiąże się z licznymi zagrożeniami dla kierowców. Zwracają także uwagę, że akcja sprzątania żwiru też wiąże się z wydatkami:

 

 

Miasto w tym roku wydało już 18 mln zł na walkę z zimą. - Sytuacja jest poważne - przyznają urzędnicy i zapowiadają, że czas najwyższy pomyśleć o innych sposobach walki z zimą.

par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • pompompom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.12.2010 15:25 ~pompompom

  A czy samochody nie powinny mieć czasami błotników, które by te kamyki, które JESZCZE się nie wbiły w śnieg i mogą wylatywać spod kół zatrzymywały.

 • louis

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.12.2010 14:18 ~louis

  A dla mnie to może w ogóle nie być sypane, ani solą ani żwirem. Nauczyć sie jeździć po śniegu i już, a nie ze napada 15 cm śniegu i Warszawa sparaliżowana, bo ludzie nie wiedza dlaczego auto nie hamuje albo nie przyspiesza. A jak nie umiemy jeździć po śniegu to do komunikacji miejskiej.

 • evening

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.12.2010 13:40 ~evening

  Nowoczesne preparaty do odśnieżania nie zawierają soli, są neutralne dla środowiska i samochodów. Wystarczy chcieć.

 • M.

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.12.2010 13:38 ~M.

  anty-anty - rece sobie polam zamiast glupoty pisac ;)

 • józio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.12.2010 13:21 ~józio

  Drogo to wychodzi utrzymanie tej całej
  bandy leni w ratuszu z panią H włącznie

 • anty-anty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.12.2010 12:53 ~anty-anty

  anty-sól to zrób sobie z niej maseczke może a pieskowi jak tak źle kup buty! mój jakoś nie narzeka bo po każdym spacerze ma myte łapki a ja nie mam zamiaru łamać nóg bo sobie wymyśliliście nieodśnieżanie!

 • komarrider

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.12.2010 12:29 ~komarrider

  70% to może przesada, ale faktem jest, że są takie drogi. Zdarzają się również dziurawe "betonówki" oczekujące na asfalt, na których sytuacja nie jest lepsza. Co do odśnieżania to nie ma siły, żeby podczas masywnego opadu jezdnia była czarna. Moim zdaniem siły powinny być skierowane wtedy na newralgiczne punkty takie, jak podjazdy na mosty, wiadukty itp., a dopiero po opadzie postarać się przynajmniej troszkę zebrać zalegający na jezdni śnieg. Dziwne, że na terenach wiejskich pługi bywają rzadko, a auta jeżdżą. Wydaje mi się, że do jazdy po płaskiej powierzchni wystarczy dobrze ujeżdżony śnieg no i rozwaga kierowców.

 • Czuly

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.12.2010 12:22 ~Czuly

  do anty sól- powodzenia ci życze. Moja matka dziś zwichnęła bark bo na nieposypanym chodniku był lód pod sniegiem. Kobieta ma 60 lat i wyła z bólu. Psu możesz kupić skarpetki.

 • Produkt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.12.2010 12:11 ~Produkt

  Taka różnica, że to jest stolica państwa UE, a nie podbiałostocka wieś. Ulice powinny być odśnieżone, bo płacimy podatki w Warszawie a kierowcy dodatkowo płacą podatek drogowy w cenie benzyny.

 • obserwator

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.12.2010 12:08 ~obserwator

  Media informują o żwirze, a nie keramzycie. Nawet jeżeli będzie to keramzyt, to pozostanie sprawa klimatu, który w Warszawie nie jeszcze taki jak w krajach skandynawskich. Gdyby w Polsce gruba warstwa śniegu leżała kilka miesięcy to pewnie lepiej byłoby nie odśnieżać i założyć łańcuchy lub opony z kolcami. Niestety nasz klimat zmienny jest. Nawet komunikacja publiczna miałaby problemy w takich warunkach - zakładam, że Ratusz będzie kontynuował politykę zmuszania mieszkańców do rezygnacji z jeżdżenia samochodami prywatnymi i zapewni wspaniale funkcjonującą komunikacje miejską. Tak czy siak, teraz ratusz może być zachwycony tym pomysłem, ale nie mam zaufania do urzędników miasta że będą w stanie przewidzieć konsekwencje tej decyzji. I chyba chodzi tutaj o ten brak zaufania do urzędników .

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »