Informacje

01.05.2012 18:08 kłótnia o lotnisko babice

Internauci: "Najwyższa
pora zamknąć to lotnisko"

SERWISY:

Ten spór powraca po każdym wypadku w rejonie lotniska Babice. - Najwyższa pora je zamknąć - mówią mieszkańcy pobliskich bloków na Bemowie i Bielanach.

- Mieszkańcy czują się zagrożeni. Ruch samolotów z tego lotniska wzmaga się z każdym dniem. Przy takich warunkach atmosferycznych jak dzisiejsze awionetki i samoloty przelatują nad zwartą zabudową, tuż nad blokami osiedla Żoliborz III co kilka minut – napisała na Kontakt24 Pani Renata.

Jak dodaje, piloci nagminnie odchodzą od ścieżek lotu i nie przestrzegają przepisów ustawy Prawo Lotnicze. - Czy zarządzający lotniskiem Babice Bemowo zdają sobie sprawę z coraz większego zagrożenia i hałasu, jakie te samoloty czynią dla okolicznych mieszkańców? - pyta nasz czytelniczka.

Dyskusja toczy się również na forum tvnwarszawa.pl. – Najwyższa pora zamknąć ten obiekt, pozostawiając wyłącznie bazę Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Szkolenie w tym miejscu pilotów oraz ruch awionetek stwarzają zbyt wielkie niebezpieczeństwo. Dookoła powyrastały liczne osiedla. Kto słyszał, aby w takim miejscu działało lotnisko? – zastanawia się Jacek_G.

- Może w końcu ktoś się za to weźmie. Starty samolocików w tygodniu o 1:30 w nocy. O bezpieczeństwie nie wspomnę – dodaje Bezpośredni.

W sondażach problemu lotniska nie ma

W 2009 roku dzielnica Bemowo przeprowadziła sondaż wśród mieszkańców. 94 proc. z nich stwierdziło, że nie odczuwa żadnych niedogodności związanych z funkcjonowaniem lotniska. Nic dziwnego, bo większość samolotów lata na Bielanami i Trasą Armii Krajowej, na granicy z Żoliborzem.

Podobną ankietę również w tym samym roku na zlecenie władz Bielan i Żoliborza przeprowadziła firma Homo Homini. Tylko niecałe 28 proc. mieszkańców potwierdziło, że problemem są dla nich przelatujące samoloty.

Dla 46 proc. problemem jest hałas, ale 74 proc. z nich jako jego główne źródło wskazało ruch uliczny. Samoloty były trzecią wybieraną przyczyną (23,5 proc.). Bardziej mieszkańcom Bielan i Żoliborza doskwiera "nocne życie" pod domami (25 proc.). Hałas powodowany przez lotnisko przeszkadza tylko 11 proc. badanych.

Pytani o to, co najbardziej przeszkadza im w sąsiedztwie lotniska wskazywali natomiast przede wszystkim na hałas (44 proc.) i poczucie zagrożenia wypadkiem lotniczym (26 proc.). 45 proc. mieszkańców jest zdania, że lotnisko powinno działać bez zmian, a 39 proc. opowiada się za wyłączeniem ruchu cywilnego i pozostawieniem jedynie bazy LPR.

Zginęły dwie osoby

We wtorek mały samolot spadł na ziemię na bemowskim lotnisku i stanął w płomieniach. Zginęły dwie osoby. Według relacji świadków, samolot przechylił się, runął i uderzył w końcówkę pasa startowego. Od razu stanął w płomieniach, a słup czarnego dymu widać było z daleka.

Kilka dni wcześniej na lotnisku awaryjnie lądował inny samolot, który miał problemy z podwoziem.

W 2006 roku awionetka lecąca w kierunki Babic rozbiła się na wiadukcie ulicy Słowackiego, nad Trasą Armii Krajowej. Wtedy też zginęli pilot i uczeń.

bf/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • pylot

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.09.2012 18:21 ~pylot

  Sie nie podoba to się wyprowadź, co nie wiedzieliście luidzie gdzie będziecie mieszkac? Śmieszni jesteście.

 • vaenonimus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.07.2012 15:33 ~vaenonimus

  Proponuję dzwonić na lotnisko ze skargami http://www.lotnisko-babice.pl/kontakt.php, jak to nie pomoże to petycja. Róbcie zdjęcia jak latają bezpośrednio nad blokami. Samo się nie zrobi niestety - a ruch samolotów coraz większy - w ładną pogodę w sobotę od 7 rano spać nie można.

 • jabama7

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2012 20:36 ~jabama7

  Mieszkam przy ul.Pełczyńskiego 19.Od ok.2tygodni przeżywam horror.Przez całą dobę w moim małym mieszkanku,które miało być azylem,panuje nieustanny hałas.Słychać go od strony s8,a także z dołu,ponieważ tą małą wąską uliczką-dotychczas w miarę cichą-skracają sobie drogę kierowcy zjeżdżający z trasy-w tym niestety również motocykliści.Ruch ,a przede wszystkim hałas,trwają non stop.Zamknięte okna niewiele pomagają.

 • mapa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2012 13:12 ~mapa

  Bardzo lubię lotnisko "Babice". Lubię oglądać samoloty, i przestrzeń lotniska. Mieszkam na Boernerowie, w najbliższej okolicy. Przestrzeń lotniska daje oddech całej dzielnicy - to klin napowietrzający Warszawę. Nie wierzę, że mieszańcom przeszkadzają małe samolociki. To akcja developerów, którzy zabudowaliby najlepiej całe miasto. Jest to szczególnie atrakcyjne, kiedy teren nie ma zagospodarowania przestrzennego i za małe pieniądze ("pod stołem") powstają całe kwartały blokowisk, bez dróg, szkół i innej infrastruktury. A potem mieszkańcy narzekają.

 • BMW

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2012 08:22 ~BMW

  Przeszkadza wam lotnisko na bemowie ? To zapraszam przeprowadzić się bliżej okęcia. Wtedy docenicie jak te lotnisko jest cichutkie :)

 • wiem jak było

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.05.2012 18:51 ~wiem jak było

  KIMon~KIMon

  LUDZIE ! A kto wam kazał budowac sie albo kupowac mieszkania pod samym lotniskiem ? Wystarczy sie przejśc - niektóre wille wpychaja sie na teres lotniska - nie podoba sie bliskośc lotniska zmieńcie miejsce zamieszkania.
  Uważajcie gdzie sie wprowadzacie - lotnisko to nie jest autostrada która zbudowano znienacka wam po oknami.
  Jak za gotówkę kupowałem mieszkanie na mokotowie w latach 80 tych to był majątek o którym nie macie pojęcia.Wtedy ktoś kto kupował nie myślał a od jakiejś spółdzielni za małe pieniądze , raty to ,choćby trupiarnia pod blokiem nie robiła różnicy . Ten co tego nie przeżył nich zamilknie i uwierzy na słowo" BREDZI ".Pełno tu wpisów na różne tematy, dzisiejszych tumanów ,co im się zdaje. Ale to nie powód by ich czytać przed spuszczeniem do kibla. Ja kupiłem za gotówkę ,rodzice dopełnili wszelkich wpłat ,w możliwie najszybszych terminach.Niestety nie dostałem,moje mieszkanie dostał ważniejszy obywatel . Milicjant ? Wojskowy ? ,albo inny zasłużony .

 • popo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.05.2012 14:39 ~popo

  emes~emes

  Mieszkam na Chomiczówce 29 lat i bardzo lubię to lotnisko. Nie przeszkadza mi "towarzystwo" samolotów i ich hałas (a nawet go lubię). Wolę trochę lotniczego warkotu niż 24 godzinny hałas ruchliwej ulicy. Szybowce, helikoptery LPR i małe latanie ma swój urok. Od czasy do czasu trafi się też jakiś koncert. Kiedyś było jeszcze ciekawiej, bo było sporo spadochroniarzy oraz maszyny wojskowe.

  1000 razy lepsze lotnisko niż kolejne osiedle, ktore ma tam ochotę postawić niejeden developer.


  a ja pamiętam czasy jak na bemowie startowały wojskowe iskry to w szkole w 106 -tce nauczyciele lekcje przerywali taki był hałas:o)

 • KIMon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.05.2012 09:10 ~KIMon

  LUDZIE ! A kto wam kazał budowac sie albo kupowac mieszkania pod samym lotniskiem ? Wystarczy sie przejśc - niektóre wille wpychaja sie na teres lotniska - nie podoba sie bliskośc lotniska zmieńcie miejsce zamieszkania.
  Uważajcie gdzie sie wprowadzacie - lotnisko to nie jest autostrada która zbudowano znienacka wam po oknami.

 • bemol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.05.2012 08:11 ~bemol

  Ekonomia ponad wszystko - po wprowadzeniu opłat z tytułu użytkowania terenu przez lotnisko - w skali jak zrobiono to w przypadku okolicznych spółdzielni mieszkaniowych, problem rozwiąże się sam. Opłaty z tytułu korzystania z lotniska przegonią samoloty!

 • ma_dzia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.05.2012 00:35 ~ma_dzia

  Od Broniewskiego-AK do pasa lądowań to 3 kilometry

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »