Informacje

25.08.2013 07:00 forum tvnwarszawa.pl

Internauci: bilety powinny być jeszcze tańsze

SERWISY:

Ponad 50 proc. internautów, którzy wzięli udział w sondzie tvnwarszawa.pl jest zdania, że bilety komunikacji miejskiej powinny być jeszcze tańsze niż zaproponował to stołeczny ratusz. - Drenaż kieszeni w toku. To jest kpina. Pani Prezydent oczekujemy zauważalnej obniżki cen biletów, o 20 proc. minimum - napisał jeden z czytelników. Na naszym forum toczy się zażarta dyskusja, a najwięcej emocji budzi projekt Karty Warszawiaka.

35 proc. internautów tvnwarszawa.pl, którzy wzięli udział w naszej sondzie, uznało, że propozycje, jakie w czwartek przedstawiła Hanna Gronkiewicz-Waltz, są dobre, bo dzięki nim warszawiacy zaoszczędzą.

52 proc. pytanych jest zdania, że bilety powinny być jeszcze tańsze niż zaproponowano. 13 proc. twierdzi, że karty miejskie powinny kosztować tyle samo dla wszystkich.

Ratusz zaproponował likwidacje biletów jednorazowych, trzydniowych, 40 i 60 minutowych. W zamian wprowadzony ma być bilet 75 minutowy (za 4,40 zł) oraz weekendowy (ważny w obu strefach) za 28 zł oraz 40 zł dla grup do 5 osób. Od 1 stycznia 2014 roku nie zmieni się cena biletu 20 minutowego oraz dobowego.

Dla osób, które płacą podatki w Warszawie będzie Karta Warszawiaka. Za bilet 30-dniowy, po podwyżce w styczniu 2014 r., osoby z kartą zapłacą 98 zł (o 2 zł taniej niż teraz - red.), a pozostali 110 zł, za 90-dniowy zaś odpowiednio 250 zł (tyle samo co obecnie - red.) i 280 zł.

Co z mieszkańcami podwarszawskich miejscowości?

Najwięcej emocji na forum tvnwarszawa.pl budzi pomysł wprowadzenia Karty Warszawiaka, która ma być wydawana osobom, które płacą podatek dochodowy PIT w Warszawie. Miejsce zameldowania, czyli adres w dowodzie osobistym, nie będzie brany pod uwagę. Ma to zachęcić do płacenia podatków w stolicy osoby, które tu mieszkają, ale z urzędem skarbowym rozliczają się gdzie indziej. Ich liczbę ratusz szacuje na kilkaset tysięcy.

Propozycja nie spodobała się przede wszystkim mieszkańcow podwarszawskich miejscowości.

- Mieszkam w Piasecznie, a pracuję w Warszawie. Cała podwyżka nie jest mi na rękę, bo będę płacił ponad 500 złotych za 90 dniowy – napisał Czytelnik.

Willi dodaje: - Wszystko bardzo fajnie, ale co z mieszkańcami Zielonki, Ząbek i innych miejscowości "satelit". Ludzie rozliczają się tam, gdzie mieszkają. I mają płacić więcej ponieważ dojeżdżają do Warszawy do pracy – pyta internauta.

Jak dodaje, oplatające stolicę miasteczka to sypialnie stolicy. - Teraz wyobraźmy sobie, że te tysiące ludzi na przykład z Piaseczna zaczną rozliczać się w Warszawie. Co na to władze samego Piaseczna – zastanawia się Willi.

"Śmiech na sali"

Zastrzeżenia są również co do samej ulgi dla osób płacących podatki w stolicy.

- Ulga jest zbyt niska, żeby komukolwiek opłacało się zawracać sobie głowę zmianą danych w Urzędzie Skarbowym. W większości przypadków wiąże się z koniecznością napisania wytłumaczenia dlaczego do tej pory nie zgłosiliśmy zmiany adresu zamieszkania. Później pozostaje tylko liczyć, że szanowny Urząd Skarbowy nie wlepi nam za to mandatu. Nawet jeśli ktoś zmieni adres zamieszkania i zapłaci w Warszawie podatek, ciągle pozostaje problem adresu zameldowania. A dopóki taki człowiek wynajmuje mieszkanie, dopóty zostanie zameldowany w swojej rodzinnej miejscowości i zapłacony przez niego podatek wróci w formie Janosikowego – napisał Kleks.

- To jest żadna łaska. Podniesiono ceny biletów do jakiś nienormalnych na skalę europejską wysokości, a teraz "łaskawie" zostawiają w geście dobroczynności ceny na niezmienionym poziomie. Drenaż kieszeni w toku. To jest kpina. Pani Prezydent oczekujemy zauważalnej obniżki cen biletów, o 20 proc. minimum – apeluje kolejny internauta.

W podobnym tonie pisze Mav: - Również liczyłam na większą różnicę, bo 2 zł to po prostu śmiech na sali.

- To jest paranoja jakaś, dzielenie ludzi na lepszych i gorszych. Rozumiem podatki, ale czy dla 12 złotych mamy zostać podzieleni - irytuje się Kaska.

- Karta Warszawiaka tańsza o 12 zł i myślicie, że taką kwotą przyciągniecie podatników – pyta Mirka.

"Płaci podatki w Warszawie to karta mu przysługuje"

Ci, którzy popierają najnowsze propozycje ratusza podkreślają, że ulgi dla płacących tu podatki to dobre rozwiązanie.

– Dobry pomysł. Płaci podatki w Warszawie to karta mu przysługuje. I nie ma, że ten z Piaseczna, ten z Grodziska, z Łodzi czy Lublina. Liczy się czy płaci podatki w Warszawie – napisał Obserwer.

Z kolei internauta Asd napisał: - Bardzo dobrze, Mieszkam w Warszawie 20 lat i tutaj się rozliczam. Chcę aby to miasto, w którym pracuję miało profity z tego tytułu.

W podobnym tonie pisze Cr7: - Skoro przyjezdni nie chcą płacić tutaj podatków to czemu roszczą sobie pretensje, że nie będą mogli korzystać z przywilejów – zastanawia się internauta.

Olaaaa natomiast pisze: - Mieszkam w Pruszkowie, ale zupełnie nie rozumiem o co tyle hałasu. Od 5 lat pracuję w Warszawie i od razu po podjęciu pracy przerzuciłam się z płacenie podatków do stolicy. Skoro tu pracuję, spędzam sporo czasu i korzystam z dobrodziejstw tego miasta to naturalną koleją rzeczy coś się temu miastu ode mnie należy. I w tej kwestii jestem po stronie Warszawiaków.

ZOBACZ JAK OPOZYCJA KOMENTUJE PROPOZYCJĘ RATUSZA.

bf//par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • jurek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.08.2013 15:56 ~jurek

  A ja się zapytam: kto jest prawdziwym warszawiakiem a kto nie?
  Podejrzewam że około 70-80% to ludnośc która napływała do Wawy po wojnie. Więc zanim zaczniecie kogoś obrażać, wyzywać od Słoików itp zajrzyjcie w swoją metrykę.

 • Aslo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.08.2013 09:53 ~Aslo

  @kilovolt
  O główny bajkopisarz forum powrócił, hehehe... Niedługo udowodnisz że Warszawa po drugiej wojnie światowej odbudowała się tylko własnymi siłami bez pomocy innych, a Powstawnie Warszawskie to zakończyło się wielkim i bezapelacyjnym sukcesem (w końcu warszawskie)... Hehehe w bajkach wszystko jest możliwe...
  A tak poważnie to żeby coś udowodnić musisz posłużyć się przykładami, argumentami, dowodami, liczbami, a w Twoich wypowiedziach tego wsszystkiego brakuje. Cóż fakty nie przemawiają za Twoją tezą, ale widać że działasz według zasady że "to tym gorzej dla faktów". Albo też podchodzisz do wszystkiego jak dziecko które po prostu uważa że jest tak jak myśli i nie może być inaczej... Ale mimo wszystko bardzo bawi mnie Twoje życie we własnym wyimaginowanym świecie, więc chętnie poczytam jeszcze trochę Twoich bajek, bo bajarzem jesteś dobrym, musisz tylko popracować nad ortografią...

 • kilovolt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.08.2013 18:49 ~kilovolt

  Nie no ten Aslo nadal się produkuje. Udowodniłem już Warszawa rozwija się w zdecydowanej większości z pieniędzy warszawiaków i na szczęście żadnej łaski pozostałych Polaków nie potrzebuje. A ten oczywiście odwraca kota ogonem jak np. w sprawie SKM-ki. Udowodniłem, że tu warszawiacy akurat żadnej łaski nie potrzebowali jak i w przypadku żadnej innej inwestycji. Ja już tłumaczyć kolejny raz tego samego nie będę. A ty dalej się produkuj, manipuluj, odwracaj kota ogonem aby udowodnić, że czarne jest białe, a białe jest czarne.

 • Aslo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.08.2013 15:27 ~Aslo

  @kilovolt
  Na wstępie muszę CI pogratulować, po raz pierwszy Twoja wypowiedź napisana jest poprawnie i bez błędów składniowych czy ortograficznych. Widać że wakacje się kończą i dzieci zaczynają zaglądać do książek...
  A co do sensowności tego co napisałeś to tylko przyznałeś mi rację ale tego nawet nie zauważyłeś. SKM-a dojeżdża do lotniska i nie służy tylko warszawiakom, ale to warszawicy z kartą warszawiaka będą płacić za ten dojazd mniej niż osoby spoza warszawy, choć warszawa nie dołożyła nawet ZŁOTÓWKI do budowy tej linii kolejowej... W końcu rozumiesz że sam przyznajesz mi rację odwołując się do takich przykładów? A jak nie teraz to zrozumiesz na czym polega logiga jak skończysz gimnazjum...
  A co do urzędników to taka krótka wyliczanka: rozbudowa górczewskiej, kasprowicza, brakujący fragment torowiska na Powstańców śląskich z górczewską. Trzy inwestycje miejskie które powinny trwać kilka miesięcy a wlekły się/wleką od lat, przez niekompetnecje urzędników, których tak bronisz...
  Warszawa się rozwija tylko i wyłącznie dzięki łasce pozostałych Polaków, którzy tolerują ją jako swoją stolicę. Było tak w czasie II wojny światowej, było tak tuż po niej, i jest tak teraz. Gdyby nie fakt bycia stolicą warszawa byłaby miastem pokroju Radomia czy Nowego Dworu Mazowieckiego. Nie ma tu ani przemysłu, ani złóż naturalnych, lokalizacja słaba, jedynie status stolicy jest plusem tego miasta.

 • kilovolt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.08.2013 02:45 ~kilovolt

  @Aslo
  Jednak zdemaskowałem głupka który po wykazaniu manipulacji potrafi tylko inwektywami rzucać. Kłamiesz tutaj tylko ty próbując wmówić chociaż, że tylko Warszawa korzysta z takiego dobrodziejstwa. SKM-ka dojeżdża oczywiście do lotniska zatem służy nie tylko warszawiakom a łączy głównie lotnisko z dworcami kolejowymi, he, he. Po toruńskiej póki co jeżdżą autobusy, ale miasto będzie musiało płacić niedługo za tą możliwość. Zatem twoje argumenty są od czapy, wykazałem to czarno na białym. I jeszcze ten twój argument, że to urzędnicy są głupi bo nie umieją zbilansować budżetu. Otóż powiem ci chłopczyku, że urzędnicy planują inwestycje i nie ich winą jest te janosikowe, bo ty byś chciał aby w Warszawie nie było żadnych inwestycji tylko płacić janosikowe. A tak niestety nie jest i trzeba brać kredyt właśnie ze względu na te janosikowe. Warszawa się rozwija i to właśnie ze swojego budżetu i żadna łaska pozostałych Polaków nie jest im do niczego potrzebna. A ty się dalej wij i produkuj swoje wypociny próbując wmówić że czarne jest białe. I tak już nikt tego nie przeczyta.

 • Stanisław

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.08.2013 18:23 ~Stanisław

  Jestem Warszawiakiem i w sumie to się dziwie postawie samych Warszawiaków. Nic oprócz zniżki kilku złotowej nie zyskaliśmy a awanturujemy sie jakby nie wiadomo co. Wielkie zadowolenie bo inni bedą płacili więcej!!. Co za prostacki kraj że taka nienawiść w nas panuje. Ludzie troche szacunku do innych, przecież jesteśmy jednym narodem a chcemy sie nawzajem powybijać. Niech każdy płaci gdzie chce podatki, niech mieszka gdzie chce, pracuje gdzie chce i bedzie spokój. Za chwile znów będzie podwyżka dla wszystkich i ta cała zniżka pójdzie w cholerę. Dajemy sie tylko robić w konia takimi zagrywkami naszej Pani prezydent i tak naprawdę niczego nie zyskujemy na dłuższą metę.

 • Aslo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.08.2013 16:06 ~Aslo

  @kilovolt
  Jak widać kretynowi można tłumaczyć łopatologicznie a on i tak nie zrozumie... Otóż to że praństwo wydaje tutaj więcej pieniędzy niż pobiera w postaci janosikowego to FAKT a nie manipulacja, więc przestań kłamać, bo liczby po prostu nie kłamią... To Ty manipulujesz, ponieważ próbujesz porównywać inwestycje w jednym mieście z inwestycjami w całym kraju. Prosiłem żebyś znalazł miasto w którym państwo wydawałoby tyle pieniędzy państwowych co tutaj, ale Ci się nie udało bo takiego po prostu nie ma.
  To że Warszawa musi brać kredyt na zapłatę janosikowego nie jest normalne, ale to wina warszawskich urzędników którzy nie potrafią zbilansować budżetu.
  Nie wypisuj bredni że karta warszawiaka daje zniżki tylko przy korzystaniu z inwestycji miejskich, bo nie szukając daleko póki co SKM-ka dojeżdża do lotniska, a po trasie toruńskiej jeżdża autobusy miejskie. Więc znowu kłamiesz.
  No a co do planowanych inwestycji to służyć mają głównie warszawiakom którzy chcieliby w końcu nie stać w korkach a jeździć (tak się pisze to słowo) płynnie, tylko żeby to się kiedyś ziściło niezbędna jest łaska pozostałych Polaków, których do siebie zniechęcacie. Tak jak tylko i wyłącznie dzięki łasce naszych dziadków odbudowano te ruiny po 45 roku.

 • kilovolt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.08.2013 13:44 ~kilovolt

  Alabama ~Alabama

  Karta Warszawiaka dla płacących podatki w Warszawie.
  A co z tymi warszawiakami, którzy podatków nie płacą:
  dzieci
  emeryci
  bezrobotni
  renciści
  niepracujące żony

  I tu się okazuje, że projekt ma dziury. Już zaczeliście liczyć ile wasza rodzina zaoszczędzi na Karcie Warszawiaka, a tu się okazuje, że zaoszczędzi tylko pracujący tata, dzieci w wieku szkolnym - nie, żona na wychowawczym też nie.

  I tak będzie chyba sprawiedliwie. Nie płacisz podatków - nie masz praw i przywilejów.
  Warszawski podatkowiczu - twoja rodzina też nie będzie mieć prawa do tańszych biletów do ośrodków kultury - tak jak to jest w projekcie. Nie płacą podatków.

  Nie ma żadnej dziury. Wystarczy, że zgłosisz do US warszawski adres zamieszkania czyli wypełnisz NIP-3 i to załatwi sprawę, a to że jeden płaci więcej drugi mniej a jeszcze inny chwilowo wcale nie ma żadnego znaczenia, każdy płaci przecież proporcjonalnie do swoich dochodów i tak jest sprawiedliwie.

 • kilovolt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.08.2013 13:38 ~kilovolt

  @Aslo
  Twórz dalej swoje farmazony, że Warszawa dostaje od państwa pieniądze gdy tymczasem jest odwrotnie gdyż musi oddawać w postaci janosikowego. A to, że musi brać kredyt aby spłacić janosikowe nie jest rzeczą normalną, a trudno aby miała zaprzestać inwestycji. Janosikowe ze swego założenia miały wpłacać miasta, które tych pieniądzy mają ponad miarę a skoro kredyt jest właśnie głównie z powodu janosikowego to nie jest normalne. A ty dalej manipuluj faktami wskazując inwestycje państwowe i to tylko wokół Warszawy zapominając, że takich inwestycji jest w całej Polsce mnóstwo. A nie warszawiacy inwestycji warszawskich poza dofinansowanych częściowo przez Unię nie finansują wcale. Nikt do budżetu warszawskiego spoza Warszawy się nie dokłada, jest dokładnie na odwrót. A twoje wypociny to tylko kiepska manipulacja. Inwestycje państwowe z kartą warszwiaka nie mają nic wspólnego, gdyż karta ta służy wyłącznie do zniżek w korzystaniu z infrastruktury warszawskiej a nie jak ty próbujesz wmówić że również z tych inwestycji państwowych. Tamte inwestycje służą w równej mierze warszawiakom jak i przyjezdnym w tym właśnie słoików a szczególnie również turystom. Wschodnia obwodnica Warszawy np. jest w większym interesie słoików ze wschodu niż warszawiaków, bo oni na wschód zdecydowanie rzadziej jeszczą i lobbować za nią będą głownie ci spoza Warszawy. Zatem mieszanie tamtych inwestycji z kartą warszawiaka jest twoją głupią manipulacją na którą nikt się nie nabierze, bo to nie Warszawa coś dostaje tylko wszyscy, również ci jak ty którzy teraz na Warszawę psioczą.

 • Alabama

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.08.2013 13:11 ~Alabama

  Karta Warszawiaka dla płacących podatki w Warszawie.
  A co z tymi warszawiakami, którzy podatków nie płacą:
  dzieci
  emeryci
  bezrobotni
  renciści
  niepracujące żony

  I tu się okazuje, że projekt ma dziury. Już zaczeliście liczyć ile wasza rodzina zaoszczędzi na Karcie Warszawiaka, a tu się okazuje, że zaoszczędzi tylko pracujący tata, dzieci w wieku szkolnym - nie, żona na wychowawczym też nie.

  I tak będzie chyba sprawiedliwie. Nie płacisz podatków - nie masz praw i przywilejów.
  Warszawski podatkowiczu - twoja rodzina też nie będzie mieć prawa do tańszych biletów do ośrodków kultury - tak jak to jest w projekcie. Nie płacą podatków.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »