Informacje

24.10.2014 06:55 PLANY GRUPY KONKRET

Inteligentne miasto w Modlinie.
Co dzieje się w twierdzy?

SERWISY:


Minął rok, odkąd jedna z największych fortyfikacji w Europie trafiła w prywatne ręce. Wiemy, co udało się zrobić przez ten czas w Twierdzy Modlin i - przede wszystkim - jakie są dalsze plany grupy Konkret dla tego terenu.

Przypomnijmy: twierdza w Modlinie od 2008 roku była dziewięciokrotnie wystawiana na sprzedaż. Bezskutecznie. Mimo obniżania ceny z początkowych 200 milionów złotych, nie udało się znaleźć chętnego na ten gigantyczny, zabytkowy obiekt. Dopiero w sierpniu zeszłego roku, za stosunkowo niewielką kwotę niespełna 18 milionów złotych kupiła go poznańska firma Konkret.

W licytacji padła wprawdzie suma 35,7, ale przy zakupie zabytku przysługuje obniżka o połowę. A twierdza jest zabytkiem - to 58 hektarów gruntu wraz z zabudowaniami. Wśród nich są XIX-wieczne koszary - drugi, najdłuższy w Europie, ponad 2-kilometrowy budynek.

Konserwator zgadza się na zmiany

Twierdza jest zabytkiem mocno podupadłym. Odkąd przestało pilnować jej wojsko, była zaniedbana i rozkradana. Łupem złodziei padło właściwie wszystko, co przedstawiało wartość i dało się wynieść, w tym cenne okucia, balustrady czy piece, a nawet potężne, metalowe wrota.

By zachęcić inwestorów, konserwator zabytków wydał wytyczne do zagospodarowania twierdzy. Dopuścił adaptację koszar do funkcji mieszkalnej, ale zastrzegł, że nie może być jedyną. Poza nią dopuścił funkcje hotelową, usługową, kulturalną i turystyczną. Zalecenia umożliwiają też budowę podziemnych parkingów i niezbędnych dojazdów, a także małej architektury.

Ponadto teren cytadeli powinien pozostać ogólnodostępny, podobnie jak część wnętrz oraz części budynku koszar wraz z tarasami widokowymi na Wieży Tatarskiej i Wieży Białej.

Sprytne miasto

Firma Konkret to doświadczony deweloper. Zrealizowała m.in. City Park - kompleks hotelowo-mieszkalny na terenie dawnych koszar ułanów na poznańskim Grunwaldzie. Po sierpniowej transakcji prezes Wiesław Jan Prusiecki zapowiadał w TVN, że w Modlinie chce skorzystać z tego doświadczenia. Na antenie TVN24 roztaczał wizję smart city - inteligentnego miasta. Kompleksu, w którym można mieszkać, pracować, uczyć się i bawić. Ile z tej koncepcji jest nadal aktualne i co udało się zrobić?

- Praca wre - odpowiada reprezentujący firmę Konkret Piotr Ratajczyk. I dodaje: - To potężne wyzwanie, które trzeba dopracować w każdym szczególe. Ani planowanie, ani realizacja nie skończą się z dnia na dzień.

Firma wpompowała już w Modlin blisko 8 milionów złotych. Za te pieniądze wykonano najpilniejsze naprawy dachów, niektórych skarp i umocnień. Uporządkowano część zieleni, wyremontowano kanalizację sanitarną, udrożniono deszczową. Udało się też wyremontować pomieszczenia dawnego aresztu, w których przez pewien czas planowano utworzyć hotel. - Może się wydawać, że to niewiele, ale koszary mają 2250 metrów długości. Każdą rzecz trzeba więc pomnożyć razy 2250 metrów bieżących. Kwoty idą w miliony - tłumaczy Ratajczyk.

Na zlecenie inwestora powstaje też pełna, trójwymiarowa inwentaryzacja twierdzy i jej cyfrowy model.

To jednak nic w porównaniu z pieniędzmi, które trzeba wyłożyć, by zamienić dawne fortyfikacje w inteligentne miasto. Wartość całej inwestycji Konkret szacuje na miliard złotych. Oczywiście nie będzie jej realizować tylko ze środków własnych. Liczy na wsparcie instytucji publicznych, w tym środki unijne, ale przede wszystkim na komercyjnych partnerów. W jakiej formule?

- To też jest na etapie planowania. Część budynków prawdopodobnie będziemy realizować i komercjalizować sami. Inne mogą być budowane we współpracy z przyszłymi użytkownikami, pod konkretne potrzeby. Tam, gdzie będzie to możliwe i nie naruszy integralności zabytku, możliwa będzie też sprzedaż działek przeznaczonych pod konkretne funkcje podmiotom, które będą same finansować i realizować inwestycje - tłumaczy Ratajczyk.

Ale zastrzega: - Oczywiście najpierw powstanie spójna koncepcja całego miasteczka i każdy partner będzie musiał się w nią wpasować. Modlin ma tworzyć harmonijną całość, także pod względem architektury.

ROZMOWA Z WIESŁAWEM JANEM PRUSIECKIM:

Zmiany w planie, potem konkurs

Niewykluczone, że na tę całościową koncepcję urbanistyczno-architektoniczną rozpisany zostanie międzynarodowy konkurs. Wcześniej - do końca 2014 roku - gotowy ma być masterplan z podziałem na strefy i funkcje. Do ogłoszenia konkursu niezbędna będzie jeszcze decyzja radnych Nowego Dworu Mazowieckiego -  by realizacja smart city była w ogóle możliwa, zmienić mu się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który na razie dopuszcza na terenie twierdzy wyłącznie funkcję sportową i turystyczną.

Inwestor nie powinien mieć z tym jednak problemów - w marcu radni Nowego Dworu Mazowieckiego jednogłośnie przyjęli uchwałę o przystąpieniu do zmiany planu.

- Zależy nam na tym, żeby ta inwestycja się udała, bo to oznacza pracę i rozwój miasta. A współpraca z inwestorem i konserwatorem układa się dobrze, więc nie było więc powodów, by nie wyjść naprzeciw tym oczekiwaniom - uważa burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego Jacek Kowalski. Pytany, czy nie jest zawiedziony tempem prac dodaje: - To jest bardzo trudny temat. Rok to przy takiej skali bardzo mało czasu. Jestem daleki od huraoptymizmu, ale nie widzę też powodów do krytykowania tego tempa.

Radni i burmistrz widzieli też już pierwsze, robocze koncepcje zagospodarowania twierdzy. Inwestor przedstawił im niedawno kilka możliwości. W jednej z nich pojawia się wysoka dominanta, ale Konkret zastrzega, że na razie nie zapadły żadne rozstrzygnięcia, a szkice są jedynie poglądowe.

Inwestor zapewnia natomiast, że duża część terenu pozostanie otwarta. Wzdłuż twierdzy, od strony rzeki powstać ma też promenada i przystań.

Twierdza jest otwarta

Póki co, twierdza pozostaje więc malowniczą, ale jednak ruiną. Po raz pierwszy od lat ma jednak gospodarza, który w dodatku udostępnił ją zwiedzającym. - Można zwiedzić teren, niektóre budynki i podziwiać widok z wieży. Lepiej się tylko wcześniej umówić, kontakt jest na stronie internetowej - zachęca Ratajczyk.

Firma Konkret liczy też na to, że nim zacznie się budowa, na terenie twierdzy uda się zorganizować imprezy, koncerty i festiwale. Do dyspozycji jest teren, na którym bawić może się nawet 100 tysięcy ludzi.

TWIERDZA MODLIN Z LOTU PTAKA:

PRZEWODNIK O TWIERDZY:

Karol Kobos

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • sreyurt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.07.2017 15:33 ~sreyurt

  Joanna~Joanna

  Nie lubię stwierdzenia dziennikarzy, którzy mówią "kupili Twierdzę Modlin" - nie kupili całej miejscowości a tylko Cytadelę w Twierdzy Modlin!

  Twierdza Modlin to nie jest miejscowość tylko osiedle w Nowym Dworze Mazowieckim.

 • Joanna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.10.2014 15:07 ~Joanna

  Nie lubię stwierdzenia dziennikarzy, którzy mówią "kupili Twierdzę Modlin" - nie kupili całej miejscowości a tylko Cytadelę w Twierdzy Modlin!

 • Kapral Jw 3606

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.10.2014 05:53 ~Kapral Jw 3606

  Jw 3606 wiosna 1988 I Batalion na jesieni 1989 jednostka przeniesiona do Białegostoku na ul.Kawaleryjską.Pozdrawiam kapral P.K.

 • ksiądz fikary

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.10.2014 02:03 ~ksiądz fikary  zadowolony z życia~zadowolony z życia

  hmmm a ja głupi zamiast iść do wojska studiowałem.
  ksiądz fikary~ksiądz fikary

  Ciebie by do wojska nie wzięli. Tam w komisji poborowej jest psycholog, głupoli nie przyjmuje.
  uki~uki

  ten sam co w ck dezertarach: to jest kura? a dlaczego Pan tak mysli

  Dobre! Gratuluję poczucia humoru. Pizdeawiam.

 • Orko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.10.2014 01:52 ~Orko

  Miasto inteligentniejsze od jego mieszkańców pewnie. Zwali się banda yupis i swoją obecnością zaśmiecą okolicę.

 • Poborowy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.10.2014 21:45 ~Poborowy

  kapral~kapral

  ostatni rocznik modlina 1989 potem skonczyło się wojsko w modlinie 21 jednostek i w środku żandarmeria..gałachy itd,,,


  Ostatni pobór był w czerwcu 1999 a koniec w maju 2000 (skrócili służbę wtedy) i tylko zostało rozkraść co popadnie a było co...

 • BRONEK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.10.2014 18:58 ~BRONEK

  Szkoła Podoficerska-Szkolna Kompania Saperów 1970 rok,dowódca plutonu sierż Podlewski,i ta zgraja pretorianów [kaprali],na czele z tym czubem Grotowskim-jak pochlał to świr.Ciekawe czy ktoś pamięta?Pozdrawiam Bronek

 • uki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.10.2014 18:46 ~uki


  zadowolony z życia~zadowolony z życia

  hmmm a ja głupi zamiast iść do wojska studiowałem.
  ksiądz fikary~ksiądz fikary

  Ciebie by do wojska nie wzięli. Tam w komisji poborowej jest psycholog, głupoli nie przyjmuje.

  ten sam co w ck dezertarach: to jest kura? a dlaczego Pan tak mysli

 • pigeon999

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.10.2014 18:34 ~pigeon999

  TWIERDZA moja kochana od dziecka. Tych co pisali kiedy byli w wojsku moż nawet widziałem jak szli do łaźni albo do pralni gdzie teraz hotel jest. Miło patrzeć jak coś się tu zaczyna dziać.

 • ksiądz fikary

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.10.2014 11:18 ~ksiądz fikary

  zadowolony z życia~zadowolony z życia

  hmmm a ja głupi zamiast iść do wojska studiowałem.

  Ciebie by do wojska nie wzięli. Tam w komisji poborowej jest psycholog, głupoli nie przyjmuje.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »