Informacje

13.02.2013 12:19 decyzja z rygorem natychmiastowej wykonalności

Inspektor nakazał opuszczenie mieszkań przy Targowej 70

SERWISY:


- Dalsze przebywanie w kamienicy przy Targowej 70 stwarza zagrożenie dla mieszkańców dwóch lokali – stwierdził powiatowy inspektor nadzoru budowlanego i nakazał ich opuszczenie w trybie natychmiastowym. Budowniczowie pobliskiej stacji metra nie mają sobie nic do zarzucenia.

- Ze względu na występujące zagrożenie bezpieczeństwa ludzi i mienia niniejszej decyzji nadaje się rygor natychmiastowej wykonalności – czytamy w piśmie skierowanym przez Andrzeja Kłosowskiego, powiatowego inspektora nadzoru budowlanego do wspólnoty mieszkaniowej Targowa 70.

Nakaz natychmiastowego opuszczenia dotyczy mieszkań numer 6 i 59. Jak poinformowała nas jedna z mieszkanek problem dotyczy łącznie siedmiu osób.

"Jesteśmy w szoku"

Decyzja jest efektem kontroli przeprowadzonej w budynku 31 stycznia 2013 roku. – Stwierdzono wyraźne uszkodzenia elementów konstrukcyjnych – oświadcza inspektor i wylicza liczne spękania, szczelny i odspojenia.

- Jesteśmy w szoku. Nie wiemy, co robić. Pismo dostaliśmy w poniedziałek o 15:00. Urzędnicy do tej pory bagatelizowali ten problem, a jednak mieliśmy rację – mówi tvnwarszawa.pl Maciej Borowski, mieszkaniec kamienicy.

Decyzję nadzoru budowalnego komentuje jedna z mieszkanek ul. Targowej.

"Nie ma niebezpieczeństwa"

Decyzja inspektora jest zaskoczeniem dla Metra Warszawskiego. – Wszystkie ekspertyzy wskazują, że nie dzieje się tam nic niebezpiecznego. Nie ma zagrożenia. Na razie przeprowadzony został pierwszy etap prac zabezpieczeniowych. Po zakończeniu budowy, wykonawca przywróci budynki do stanu sprzed rozpoczęcia prac – utrzymuje Krzysztof Malawko, rzecznik Metra Warszawskiego.

W podobnym tonie wypowiada się Mateusz Witczyński, rzecznik AGP, spółki budującej II linię metra. – Z naszych ekspertyz wynika, że nie ma niebezpieczeństwa obniżenia nośności konstrukcji budynku – mówi i dodaje, że samego pisma PINB na razie nie widział, dlatego nie będzie go do komentował.

W ciągu kilku dni ma dojść do spotkania władz dzielnicy ze wspólnotą i przedstawicielami metra, a w przyszłym tygodniu mieszkańcami zagrożonych kamienic. - To nie jest nasz budynek. Odpowiedzialność za stan budynku powinien wziąć na siebie wykonawca - zwraca uwagę Barbara Dżugaj, rzeczniczka Pragi Północ.

"Pękały przed budową"

O pękających ścianach kamienic pisaliśmy na tvnwarszawa.pl już w styczniu. Niepokojące szczeliny zaaobserwowano także w budynku przy Targowej 67. Metro Warszawskie przekonywało wtedy, że ich stan techniczny był zły jeszcze przed rozpoczęciem budowy w rejonie placu Wileńskiego.

 


band/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • olo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.02.2013 10:49 ~olo

  jedna rada : razem się skrzyknąć i do ratusza do HGW , bo to ona jest główną winowajczynią.niech ona da ludziskom mieszkania. Mieszkańcy Targowej 70 to elita przedwojenna , są własiecielami tych mieszkań, jet to kamienica wybudowana przed wojną z takimi standardami o jakich miernota może doświadczyć obecnie , tylko na całe szczęście , że komuszkami jej po wojnie nie zasiedli.

 • mir

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2013 15:25 ~mir

  ~michał

  Z tekstu wynika, że budynek jest prywatny, nie miejski. Czyli to właściciel albo wspólnota są stroną w rozmowach z metrem a nie miasto. Właściciele powinni sporządzić dokumentację i wystąpić do sądu o odszkodowanie albo zakup mieszkań dla osób z lokali zagrożonych.
  Mieszanie do sprawy miejskich urzędników jest najgłupszą rzeczą jaką można zrobić - nic nie wniosą, bo nie są stroną a korespondencja opóźni realne działanie.

  Chyba nie masz racji.Rzeczywiście budynkiem zarządza wspólnota,ale takowa musi być utworzona jeśli chociaż jeden lokal został sprzedany i posiada własność wydzieloną.Natomiast resztą budynku zarządza ZGN w imieniu gminy/miasta/ i to gmina/miasto jest właścicielem.

 • Golec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2013 14:57 ~Golec

  No to co mieszkacy Warszawy? Może skrzykniemy się i obronimy ludziom te mieszkania? Miasto i budowniczy rujnują ludziom życie a my nic? Przyjdzie czas na wielu z nas

 • ppp

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2013 14:16 ~ppp

  Praska kamienica wojnę przetrwała
  Bombardowania Niemców i Sowietów
  Ale budowy metra już nie wytrzymała
  Bo nikt nie dorówna klientom bufetów

 • Adi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2013 10:30 ~Adi

  do: ~corvette oprócz melin są też i normalne mieszkania a nawet takie które tobie się nie śniły a nic w zamian podobnego nie dostaniesz chyba ze wybudujesz od podstaw ale zabytkiem juznie bedzie

 • gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2013 10:15 ~gość

  corvette~corvette

  Ta kamienica ma 100 lat i chyba od 100 nie byla remontowana.

  Budynek został wzniesiony pomiędzy 1922 a 1928 r. Był (jak na praskie warunki) całkiem dobrze zachowany.

 • Ola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2013 10:06 ~Ola

  a kto rządzi na Pradze - wybraliście peło to macie - teraz POra pod most - niestety szkoda mieszkańców, ale w tym kraju wybiera się miernoty z peło a potem zdziwienie, że tak się dzieje - przecież to jedyna partia POdwyżek i układów w takiej skali - to czego oczekiwaliście? Tunel pod wisłostradą, skrzyżowanie Marszałkowskiej i Świękotrzyskiej, a teraz Praga - super przygotowana i prowadzona inwestycja - no by żyło się lepiej!!!! A Modlin to kto budował - koleś z peło - to nawet media podały...
  A teraz pytanie - czy zadziała cenzor czy nie....

 • mieszkaniec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2013 09:44 ~mieszkaniec

  do corvette
  widzę że jesteś specjalistą od wyceny nieruchomości przez internet więc mam do Ciebei pytanie
  czy za 5cio pokojowe mieszkanko w tej "ruderze" kupie soebie dwa domy pod warszawą z działką?

 • roti

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2013 09:01 ~roti

  a co na to ekoterroryści? tak zaciekle bronią ślimaków nietoperzy cz zabek a jak w parkach wycinają setki drzew to cisza!!!!!!!!!!!czyżby układ z miastem i bufetem?

 • kuciaczek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2013 08:02 ~kuciaczek

  kamienica, która przetrwała II wojnę światową i bombardowania na Pradze nie przetrwała budowy II linii metra... w normalnym kraju inwestycja zostałaby wstrzymana. inwestycja celu publicznego niszczy życie ludziom

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »