Informacje

28.11.2017 10:30 zły stan techniczny budynku

Inspektor każe zamknąć przedszkole. Przeniosą dzieci do kontenerów

SERWISY:


Opróżnienie budynku i umieszczenie informacji, że zagraża ludziom - takie zalecenia wydał Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wobec przedszkola w podwarszawskim Chotomowie. Do placówki uczęszcza obecnie ponad 170 dzieci. Władze gminy Jabłonna zastanawiają się, co z nimi robić.

Chodzi o przedszkole przy ulicy Żeligowskiego 27 w Chotomowie. O jego problemach władze gminy wiedziały od początku roku, po informacjach płynących bezpośrednio z placówki. - Pod koniec stycznia pani dyrektor zwróciła się do urzędu w sprawie złego stanu technicznego budynki i od tego momentu zaczęły się nasze działania - mówi nam Michał Smoliński z urzędu gminy w Jabłonnie.

Zlecono ekspertyzę techniczną. Została przeprowadzona w maju i potwierdziła zgłoszenia dyrekcji. - Padają tam sformułowania wprost, że budynek [przedszkola - red.] należy zdemontować, zaprojektować i wybudować na nowo - przyznaje Smoliński.

Budynek opróżnić i ogrodzić taśmą

Sprawą zainteresował się Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego. Pod koniec października wszczął postępowanie i miesiąc później wydał decyzję, która nie pozostawia wątpliwości. "Nakazuję właścicielowi - gminie Jabłonna opróżnienie w całości budynku Przedszkola Gminnego w Chotomowie, przy Żeligowskiego 27" - czytamy w dokumencie podpisanym przez Jerzego Grzegorzewskiego.

Dodatkowo, inspektor zarządził umieszczenie na budynku odpowiedniego zawiadomienia o "stanie zagrożenia bezpieczeństwa ludzi i mienia oraz zakazie jego użytkowania", a także wykonanie zabezpieczeń w celu usunięcia bezpośredniego zagrożenia i "wygrodzenie tego budynku taśmą ostrzegawczą".

W uzasadnieniu swojej decyzji PINB zwrócił uwagę między innymi na "zły stan techniczny okładzin elewacji budynku". Wytykał, że "elementy drewniane są całkowicie zużyte" oraz "duże ubytki w deskowaniu". Powołując się na wspomnianą ekspertyzę (zleconą przez urzędników) stwierdził, że "w elementach budynku występują znaczne uszkodzenia (…) które zagrażają dalszemu użytkowaniu".

Sesja nadzwyczajna

Czas przeznaczony na wskazane przez inspektora działania określono na trzy miesiące od daty uprawomocnienia.

Urząd gminy może się bowiem od niej odwołać do sądu. Czy zamierza? - Na tym etapie jeszcze nie mogę na to pytania odpowiedzieć. Bierzemy pod uwagę różne rozwiązania - informuje Michał Smoliński i dodaje, że więcej w sprawie będzie wiadomo po sesji nadzwyczajnej, która ma być zwołana na najbliższy czwartek (30 listopada).

Zajęcia w budynku przy Żeligowskiego póki co odbywają się normalnie. Uczęszcza tam 173 dzieci. W informacji umieszczonej na stronie internetowej urzędu czytamy, że z ich rodzicami odbyły się dwa spotkania (15 i 20 listopada). - Jeśli chodzi o rodziców, jest przede wszystkim oczekiwanie, że gmina szybko rozwiąże ten problem - stwierdza krótko nasz rozmówca.

Dzieci do kontenerów

Jaką alternatywę szykują władze Jabłonny? - Stoimy na stanowisku, że w tym momencie rozwiązaniem sytuacji jest budowa przedszkola tymczasowego kontenerowego na działce przy ulicy Piusa w Chotomowie. A jednocześnie rozpoczęcie projektu i budowy przedszkola, które znalazłoby się przy tak zwanym Centrum Edukacji Kulturalno-Sportowej, również w Chotomowie - wyjaśnia Smoliński. - Czekamy na jednoznaczny głos i decyzję rady gminy Jabłonna. Liczymy, że w tym tygodniu zapadną dalsze decyzję w sprawie tego, jak będziemy procedować - dodaje.

To nie pierwszy raz, kiedy o Gminnym Przedszkolu w Chotomowie jest głośno. W kwietniu tego roku w placówce tej doszło do zatrucia około 100 dzieci. Jednak jeden ze szpitali, do którego trafiły przedszkolaki poinformował, że stwierdzono u nich salmonellę. Sprawą zajęła się prokuratura.

CZYTAJ WIĘCEJ O TEJ SPRAWIE:

kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Orkisz

    zgłoś naruszenie odpowiedz 28.11.2017 22:01 ~Orkisz

    Pytanie. Ekspertyza powstała w maju 2017. Wyniki ekspertyzy zostały ujawnione pod koniec października. Przez 5 miesięcy nikt nie wiedział jakie było zagrożenie... i to zagrożenie dla dzieci. XXI wiek i za takie rzeczy nikt nie ponosi odpowiedzialności...

  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

  • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »