Informacje

05.04.2016 11:57 podczas mszy wyszło kilka osób

Incydent w kościele św. Anny.
Poseł Pięta zawiadamia prokuraturę

SERWISY:

W niedzielę w kościele św. Anny doszło do incydentu. Podczas odczytywania listu biskupów dotyczącego aborcji zorganizowana grupa, na znak protestu wstała i opuściła budynek. Doszło do utarczek. Poseł Stanisław Pięta (PiS) zawiadomił prokuraturę.

List biskupów dotyczył ochrony życia nienarodzonego. Kościół podkreślił, że w tym przypadku nie można poprzestać na obecnym kompromisie wyrażonym w ustawie, która dopuszcza aborcję w trzech przypadkach.

"Życie każdego człowieka jest chronione piątym przykazaniem Dekalogu: 'Nie zabijaj!'. Dlatego stanowisko katolików w tym względzie jest jasne i niezmienne: należy chronić od poczęcia do naturalnej śmierci życie każdego człowieka" - brzmiała treść listu.

Protest w kościele

Podczas odczytywania listu biskupów w tej sprawie w niedzielę, z kościoła św. Anny na znak protestu wyszło kilka osób. Doszło także do słownych starć pomiędzy wiernymi.

Była to zorganizowana wcześniej na Facebooku akcja. Osobą, która próbowała przerwać odczytanie listu biskupów, była Anna Zawadzka, działaczka LGBT. W ostatnich wyborach kandydowała z listy "Zjednoczonej Lewicy".

W wyniku całego zajścia poseł Pięta złożył zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa do Prokuratury Rejonowej Warszawa Śródmieście.

Powołał się na artykuł 195 par. 1 Kodeksu karnego - "Kto złośliwie przeszkadza publicznemu wykonywaniu aktu religijnego kościoła lub innego związku wyznaniowego o uregulowanej sytuacji prawnej, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2".

"Karygodne zachowanie"

W uzasadnieniu zawiadomienia czytamy, że "niezidentyfikowana grupa osób, poprzez głośne wykrzykiwanie, a następnie prowokacyjne opuszczenie Kościoła, utrudniała i zakłócała prawidłowe prowadzenie obrzędu Mszy Świętej".

Poseł dodał, że "owo karygodne zachowanie zostało opisane powszechnie przez środki masowego przekazu, które zamieściły także informacje z portalu internetowego Facebook o wcześniejszym, planowanym zakłóceniu mszy".

Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście potwierdziła w rozmowie z tvn24.pl, że zawiadomienie posła wpłynęło, ale ponieważ Warszawa Śródmieście nie jest właściwą jednostką, sprawą zajmie się Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście Północ.

>>Czytaj też na tvn24.pl<<

mart/kk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • c62

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.04.2016 06:23 ~c62

  A może pan poseł zajął by się problemami w swojej parafii, jestem przekonany iż na pewno znajdzie pan tam dużo problemów do rozwiązania.
  A Warszawę i Kościół Św. Anny niech pan zostawi w spokoju mamy u siebie dużo Marków Jurków itp, odważnych ludzi iż na pewno zajmą się tym problemem np pan Sasin on jest dobry do wszystkiego jeżeli tylko trzeba coś wyjaśnić nie wyjaśniając to on jest najlepszy.

 • Realista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.04.2016 23:01 ~Realista

  Panie pośle obecna sytuacja w służbie zdrowia można uznać za stan bliski tolerancji eutanazji co pan na to. A konstytucja gwarantuje leczenie darmowe KAŻDEMU OBYWATELOWI A NIE TYLKO BOGATYM POSŁOM I PREZESOM

 • Hiena

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.04.2016 21:37 ~Hiena

  uve~uve

  W demokracji mają prawo przyjść i wyjść nie wspominając o własnych poglądach.

  Jesli chodzi o toale to masz racje.

 • eni

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.04.2016 20:54 ~eni

  OCHŁONĄĆ~OCHŁONĄĆ

  Życie każdego człowieka jest chronione piątym przykazaniem Dekalogu: „Nie zabijaj!”. Dlatego stanowisko katolików w tym względzie jest jasne i niezmienne: należy chronić od poczęcia do naturalnej śmierci życie każdego człowieka.

  W kwestii ochrony życia nienarodzonych nie można poprzestać na obecnym kompromisie wyrażonym w ustawie z 7 stycznia 1993 roku, która w trzech przypadkach dopuszcza aborcję. Stąd w roku Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski zwracamy się do wszystkich ludzi dobrej woli, do osób wierzących i niewierzących, aby podjęli działania mające na celu pełną prawną ochronę życia nienarodzonych. Prosimy parlamentarzystów i rządzących, aby podjęli inicjatywy ustawodawcze oraz uruchomili programy, które zapewniłyby konkretną pomoc dla rodziców dzieci chorych, niepełnosprawnych i poczętych w wyniku gwałtu. Wszystkich Polaków prosimy o modlitwę w intencji pełnej ochrony życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci zarówno w naszej Ojczyźnie, jak i poza jej granicami” – brzmi cały list biskupów, który w niedzielę był odczytywany.

  GDZIE KTOŚ KOMUŚ COŚ NAKAZUJE? GDZIE JEST NAPISANE ŻE KOŚCIÓŁ RAZEM Z PISEM WPROWADZA ZAKAZ ABORCJI? wstyd, że baba co wygląda jak kupa chce narzucić swoje fanaberie

  Ty sobie sam chroń życie swoje i swojej rodziny, ale wara od mojego ciała i od mojego sumienia. To ja zabijam moje dziecko dokonując aborcji z wyboru. To moja decyzja i mój grzech. Więc spierdalaj od mojego ciała, bo ja tobie kretynie fiuta nie ucinam i jaj nie ukręcam, a Ty chcesz mi zrobić krzywdę...

 • kkkkkkkkkkkkkkk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.04.2016 20:42 ~kkkkkkkkkkkkkkk

  Ipso~Ipso

  Bardzo dobrze. Kościół to nie miejsce na takie protesty. Zachowanie tych osób wypełniło wszystkie znamiona przestępstwa zatem winni powinni ponieść karę. Czas przywrócić w tym kraju porządek.

  a lak ksieza pedofile popelniaja przestępstwo to czemu uchodzi im to plazem mądralo?

 • kkkkkkkkkkkk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.04.2016 20:29 ~kkkkkkkkkkkk


  Arek~Arek

  Macie co chcieliście, wybraliście PIS i się panoszą
  Pani~Pani

  Podziękuj PO

  ajak ksieza pedofile popelniaja przestępstwo to czemu uchodzi im to plazem mądralo?

 • nnnnnn

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.04.2016 20:21 ~nnnnnn

  niech kosciol najpierw zrobi porządki w swoich szeregach z pedofilami i dopiero niech mowi o dziesięciu przykazaniach!!!

 • nnnnnn

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.04.2016 20:19 ~nnnnnn

  kosciol lapy precz od polityki!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • Tomek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.04.2016 19:52 ~Tomek

  OCHŁONĄĆ~OCHŁONĄĆ

  GDZIE KTOŚ KOMUŚ COŚ NAKAZUJE? GDZIE JEST NAPISANE ŻE KOŚCIÓŁ RAZEM Z PISEM WPROWADZA ZAKAZ ABORCJI? wstyd, że baba co wygląda jak kupa chce narzucić swoje fanaberie


  Jest napisane w projekcie ustawy. I o proponowanych karach i kontroli kobiet ciężarnych, czy dbają o zdrowie swoje i płodu.

 • Tomek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.04.2016 19:48 ~Tomek

  To ciekawe bo jak te dziewczyny z Pussy Riot Śpiewały w swiątyni jakąś przesmiewczą piosenkę na melodie pieśni cerkiewnej to nasi posłowie oburzali się na Putina, że je kazał zamknąć. A u nas za wyjście z kościoła proponuje się 2 lata. Ty się Kali musisz sie w grobie przewracać!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »