Informacje

12.02.2014 18:50 zapowiedzi ministra zdrojewskiego

Imprezy na pl. Zamkowym i Agrykoli - tak stolica ma świętować 4 czerwca

SERWISY:


Imprezy plenerowe na pl. Zamkowym i Agrykoli, happeningi oraz specjalny film podsumowujący 25 lat wolności - to niektóre z wydarzeń planowanych w ramach obchodów rocznicy 4 czerwca w Warszawie - powiedział w środę minister kultury Bogdan Zdrojewski.

W tym roku przypada 25. rocznica wyborów 4 czerwca 1989 roku. Główne obchody Święta Wolności odbędą się w Warszawie.

Kilka happeningów

- Jestem przekonany, że same uroczystości, których szczegóły są w tej chwili uzgadniane przeze mnie, także z Kancelarią Prezydenta będą atrakcyjne. Przewidujemy imprezę plenerową otwartą na pl. Zamkowym oraz kilka happeningów, które będą miały kontynuację także w następnych latach. Chcemy też zorganizować specjalną imprezę plenerową na Agrykoli, przygotowujemy również specjalny film podsumowujący te 25 lat. Pojawiają się także interesujące inicjatywy lokalne, które będziemy wspierać. One mają przede wszystkim dać satysfakcję tym, którzy walczyli o tego 4 czerwca przez lata 80. w małych miejscowościach, by ich także przypomnieć i im podziękować - powiedział dziennikarzom Zdrojewski.

Jak dodał, trwają starania o "jak najlepszą reprezentację" na obchodach, spodziewani są przywódcy państw europejskich. "Wiem, że takie deklaracje zostały złożone przez prezydenta Niemiec, wszystko wskazuje na to, że jest szansa, iż będzie prezydent Francji. Natomiast, jeżeli chodzi o prezydenta Baracka Obamę tej gwarancji nie ma. Oczywiście starania trwają, zaproszenie zostaje wystosowane do niego, tak samo jak do innych przywódców. Jest szansa, że tego 4 czerwca rzeczywiście Europa, Świat ponownie przypomni sobie, iż to w Polsce się wszystko zaczęło" - podkreślił minister.

Ograniczenia budżetowe

Zwrócił również uwagę na fakt, że w kwestii obchodów należy pamiętać o pewnych ograniczeniach budżetowych resortu, ponieważ wcześniej uroczystości przygotowywała przede wszystkim Kancelaria Prezydenta. Ministerstwo bowiem, jak zaznaczył, organizuje w tym roku obchody wszystkich ważniejszych rocznic. Oprócz obchodów Święta Wolności jest to także rocznica wejścia do Unii Europejskiej, bitwy pod Monte Cassino, wybuchu powstania warszawskiego, powstania Polskiego Państwa Podziemnego i Legionów. Resort jest także odpowiedzialny m.in. za obchody rocznicy 600 lat stosunków dyplomatycznych Polski i Turcji.

Jak informowała na początku lutego Kancelaria Prezydenta centralnym punktem oficjalnych obchodów Święta Wolności będzie uroczystość z udziałem pary prezydenckiej oraz zaproszonych głów państw i szefów rządów. Prezydent Bronisław Komorowski wygłosi orędzie, odznaczy zasłużonych dla polskiej wolności, w Warszawie odbędzie się też plenerowy koncert.

Z okazji 25-lecia wolności prezydent chciałby także, aby nadać nazwy: "Autostrada Wolności" - trasie z Warszawy na Zachód i "Autostrada Solidarności" - drodze z Gdańska do granicy południowej. Przez cały rok, poza stolicą, również w Poznaniu, Płocku, Krakowie, Łodzi, Kaliszu, Opolu, Bydgoszczy czy Wrocławiu zaplanowano okolicznościowe uroczystości.

Tak bawiliśmy się ponad 2 lata temu:

PAP/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • qaz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2014 13:27 ~qaz

  a co to za sieto? ludzie walczyli o Polske zeby obywatelom zylo sie lepiej a nie zeby wybrancom zylo sie lepiej... 5mln na emogracji, 5 mln bezrobotnych w kraju i nie ma kto placić składek na tą cała władze i ich urzędników... wiek emerytalny podniesiony, podatki w góre a gwarancja emerytury żadna, zamach na ofe nic nie poprawi bo ta władza nie rządzi tylko wysprzedaje majątek zgromadzony za komuchów i zadłuża kraj na potęge. Niestety styropianowcy to nadają się tylko do rozwalania i niszczenia a nie do zbudowania czegokolwiek.

 • OBSERWATOR

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2014 12:36 ~OBSERWATOR

  Nie mam zamiaru tego dnia niczego świętować. To co mamy obecnie w kraju, a więc bezrobocie, niedożywione dzieci, głodujących emerytów, bajzel totalny w służbie zdrowia, wymiarze sprawiedliwości,oświacie i szkolnictwie - no dosłownie wszędzie- zostało zapoczątkowane wtedy - 4 czerwca. Do władzy dorwali się wyrafinowani cwaniacy, którzy doją Polskę jak dojną krowę- bez żenady i żadnego umiaru, a los całej reszty Narodu mają w nosie. I jak można ten dzień uznać za święto- to dzień początku naszego obecnego nieszczęscia i nienotowanej degradacji społecznej.

 • wiedźma

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2014 11:52 ~wiedźma

  Wolności??????????? A to bydlaki, bandyci, zlodzieje. Wlaśnie teraz mamy prawdziwą niewolę, godpodarka zrujnowana, Polaków się tępi, ustanawia się prawa przeciwko narodowi, niszczy się rodzinę i wartości moralne, lesbijki i pedaly są w rządzie, w sejmie, dzieci odbiera się od rodziców i sprzedaje bogatym "rodzinom" do adopcji, zamyka się szpitale, ludzie nie mają pracy, chorzy umieraają bo nie mają ani na leki ani na lekarzy. Gospodarka zujnowana, państwowe szkoły ledwie prosperują, - głupim narodem łatwiej rządzić - zaborcy wiedzą co robią, młodzi którzy studiowali za własne pieniądze uciekają za granicę. Gospodarka zrujnowana, polskiego przedsiębiorcę niszczy się podatkami a zagraniczne koncerny zwalnia ze wszsystkich podatków i oddaje się im grunty za darmo.
  Wolność? Gdy Polska była pod zaborami było lżej, tak kraju nie zniszczono.

 • karol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2014 09:55 ~karol

  NIECH STYROPIANY TRYNKIEWICZA ZAPROSZĄ NA 25-LECIE

 • Ale nudy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.02.2014 21:29 ~Ale nudy

  Dziadek tetryk~Dziadek tetryk

  Jak informowała na początku lutego Kancelaria Prezydenta centralnym punktem oficjalnych obchodów Święta Wolności będzie uroczystość z udziałem pary prezydenckiej oraz zaproszonych głów państw i szefów rządów.
  ===================================
  A mnie się wydaje, że centralnym punktem będzie odprawiona w Katedrze "msza za Ojczyznę" a po niej przyspieszony o 6 dni przemarsz "rodzin smoleńskich" do miejsca przyszłego pomnika największego Prezydenta IV RP. Znając to towarzystwo, idę o zakład, że zrobią WSZYSTKO by tylko dowalić Prez. Komorowskiemu na oczach przywódców innych państw

  Nudni oni są, aż rzygać się chce :(

 • Dziadek tetryk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.02.2014 20:57 ~Dziadek tetryk

  Jak informowała na początku lutego Kancelaria Prezydenta centralnym punktem oficjalnych obchodów Święta Wolności będzie uroczystość z udziałem pary prezydenckiej oraz zaproszonych głów państw i szefów rządów.
  ===================================
  A mnie się wydaje, że centralnym punktem będzie odprawiona w Katedrze "msza za Ojczyznę" a po niej przyspieszony o 6 dni przemarsz "rodzin smoleńskich" do miejsca przyszłego pomnika największego Prezydenta IV RP. Znając to towarzystwo, idę o zakład, że zrobią WSZYSTKO by tylko dowalić Prez. Komorowskiemu na oczach przywódców innych państw

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »