Informacje

07.05.2016 17:11 duża różnica danych

Ile osób na manifestacji KOD? Ratusz: 240 tys. Policja: 45 tys.

SERWISY:

 

Przez Warszawę przeszła duża manifestacja przeciwników rządów Prawa i Sprawiedliwości. Zgodnie z tradycją dane na temat frekwencji są rozbieżne w zależności od źródła. Policja informuje o 45 tysiącach uczestników, według władz miasta było ich ponad pięciokrotnie więcej.

- Marsz PO, KOD i opozycji dotarł na plac Piłsudskiego. Liczba uczestników wzrosła do 240 000 – informował na Twitterze Jarosław Jóźwiak, wiceprezydent Warszawu odpowiedzialny m.in. za bezpieczeństwo.


Wcześniej tłumaczył jak służby liczą uczestników zgromadzeń. - Mamy stałą metodologię, jest bardzo prosty przelicznik: w przypadku manifestacji stacjonarnych zakładamy, że jest to ok. 3-4 osób na metr kwadratowy w zależności od wypełnienia terenu razy liczba metrów kwadratowych, które mamy z danych geodezyjnych. W przypadku osób, które się przemieszczają to jest 1-2 osoby w zależności od gęstości tłumu – tłumaczył wiceprezydent Warszawy. - Policja dopiero od niedawna zaczęła podawać te dane, nie wiem do końca jaka jest ich metodologia. My mamy zespół, który te manifestacje liczy od kilkunastu lat – dodał.

"Na pl. Piłsudskiego 45 tysięcy osób"

Według danych policji, liczba uczestników był znacznie mniejsza. - W momencie, kiedy zgromadzenie ruszało z placu Na Rozdrożu było 30 tysięcy osób – mówił nam przed 16 Mariusz Mrozek, rzecznik stołecznej policji, zastrzegając, że dane mogą ulec zmianie, bo manifestacja miała dynamiczny przebieg i wiele grup dołączało do niej już po starcie.

Przed 17 znów rozmawialiśmy z Mrozkiem. – Policzyliśmy, ze w szczytowym momencie na placu Piłsudskiego było 45 tysięcy uczestników – podał policjant. Mrozek przyznał, że podczas osób, które przewinęły się przez marsz mogło być więcej. – Rotacja była duża, marsz ma taki charakter, że część osób się odłącza, część przyłącza, szczególnie gdy idą Traktem Królewskim i wchłaniają różnych ludzi. Dlatego nie podajemy liczby uczestników idącego zgromadzenia, a tylko dane dla stacjonarnego. W przypadku marszu KOD takie momenty były dwa: start na placu Na Rozdrożu i finał na placu Piłsudskiego. Liczebność wyniosła odpowiednio 30 i 45 tysięcy – wyjaśnił.

"Najważniejsze bezpieczeństwo"

I podkreślił, że policja nie będzie polemizować z żadnymi instytucjami, które podają inne liczby. – Dla policji najważniejsze są kwestie bezpieczeństwa. Cieszy, że w związku ze wszystkimi dzisiejszymi zgromadzeniami nie odnotowaliśmy dotychczas żadnych incydentów, nie było osób zatrzymanych, nie dochodziło do żadnych konfliktów i bardzo dobrze układała się współpraca z organizatorami wszystkich zgromadzeń. Na tym się skupiamy, szacunki są drugorzędne – podkreślał Mariusz Mrozek.

Zapytany o metodologię liczenia podał, że policja przyjmuje obecność dwóch osób na metr kwadratowy. – Ale trzeba uwzględniać także różne naniesienia czasowe: scenę, samochody, tereny wyłączone z użytkowania. My staramy się te wszystkie te czynniki dodatkowe uwzględniać, a nie każdy zwraca na nie uwagę - zauważył Mrozek.

Inne marsze znacznie mniejsze

Policja podsumowała też dwa inne marsze, które w sobotę zorganizowano w Warszawie. Według niej, a Pardzie Schumana wzięło udział 2 tysiące osób, a w marszu środowisk narodowo-katolickich "Odwagi Polsko" - 4,5 tysiąca. Natomiast rzecznik urzędu miasta Bartosz Milczarczyk poinformował, że w tym drugim zgromadzeniu zorganizowanym przez Ruch Narodowy, Narodowców RP, Krucjatę Różańcową za Ojczyznę oraz Ruch Kontroli Wyborów, Ruch Kontroli Władzy uczestniczyło mniej, bo ok. 2,5 tys. osób.

>>CZYTAJ RELACJĘ Z MARSZU KOD<<

b/PAP/gp

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • jakispolak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2016 01:09 ~jakispolak

  Tu jakosc a nie ilosc just najwazniejsza. Piekny marsz. Chyle glowe wszystkim bioracym udzial. Dzieki ludzion takim jak Wy-Panstwo, Polska istnieje.

 • jamci

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.05.2016 11:17 ~jamci

  Bzdury
  Było 55 tys. - a pewnie mniej. Żeby nie było, że stronniczo - policzyła gazeta.pl:
  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114884,20068207,30-tys-240-tys-policzylismy-glowa-po-glowie-ile-osob-wzielo.html

  I kto jest wiarygodny??

 • CKN

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.05.2016 14:23 ~CKN


  Poradnik dla kaczego sortu: kiedy w 1979 na Pl. Zwycięstwa (obecnie: Piłsudskiego) zebrał się tłum, oszacowano jego liczebność na 300-500 tysięcy. I nikt nie protestował. Ale kiedy kaczystom nie pasuje, że mogło się tam zebrać tyle zwolenników KOD-u, robią głupawe, pseudomatematyczne wyliczanki na zasadzie "jeśli fakty przeczą moim wynurzeniom, tym gorzej dla faktów". Tymczasem rachunek jest prosty: specjaliści w tej materii przyjmują średnią gęstość maszerującego tłumu (z uwzględnieniem przerw, "łysin", itd.) w granicach od od 1 do 2 osób / m2. Długość trasy wynosiła 3,5 km, szerokość Alej Ujazdowskich w miejscu formowania się marszu, to 40 metrów (wraz z chodnikami, którymi także szedł tłum), marsz po jakimś czasie zajął całą długość trasy, zatem przyjmując pośrednią wartość dla gęstości tłumu (1,5 osoby / m2) mamy: 3 500 x 40 x 1,5 = 210 000 osób + wszyscy ci, którzy do marszu dołączyli po drodze. Amen.

 • CKN

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.05.2016 14:14 ~CKN


  kolesio~kolesio

  Ludzie to bardzo prosto można policzyć.
  Od placu Na rozdrożu do placu Piłsudskiego jest według Googlemap 2,8 km=2800 m. Podczas gdy plac Piłsudskiego był już zapełniony plac Na Rozdrożu był jeszcze pełen ludzi i jeszcze dochodzili następni a ulice między między tymi placami były pełne ludzi. Przyjmując szerokość ulic 15 m (a w wielu miejscach jest szerzej) i mnożąc to przez 2800 m długości trasy mamy:
  2800 x 15 = 42000 m2. I teraz przy bardzo ostrożnym założeniu że na 1 m2 może zmieścić się 3 ludzi mamy: 42000 x 3 = 126000.
  Policja podała, że na placu Na Rozdrożu było 30000 a na placu Piłsudskiego 45000.
  Po zsumowaniu tych liczb mamy: 126 tyś.+ 30 tyś. + 45 tyś. = 201 tyś.
  Czyli nawet jeśli obniżymy o jakieś 20% to mamy ok. 160 tyś. a nie jak twierdzą przeciwnicy marszu 40 - 45 tyś.
  asdfgh~asdfgh

  Ulice mają szerokość 10 m (Nowy Świat) i 14 m (Aleje Ujazdowskie czy jakoś tak). 3 osoby na 1 m2 to zbyt optymistyczne (zrób test i spróbuj tak iść ze znajomymi). Twoje wyniki są zawyżone mocno.

  Bredzisz (czy jakoś tak). Aleje Ujazdowskie mają (wraz z chodnikami, bo nimi też szedł gęsty tłum) 40 metrów szerokości. Podobnie z Nowym Światem (20 m szerokości). Marsz zajmował całą długość trasy (3,5 km), a według SPECJALISTÓW średnia gęstość maszerującego tłumu, to 1-2 osoby na m2. Ponieważ większość ludzi przeszłą całą trasę =, dołączając do kolumny w Alejach Ujazdowskich, to według tej szerokości należy liczyć ile było ludzi: 3 500 x 40 = 140 000 (przy założeniu 1 os/m2). Zatem ZANIŻAJĄC mocno szacunki, było minimum 150 000 osób (wraz z dołączającymi po drodze). Jeśli weźmiemy wartość pośrednią (1,5 os/m2) mamy już 220 000 osób. Kropka.

 • twsrolek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2016 16:07 ~twsrolek

  Jak jeszcze zrozumiem oglupialych ludzi którym 27 lat kłamstwa odebrało rozum tak nie rozumiem ludzi którzy ponoc zajmują się polityką i mają dostęp do wiadomości niezależnych którzy powinni łączyć fakty i wyciągać wnosi z ostatnich 27 lat. Zastanawiam się jaka trzeba być gnidą żeby sprzedawać własny naród rodziny nasza kulturę itp? Jaka cenę wam zaoferowanio żeby nas sprzedać ile jest to dla was warte? Nie zapomnijcie ze będąc sługusami Europy kazde zagrozenie prędzej czy później w was uderzy i waszych bliskich rowniez .Apel do młodzieży ....otwórzcie oczy waszym bliskim i pokażcie im filmy na yt jak to nas lewacy sprzedawali.....np Nocna Zmiana....Polsko otworz oczy!!!

 • naukowiec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2016 13:41 ~naukowiec

  max 30 tyś, 240 000 to naprawdę dużo ludzi, i fizycznie nie jest to możliwe w takim małym mieście.

 • Speed58

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2016 12:41 ~Speed58

  Może i miejscami pusty,ale zawsze więcej nas było,niż na wystąpieniach Kaczora,czy kogokolwiek z PiS. Jeśli chcecie większej,to na pewno się doczekacie.

 • REM

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2016 11:56 ~REM

  Same stare dziady - emeryty co nie maja co robić i nie mają w życiu żadnego celu. Chyba brakuje im pochodów 1 majowych z czasów komuny.

 • robert_krak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2016 11:47 robert_krak

  Bo TVP-Pis uważa że , ludzie stojący na chodnikach lub bocznych ulicach nie brali udziału w manifestacji .Liczyli tych którzy szli jedną ulicą .
  A reszta to co ? staruszka szła po chlebek do sklepu i przypadkiem ją policzyli , czy dziki najazd tysięcy turystów , a może spacerujący .
  Ludzie na spacery chodzą do parku , a nie cisną się w tłumie. Papież jeszcze nie przyjechał.
  ...99% ludzi którzy tam stali, szli , byli nawet i15 min. przyszła na manifestację celowo i świadomie .
  Czy ktoś widział Warszawę w weekendy ,Pusta .A ten był pierwszy tak ciepły .
  Większości , ludzi wyjechała jak zwykle za miasto odpocząć i nie w głowie mieli jakieś tam manifestacje i spacerki . A Pomimo to.....

 • miszel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2016 10:34 ~miszel

  Już wielu dziennikarzy bawiło się w dokładne liczenie przy użyciu kamer monitoringu i wszystkim wychodzi ok 45 200 osób, więc przestańcie już chrzanić jak Ratusz ile to osób mogło znajdować się na 1 m2.
  Co dziwne wyliczenia Policji były prawie idealne.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »