Informacje

22.07.2015 18:05 wiceprezydent warszawy zdradza:

Ile kosztowałaby rozbiórka
Pałacu Kultury i Nauki?

SERWISY:


Burzyć czy nie burzyć? To pytanie powraca jak bumerang podczas dyskusji o Pałacu Kultury i Nauki. W rozmowie z TVN 24 wiceprezydent Warszawy zdradził, z jakimi kosztami wiązałaby się taka operacja.


- Koszt rozbiórki Pałacu, zważywszy na jego konstrukcję i wykonanie, to ok. 900 mln zł, czyli jest to mniej więcej 30-40 procent więcej niż są warte działki pod spodem, pod warunkiem, żebyśmy je intensywnie zabudowali – mówi Jarosław Jóźwiak, wiceprezydent Warszawy.

"Wysadzić się nie da"

Jak przekonuje, nie jest to budynek solidnie wykonany i nie da się go po prostu wysadzić. Trzeba by go rozbierać od góry - kawałek po kawałku. Jóźwiak podważa sens takiego działania.

- Przypominam, że tam są siedziby trzech publicznych teatrów, dla których trzeba by znaleźć miejsce, czwarty jest prywatny. Dwa muzea – Techniki i Ewolucji. Pałac Młodzieży, który prowadzi zajęcia z basenem, Polska Akademia Nauki, która ma tam siedzibę – wylicza wiceprezydent. - Byłoby to trudne, żeby oprócz kosztów rozbiórki, znaleźć inne miejsce dla tych instytucji na siedzibę - podsumowuje.

Wyliczenia dla Sikorskiego

Wyliczenia wykonano z myślą o ówczesnym ministrze spraw zagranicznych Radosławie Sikorskim, który postulował, aby w Pałac zastąpić jeziorem.

Główne zdjęcie: Jakub Kamiński/PAP

ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • galatea

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.11.2017 23:39 ~galatea

  Naprawdę nie mamy powazniejszych problemów? I nie mamy co zrobic z 900mln złotych? W kolejkach do lekarzy wyczekujemy - moze by tak wesprzec słuzbe zdrowia? Nie ma pieniedzy na walke ze smogiem - moze by te sprawe załatwic zamiast budynkiem, ktory czemus w koncu sluzy?
  Jak ktos nie moze patrzec to niech odwroci wzrok.
  A tak poza wszystkim z najnowszych doswiadczen - nie jest to znowu temat zastepczy?

 • BUDOWNICZY

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.11.2017 18:29 ~BUDOWNICZY

  JAK ZWYKLE JEDNOMYŚLNOŚCI NIE MA. PIENIĄDZE 900 MLN WYLICZONYCH TO MOŻE NIE PROBLEM - GORZEJ Z ROBOCIZNĄ .BYŁEM W CZASIE BUDOWY - KONSTRUKCJA PRAWIE NIE DO WYBURZENIA NIE MÓWIĄC O SCHRONACH BO TE POD ZIEMIĄ I NIKOMU NIE WADZĄ, TRUDNIEJ BĘDZIE NA NICH POSTAWIĆ WIEŻOWIEC.CHĘTNI NA DZIAŁKI RACZEJ NIE MARZĄ O WYBUDOWANIU PAWILONIKÓW . POWINIEN BYĆ POLICZONY POTRZEBNY CZAS NA ROZBIÓRKĘ I UPORZĄDKOWANIE TERENU.

 • janoszek4

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.10.2015 14:47 ~janoszek4

  miś~miś

  Odbudować Pałac Saski, tam przenieść teatry i muzea.

  ...to jakaś myśl, ale teatry też powinny pomyśleć jak na tym się wypromować.

 • Janusz34

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.10.2015 14:46 ~Janusz34

  wawasawa~wawasawa

  To jest zabytek więc zburzyć się nie da...

  ...skoro zabytek to rozebrać i wysłać do adekwatnego skansenu. W miejsce pastiszowe, takie w którym wyniosłe mury, wieżyce i piętra wpasowałyby się w szereg równie prestiżowych budowli. Bo teraz ten wybitny zabytkowy pałac w centrum Warszawki to trochę jak perły pośród wieprzy ;) Jest jedno właściwe miejsce w którym ta budowla odzyskałaby blask i prestiż. Centrum Moskwy, najlepiej w miejsce Monasteru Nowodziewiczego za którym płakać nikt nie będzie pewnie, a ten jakże śliczny pałac pięknie udekoruje smutne centrum Moskwy.

 • pałacyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.10.2015 14:32 ~pałacyk

  Ja i wielu innych może się do tego widowiska dołożyć. Nie żyjemy w średniowieczu. Są systemy crowdfundingowe i tam znajdą się środki. Poza tym to byłaby szansa dla tych teatrów. Na drugi oddech i niesamowitą, darmowa ogólnopolską reklamę. Dzięki której również mogłyby szukać finansowania online. Pomysłów znalazłoby się dziesiątki dla twórczych osób... Cały ten zdychający marazm 'pałacowy', całe te zamulone środowisko mogłoby na tej operacji zyskać. Chyba, że to całe środowisko to niepełnosprawni emeryci którzy poza pałacem sobie nie poradzą i poza murami pałacu życia nie widzą.

 • Wawa_od37lat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.07.2015 15:51 ~Wawa_od37lat


  Wwa_od37lat~Wwa_od37lat

  Referendum jest wyjściem. Słoiczki bez meldunku krzyżyka nie postawią, więc byłoby dość uczciwie. Koszt ? Przy tej skali projektu, przy wyniku negatywynym referendum w sprawie rozbiórki była by to oszczędność :)
  z Mokotowa~z Mokotowa

  Odezwał się kolejny spec od wyrzucania publicznych pieniędzy na jaja - referenda. Zrób lepiej referendum w swoim bloku na temat wypuszczania pieskó na trawniki, co zrobisz coś pożytecznego.

  W pierwszej kolejności zorganizuję referendum dotyczące Twojego polotu i umiejętności rozpoznawania cynizmu.

 • miś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.07.2015 11:18 ~miś

  Odbudować Pałac Saski, tam przenieść teatry i muzea.

 • Robin Chłód

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.07.2015 10:35 ~Robin Chłód

  wawasawa~wawasawa

  To jest zabytek więc zburzyć się nie da... Jóźwiak raczej by się zastanowił skąd wziąć pieniądze na jego remont zamiast wygadywać dyrdymały. PKiN owszem powstał jako "dar" zniewolenia ZSRR, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby ten "dar" teraz odczarować. Wystarczy wywalić do muzuem np. PRL rzeźby w stylu Marks, Lenin itd., wywalić ślady napisów "im. Stalina", wyczyścić piaskowiec prawie na biało, zmodernizować koszmarne ozdobniki, metalowe obejmy itd., nazwać całość im. ofiar komunizmu dla równowagi i będzie ok.

  O, i to jest najlepszy pomysł. A tak przy okazji. Czy pan wiceprezydent naprawdę aż tak się nudzi za swoim biurkiem, że znajduje czas i środki na takie jaja - analizy?

 • wawasawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.07.2015 08:49 ~wawasawa

  To jest zabytek więc zburzyć się nie da... Jóźwiak raczej by się zastanowił skąd wziąć pieniądze na jego remont zamiast wygadywać dyrdymały. PKiN owszem powstał jako "dar" zniewolenia ZSRR, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby ten "dar" teraz odczarować. Wystarczy wywalić do muzuem np. PRL rzeźby w stylu Marks, Lenin itd., wywalić ślady napisów "im. Stalina", wyczyścić piaskowiec prawie na biało, zmodernizować koszmarne ozdobniki, metalowe obejmy itd., nazwać całość im. ofiar komunizmu dla równowagi i będzie ok.

 • eRtai

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.07.2015 07:33 ~eRtai

  Ludzie zastanówcie się co piszecie... Za chęcią zburzenia tego obiektu stoi "pewne lobby" które tylko czeka aż sami rozbierzemy ten budynek za grube miliony a oni potem upomną się o swoje (bardzo cenne w tym miejscu) ziemie nie ponosząc żadnych kosztów. Dodatkowo postawią tam kilka wieżowców czy galerii handlowych, a my stracimy pewien symbol Warszawy. Naprawdę dziwny z nas naród, powiedzenie "na złość mamie odmrożę sobie uszy" jest tutaj jak najbardziej adekwatne...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »