Informacje

05.06.2014 18:43 oddadzą centralny odcinek we wrześniu?

II linia metra: rozpoczęły się odbiory techniczne

SERWISY:

 

Na budowie centralnego odcinka II linii metra rozpoczęły się częściowe odbiory techniczne. - Robimy wszystko, by po zakończeniu budowy kolejka szybko została uruchomiona dla pasażerów - zapewnił w czwartek stołecznych radnych prezes Metra Warszawskiego Jerzy Lejk.

Lejk poinformował, że dotychczas zakończone zostały 32 ze wszystkich 250 odbiorów wewnętrznych - dokonywanych między wykonawcą inwestycji a zamawiającym, tj. Metrem Warszawskim.

Zaznaczył, że po zakończeniu odbiorów wewnętrznych inwestycję będą musiały odebrać także instytucje państwowe. Jak powiedział, przedstawiciele Metra Warszawskiego spotykali się już w tej sprawie ze strażą pożarną, nadzorem budowlanym i policją.

Bez opóźnień

- Przeprowadziliśmy stosowne robocze uzgodnienia, żeby cały ten proces przebiegał sprawnie, bez zbędnych opóźnień. I po to, żeby deklaracja generalnego wykonawcy, który potwierdza, że przewiduje zakończenie przedmiotu zamówienia 30 września, mogła bardzo szybko przeistoczyć się w uruchomienie metra na odcinku centralnym dla pasażerów - zapewnił prezes spółki.

Z przedstawionych przez niego informacji wynika, że zakończyły się już roboty konstrukcyjne na wszystkich stacjach i wentylatorniach. Trwają tam prace wykończeniowe i instalacyjne, związane m.in. z montażem okładzin ściennych i podłogowych oraz technologicznym wyposażeniem pomieszczeń.

Zakończone są też roboty torowe we wszystkich tunelach oraz odtwarzana jest nawierzchnia ulic Świętokrzyskiej, Prostej i Targowej.

Miasto zapłaciło już wykonawcy ponad 3 mld 443 mln zł, co stanowi 88,3 proc. wartości kontraktu.

Całym tunelem w wakacje

Dopytywany o to, kiedy kierowcy będą mogli poruszać się całą szerokością tunelu Wisłostrady, powiedział, że stanie się to na przełomie lipca i sierpnia. Wyjaśnił, że wciąż znajduje się tam instalacja do mrożenia gruntu. Jej użycie było konieczne do wykonania tunelu łączącego obie części stacji "Centrum Nauki Kopernik", która powstaje pod tunelem Wisłostrady.

W sierpniu 2012 r. doszło w tym miejscu do awarii. Budowniczowie metra natrafili na ciek wodny; zalana została konstrukcja stacji, a woda wymyła m.in. grunt pod tunelem Wisłostrady, który na blisko rok został zamknięty dla kierowców.

Centralny odcinek drugiej linii metra połączy lewo- i prawobrzeżną Warszawę. Będzie mieć siedem stacji. Kolejno od zachodu na wschód będą to: "Rondo Daszyńskiego", "Rondo ONZ", "Świętokrzyska", "Nowy Świat - Uniwersytet", "Centrum Nauki Kopernik", "Stadion Narodowy" i "Dworzec Wileński".

Umowę na projekt i budowę stołeczny ratusz podpisał z włosko-turecko-polskim konsorcjum Astaldi, Gulermak i PBDiM Mińsk Mazowiecki w październiku 2009 r. Koszt inwestycji to 4,17 mld zł. Według początkowych planów budowa miała zakończyć się w październiku 2013 r. Obecny termin to 30 września br.

Zobacz jak idą pracę na budowie metra:

 

PAP/lata

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »