Informacje

13.02.2018 08:25 "Osiedla Warszawy"

Idzie nowe na Żeraniu. "Chcemy zmobilizować do wspólnego myślenia"

SERWISY:


Mają mieć wysoki standard pod względem użytkowym, ekonomicznym, komunikacyjnym i estetycznym. Miasto startuje z nowym pilotażowym projektem - "Osiedla Warszawy". Na pierwszy ogień idą: Port Żerański i Żerań FSO.

- Projekt "Osiedla Warszawy" ma przede wszystkim stworzyć taki model współpracy z mieszkańcami i inwestorami, dzięki któremu w transparentny, bezpieczny, profesjonalny i partycypacyjny sposób powstaną koncepcje zagospodarowania wybranych obszarów – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Chcą zmobilizować mieszkańców

Co to oznacza w praktyce? Miasto spośród kilkunastu lokalizacji wybrało dwie: Port Żerański i Żerań FSO. To właśnie tam, na ponad stu hektarach mają powstać nowe osiedla. O ich wyglądzie i funkcji mają z kolei decydować warszawiacy.

- Chcemy zmobilizować uczestników dialogu do wspólnego myślenia o nowych osiedlach w Warszawie jako o miejscach wpisujących się w ideę zrównoważonego rozwoju, spełniających wysokie standardy architektoniczne, ale też społeczne. Stąd też w procesie ważne miejsce zajmuje strona społeczna. Chcemy zestawić jej interesy z aspiracjami inwestorów i właścicieli działek w Porcie Żerańskim oraz na Żeraniu FSO – mówi Marlena Happach, dyrektor miejskiego Biura Architektury i Planowania Przestrzennego.

W prace analityczne zaangażowani są architekci, urbaniści i socjolodzy. W projekcie mogą wziąć udział partnerzy zainteresowani inwestycjami na terenie Portu Żerańskiego i Żerania FSO, którzy są otwarci na trójstronny dialog.

Harmonogram działań

W lutym poznamy inwestorów zainteresowanych partycypacją w projekcie na terenie Portu Żerańskiego i Żerania FSO. Z kolei w marcu ratusz planuje trzydniowe warsztaty osobne dla każdej lokalizacji, których celem jest zaangażowanie wszystkich stron projektu.

- Najważniejszy etap całego procesu stanowią trójstronne warsztaty, podczas których odbędą się spacery po obu obszarach, prezentacje, dyskusje oraz prace nad makietami. W warsztatach weźmie udział kilkadziesiąt osób reprezentujących wszystkie strony procesu - przedstawiciele samorządu, inwestorzy, strona społeczna, a także zaproszeni eksperci. Proces dialogu jest transparentny, wszyscy uczestnicy prezentują swoje pomysły jednocześnie i nad nimi dyskutują - wyjaśnia dr Łukasz Pancewicz, ekspert-urbanista.

To, co uda się wypracować podczas warsztatów, zostanie zaprezentowany publicznie, co otworzy etap konsultacji społecznych, w ramach których warszawiacy podzielą się swoimi opiniami i uwagami do wstępnie wypracowanej koncepcji.

Jak szacuje ratusz, pod koniec kwietnia, po zebraniu uwag i spotkaniu z inwestorami, nastąpi publikacja raportu podsumowującego cały proces dialogu, wypracowane rozwiązania, a także wyniki konsultacji społecznych.

"Materiały analityczne będą cennym źródłem wiedzy przy sporządzaniu studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, a także miejscowych planów zagospodarowania" - czytamy w komunikacie.

kz/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Konwaliowa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2019 08:49 ~Konwaliowa

  Pracownia, która opracowuje na zlecenie Trzaskowskiego plany zagospodarowania terenu Żerania i Starych Świdrów pochodzi z Gdańska. W jej składzie jest Barbara Tusk - przypadek?

  Nikt nie wie, jak pracownia została wybrana do tych działań.

 • miezkaniec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.03.2018 11:05 ~miezkaniec

  "Projekt "Osiedla Warszawy" ma przede wszystkim stworzyć taki model współpracy z mieszkańcami i inwestorami, dzięki któremu w transparentny, bezpieczny, profesjonalny i partycypacyjny sposób powstaną koncepcje zagospodarowania wybranych obszarów – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy."

  Z powyższego rozumiem, że zgodnie z wolą mieszkańców na Żeraniu nie powstaną osiedla, tylko park i przestrzeń kulturalna.
  To jest właśnie transparentny, bezpieczny, profesjonalny i partycypacyjny sposób powstaną koncepcje zagospodarowania wybranych obszarów!

 • Grzegorz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.02.2018 22:22 ~Grzegorz

  Ale my nie chcemy nowych osiedli, chcemy park, drzew i zieleni.

 • ciekawy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2018 22:00 ~ciekawy

  No fajnie fajnie, a moze by jakis park?

  Parczek?

  Parczunio?

  A tak serio, który deweloper płaci za komentarze hejtujace utworzenie parku i klake dla zaorania wszystkiego pod osiedle? Zmieńcie agencje bo to wiadac z kilometra

 • Loter

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2018 16:59 ~Loter

  Rafał~Rafał

  Szkoda że nikt nie pisze, aby wskrzesić FSO :(
  Taka piękna fabryka była...


  Bo czasy walki o socjalistyczny samochód dla socjalistycznego społeczeństwa bezpowrotnie minęły. Ludzie nie potrzebują fabryki FSO. Ludzie potrzebują mieszkań. Bezrobocie w Warszawie jest 3%. Pracy nie brakuje. Mieszkań - owszem.

 • kolan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2018 11:26 ~kolan

  dex~dex

  Niestety jest tam trochę do zrobienia, mieszkam niedaleko.
  Na Modlińskiej, Marywilskiej i Płochońskiej korki, w ciepłe dni smród z kanału żerańskiego (zakwit wody), kilka razy w roku spływa gnijąca skoszona trawa. Z okien domów nad kanałem widać drugi brzeg, a zanim gruzowisko, wysypisko śmieci, skład złomu, straszydła PKP. Zakłady Polfa, które znajdują się po drugiej stronie ul Płochocińskiej w tej chwili nie produkują leków, ale jeśli tylko ruszy produkcja to nowi mieszkańcy doświadczą bardzo nieprzyjemnych zapachów, dalej cementownia (nie wiem czy działa), kilka składów budowlanych. Na tym odcinku Płochońskiej od lat występuje problem z odprowadzeniem wody z jezdni (przy wjeździe na nowe osiedle i pod wiaduktem PKP).


  I dlatego nie powinno być tych nowych osiedli :) po co przyjezdnym smród, a nam dodatkowy tłok i zmiana krajobrazu, niech kupują mieszkania na Ursynowie, gdzie ich miejsce. Na Sikorskiego, Dolince i na Anody budują osiedla i część pobudowali, świetne miejsce do życia :) sam bym chciał tam mieszkać gdyby mnie było stać.

 • Rafał

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2018 03:29 ~Rafał

  Szkoda że nikt nie pisze, aby wskrzesić FSO :(
  Taka piękna fabryka była...

 • krysia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2018 21:37 ~krysia

  a może by tak ktoś pomyślał najpierw nad drogami i komunikacją...??!! bo osiedla to można wszędzie pobudować, tylko później nie ma jak z takich osiedli wyjechać, wszystkie okoliczne ulice, mosty zakorkowane, szkół nie ma, itp... żenada jedna wielka

 • wyborca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2018 20:47 ~wyborca

  Panie Olszewski a co z parkiem ktory obiecaliście mieszkańcom za wycinke drzew jak buduja gazociąg??

 • dr_kloo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2018 17:39 ~dr_kloo


  Bezsilny~Bezsilny

  Oj chyba jakimś deweloperom nie podoba sie bezczynność władz miasta i brak planu zagospodarowania przestrzennego terenu i ... wtrzymywanie budowy nowych osiedli (zapewne tereny te są już sprzedane "inwestorom") stąd nowy pomysł Warszawy... Jak zwykle mydlenie oczu mieszkańcom.... że będzie lepiej dla nich... A terenów zielonych dających tlen coraz mniej... Ciekawe czy miasto już się dogadało z Gaz-Sytemem kto po budowie gazociagu zrekultywuje teren i w jaki sposób....
  mieszkanka~mieszkanka


  100/100. Gdzie ci ludzie ktorzy tam teraz mieszkaja maja teren pod park? Wszystkie drzewa wyciete. I jeszcze maja bloków dobudować? Nigdy w życiu. Zróbcie tam park, fajny zielony teren, drzewa przez lata wyrosły. Deweloperom już dziękujemy.



  Park to nie jest kibel, który każdy musi mieć u siebie w mieszkaniu (lub w bezpośredniej bliskości zamieszkania). Park jest miejscem, które się odwiedza w wolnym czasie, np raz na tydzień, więc można do niego dojechać. Na przykład na całym Manhattanie jest jeden duży park. Ludzie mając wolne po prostu tam sobie przyjeżdżają i odpoczywają, jeżeli akurat mają ochotę spędzić czas na łonie natury a nie w muzeum, kawiarnii czy gdzieś indziej.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »