Informacje

30.05.2011 06:26 Nowoczesne pociągi dla stolicy

Idzie nowe na kolei

SERWISY:

Lada moment pasażerów linii podmiejskich czekają poważne utrudnienia. W środę zostanie zamknięta linia średnicowa. Jej remont to jednak tylko jeden z etapów modernizacji kolei podmiejskiej. Plany rozbudowy SKM czy WKD mogą napawać optymizmem.

Zapowiedź dwóch miesięcy utrudnień pasażerów raczej nie ucieszyła. Prace przy linii średnicowej to jednak tylko jeden z elementów większej układanki. Drugim są zakupy na które zgodnie ruszyli działający w stołecznej aglomeracji przewoźnicy. Ich tabory zasili wkrótce kilkadziesiąt nowoczesnych, klimatyzowanych pociągów.

Duże zakupy robią: Szybka Kolej Miejska (13 pociągów), Koleje Mazowieckie (16 pociągów) i Warszawska Kolej Dojazdowa (14 pociągów).

Ważna jest szczególnie ostatnia z wymienionych transakcji. WKD planuje wreszcie przejść na kolejowy standard zasilania, co pozwoli nie tylko na obniżenie kosztów przewozów, ale przede wszystkim, na wjeżdżanie na tory kolejowe.

Nowe napięcie WKD

Aktualnie pociągi WKD są zasilane napięciem 600 woltów, czyli takim, jak np. tramwaje. Modernizacja linii ma na celu przejście na zasilanie takie, jak na wszystkich liniach PKP - czyli 3000 woltów. Dlatego wszystkie z 14 zamówionych przez przewoźnika pociągów będą miało możliwość jazdy zarówno na jednym, jak i na drugim rodzaju napięcia.

- Chodzi o to, by w okresie przejściowym można było już jeździć nowym taborem. W październiku ma przyjechać pierwszy pociąg. Chcemy zobaczyć jak na niego zareagują pasażerowie i jakie będą mieli uwagi. Ponieważ kolejne składy będą sprowadzane od marca 2012 roku, będzie jeszcze czas, żeby je ewentualnie doposażyć, lub przearanżować wnętrze – tłumaczy Krzysztof Kulesza, rzecznik WKD.

Do 2015 cała linia będzie mogła przejść na nowe zasilanie. Czy wtedy przewoźnik zacznie jeździć na nowych liniach? – Przejście na 3000 woltów ma na celu przede wszystkim obniżenie kosztów. Ale otwiera też taką możliwość w dalszej perspektywie. Do tego jednak potrzebne są inwestycje w układ torowy warszawskiego węzła kolejowego – dodaje Kulesza

SKM do Piaseczna

Chodzi głównie o modernizację linii Radomskiej tak, by pociągi mogły swobodnie wjeżdżać na linię średnicową. To również warunek puszczenia pociągów SKM do Piaseczna. – Mamy takie plany i rozmawiamy o nich z Polskimi Liniami Kolejowymi. Kolej do Piaseczna mogłaby odciążyć wiecznie zakorkowaną ul. Puławską – mówi Leszek Ruta, szef Zarządu Transportu Miejskiego.

Jednak zanim SKM dojedzie do Piaseczna, miejskie pociągi zaczną kursować do Lotniska Chopina i Legionowa. Od nowego roku SKM będzie obsługiwać cztery linie: S1, S3, S4 i S9.

Klimatyzowane Elfy

Do obsługi tych linii SKM kupuje 13 sześcioczęściowych pociągów Elf. To najdłuższe jednoprzestrzenne składy w Polsce, które mają długość ponad 100 metrów. Mogą jednorazowo przewieźć aż 900 pasażerów. Nowy tabor będzie obsługiwał m.in. połączenie z Okęciem, ale na pewno będą z nich korzystać pracownicy biur na wiecznie zakorkowanym Służewcu.

Elfy kupują również koleje mazowieckie. Jeszcze w tym roku tabor KM zasili 16 takich składów, które od miejskich pociągów będą się różnić m.in. długością. Kolejarze zainwestowali w nieco krótsze – czterowagonowe pociągi.

Utrudnienia na średnicy

Widać też pierwsze efekty prowadzonych przez PKP inwestycji. Kilka dni temu odbył się test zmodernizowanego torowiska na linii gdańskiej. Pociąg z Warszawy Gdańskiej do Nasielska jechał z prędkością 160 km/h, a podróż trwała zaledwie 39 minut.

Modernizacja linii oznacza jednak duże utrudnienia dla pasażerów. Teraz w cierpliwość będą musieli uzbroić się pasażerowie korzystający z podmiejskiej linii średnicowej. Od 1 czerwca PLK wyłączy z ruch pociągów na trasie Dworzec Wschodni - Dworzec Śródmieście, w związku z modernizacją stacji Stadion. Pasażerów czekają dwa miesiące utrudnień.

mjc/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Nieciej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2011 19:24 ~Nieciej

  @ Zuza - SKM S1 jeżdżą jedno- i dwuskładowe - dwuskład 14WE udający się w kierunku Otwocka widziałem dziś na własne oczy ok. 15:15 w Międzylesiu (pusty nie był, ale nabity ludźmi po dach też nie), czekając na 521 w kierunku przeciwnym, więc może akurat masz pecha i trafiasz na pojedyncze.

  @ hehe - przecież 160 to maksymalna osiągnięta prędkość (dozwolona tylko na pewnym odcinku trasy przejazdu), a twoim sposobem wylicza się średnią... Spróbuj w takim czasie pojechać tę trasę używając EN57: 50km może w 60, a może w 80min... jak 30-letni grat z mechaniczno-przekaźnikowym sterowaniem nie zdechnie po drodze dajmy na to na wał kułakowy. Typowy polski malkontent...

 • Glo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2011 18:26 ~Glo

  Drogi autorze, SKM będzie obsługiwał linie S1 S2 S3 i S9. Nowe SKMki będą jeździły tylko i wyłącznie na linii Okęcie-Sulejówek i Okęcie-Legionowo (ponieważ taki jest warunek UE która finansuje część inwestycji). Znalazł bym jeszcze kilka niedociągnięć w tekście ale mi się nie chce ;]
  Następnym razem proszę się bardziej postarać! ;]

 • afro87

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2011 17:22 ~afro87

  "Chcemy zobaczyć jak na niego zareagują pasażerowie i jakie będą mieli uwagi . Ponieważ kolejne składy będą sprowadzane od marca 2012 roku , będzie jeszcze czas, żeby je ewentualnie doposażyć , lub przearanżować wnętrze" - to bez sensu, malo pociagow jezdzi na swiecie w cywilizowanych krajach? zrobcie benchmark a nie sprawdzacie reakcje pasazerow -ŻAL

 • Zuza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2011 15:40 ~Zuza

  Amerykan:
  Przestań trollować!
  Co ma 521 do SKMki?

  I nie kłam, że jeżdżą dwuskładowe w godzinach szczytu, bo NIE JEŻDŻĄ!!!

 • elektryk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2011 14:13 ~elektryk

  Dokładnie popieram przedmówców!
  W(V)oltów a nei Volt, bo Volt to uczony.

 • Amerykan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2011 13:23 ~Amerykan

  a po co ? do wawra to se 521 jedź ! 2-składowe jeżdżą

 • JestemZWawra

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2011 12:54 ~JestemZWawra

  A może kretyni z SKM zaczną puszczać podwójne składy na linii S1 do Otwocka, przynajmniej w godzinach szczytu, bo nie da się jeździć w takim tłoku!!!!

 • wV

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2011 12:47 ~wV

  ~ Warszawiek...
  Sęk w tym, że są to nazwy od nazwisk, dlatego piszemy Watt, Volt...
  A idąc Twoim rozumowaniem, powinniśmy pisać Wictoria (zwycięstwo) zamiast Victoria, a może nawet WiKtoria. Czegoś takiego jak Wolt nie ma.

 • hehe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2011 11:03 ~hehe

  50 kilometrów w 40 minu.... rewelacja....

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2011 08:50 ~Warszawiak

  W sumie to piszemy Wolt mimo że symbol jest V. A to dlatego, iż w alfabecie języka polskiego nie występuje literka V tak jak też nie występują litery: X i Q. To wszystko na ten temat. Czyli jednym słowem wszystkie wyrazy obce, mające w nazwie wspomniane litery, zostaną spolszczone.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »