Informacje

21.06.2011 22:17 Święto Muzyki w Warszawie

I tak jesteśmy stolicą kultury

SERWISY:

Nie udało się wywalczyć tytułu Europejskiej Stolicy Kultury, ale Święto Muzyki pokazało, że kultura w Warszawie ma się dobrze. We wtorek po prostu nie dało się przejść miastem tak, aby nie natknąć się na żaden koncert. Do późnego wieczora w kilkudziesięciu miejscach - skwerach, bramach, klubach, parkach i kościołach grali amatorzy i profesjonaliści.

Pod kinem Atlantic wystąpiła orkiestra Romantica. - Nie przeszkodziły im podmuchy wiatru, które porywały kartki z nutami – relacjonował Bartosz Andrejuk, reporter tvnwarszawa.pl

W podwórku obok kamienicy Jabłkowskich, przy Chmielnej 21 recital piosenek retro przedstawił Wojciech Dąbrowski. W repertuarze znalazły się piosenki Mieczysława Fogga. Dąbrowski, wzorując się na Foggu, przebrał się w pewnym momencie za kobietę i śpiewał w peruce.

 

 

Chór dziecięcy w miejscu kapeli z Chmielnej

Na Chmielnej oprócz muzyki klasycznej czy piosenek retro, można było posłuchać zespołu wokalnego dzieci ze szkoły podstawowej na Grochowie. - Wystąpiły głównie z repertuarem własnym, na schodkach przy Chmielnej 9, tam gdzie zazwyczaj gra Kapela z Chmielnej.

 

 

Koncert w sklepie

Bartosz Andrejuk relacjonował również koncert w... sklepie. - W Salonie Muzycznym, tam gdzie zazwyczaj melomani kupują drogie pianina, młode adeptki muzyki klasycznej dały koncert - opowiadał.

 

 

Dźwięki wiader i kanistrów

Tuż obok salonu koncertował rasowy uliczny muzyk. Rytm wybijał na wiadrach i kanistrach. Był to dowód, że program tego święta w każdej chwili mógł ulec zmianie.

 

 

"Muzycy są częścią tła miasta"

Nowy Świat 36, to kolejny adres, który odwiedził reporter tvnwarszawa.pl. Mimo, że można było usłyszeć dobre wykonanie coveru piosenki "Girl from Ipanema", to publiczności zgromadzonej w tym miejscu nie było widać.

- Nie stał i nie słuchał ich nikt. Tylko ja i turyści w kawiarnianych ogródkach. Jednak o to, w tym święcie chodzi, że muzycy nie dają koncertu, ale są częścią tła, są częścią Warszawy. Dlatego niewzruszeni muzycy grali dla przechodniów, gołębi, warszawiaków na przystankach - przekonywał Bartosz Andrejuk.

 

 

Relaks w parku

Na patio Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina odbył się koncert muzyki klasycznej. Przysłuchiwało się kilkadziesią osób. Ci bardziej leniwi rozłożyli się na ławkach w pobliskim Parku Bohdana Wodiczko.

 

 

Hucznie na Pradze

Na Pradze także było kogo posłuchać. W Parku Praskim panowała doskonała atmosfera i świetna muzyka. Spragnionych muzyki nie brakowało. Muzycznych miejsc na Pradze tego dnia było znacznie więcej.

 

 

Pod kościołem Wizytek

Przy Pomniku Kopernika odbył się bardzo kameralny koncert muzyki klasycznej. Warszawiacy wyraźnie odstawili na bok swoje problemy. Rowerzyści przystanęli, zakochane pary przytuliły się mocniej, a rodzice z dziećmi przykucnęli, żeby odpocząć.

 

 

Poezja śpiewana na skwerze ks. Twardowskiego

Bardzo leniwa atmosfera panowała na skwerze Księdza Twardowskiego. Tam zebrali się wielbiciele poezji śpiewanej. Najbardziej zasłuchani w muzykę rozłożyli się na trawnikach. Obok siebie siedziały zakochane pary, starsi ludzie i studenci.

 

 

Mimo, że program Święta Muzyki był ustalony i wiadomo było, kto gdzie wystąpi, nie było to przeszkodą, aby na ulicach pojawili się niezapowiedziani artyści. - Wystarczyło wyjść z instrumentem na ulice i zacząć grać - opisywał reporter Bartosz Andrejuk.

 

 

Mocne rockowe uderzenie

Na Skwerze Hoovera, ci bardziej zmęczeni zalegli na leżakach, a najwięksi fani muzyki szaleli w pierwszym rzędzie. Po tej stronie Krakowskiego panowało mocne rockowe uderzenie.

 

 

Harcerskie pieśni

Z kolei pod kolumną Zygmunta chór starszych ludzi śpiewał o harcerstwie, potrzebie podróżowania na koniec świata i potędze przyjaźni.

 

 

Francuski pomysł z polskimi korzeniami

Idea Święta Muzyki narodziła się w 1982 roku w Paryżu. Kompozytor polskiego pochodzenia Marcel Landowski wraz z francuskim ministrem kultury Jackiem Langiem zaprosili muzyków, aby 21 czerwca wyszli na ulice i zagrali. Sukces przerósł ich oczekiwania. Na ulice wyszło niemal tysiąc artystów. We wtorek muzyka miała swoje święto w ponad 300 europejskich miastach.

Przegrana walka o tytuł

Może gdyby Święto Muzyki odbyło się nieco wcześniej werdykt Komisji Selekcyjnej, która przyznała tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Wrocławowi byłby inny? Jedno jest pewne, Warszawa pokazała, jak powinny wyglądać imprezy w stolicy kultury.

Bartosz Andrejuk
bf/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Leon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.06.2011 12:29 ~Leon

  Jestem Warszawiakiem, a od pewnego czasu mieszkam pod Wrocławiem. Liczyłem na Warszawę, ale we Wrocławiu też można się zakochać :) Polecam.

 • Tolo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.06.2011 13:04 ~Tolo

  @~ffbbb: Fajnie, że są ludzie z tak wyrobionym smakiem, że nic im nie smakuje. Żebyś z głodu nie umarł.

 • Tolo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.06.2011 13:01 ~Tolo

  @~beskos: Jak wiadomo to miasto aktualnie składa się w dużej mierze z ludności napływowej, więc masz rację. A Ty gdzie się urodziłeś i mieszkasz?

 • beskos

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.06.2011 12:16 ~beskos

  ahhahahahahah chyba stolica wiesniakow !

 • em

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.06.2011 11:04 ~em

  @citycenter
  Buraków też najwięcej, podobnych Tobie. Musicie mieć gdzie chodzić by łechtać swoje puste ego czymś innym niż nienawiść do przyjezdnych.

 • Ania

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.06.2011 09:41 ~Ania

  City pojechałeś po pasmekach:)
  A tak w ogóle to ja siętym nie przejmuję nic a nic. GFdzie tam tKrakowi pod względem imprez kulturalnych do Warszawy, a co dopiero taki nieszczęsny Poznań.

 • CityCenter

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.06.2011 09:17 CityCenter

  No tarchominiaki... lekcja Nr Q, jak kultura. Tęskniliście? Ja też. A teraz parę faktów, zanim zaczniecie pluć na Stolicę.

  Największym ośrodkiem akedemickim w kraju jest Warszawa (66 renomowanych uczelni wyższych, 15 % wszystkich studentów); najwięcej teatrów (129), najwięcej pałaców (51 bez Pekinu) i zamków (3), najwięcej wydarzeń kulturalnych, kokursów i festiwali muzycznych (miliony), najwięcej muzeów (państwowych 47) i galerii oraz. kin (razem ok 100 - do 1939 w Warszawie samych kin było ponad 50), restauracji, hoteli, klubów studenckich i innych, z najlepiej rozwiniętą komunikacją miejską i podmiejską... o maaatko. O czym to zapomniałem..

  Także tarchominiaki, uczcie się czegokolwiek o mieście, w którym osiedliście, abyście mogli korzystać z jego wszystkich dóbr kulturalnych, nie tylko z E4 i 508.

  No to Ciao i finito.

 • gośka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.06.2011 08:56 ~gośka

  Jak się patrzy na taką sztukę jak HGW to trudno pamiętać o kulturze:-)

 • WolF

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.06.2011 07:32 ~WolF

  WYŻSZA KULTORA BANKOWOŚCI!
  Na każdym rogu!
  WARSZAWA MIASTEM LUDZI BANKOWCÓW!

 • ffbbb

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.06.2011 05:21 ~ffbbb

  To co tu pokazują można nazwać muzyką umownie. To znaczy się muzykę "akceptowana" przez media dla ogółu. łatwa , lekką i nie wiele wymuszającą dla kogoś ktoś się zna i dla kogoś kto ma cement w uszach..

  slabizna

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »