Informacje

14.03.2013 20:58 łukiem pod parkiem Świętokrzyskim

I i II linia metra
mają już połączenie

SERWISY:


Tarcza Anna wydrążyła tunel łączący I i II linię metra. W środę przebiła się przez ścianę w pobliżu stacji Centrum.

Superkret przeszedł pod parkiem Świętokrzyskim, a w środę przebił ścianę szczelinową szybu demontażowego. Z łącznika między liniami skorzystają pociągi II linii metra, które będą serwisowane - tak jak wagony I linii – w bazie na Kabatach (za stacją Rondo ONZ zostaną skierowane w prawo).

Nocować będą najczęściej na torach odstawczych.

Jednotorowy tunel ma kształt łuku i liczy sobie 393 metry. Kilkudziesięciometrowy początek został wykonany kilkanaście lat temu podczas prac przy I linii podziemnej kolejki.

W sierpniu ta sama tarcze przebiła się do komory rozjazdowej ze stacji Rondo ONZ. Był to symboliczny koniec budowy odcinka od ronda Daszyńskiego do ronda ONZ.

Wróci do drążenia II linii

Teraz TBM zostanie rozmontowany, wyciągnięty i przetransportowany do tunelu by dalej drążyć właściwy szlak II linii w kierunku Wisły. Anna będzie pracować obok drugiej tarczą, nazwanej Marią.

Dwa inne TBM-y wydrążą natomiast tunel od strony Pragi. Od 15 lutego tarcza Krystyna wydrążyła już 121 metrów tunelu. Swoją pracę rozpoczęła na budowanej stacji Dworzec Wileński i podąża w kierunku stacji Stadion.

Drugi tunel w tym samym kierunku będzie drążyć Elisabetta. Jej rozruch ma nastąpić jeszcze w tym miesiącu. Robotnicy kończą jej montaż w szybie startowym

Maszyna jak fabryka

TBM to wielka maszyna przypominająca nieco małą fabrykę. Waży 600 ton i mierzy 97 metrów długości. Jednocześnie drąży, przesuwa się i pozostawia za sobą gotowy tunel.

Centralny odcinek podziemnej kolejki ma mieć siedem stacji i połączyć lewo- i prawobrzeżną Warszawę. Oficjalna data zakończenia inwestycji to 2014 rok.

Tak w sierpniu "Anna" przebiła ścianę stacji Rondo ONZ:

b/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • somebody

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.04.2013 11:17 ~somebody

  No rzeczywiście, jest się z czego cieszyć: mamy JUŻ dwie linie metra!!! Dla porównania Hiszpania, Madryt: 16 linii; 324 km (w tym 27,8 km Metro Ligero); 326 stacji (w tym 38 Metro Ligero)... Różniac jest taka, że te nasze 2 linie kosztowały tyle co te 16 hiszpańskich. Bo zawsze jakiś pociotek pracujący przy budowie musi dać zarobić komuś w rodzinie. Nikt nie może na tym stracić... :)

 • enrico

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.03.2013 21:31 ~enrico

  Budowa II linii Metra jest wg mnie opóźniona-to fakt.Ale to jeszcze nie powód, żeby jego budowę stale kontestować! Kłopoty-są na każdej budowie-a tym bardziej tak wielkiej jaką jest Metro;np.Budowa Nowego Lotniska w Berlinie opóźniona jest już o 4 lata-ale tam nikt psów nie wiesza na Rządzie! Malkontenci-czy będziecie nadal szczekać,czy nie, II linia Metra i tak powstanie w 2014r.Trzymam kciuki za Wykonawców i normalnych warszawiaków!
  Pani Halino-Tarcza TBM Anna, nie uszkodziła I linii Metra, tylko wydrążyła otwór łącznika w ścianie, specjalnie przygotowanego wcześniej, szybu łącznikowego z I linią Metra.
  Bez obaw -I linia M- nie ucierpi!

 • agentj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.03.2013 19:40 ~agentj

  nina~nina

  wprowdzić rosjan, to nam wybudują cały odcinek w rok!!!


  Przy czym polskie urzędasy powinny być odcięte od jakichkolwiek możliwości decyzyjnych, a budową zarządzać by musieli doświadczeni specjaliści, co już samo w sobie wyklucza ekspertów od pieczątek.

 • nina

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.03.2013 18:45 ~nina

  wprowdzić rosjan, to nam wybudują cały odcinek w rok!!!

 • miastowy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.03.2013 17:42 ~miastowy

  Tarcze są 4. Maria, Anna Krystyna i Elisabetta. Tarcze Wisła I i Wisła II zostały właśnie zamienione na Krystyna na cześć Krystyny Krahelskiej i Elisabetta na cześć żony kierownika robót tunelowych

 • realista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.03.2013 17:03 ~realista

  Stacja Świętokrzyska 1 linii to paranoja,metro ledwo ruszy z centrum i już hamuje,wystarczyło troche wydłużyć stacje i była by to jedna stacja Centrum.

 • Czytacz postów

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.03.2013 16:02 ~Czytacz postów

  lilka~lilka

  Nie psioczą przeciwnicy budowy metra tylko pisiory ktorym wiecznie cos nie bedzie pasowalo dopuki sami nie dorwa sie do władzy...ale na szczęscie się nie dorwą...


  Po was platfusiane partacze, fuszerzy i demolki, to jedno stulecie się będzie doprowadzało kraj do porządku. Ryżate zastały Polskę murowaną a zostawią rozbabraną ze wszystkim przepłaconym i zmarnowanym.

 • głoseksperta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.03.2013 15:27 ~głoseksperta

  O Bożę!!!!!! To straszne - jechałam dzisiaj chyba tuż przed tym wypadkiem. Teraz to się będę bała wsiąść i chyba wrócę dziś autobusem. Gdyby taki kawał betonu spadł na kogoś mógłby nawet zabić - dlaczego służby miejskie nic nie robią? Po co nam straż miejska????

 • lilka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.03.2013 13:32 ~lilka

  Bogdan ~Bogdan

  Mam nadzieję, że osoby które najwięcej "psioczą" na budowę metra, że "kto zapłaci za uszkodzenia" itp. nie będą z niego korzystały, bo po co jak im jest niepotrzebne.

  Nie psioczą przeciwnicy budowy metra tylko pisiory ktorym wiecznie cos nie bedzie pasowalo dopuki sami nie dorwa sie do władzy...ale na szczęscie się nie dorwą...

 • ggg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.03.2013 10:55 ~ggg

  Super !! A teraz czekamy na choćby jedna taczę która wydrąży tunel pod Świną w Świnoujściu. Panie Premierze Mieszkańcy Świnoujścia czekają !!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »