Informacje

19.02.2019 09:38 do Krajowej Izby Odwoławczej

Hyundai wygrał przetarg na tramwaje. Pesa złożyła odwołanie

SERWISY:


Pesa Bydgoszcz skierowała w poniedziałek odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej w sprawie przetargu na dostawę taboru dla Tramwajów Warszawskich. Przetarg na 213 pojazdów wygrała koreańska firma Hyundai Rotem.

Informację tę potwierdził szef PR spółki Maciej Grześkowiak. - Zdecydowaliśmy się na to przede wszystkim z uwagi na istotność postępowania oraz możliwość kontynuacji współpracy z Tramwajami Warszawskimi. Po analizie dokumentów oraz zapoznaniu się z dostępnymi informacjami postanowiliśmy odnieść się między innymi do elementów formalnych oferty oraz kwestii prawidłowości wyceny, okoliczności dotyczących produkcji, posiadanych zasobów oraz rzetelności oświadczeń w zakresie zapewnienia terminowego wykonania zamówienia przez koreańską firmę - powiedział Polskiej Agencji Prasowej Grześkowiak.

Oferta Pesy droższa o pół miliarda

O rozstrzygnięciu przetargu przez Tramwaje Warszawskie na dostawę tramwajów poinformowały 8 lutego władze stolicy.

Zamówienie dotyczyło 123 tramwajów, z opcją rozszerzenia dostaw o kolejne 90 sztuk. Tramwaje z zamówienia podstawowego producent ma dostarczyć do końca października 2022 roku, w ramach opcji dodatkowej - do końca października 2023. Zwycięzca przetargu, Hyundai Rotem Company zaproponował za 213 tramwajów cenę 1,825 mld złotych netto, a pokonana Pesa - 2,305 mld zł netto.

Na wygraną przetargu przez koreańską firmę i porażkę Pesy zareagowali politycy.

Niezadowolenie z rozstrzygnięcia wyraził wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, który w środę skierował list otwarty do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

"Z dużym zaskoczeniem przyjąłem podaną przez pana publicznie informację o tym, że przetarg na dostawę 213 tramwajów dla Warszawy wygrała koreańska firma Hyundai Rotem Company. Uważam, że wobec udziału w przetargu bydgoskich zakładów Pesa takie rozstrzygnięcie należy uznać za co najmniej wątpliwe. Nie chodzi wyłącznie o to, że konkurentem firmy koreańskiej był polski producent, lecz o jego ogromne, potwierdzone wcześniejszymi kontraktami, doświadczenie w dostawach nowoczesnego taboru" - napisał wojewoda.

Bogdanowicz zwrócił uwagę, że Pesa dostarczyła do polskich i europejskich miast pond 680 tramwajów. Zaznaczył też bydgoska fabryka posiada odpowiednie zaplecze techniczne i wysoko wykwalifikowaną kadrę, co zapewnia nie tylko realizację dostaw taboru, ale i jego serwis przez 10 lat.

"Czy kapitał ma narodowość?"

Sekretarz stanu w KPRM Łukasz Schreiber w piątek na konferencji prasowej powiedział, że w związku z wygraniem przetargu przez Hyundai Rotem Company, należy postawić pytania, czy warunki zamówienia zmieniono na wniosek koreańskiej firmy.

- Sprawa jest ważna z bydgoskiego punktu widzenia. Drugi problem to jest pytanie, czy kapitał ma narodowość. Otóż my - mówię o sobie, o naszym ugrupowaniu politycznym - uważamy, że ma. Pytanie też, czy zapewniono minimalny kontent z Unii Europejskiej - mówił sekretarz stanu w kancelarii premiera.

Schreiber podkreślił, że kraje bronią swego rynku głównie przed azjatyckimi produktami. Zaznaczył, że "w poprzednich zamówieniach z Warszawy takie wymagania były zapisane".

Poseł do Parlamentu Europejskiego Kosma Złotowski w piątek na Twitterze zwrócił uwagę, że Parlament Europejski w rezolucji z 2016 r. ostrzegł, że firmy azjatyckie składają rażąco niskie oferty w europejskich przetargach. Złotowski podkreślił, że w tym kontekście wygrana koreańskiej firmy budzi dodatkowe wątpliwości. Poinformował też, że w tej sprawie złożył interpelację do Komisji Europejskiej.

PAP/ap/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • aaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.02.2019 19:37 ~aaa


  Tomeczek_888~Tomeczek_888

  Pesa to dziadostwo i to bardzo awaryjne. Koreańskie na pewno będą lepsze.
  www~www

  Oby Hyundai zdążył te tramwaje dostarczyć zanim pierwsze Swingi zaczną się rozlatywać. Oby nigdy więcej Pesy w Warszawie.

  Jeszcze będą stopiątki malować i reanimować żeby godnie zastępowały ten piszczący i gwiżdżący szmelc.

 • Waldek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.02.2019 19:17 ~Waldek

  Chciałbym przypomnieć, że PESA już od dawna jest niemiecka, białoruska i rosyjska (to jest zarząd). PO ją sprzedało już dawno!

 • Jacek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.02.2019 18:02 ~Jacek  Janush~Janush

  Znowu ktoś łapówę wziął, tak jak przy Pendolino. Pierszeństwo dla spółek krajowych to norma za zachodzie, cena to nie jedyny atut.
  Ben~Ben

  Raczej polityczne. PESA w łapach PiSu jest wiec myslą ze im się ten przetarg należał.
  Wprost~Wprost

  "PESA w łapach PiSu"!? Na jakiej podstawie tak twierdzisz? Źródło poproszę.  Źródłem jest to że została przejęta przez Polski Fundusz Rozwoju a ten należy do Skarbu Państwa. Skarbem Państwa zarządza zaś... no właśnie.

 • oko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.02.2019 17:53 ~oko

  spece może zapytajcie tego pana co prowadzi ten złom?

 • roman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.02.2019 16:14 ~roman

  w swoim odwołaniu powinni przede wszystkim podkreślić, że złożyli o 1 mld droższą ofertę oraz, że od dawna nie nadążają z produkcją

 • Kłał

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.02.2019 15:38 ~Kłał

  PESA chce z pieniędzy z zawyżonego przetargu płacić kary dla DB. Dlaczego Warszawa ma wspierać opłacanie tej kary?

 • Maks

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.02.2019 14:48 ~Maks

  Pesa robi znakomity sprzęt, po grzyba ciągnąć to z Korei? Serwis, części itd będzie 100x droższy. Poza tym trzeba wspierać nasz przemysł.

 • stonka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.02.2019 14:25 ~stonka

  Karol~Karol

  Nasze rodzime spółki powinny mieć pierwszeństwo przed zagranicznymi, bez względu na cenę!!!!!

  Proponuję zapoznać się z obowiązującym prawem. Ustawa z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1986), dowiesz się wtedy, że zamawiającemu NIE WOLNO promować ofert ze względu na pochodzenie kapitału. Po drugie, jako prywatna osoba, finansująca inwestycje z własnego portfela może sobie preferować rodzime spółki, nawet jeżeli przepłacisz 30%-50% w stosunku do konkurencji, i nawet jeżeli rodzima spółka, pomimo niekompetencji w zarządzaniu powinna była dawno zbankrutować, ale została odratowana z pieniędzy podatników, możesz to zrobić. Możesz też kupić u rodzimej spółki, pomimo tego że spółka ta korzysta z ukraińskiej siły roboczej, azjatyckich dostawców stali, francuskich systemów sterowania, niemieckich silników. Dzięki temu będzdiesz musiał dopłacać do interesu inaczej przestaniesz być konkurencyjny, co w końcu i tak zakończy się Twojego przedsiębiorstwa bankructwem. Idąc twoim torem rozumowania, PESa nie powinna była wygrać szeregu przetargów na dostawy lokomotyw, zespołów trakcyjnych, tramwajów, czy wagonów metra, ani w Niemczech, ani w Rosji, ani w innych zagranicznych przedsięwzięciach.

 • Wprost

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.02.2019 14:23 ~Wprost


  Janush~Janush

  Znowu ktoś łapówę wziął, tak jak przy Pendolino. Pierszeństwo dla spółek krajowych to norma za zachodzie, cena to nie jedyny atut.
  Ben~Ben

  Raczej polityczne. PESA w łapach PiSu jest wiec myslą ze im się ten przetarg należał.

  "PESA w łapach PiSu"!? Na jakiej podstawie tak twierdzisz? Źródło poproszę.

 • kontrowersja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.02.2019 14:22 ~kontrowersja

  Hyundai otrzymał w przeszłości sądowy zakaz ubiegania się o zamówienia publiczne.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »