Informacje

26.07.2015 08:00 zamknięte ulice, komunikacja na objazdach

Hymn i biało-czerwone opaski. Pobiegli w hołdzie powstańcom


W sobotę wieczorem na ulice stolicy wybiegło prawie 10 tysięcy uczestników 25. Biegu Powstania Warszawskiego. Na dystansie 10 kilometrów najszybsi byli Mariusz Giżyński i Maria Cześnik. Zawody na odcinku 5 kilometrów wygrali Artur Kozłowski i Mariola Ślusarczyk.

Na 10-kilometrowej trasie w stolicy zwyciężyli medalista mistrzostw Polski na różnych dystansach Mariusz Giżyński (WKS Grunwald Poznań) i olimpijka, czołowa w kraju triathlonistka Maria Cześnik (WLKS Kmicic Częstochowa)

Na dystansie 5 km triumfowali Artur Kozłowski (MULKS MOS Sieradz) i Mariola Ślusarczyk (KS Victoria Józefów). Mimo padającego deszczu wystartowało w sumie prawie 9 tys. osób. Bieg zakończył się ok. godz. 23.

Hymn i biało-czerwone opaski

W tym roku z inicjatywny Muzeum Powstania Warszawskiego zorganizowano też Sztafetę Pokoleń. Uczestnicy walk sprzed 71 lat przekazali biegaczom 10 pałeczek, symbolizujących 10 wartości, o które walczyli: wolność, miłość do ojczyzny, wierność, męstwo, honor, prawość, przyjaźń, tolerancja, pomoc słabszym, sumienność.

Leszek Żukowski ze Światowego Związku Żołnierzy AK podkreślił, że bardzo ważne jest to, iż młodzież chce wspominać powstańców.

- Osobiście uważam, że angażowanie się młodych ludzi świadczy o tym, że solidaryzują się z tym, co robili powstańcy. Nie muszą walczyć, ale kto nie biegał, to nie wie, że każdy bieg to wysiłek, więc jeżeli ktoś się decyduje podejmować jakiś wysiłek, świadczy o nim, że wie, dlaczego to robi. Robią to dla uczczenia pamięci o Powstaniu Warszawskim – zaznaczył.

Wojciech Grabowski ze Stowarzyszenia Dzieci Powstania Warszawskiego przyznał, że atmosfera tych zawodów wyzwala wyjątkowe emocje.

- To nie jest tylko impreza sportowa. Gdy te kilka tysięcy osób śpiewa hymn narodowy i biegnie z biało-czerwonymi opaskami z symbolami powstania, to mi po prostu ściska gardło - wyjawił.

Piłkarska wystawa przed stadionem

Naczelnik wydziału komunikacji społecznej Instytutu Pamięci Narodowej Michał Kurkiewicz podkreślił, że trasa biegu na Starówce to nie tylko kolejne kilometry wyznaczające odległość od startu do mety.

- To przede wszystkim uczczenie pamięci tych, którzy polegli, to edukacja poprzez sport śladami wydarzeń sprzed 71 lat. Każdy uczestnik otrzymał od nas folder, który pomoże pogłębić wiedzę o tych 63 dniach Powstania, o akcji "Burza" i zdobywaniu PAST-y czy też o Powązkach Wojskowych - wspomniał Kurkiewicz.

Przed biegiem otwarta została przed stadionem Polonii wystawa plenerowa "Futbol w ruinach miasta". Autorzy przygotowali 18 tablic, na których przedstawili mało znany wątek społecznego życia stolicy – powojenną odbudowę piłkarskich instytucji miasta i odgórną reorganizację dziedziny sportu przez reżim komunistyczny. Wernisaż ekspozycji zaszczycił swą obecnością najstarszy żyjący polski piłkarz - 102-letni Eugeniusz Tomasiewicz.

Trasa prowadziła Bonifraterską, Miodową, Krakowskim Przedmieściem, Karową, Wybrzeżem Gdańskim, Sanguszki i Konwiktorską. W związku z zamknięciem ulic objazdami jeździły linie 105, 116, 118, 127, 178, 180, 185, 227 i 503, 518 i N44.

Wolnościowy zryw Warszawy

W momencie wybuchu Powstania Warszawskiego do walki stanęło ok. 50 tys. żołnierzy w różnych konspiracyjnych zgrupowaniach rozlokowanych praktycznie we wszystkich dzielnicach stolicy. W przeważającej ilości były to oddziały Armii Krajowej, ale też niewielkie siły innych organizacji: NSZ, PAL, AL.

Pierwotnie wybuch Powstania wyznaczono na 29 lipca 1944 roku. Był on poprzedzony stanem czuwania oddziałów w wyznaczonych punktach koncentracyjnych. Jednak termin odwołano, żołnierze rozeszli się do domów. Następny w trybie pilnym wyznaczono na 1 sierpnia na godz. 17.00.


PAP/jb/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.07.2015 15:55 ~Warszawiak

  Cześć i Chwała Bohaterom!

 • renti

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.07.2015 15:04 ~renti

  super wydarzenie ;) organizatorzy i sponsorzy spisali sie na złoty medal

 • Karolina

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.07.2015 13:34 ~Karolina

  Robin Chłód~Robin Chłód

  Jakoś i w tym roku nie po drodze im będzie do pewnej hali fabrycznej. Przy torach kolejowych, w Pruszkowie. Był tam obóz przejściowy dla cywilnych mieszkańców miasta, wygnanych po powstaniu z Warszawy. Im przede wszystkim należy się szacunek.


  Zapraszamy do Pruszkowa w pierwszą niedziele października. Wtedy są uroczystości.

 • Czytacz postów

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.07.2015 10:14 ~Czytacz postów

  Lewackie trolle. A komu było potrzebne powstanie w getcie, co? Żeby całkowicie bezbronnych ludzi wysłać naprzeciwko wyszkolonym i po kokardę uzbrojonym oddziałom morderców. Kto tu czyim kosztem sobie coś tam próbował załatwić? Aha, trolle, nie przeszkadza wam, gdy w czasie obchodów rocznicy tamtego powstania zamykany jest cały Muranów, Nowe Miasto i część Żoliborza? Jakoś wtedy nie drzecie łacha, że pół miasta jest blokowane i to skandal. Nie? No to stulcie kłapaczki.

 • jdjj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.07.2015 08:39 ~jdjj
  zdzichkom1zdzichkom1

  moze mi ktoś jako słoikowi powiedzieć co to jest to powstanie warszawskie? kto , po co go wywołał? jaki był skutek, co dało?
  Poinformowany~Poinformowany

  Drogi słoiku, nie udawaj naiwnego. Ale dobra, wyjaśnię : To był nieprzemyślany, niepotrzebny i tragiczny w skutkach t. zw. BOHATERSKI ZRYW wywołany w Warszawie z zagranicy przez grupę niedowartościowanych generałów polskich, którzy w tym czasie bezpiecznie sączyli whisky w angielskich apartamentach.
  zdzichkom1zdzichkom1

  tak też myslałem. to jest czym sie zatem zachłystywać? czy nie lepiej , jak za socjalizmu przemilczać ta tragedię?
  Andrzej ~Andrzej

  A kto się zachłystuje?

  Władze.
  Jasny przekaz, podnieście głowy a nie zostawimy kamienia na kamieniu.

 • his

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.07.2015 08:38 ~his

  Jan~Jan

  Nawet gdyby powstanie nie wybuchło, Warszawa nie uniknęłaby zniszczenia, gdyż wobec niemieckich planów obrony linii Wisły stałaby się areną zaciekłej bitwy miejskiej pomiędzy Wehrmachtem a Armią Czerwoną.


  Taa, jak inne stolice.

 • nnn

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.07.2015 08:36 ~nnn  ppp~ppp

  ale przyspieszczenie. To dziś juz 1 sierpnia?
  scand~scand

  1-go sierpnia będzie następny bieg, albo co gorsza rowerowa masa terrorystyczna
  autor~autor

  Masa Krytyczna

  Masa kretynów,
  po prostu :)

 • niki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.07.2015 08:35 ~niki  ppp~ppp

  ale przyspieszczenie. To dziś juz 1 sierpnia?
  scand~scand

  1-go sierpnia będzie następny bieg, albo co gorsza rowerowa masa terrorystyczna
  autor~autor

  Masa Krytyczna

  No faktycznie, krytyczna. Piesi i kierowcy już ją osiągają, na widok rowerzystów.

 • WE 01

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.07.2015 21:46 ~WE 01  Robin Chłód~Robin Chłód

  Jakoś i w tym roku nie po drodze im będzie do pewnej hali fabrycznej. Przy torach kolejowych, w Pruszkowie. Był tam obóz przejściowy dla cywilnych mieszkańców miasta, wygnanych po powstaniu z Warszawy. Im przede wszystkim należy się szacunek.
  Córka~Córka

  Niewykluczone, że w tej hali Niemcy trzymali mojego ojca, zanim wywieźli go do Stutthofu, skąd nie wrócił. Niestety, nie mam na ten temat dokładnych wiadomości. Nie wiem również, gdzie jest jego grób.
  Maleńczuk~Maleńczuk

  Czytam to już chyba setny raz.

  A rzeź Woli? to była zemsta za powstanie. Moi szli do Pruszkowa i na szczęście wrócili...

 • Biedak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.07.2015 19:29 ~Biedak

  Debilizm - paraliz miasta i tak juz dostatecznie zakorkowanego ....

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »