Informacje

28.04.2013 07:00 problemy klubu z Bielan

Hutnikowi Warszawa grozi wyprowadzka z Bielan

SERWISY:

Hutnik Warszawa, po kilkudziesięciu latach obecności przy Marymonckiej, poważnie myśli o wyprowadzce. Sportowego klubu z Bielan nie stać na nowe stawki za wynajem, które podniósł właściciel obiektu - WOSiR. - Jesteśmy traktowani jak intruz - żalą się pracownicy Hutnika.

- Jesteśmy coraz gorzej traktowani przez Warszawski Ośrodek Sportu i Rekreacji, który zarządza terenem przy Marymonckiej 42 – mówi Maciej Purchała, prezes Hutnika Warszawa. - Na treningi najczęściej wynajmujemy od dzielnicy Bemowo boisko przy Obrońców Tobruku. Tam mamy zawsze przygotowane boisko, oświetlenie i szatnie. A co najważniejsze, płacimy znacznie mniej niż przy Marymonckiej – zwraca uwagę prezes.

Jak dodaje, mimo słabych warunków, miejski WOSiR chce podnieść stawkę za wynajem boiska o ponad 200 procent. - Za rozegranie jednego meczu będziemy musieli płacić nawet tysiąc złotych. Paranoja – irytuje się Purchała.

Klub na taką stawkę się nie zgadza i wskazuje na powracające problemy z obiektem. – A to jest boisko nierówne i linie krzywo namalowane, a to nie ma wody w szatni lub prądu. Mamy również ograniczone możliwości, żeby podczas meczu promować naszych sponsorów. Jakiś czas temu wspólnie z kibicami na własny koszt musieliśmy dostosować boisko do gry w III lidzie. Nikt nam za to nie zwrócił – opowiada prezes Purchała.

Muszą przenieść biuro

Z prezesem spotkaliśmy się w jednym z pokoi klubowych w trakcie pakowania licznych pucharów, odznaczeń i setek tomów dokumentów. Na kilkudziesięciu metrach kwadratowych powierzchni biurowej zawarta jest cała historia klubu. Teraz musi szukać innych pomieszczeń, bo na obecne, również wynajmowane od WOSiR-u, go nie stać. Dwuletnie zabiegi o obniżenie stawek nie powodły się.

- Na jesieni i w zimę można tu było zamarznąć. Chcieliśmy, żeby na ten okres zwolniono nas z opłat za wynajem, bo i tak tutaj nie przebywaliśmy. Nie udało się – rozkłada ręce Maciej Purchała. - Dodatkowo żąda się od nas, aby ubezpieczyć pomieszczenie biurowe. Nikt nam tego nie ubezpieczy, bo budynek nie jest dopuszczony do użytkowania – dodaje.

Władze i sympatycy Hutnika zwracają uwagę, że obiekty Marymonckiej to kolebka klubu. - To wszystko, co tutaj jest było budowane przez hutników dla naszego klubu. A teraz czujemy się u siebie tu jak intruzi – mówi Krzysztof Branicki, kierownik drużyny hutnika.

Powołali nową spółkę

Żal u władz klubu potęguje fakt, że nowe problemy pojawiają się w momencie, kiedy klubowi udało się wyjść na prostą. Przez wiele lat nazbierało się grubo ponad milion złotych długu m.in. wobec urzędu miasta, STOEN, Urzędu Skarbowego czy Zakłądu Ubezpieczeń Społecznych.

Po przyjściu Purchały, dług zmalał do kilkuset tysięcy złotych. Aby oddalić widmo bankructwa Hutnik powołał spółkę, natomiast podmiot BKS Hutnik, który generował długi, postawiono w stan upadłości. Z tymi samymi piłkarzami, ale z czystym kontem, klub musiał rozpocząć grę od poziomu B-klasy (najniższego poziomu rozgrywkowego).

O HISTORII KLUBU OPOWIADA KRZYSZTOF BRANICKI:

WOSiR odbiera zarzuty

W oświadczeniu przesłanym do redakcji tvnwarszawa.pl WOSiR odniósł się do zarzutów klubu:

Spółka Hutnik Warszawa nie jest organizacją non-profit, zatem nie może korzystać z ulg finansowych. W umowie najmu, która obowiązywała do końca marca jest zapis: "najemca oświadcza, że stan przedmiotu najmu jest mu znany i nie wnosi do niego uwag", w związku z powyższym zarzuty o tym, że w budynku niema ogrzewania, są bezpodstawne. Sporadyczne przerwy w dostawie prądu miały miejsce w 2010 r. oraz 2011 r.

BKS Hutnik, grając w III Lidze, korzystał ze stawek preferencyjnych. WOSiR nieodpłatnie udostępniał BKS Hutnik pomieszczenie na depozyt oraz kasę. Podkreślić należy że jako jedyna z korzystających z tego obiektu organizacji sportowych "Hutnik" prowadził sprzedaż karnetów, jednorazowych biletów wstępu na mecze oraz sprzedaż pamiątek klubowych.

WOSiR zapewnił, że nigdy nie działał na niekorzyść klubu i zadeklarował, że jest gotowy do negocjacji warunków umowy

Niezrealizowane plany, zmarnowane pieniądze

WOSiR przejął teren w 2006 roku. Miał wobec niego ambitne plany. Przed Euro 2012 chciał wybudować tam nowoczesny kompleks boisk, hotel i centrum odnowy biologicznej. Siedzibę miał mieć też tutaj Polski Związek Piłki Nożnej.

Jednak w 2009 roku rada miasta podjęła uchwałę, o przekazaniu miejskim wodociągom sporej części terenu Hutnika pod budowę kolektorów kanalizacyjnych do oczyszczalni Czajka. Przekreśliło to szansę na realizację odważnych planów.

Koncepcja architektoniczna, na którą wydawno 300 tysięcy złotych, powędrowała na półkę.

Bartłomiej Frymus – b.frymus@tvn.pl

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • norbert83wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.05.2013 19:25 ~norbert83wawa

  na więcej części nie dało się podzielić tego filmu?

 • kibic1957

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.04.2013 19:54 ~kibic1957

  Co do terenów - to prawda - chrapkę na nie mają, ale przede wszystkim prezes i jego kolesie! Gdyby byli porządnymi ludźmi i myśleli o uczciwej piłce, to nie zatrudnialiby pana A. Blachy do pomocy (pamiętam śmieszne tłumaczenia viceprezesa na temat trenara, nazwiska którego nie mógł sobie przypomnieć!)A tak na marginesie, to chyba też tvn nakręcił ten wywiad (kolejna sensacja).
  Cały czas kłamią i oszukują! Mieli przecież takie wejścia w Urzędzie Gminy i co? Wszędzie ich już mają dosyć, bo wszędzie dali się we znaki swoim NALEŻY NAM SIĘ, TRADYCJA i t.d.
  Chce się mieć klub piłkarski, trzeba mieć na opłacenie za boiska na meczy, treningi, sparingi, biura i t.d. A jak nie stać, to się z czegoś rezygnuje, albo się szuka czegoś tańszego.

 • obserwator

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.04.2013 18:03 ~obserwator

  Popatrzcie na tą stronę a potem
  pomyślcie
  http://wosir.waw.pl/hutnik

 • Uk Uk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.04.2013 17:56 ~Uk Uk

  Rodowity~Rodowity

  Jedyne Warszawskie kluby Legia i Hutnik. Nie dajmy zniszczyć tej historii !

  he he he tak samo rodowity jak i ty,z pcimia dolnego :D

 • maniek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.04.2013 17:55 ~maniek

  gwardia~gwardia

  zrobia to samo co z Gwardia , (ponoc nawet juz terez zostal sprzedany pod inwestycje )stoi teraz zamknieta i niszczeje i terez traci swoja wartosc a potem kolejne bloki ,niestety to czeka wszystkie male kluby ktore nie maja dobrego sponsora

  no i bardzo dobrze że MO wywalą.Trzeba wyrywac chwasty,

 • obserwator

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.04.2013 17:30 ~obserwator

  Panie Szczasciak chyba jest Pan blisko
  Klubu bo tak jak oni mnożysz Pan
  wszystko razy 2 około 200 bramek
  i nie czwarta liga tylko B klasa
  albo masz Pan fantazje,
  albo jesteś Pan wielkim marzycielem
  Ale i tak było to fajne

 • teee

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.04.2013 17:18 ~teee

  [gadasz głupstwa na róznych portalach jesteś z wosiru urzedu miasta czy z Pisu

 • prażanin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.04.2013 14:51 ~prażanin

  do prezesa "Hutnika".
  Proszę o podanie numeru konta Waszego klubu. Co miesiąc moge wam przesyłać część tych pieniędzy.
  e-mail:legionista21@o2.pl

 • tomo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.04.2013 14:08 ~tomo

  kiedyś to były czasy jak grali w 2 lidze. ale inne czasy, sponsor... teraz nikt nie inwestuje w piłkę szczególnie w niższych ligach

 • szczasciak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.04.2013 10:52 ~szczasciak

  Bo jak widzisz to jest TVN Warszawa. Klub Hutnik dla Warszawiaków jest ważny w tym sezonie jest najlepiej strzelajacym klube w Europie 480 goli i 0 straconych. A to 4 liga.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »