Informacje

20.11.2016 17:00 ZOBACZ ZWIASTUN

Hollywoodzki film o Żydach
ukrywanych w warszawskim zoo

SERWISY:

O takich historiach zwykło się mówić, że są hollywoodzkie. Nic dziwnego, że w Hollywood w końcu ją odkryto. W internecie pojawił się właśnie zwiastun filmu "Azyl". To historia Antoniny i Jana Żabińskich, którzy ratowali Żydów z warszawskiego getta. Schronienie dali im w zoo.

Choć akcja dzieje się w Warszawie, to naszego zoo w filmie nie zobaczymy. Stolicę okupowanej Polski zagrała Praga. Czeska, nie ta, na której faktycznie znajduje się ogród. W rolę Antoniny Żabińskiej wcieliła się Jessica Chastain, a jej męża – dyrektora ogrodu – zagrał Johan Heldenberg.

Sylwestrowe polowanie

Żabiński był dyrektorem warszawskiego zoo, gdy - we wrześniu 1939 roku - został on zbombardowany. Wiele zwierząt zginęło na miejscu, inne uciekły z klatek. Te, które stanowiły zagrożenie - jak niedźwiedzie czy lwy - trzeba było zastrzelić.

Po wkroczeniu Niemców do miasta najcenniejsze z ocalałych okazów zostały wywiezione do Niemiec. Reszta została zabita podczas polowania, które niemieccy wojskowi urządzili sobie w sylwestra 1940 roku. Później w zoo utworzona została hodowla świń. Żabińskiemu udało się otrzymać tam posadę i zachować mieszkanie w dyrektorskiej willi. By mógł zbierać odpadki do tuczenia zwierząt, otrzymał z kolei przepustkę do getta.

Pod zwariowaną gwiazdą

Wspólnie z żoną – czy, jak sugeruje zwiastun filmu – pod jej wpływem podjął decyzję, że wykorzysta możliwość przekraczania murów do pomocy Żydom, których następnie ukrywali na terenie ogrodu. W sumie, w różnych okresach okupacji mieszkało tam około setki uciekinierów z getta. W mrocznych czasach Żabińskim udało się stworzyć dom, gdzie każdy czuł się dobrze i bezpiecznie. Goście nosili zwierzęce przezwiska, wśród nich krążyły oswojone zwierzęta, m.in. prosiaczek, królik, chomik, a willę nazywali "Domem pod zwariowana gwiazdą".

Wśród tych, którzy przetrwali dzięki Żabińskim, była rzeźbiarka Magdalena Gross i jej mąż, prawnik Maurycy Fraenkel, pisarka Rachela Auerbach, mistrz bokserski Samuel Kenigswein z żoną i dwójką dzieci, Leonia i Irena Tenenbaum, żona i córka zmarłego w getcie entomologa Szymona Tenenbauma.

Dziś jego kolekcję można podziwiać w odnowionej willi.

Przyrodnik i poetka

Jan Żabiński (1897-1974) to przyrodnik i popularyzator wiedzy o zwierzętach. Już w latach 30. ubiegłego wieku uważał, że najważniejszym zadaniem ogrodów zoologicznych jest zachowanie zagrożonych wymarciem gatunków, a po wojnie wspierał akcję przywracania żubra. Za jego czasów warszawskie zoo uchodziło za jedno z lepiej zorganizowanych w Europie.

W czasie okupacji Żabiński był żołnierzem Armii Krajowej. W Powstaniu Warszawskim dowodził plutonem. Ranny trafił do oflagu. W 1945 roku wrócił do Polski. Pracował w Polskim Radiu i w zoo, skąd musiał jednak odejść ze względy na AK-owską przeszłość.

Antonina Żabińska była poetką i pisarką. Już przed wojną pisała o warszawskim zoo, a po wojnie m.in. książki dla dzieci, o zwierzętach. W 1968 roku opublikowała wspomnienia. M.in. na ich podstawie Diane Ackerman napisała w 2007 roku książkę "The Zookeeper's Wife", w oparciu o którą stworzono scenariusz filmu.

W 1965 roku Żabińscy zostali Sprawiedliwymi Wśród Narodów Świata.

kz/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Reżyser

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.11.2016 17:18 ~Reżyser

  Kiedy powstanie film o Koniuchach i Nalibokach ?

 • Żyd w ZOO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.11.2016 16:37 ~Żyd w ZOO

  aaa~aaa

  Zanim ktoś coś powie na tym forum o tym filmie niech prześledzi historię Warszawskiego ZOO między 1939 a 1945 i o małżonkach którzy dbali o te ZOO. Także niech prześledzi inne wątki związane z tym ZOO to wtedy może się wypowiedzieć. Plus dobrze że ktoś porusza tema Polski w tych latach.

  Ci, co piszą krytycznie o hollywodzkiej produkcji nie mają zastrzeżeń do państwa Żabińskich. Chodzi o kolejny film o Żydach. To nudne.

 • aaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.11.2016 15:03 ~aaa

  Zanim ktoś coś powie na tym forum o tym filmie niech prześledzi historię Warszawskiego ZOO między 1939 a 1945 i o małżonkach którzy dbali o te ZOO. Także niech prześledzi inne wątki związane z tym ZOO to wtedy może się wypowiedzieć. Plus dobrze że ktoś porusza tema Polski w tych latach.

 • Bielski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.11.2016 13:42 ~Bielski  JANEK~JANEK

  Film o zydach..... znowu.... HAHAHAHAH.........
  olka~olka

  Smieszne?

  oskar~oskar

  Na pewno nudne, albo głupie jak film z Caigiem o braciach Bielskich."Opór"

  Craig przeważnie grywa w kiepskich filmach. Nie wiem dlaczego, to przecież całkiem dobry aktor. Co tam, że nie ma wyglądu !

 • Kwalifikacja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.11.2016 13:38 ~Kwalifikacja

  zorro~zorro

  jak to film cierpeniach żydów to pewnie dostanie Oscara

  Już samo to, że musieli się ukrywać u gojów, stanowi powód do bezbrzeżnych cierpień u prawowiernego Żyda. Na pewno film zostanie wytypowany do "Oscara".

 • zorro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.11.2016 13:32 ~zorro

  jak to film cierpeniach żydów to pewnie dostanie Oscara

 • Tak lepiej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.11.2016 12:16 ~Tak lepiej

  lekkoatletka~lekkoatletka

  Kiedy powstanie film o żydowskiej policji porządkowej ?

  A kto by tam robił filmy o takiej marginalnej formacji ? Lepiej zrobić pięćset osiemdziesiąty czwarty film, piętnujący polskie nieprawości wobec Żydów.

 • Fabryka snów

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.11.2016 12:11 ~Fabryka snów

  SchiftSchift

  wynika jasno, że zabiegi min. Glińskiego nie mają podstaw. Hollywood kręci filmy o prawdziwych bohaterach polskich a nie fabrykowanych przez Pana partię.

  Hollywodzcy bohaterowie muszą pasować do hollywodzkiego wzorca. Nie muszą być prawdziwi, za to muszą efektownie wyglądać i mówić to, co napisał im scenarzysta, a nie życie.

 • lekkoatletka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.11.2016 11:08 ~lekkoatletka

  Kiedy powstanie film o żydowskiej policji porządkowej ?

 • Polacy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.11.2016 10:53 ~Polacy

  gość~gość

  Wreszcie coś pozytywnego o Polakach. Wielkie dzięki. Polacy oprócz tego usiłują rozliczyć się ze swojej okupacyjnej przeszłości (Ida i Pokłosie), teraz więc nadchodzi czas dla polskich Żydów (Kresy i czasy PRL) aby zrobić to samo. Czekamy na to.

  Coś mi mówi, że się nie doczekamy. Zachód nie zna, albo stara się nie znać polskiej specyfiki i mechanizmów, dzięki którym do władzy po wojnie dorwali się " Polacy " o nazwiskach takich jak Goldman lub Fleischfarb, które skrzętnie zmienili na rdzennie polskie.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »