Informacje

15.11.2012 23:10 Maurizi Cattelan w CSW i na Próżnej

Hitler z wosku i wypchany koń. Rusza wystawa prowokatora

SERWISY:

Adolf Hitler z wosku klęczący na ulicy dawnego getta - to jedna z rzeźb artysty-prowokatora Maurizio Cattelana pokazywanych na wystawie "Amen". Ekspozycje jego prac można oglądać od czwartku na Zamku Ujazdowskim i na ul. Próżnej w Warszawie.

Na wystawie w Centrum Sztuki Współczesnej prezentowane są m.in.: rzeźba ukrzyżowanej kobiety ("Bez tytułu", 2007), wypchany koń z napisem "INRI" na tabliczce przybitej do korpusu zwierzęcia ("Bez tytułu", 2009) oraz dwie woskowe postaci Cattelana leżące na łożu śmierci ("My", 2010). Pracę "On" z 2001 r. przedstawiającą Hitlera na kolanach będzie można zobaczyć na ul. Próżnej. Woskowa rzeźba stanie w dawnej dzielnicy żydowskiej wśród zniszczonych kamienic.

Polityk uszkodził rzeźbę

W Polsce Cattelan jest znany szerszej publiczności jako autor rzeźby "Dziewiąta godzina", przedstawiającej papieża Jana Pawła II przygniecionego meteorytem. Praca, pokazywana na "Wystawie jubileuszowej" w 2000 r. w warszawskiej Zachęcie, została uszkodzona przez oburzonego posła LPR Witolda Tomczaka.

 

Jak powiedział PAP dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej Fabio Cavallucci, rzeźba "Dziewiąta godzina" została niesłusznie uznana za prowokację. Według niego przygnieciony meteorytem papież przedstawia ukrzyżowanie w formie współczesnej. Tytuł rzeźby nawiązuje do godziny, w której Jezus umierający na krzyżu pyta: "Boże mój, czemuś mnie opuścił". Cavallucci uważa, że rzeźba "Dziewiąta godzina" po 12 latach utraciła kontrowersyjny charakter i wreszcie nabrała dla polskiej publiczności wartości artystycznej.

- Cattelan jest do pewnego stopnia prowokatorem, ale na pewno nie jest bluźniercą - powiedziała PAP prof. Maria Poprzęcka. Według niej jest to jeden z niewielu artystów, którzy zdobyli rozgłos nie za sprawą artystycznej działalności, lecz skandalu wywołanego przez polityków.

Jak mówiła historyk sztuki, prace zgromadzone na wystawie "Amen" ukazują współczesne formy cierpienia i męczeństwa, podejmują problem śmierci. - Artysta usiłuje wzbudzić w nas współczucie - podkreśliła profesor, wskazując na rzeźbę ukrzyżowanej kobiety czy przebitego konia.

Samouk, naturalista, prowokator

Tym, co wywołuje silne reakcje publiczności, według Poprzęckiej, jest naturalizm cechujący prace Cattelana. Wypchane zwierzęta czy postacie z wosku naśladują rzeczywistość. - Gdybyśmy to wszystko widzieli namalowane na obrazach, reakcje nie byłyby tak silne. Okazuje się, że publiczność dużo bardziej reaguje na naturalistyczne przedstawienia niż na sztukę artystycznie przetworzoną - mówiła profesor.

Cattelan nie ma wykształcenia plastycznego, jest samoukiem. Swoją karierę artystyczną zaczął w latach 80. jako projektant drewnianych mebli. - Brak wykształcenia artystycznego sprawił, że artysta jest wolny od konwencji i presji - mówiła Poprzęcka. Jak zauważyła, używa on języka jarmarcznego. - Figur woskowych raczej nie kojarzymy z kulturą wysoką, a raczej z bazarową tandetą. Cattelan pozwala sobie na to, bo czuje się wolny od artystycznej konwencji. On nie krępuje się sięgnąć po tę najniższą sztukę - powiedziała historyk sztuki.

Wystawę "Amen" można oglądać w CSW Zamek Ujazdowski do 24 lutego.

PAP//bf/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Wars

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.11.2012 22:49 ~Wars

  Jak jest takim odważnym prowokatorem to niech stworzy dzieła prowokujące żydów albo arabów wtedy nie będzie miłosierdzia chrześcijan tylko śwęta wojna...!!!

 • KarolJuve

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.11.2012 16:40 ~KarolJuve

  do qaz
  Bo to Włoch a u nich indokrtynacja kleru jest jeszcze bardziej nachalna. Po ptostu nerwy mu pościły :DDDD

 • KarolJuve

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.11.2012 16:24 ~KarolJuve

  Najbardziej szczekają Ci co do Kościoła nie chodza. Już posłowie wszech-prawicy pędzą konia na nogi postawić a Olbrychski szable ostrzy. Zwykła tandeta ale z szumem naiwniaki ;)

 • qqqq

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.11.2012 16:18 ~qqqq

  dopóki takie g*wno będą nazywać sztuką, doputy noby będą się tym zachwycać. Podobnie było kiedyś w jakiejś reklamie, jak to "znawcy sztuki" rozprawiali przy wieszaku na ubrania:)

 • qaz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.11.2012 15:04 ~qaz

  kkk~kkk

  zwykły tchórz. Dlaczego nie przebił tego konia koranem albo nie ukrzyżował Allacha? Prosta sprawa, strach mu nie pozwolił lepiej sprofanować wartości chrześcijańskie, bo to już wypróbowane i nic mu za to nie grozi...

  Dokładnie o tym samym pomyślałam. Gdyby tylko spróbował sprofanować wartości islamskie to by długo nie pożył.

 • dr NO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.11.2012 13:23 ~dr NO

  Kolejny artysta? Kto kupuje do "dzieła"?

 • kkk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.11.2012 10:19 ~kkk

  zwykły tchórz. Dlaczego nie przebił tego konia koranem albo nie ukrzyżował Allacha? Prosta sprawa, strach mu nie pozwolił lepiej sprofanować wartości chrześcijańskie, bo to już wypróbowane i nic mu za to nie grozi...

 • on1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.11.2012 08:41 ~on1

  "artysta-prowokator" - świetny i jaki elegancki synonim "beztalencia" który nie ma nic do powiedzenia :)

 • Andrzej Goski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.11.2012 02:16 ~Andrzej Goski

  Witold Tomczak jest chamem a co do tworczosci Cattelana opinji nie mam. Mam zaufanie do osob z Centrum Sztuki Wspolczesanej.

 • Zed

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.11.2012 23:54 ~Zed

  "Figur woskowych raczej nie kojarzymy z kulturą wysoką, a raczej z bazarową tandetą" - bo to JEST tandeta. To, co robią tacy ludzie (bo nie artyści), to tandeta i szukanie rozgłosu, tyle.

  Że też specjaliści i znawcy sztuki jeszcze starają się takie pierdoły usprawiedliwiać, nazywać sztuką... Straszne.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »