Informacje

23.06.2015 20:23 "Teraz są jak rodzina"

Historyczny przeszczep zakończony. Trzy pary "wymieniły się" nerkami

SERWISY:


Po blisko 12 godzinach w klinice chirurgii ogólnej i transplantacyjnej Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus zakończył się tzw. przeszczep łańcuchowy nerek. - Czekaliśmy na to od lat. To historyczna chwila - podkreślają lekarze, którzy brali udział w skomplikowanej operacji.

Przeszczep rozpoczął się ok. godz. 8. Po godz. 20 zespół lekarzy biorących udział w operacji poinformował na konferencji prasowej o jego zakończeniu.

- Mamy to za sobą. Jestem bardzo szczęśliwy. Czekaliśmy na to od lat i nareszcie się ziściło - powiedział prof. Andrzej Chmura.

Pierwszy w Polsce przeszczep łańcuchowy został przeprowadzony między trzema parami, które wymieniły się między sobą nerkami. Znaleźli się wśród nich pacjenci, którzy chcieli być dawcami tego narządu dla bliskiej im osoby, ale nie mogli tego zrobić bezpośrednio z powodu niezgodnej grupy krwi lub tzw. niezgodności immunologicznej (występowanie przeciwciał anty HLA u biorcy).

Jak poinformował w rozmowie z PAP dr Rafał Kieszek wszystko przebiegło zgodnie z planem i bez komplikacji. - Zarówno dawcy, jak i biorcy czują się dobrze, a przeszczepione nerki wydzielają mocz. Najbliższe dni pokażą, jak szybko można będzie wypisać naszych pacjentów - zaznaczył lekarz.

Metoda laparoskopii 3D

Dwa pobrania nerki zostały przeprowadzone mało inwazyjną metodą laparoskopii 3D. Polega ona na wziernikowaniu jam ciała z użyciem kamery. U trzeciego dawcy konieczne było zastosowanie klasycznej metody operacyjnej.

- Nasz zabieg od tych przeprowadzanych na Zachodzie odróżnia to, że jest on zamknięty, tzn. trzy pary "wymieniły się" nerkami między sobą. Poza tym zapoznaliśmy te osoby ze sobą przed zabiegiem. Zaprzyjaźnili się i cały czas się wspierali. Są teraz jak rodzina. Duża 6-osobowa rodzina - podkreślił prof. Chmura.

"Wymiana łańcuchowa"

Jednym z dawców jest młody mężczyzna, który chciał oddać nerkę matce dializowanej z powodu schyłkowej niewydolności tego narządu, ale między nimi była niezgodność immunologiczna. Inny pacjent nie mógł otrzymać nerki od swojej siostry, ponieważ mają oni niezgodne grupy krwi. W trzeciej parze, w której dawcą był mąż pacjentki, również jest niezgodność immunologiczna.

Między tymi parami zostało przeprowadzony przeszczep krzyżowy nerek, nazywany wymianą łańcuchową, gdy w takim zabiegu uczestniczą co najmniej trzy pary.

Musiał się zgodzić sąd

Na przeprowadzenie pierwszego w Polsce przeszczepu łańcuchowego zgodziła się Komisja Etyczna Krajowej Rady Transplantacji oraz sąd. Zgoda sądu była potrzebna, ponieważ polskie prawo nie pozwala na pobranie i przeszczepienie nerki od tzw. dawcy altruistycznego, jednak art. 13 Ustawy Transplantacyjnej dopuszcza możliwość przekazania narządów osobie niespokrewnionej w przypadku "szczególnych względów osobistych".

"Wymianę łańcuchową" przeprowadził zespół specjalistów w składzie: prof. Andrzej Chmura, prof. Artur Kwiatkowski oraz dr Rafał Kieszek. Koordynatorem transplantacyjnym całego przedsięwzięcia jest mgr Aleksandra Tomaszek.

Pierwsi w kraju

W klinice chirurgii ogólnej i transplantacyjnej Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie w lutym 2015 r. ten sam zespół specjalistów przeprowadził pierwszy w Polsce tzw. przeszczep krzyżowy nerek od żywych dawców niespokrewnionych u dwóch par. Przygotowywano się do niej trzy lata.

W warszawskiej klinice wykonywanych jest 40 proc. wszystkich w kraju przeszczepów od żywych dawców. W 2014 r. przeprowadzono w całej Polsce 55 takich zabiegów.

Rewolucja z zagranicy

Pomysłodawcą przeszczepów łańcuchowych był Felix T. Rapaport z Stony Brook University w 1986 r. Pierwszy taki program na świecie rozpoczęto w Korei Południowej w 1991 r. Dzisiaj realizowane są w Szwajcarii, Holandii, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Australii, Kanadzie, a od lutego 2015 r. również w Polsce.

W Stanach Zjednoczonych w jednym z przeszczepów łańcuchowych uczestniczyło 9 par, najwięcej na świecie. - W niektórych ośrodkach transplantologicznych już połowa przeszczepów od żywych dawców przypada na tego rodzaju przeszczepy łańcuchowe – powiedział prof. Artur Kwiatkowski. Niektóre są organizowane między kilkoma ośrodkami zajmującymi się tego rodzaju przeszczepami.

 

Zobacz także materiał Faktów TVN o przeszczepie łańcuchowym w Szpitalu Dzieciątka Jezus:

Zdjęcie główne PAP

jb/lulu/PAP/jk/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • marcopolo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.06.2015 20:47 ~marcopolo

  Może by najpierw SOR zbudowali i łączniki między oddziałami i się pochwalili

 • świecki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.06.2015 13:38 ~świecki

  Właśnie po to walczy się o świeckość żeby zamiast religi uczyć się czegoś mądrego i pożytecznego


  Greq~Greq

  Religia zawsze służyła blokowaniu postępu. Ciemnym ludem łatwiej rządzić i ściągać z niego pieniądze.

  Akurat za bogów należy uznawać naukowców, lekarzy, a przede wszystkim ludzi otwartych na pomoc innym.

  Gratulacje dla ekipy i serdeczne życzenia zdrowia dla pacjentów.
  zizu~zizu  Co do jednego sie zgodze: ciemnym ludem latwiej sterowac. Wlasnie dlatego masz przymus edukacji, ktorej poziom spada z roku na rok. W mediach masz zalew glupoty, celebrytow i brak powaznej dyskusji o realnych problemach. Wiara nie ma tu nic do gadania, bo akurat walczy sie jednoczesnie o swieckosc panstwa.

 • zizu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.06.2015 11:06 ~zizu

  Greq~Greq

  Religia zawsze służyła blokowaniu postępu. Ciemnym ludem łatwiej rządzić i ściągać z niego pieniądze.

  Akurat za bogów należy uznawać naukowców, lekarzy, a przede wszystkim ludzi otwartych na pomoc innym.

  Gratulacje dla ekipy i serdeczne życzenia zdrowia dla pacjentów.  Co do jednego sie zgodze: ciemnym ludem latwiej sterowac. Wlasnie dlatego masz przymus edukacji, ktorej poziom spada z roku na rok. W mediach masz zalew glupoty, celebrytow i brak powaznej dyskusji o realnych problemach. Wiara nie ma tu nic do gadania, bo akurat walczy sie jednoczesnie o swieckosc panstwa.

 • kam20a

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.06.2015 10:37 ~kam20a

  W tym szpitalu profesor Chmura uratował moje życie. Wzruszenie mnie ogarnia i niesamowita wdzięczność patrząc na to, że ratuje życie komuś innemu. Wielkie gratulacje dla całego oddziału! Dziękuje

 • jaro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.06.2015 07:10 ~jaro

  jeden: ci ludzie cos wnosza do spoleczenstwa zamiast tylko saczyc jad, finansowa forma gratyfikacji jak najbardziej im sie nalezy
  dwa: nowe auto za 300 tys to nie jest zaden wielki pieniadz

 • Emi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.06.2015 06:46 ~Emi

  Nie jestem przekonana ze to iz dawcy znali sie I byli dla siebie jak rodzina, jest takie dobre. co by sie stalo, jakby jedno z nich nie przezylo operacji albo jak by wynikly powazne komplikace. pozostala dwojka na pewno przezylaby szok.

 • Greq

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.06.2015 23:44 ~Greq

  Religia zawsze służyła blokowaniu postępu. Ciemnym ludem łatwiej rządzić i ściągać z niego pieniądze.

  Akurat za bogów należy uznawać naukowców, lekarzy, a przede wszystkim ludzi otwartych na pomoc innym.

  Gratulacje dla ekipy i serdeczne życzenia zdrowia dla pacjentów.

 • daro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.06.2015 23:20 ~daro

  skandal... na pokaz lekarzyny a realnie chamy buce prostaki dla pacjenta chamy gnidy prostaki parszywe , tylko kasa się liczy ,
  starczy zobaczyć jakie auta mają na Lindleya w szpitalu same nowe za 200 -300 tys.
  oto lekarzyny

 • daro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.06.2015 23:17 ~daro

  cwaniaczki lekarzyny , na pokaz mili - a realnie dla pacjenta jak śmiecia traktują , tylko kasa ,, starczy zobaczyć jaki auta stoją na terenie szpitala same nowe za 200 -300 tys. bo to cwaniaki tylko kasa a nie pacjent 1 banda lekarska

 • luk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.06.2015 22:50 ~luk

  Zachód to my panie doktorze :)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »