Informacje

11.01.2017 18:09 na ulrychowie

Historyczne szklarnie w gruzach. Konserwator zapowiada kontrolę

SERWISY:


Społecznicy alarmują o niszczeniu zabytkowych szklarni na Ulrychowie. Stołeczny konserwator zapowiedział kontrolę prac. – Sprawdzimy, czy robotnicy nie ingerują w elementy przeznaczone do zachowania. Kontrolę zaplanowaliśmy na przyszły tydzień – informuje Michał Krasucki.


Charakterystyczne szklarnie na Woli  to część ogrodów, których historia sięga XIX wieku, kiedy Jan B. Ulrich założył przy ul. Górczewskiej wzorcowy zakład ogrodniczy. Były szkółki, ogród pokazowy i właśnie szklarnie. W drugiej połowie XX wieku zakład zaczął podupadać, ostatecznie został zlikwidowany. Pozostała tylko część budynków. Teren dawnych ogrodów wraz ze szklarniami jest w rejestrze zabytków od 2001 roku. Należy obecnie do centrum handlowego Wola Park.

"Brak szkieletu"

W ostatnich tygodniach stan zachowanych szklarni mocno zaniepokoił społeczników. "Uwagę zwrócił hałas tłuczonego szkła, który miał dobiegać zza płachty reklamowej. Zaobserwowano brak szkieletu szklarni, na którym były resztki szyb, pozostały ściany boczne" – czytamy w zapytaniu skierowanym do władze dzielnicy, które napisała Aneta Skubida, radna Woli.

Pojechaliśmy na miejsce, by ocenić stan obiektów. – Większość betonowych ścian szczytowych zachowano, natomiast konstrukcje betonowe wzdłuż szklarni zostały dość mocno naruszone, co widać po pozostałościach w gruncie i gruzach dookoła. Praktycznie nie ma już konstrukcji metalowych, pozostały jedynie szczątki – relacjonuje Mateusz Szmelter, reporter tvnwarszawa.pl.

Na zapytanie radnej Skubidy odpisał burmistrz dzielnicy. Jak zaznaczył Krzysztof Strzałkowski, z upoważnienia prezydent miasta wydana została decyzja zatwierdzająca projekt budowlany i pozwalająca na zmianą sposobu użytkowania dwóch szklarni. Mają pełnić "funkcję handlowo-usługową z elementami edukacyjno-wystawowymi".
Urząd zgodził się na "przebudowę, podniesienie poziomu posadzki i podwyższenie dachu"– napisał burmistrz.

Ściany zostają

Po doniesieniach aktywistów sprawą zainteresował się stołeczny konserwator zabytków.

- W 2009 i 2014 roku inwestor trzykrotnie wystąpił do stołecznego konserwatora o uzgodnienia konserwatorskie. Wówczas określono szczegółowo założenia projektowe i funkcję( szklarni- red). W wyniku tych ustaleń w 2015 roku wydane zostało pozwolenie na prace, które jest ważne do 2017 roku - wyjaśnia Michał Krasucki, p.o. stołecznego konserwatora zabytków.

- Zgodnie z wnioskami konserwatorskimi sporządzonymi jeszcze w 1999 r. (karta zabytku) zakładano, że szkło i sama konstrukcja przeszkleń, która jest wtórna, ma zostać wymieniona częściowo na drewnianą, zgodną z historyczną, zachowane natomiast miały zostać murowane ściany, na których cała konstrukcja jest oparta. Część szklarni miała zostać podniesiona. W szklarniach ma być również możliwość sprzedawania roślin, a w drugiej części miejsce na muzeum poświęcone historycznemu zespołowi Ulrychowa – informuje Krasucki.

Ostatnio inwestor złożył jednak nowy wniosek o uzgodnienia konserwatorskie. - W tej koncepcji rezygnuje się z dodatkowych ścian ceglanych na rzecz przeszkleń. Szklany ma być również cały dach. Według wcześniejszych założeń miał być pokryty częściowo innym materiałem prześwitującym  - precyzuje Krasucki.

Prace, które są obecnie prowadzone, zostaną skontrolowane. – Sprawdzimy, czy robotnicy nie ingerują w elementy przeznaczone do zachowania. Kontrolę zaplanowaliśmy na przyszły tydzień – zapewnia konserwator.

O losy szklarni zapytaliśmy przedstawicieli centrum handlowego. W sekretariacie usłyszeliśmy, że mamy wysłać pytania mailem. Zapytaliśmy o stan obiektów i plany inwestora. Czekamy na odpowiedź.

ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Ulrych

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.01.2017 15:56 ~Ulrych

  Jak można było tak zaniedbać sprawę?! Dlaczego Konserwator reaguje dopiero PO facie zamiast na bieżąco monitorować postępy prac w obrębie których znajduje się architektura "chroniona"??? Opieszałość i głupota - zarówno urzędników jak i budowlańców!!!!

 • karollo71

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.01.2017 12:38 ~karollo71

  jak się coś działo to momentalnie konserwator się pojawiał i wstrzymywał prace a tu wybiera się w przyszłym tygodniu.......

 • Toms

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.01.2017 11:03 ~Toms

  jacekplacek~jacekplacek

  po kij ten konserwator jak on zawsze wszczyna kontrole jak już wszystko zostanie zburzone?!
  jak ja bym tak pracował jak on to już dawno by mnie zwolnili


  A masz odpowiednie znajomości? Nie?
  A widzisz, a on ma.

 • slawko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.01.2017 09:49 ~slawko

  Feniks~Feniks

  Pora zlikwidować to coś bo trudno to nazwać szklarniami. Niektóre stare kamienice na Pradze to też żadne zabytki. Odwagi ! Wszystko kiedyś ma swój początek i koniec.

  Na Pradze Północ jest wiele kamienic przedwojennych, które nie są zabytkami i się rozpadają. Sam mieszkam w takiej kamienicy, która ma być przeznaczona do rozbiórki. To powinien być temat dla konserwatora zabytków. Niedługo nic nie zostanie z tych kamienic. Swoją drogą brak ciepłej wody z miasta i c.o. to też w XXI wieku raczej niedopuszczalne. Efektów rewitalizacji także jakoś specjalnie na Pradze nie widać.

 • wiesiek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.01.2017 09:36 ~wiesiek

  Słoiki to w ogóle nie powinny zabierać głosu w sprawie historii tego miasta, tak okrutnie doświadczonego.

  "Słoiki" ?. Jesteś lepszy, dlaczego tak drwisz ? Urodziłem sie i mieszkam w Warszawie, ale każdy kto używa tego określenia jest dla mnie cymbałem !

 • RedIsBad

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.01.2017 09:35 ~RedIsBad

  Najlepiej wszystko zaorać, żeby tylko słoiki mogły się wprowadzić.

 • jacekplacek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.01.2017 09:11 ~jacekplacek

  po kij ten konserwator jak on zawsze wszczyna kontrole jak już wszystko zostanie zburzone?!
  jak ja bym tak pracował jak on to już dawno by mnie zwolnili

 • ogrodnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.01.2017 08:21 ~ogrodnik

  Pamiętam ja do połowy lat 90 w tych szklarniach rosły pomidory i kwiaty. Była Hodowla roślin i nasiennictwo. Czy komin też rozwalą?

 • Miki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.01.2017 07:27 ~Miki

  garougarou

  Kto? Konserwator zabytków? To czemu wieża wodna na stacji w Puławach rozpada się w oczach i nikt tego nie naprawia (a jest w rejestrze zabytków).... Konserwator..... chyba w nazwie.


  Drogi słoiku, to zgłoś się do "swojego" konserwatora - znaczy lubelskiego. Ten stołeczny czy mazowiecki nic do tej wieży nie mają.

 • garou

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.01.2017 06:56 garou

  Kto? Konserwator zabytków? To czemu wieża wodna na stacji w Puławach rozpada się w oczach i nikt tego nie naprawia (a jest w rejestrze zabytków).... Konserwator..... chyba w nazwie.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »