Informacje

27.06.2012 17:55 "My je tylko składujemy"

Historyczne nagrobki
trafiły na parking

SERWISY:


O popękanych, ponad stuletnich płytach, słupach nagrobnych i epitafiach porozrzucanych bezładnie na przycmentarnym parkingu poinformował Kontakt 24 Paweł. - Wygląda jakby ktoś chciał je wyrzucić - zaalarmował. - To tylko poniszczone groby, które składujemy – uspokaja zarząd cmentarza.

- Na parkingu przy cmentarzu Bródnowskim leżą zabytkowe nagrobki. Wyglądają jakby ktoś chciał je wyrzucić – napisał na Kontakt 24 internauta Paweł.

"My je tylko składujemy"

Nagrobki leżą na parkingu obok wejścia głównego na cmentarz.

- To są składowane przez nas uszkodzone pomniki, które na wniosek rodzin zostały wymienione. Nie ma tu zabytkowych perełek. To głównie słupy i płyty z piaskowca, natomiast nie ma mowy o ich wyrzucaniu – tłumaczy Stanisław Mackiewicz z zarządu Cmentarza Bródnowskiego.

"Zasługują na szacunek"

Takie stawianie sprawy oburza varsavianistów. - To są porządnie wykonane nagrobki. Nie mają bardzo dużej wartości, ale zasługują na szacunek. Nie wyobrażam sobie, żeby miałyby być zniszczone. To jest w końcu pamiątka historyczna - mówi w rozmowie z tvnwarszawa.pl Jarosław Zieliński, varsavianista. I dodaje, że płyty nie powinny być rzucane na stos. - W ten sposób są skazane na powolne niszczenie. Powinny być na przykład ustawione pionowo przy murze – przekonuje Zieliński.

Na terenie dawnej wsi

Cmentarz Bródnowski powstał pod koniec XIX wieku. W 1883 roku zakupiono teren w ówczesnej wsi Bródno, rok później dokonano uroczystego poświęcenia Warszawskiego Rzymsko-Katolickiego Cmentarza Grzebalnego im. Św. Wincentego a Paulo. W pierwszej połowie XX wieku cmentarz był powiększany. Na tej największej nekropolii Warszawy spoczywa ok. 1,2 mln osób.

mjc/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • BEREN

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.05.2014 11:32 ~BEREN

  Cmentarz Bródnowski jest wpisany do rejestru zabytków więc chyba powinna być zrobiona pełna ewidencja nagrobków, szczególnie tych przedwojennych. Groby były dzierżawione na 99 lat ale skoro mają charakter zabytku to nie powinno się ich ruszać, względnie powinno przekazać np. do Muzeum Warszawskiej Pragi, zrobić lapidarium na murze. Mam wrażenie, że jednak część starych grobów jest zachowana mimo przedawnienia. To są, jak zaobserowowałem, groby okazałe, bardzo oryginalne, posiadające unikatowe fotografie lub zrośnięte z drzewami co uniemożliwia ich usunięcie. Moja rodzina też wymieniała stary przedwojenny dziecięcy pomniczek 20 lat temu bo przyszło nowe chowanie i nie było nawet możliwości zaadaptowania tej mogiłki, nie mówiąc już o funduszach. Nie miała wielkiej wartości- mała szczerniała płyta z piaskowca i metalowy krzyż. Co się z nią stało- pewnie trafiła na śmietnik... Ale co zrobić... Myślę, że 90% starych grobowców jest zapomnianych. Trudno mi uwierzyć, że jakaś rodzina "nie używała grobu" przez 100 lat! W czasie wojny zginęło przecież 800 000 warszawiaków. Wymierały całe rodziny. Paradoksalnie dzięki temu zachowane mogiły nie zostały wcześniej zmienione przez krewnych. Osobiście bardzo żałuję, że nie kwestuje się już na rzecz Cmentarza Bródnowskiego. Prestiż tej nekropolii (ceny niektórych placów dochodzą nawet do 20-25 000 zł) wynika właśnie z istnienia zabytkowych grobów więc ich masowe usuwanie jest nielogiczne.

 • glos

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.01.2014 14:14 ~glos

  To mord na pamieci tam pochowanych

 • rysi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.12.2013 16:05 ~rysi

  Co się dziwicie? Przecież cmentarz to tylko miejsce utylizacji zwłok. Daliście się zbydlić to na nic lepszego nie zasługujecie. Co do płacenia, przecież to nic nowego:

  2 Moj. 30:11. I rzekł Pan do Mojżesza te słowa: 12. Gdy będziesz liczył synów izraelskich, podlegających spisowi, każdy złoży dla Pana okup za swoje życie podczas spisu, aby nie spadła na nich jakaś plaga, gdy będą spisywani. 13. A to niech da każdy, kto podlega spisowi: Pół sykla według sykla świątynnego, a sykl to dwadzieścia gerów. Pół sykla wynosi więc dar ofiarny dla Pana. 14. Każdy, kto podlega spisowi, od dwudziestego roku życia wzwyż, niech da dar ofiarny dla Pana. 15. Bogaty nie da więcej, a ubogi nie da mniej niż pół sykla jako dar ofiarny dla Pana, na okup za wasze życie. 16. Weźmiesz te pieniądze jako przebłaganie od synów izraelskich. (BW)

  http://lachy.c0.pl/judeochrzescijanstwo/stary_testament/

 • Arleta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.10.2012 20:09 ~Arleta

  Bardzo mnie dziwi ta praktyka. Pochodzę z dużej wsi, gdzie kilku rolników przekazało nieodpłatnie ziemię na cmentarz, jeszcze przed II wojną światową, a dziś ksiądz KASUJE pieniądze za miejsce... JAKIM PRAWEM czy może mi to ktoś wyjaśnić?
  Jakie koszty ponosi parafia?
  Każdy dba o grób, jak robiono opłotowanie wieś zbierała datki, za postawienie pomnika 10% wartości ...no i opłata na 20 lat...a to nie jest ziemia kleru...bo ten SWOJĄ uzyskaną kiedyś od szlachty na utrzymanie kościoła DZIERŻAWI osobie prywatnej. Dzierżawione są także budynki.
  OBECNIE KOSCIOŁOWI zależy tylko na kasie ...a biblia zawiera coś zupełnie odmiennego ZŁOTY CIELEC zawładnął tą instytucją, a przecież nie o to chodziło PANU BOGU.

 • jola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2012 17:00 ~jola

  konju~konju

  1. Każda rodzina ma prawo zdecydować, co robi z nagrobkiem zmarłego członka tej rodziny. I nic wam do tego.

  2. Jeżeli mamy tylu miłośników historii, to zadbajcie o te zabytki we własnym zakresie. Wykupcie magazyn i składujcie. Jak ja miałem fazę na działalność na rzecz zabytków, to czynnie działałem, a nie tylko pisanina na forum.


  Dobrze, jeżeli rodzina decyduje co robić z grobowcem, ale jeżeli jest się poza Warszawą i spotyka człowieka niespodzianka, bo okazuje się, że jest tylko puste miejsce po grobowcu rodzinnym. Co zrobić w takiej sytuacji. Grobowiec z lat trzydziestych. Miejsce opłacone.

 • ms1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.06.2012 22:49 ~ms1

  KUR.. wszyscy tylko narzekamy .. ZRÓBMY COŚ !!! w OBRONIE zabytków tak mało ich zostao ...

 • kasia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.06.2012 14:35 ~kasia

  ludzie przed i zaraz po wojnie byli na tym cmentarzu chowani z tzw.dzierżawą na 99 lat -takich grobów zaniedbanych jest bardzo dużo i nie można nic z nimi zrobić -mojej rodzinie zabrano dwa takie groby -bo wujkowie nie mieli dzieci-dalsza rodzina nie mogła wykupić miejsc ,bo takie jest zarządzenie władz cmentarza-ile kosztuje kwatera ??? w zalężności od bliskości Kościoła-- a ta sytuacja z tymi "starymi" nagrobkami to nie jest pierwszy raz
  jestem na tym cmentarzu przynajmniej raz w miesiącu bo cała moja rodzina i mojego męża jest tam pochowana raz na jakiś czas jest robiony porządek-gdyby nowi właściciele musieliby zrobić chociaż jakąs symboliczną tabliczkę- bo dziś jest grób jutro leży ktoś nowy---tak ginie pamięć

 • matka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.06.2012 09:53 ~matka

  Ksiadz musi zarobic /z czego bedzie mial na nowa fure ?/i robi czystke,a pogrzeb do tanich nie nalezy i kosztuje co łaska?!

 • czester

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.06.2012 09:16 ~czester

  Nie od dziś wiadomo, że stare groby na Cmentarzu Bródnowskim są po prostu równane z ziemią, żeby była tylko kolejna kwatera za którą można zgarnąć PLNy. Nie dzieje się to od dziś, 5 a nawet 10 lat. Moja rodzina ma tam grób rodzinny i na przestrzeni lat kiedy odwiedzam cmentarz doskonale widać jak nie dba się i niszczy zabytki. A wszystko pod pieczą jakże chrześcijańskiego zarządcy...

 • hens

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.06.2012 08:35 ~hens

  tym jak zarząd cmentarza bródnowskiego traktuje starze groby powinien zając się prokurator
  a dyrektorem cmentarza jest katolicki ksiądz-jakże bardzo miłujący swoich bliźnich i pamięć o nich

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »