Informacje

01.07.2012 09:15 niezwykły album

Historie warszawiaków niemieckiego pochodzenia

SERWISY:

Losy 26 rodów, których przodkowie przybyli z Niemiec do Warszawy, oraz ich wkład w rozwój przemysłu, nauki, kultury i życia społecznego miasta, zilustrowany fotografiami z rodzinnych archiwów, prezentuje album "Polacy z wyboru".

Autorzy opowiadają o losach 26 rodów, których przodkowie przybyli niegdyś z Niemiec do Warszawy. Przedstawiają ich wkład w rozwój przemysłu, nauki, kultury i życia społecznego miasta. Opisują proces stopniowej i dobrowolnej asymilacji tych rodzin, których członkowie zapisali także piękną kartę solidarności z polskimi dążeniami narodowymi. W Warszawie - inaczej niż w innych miastach Polski - przybysze z Niemiec szybko wtapiali się w lokalną społeczność, stając się Polakami z wyboru. Ich potomkowie uczestniczyli w przygotowaniu wystawy i w pracach nad wydawnictwem.

"Walczyli w powstaniu"

- Gdy w latach okupacji niemieckiej przyszła godzina największej próby, zdecydowana większość warszawian niemieckiego pochodzenia nie tylko odmówiła podpisania volkslisty, lecz także zaangażowała się w antyhitlerowską działalność w AK i w strukturach państwa podziemnego. Walczyli także w Powstaniu Warszawskim, za co często przychodziło im zapłacić najwyższą cenę. Album jest też świadectwem wielokulturowości stolicy - opowiadał PAP współautor dzieła, Tomasz Markiewicz z Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, która wydała album wspólnie z Domem Spotkań z Historią.

W dwóch wersjach językowych

Pochodzenia niemieckiego był m.in. poeta Artur Oppmann, księgarze Gebethnerowie, Kerntopfowie - producenci pianin, na których m.in. grywał Ignacy Jan Paderewski, cukiernicy Wedlowie czy Kolbergowie - których potomek Oskar Kolberg był pierwszym polskim folklorystą. "Nie wiem, czy kibice niemieccy idący mostem Poniatowskiego na mecz w ramach Euro byli świadomi, że oprawa architektoniczna mostu była dziełem architekta o niemieckich korzeniach Stefana Szyllera. Niemieckie korzenie miał także ostatni dyktator powstania styczniowego Romuald Traugutt" - mówił Markiewicz.

Album rozpoczyna wstęp historyczny opowiadający o dziejach Niemców w Warszawie - od lokacji miasta w ok. 1300 r. po czasy współczesne. W dalszej części znalazły się fotografie ilustrujące dzieje 26 niemieckich rodzin. Na zdjęciach można zobaczyć m.in. portrety przedstawicieli rodów, ich mieszkania, zjazdy rodzinne, wycieczki czy należące do nich zakłady przemysłowe.
Album wydano w językach polskim i niemieckim.

PAP/bf

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • JotKa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.07.2012 11:52 ~JotKa

  Do ~Jaro - Tacy z nich Żydzi jak z Ciebie Eskimos. Jakieś kompletne wypisujesz idiotyzmy, nie mając najmniejszego rozeznania w temacie. Może Gebethner ci się pomylił z Orgelbrandem tego powodu, że to też był wydawca (bo owszem, Orgelbrand to był z pochodzenia Żyd i to wielce zasłużony dla polskiej kultury, wydał pierwszą polską wielotomową encyklopedię, o innych zasługach dla literatury pięknej i popularnonaukowej nie wspominając). Ale Oppmann pochodzący z niemieckich mieszczan? Albo Wedel - luteranin? Słowem popełniasz błędy na poziomie kardynalnego nieuctwa. Podejrzewam, że z tego powodu gotów jesteś nawet Palestyńczyka nazwać Żydem.

 • jaro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.07.2012 22:56 ~jaro

  Jacy to Niemcy. Przecież to żydzi, którzy uciekli przed prześladowaniami.

 • qwe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.07.2012 14:48 ~qwe

  Ludzie w większości przypadków są OK, nawet podczas wojny.
  To władza jednego kraju walczy z innym krajem i to jest złe. Wysyła niewinnych obywateli na front aby ginęli "w imię Ojczyzny"

 • Beata

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.07.2012 12:13 ~Beata

  Cenna inicjatywa

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »