Informacje

07.05.2014 06:40 MARS FIZ planuje inwestycje w Warszawie i Gdynii

Hipsterzy zastąpią (partyjny) beton.
Miejski skwer na dziedzińcu KC PZPR

SERWISY:

Cztery szklane kubiki z tętniącymi życiem lokalami i miejski plac z zielenią - tak ma wyglądać dziedziniec dawnej siedziby KC PZPR. Tuż obok powstaje już podziemny garaż na 160 samochodów i nowy biurowiec. Nowoczesność wdziera się też do wnętrz gmachu partii.

Historia budynku przy Nowym Świecie 6/12 pełna jest symbolicznych zwrotów akcji. Dawna siedziba Komitetu Centralnego PZPR była przecież pierwszą siedzibą warszawskiej giełdy. W jej parterze jeszcze niedawno działał salon Ferrari. Teraz następuje kolejny zwrot - nieprzystępny gmach ma się zmienić w nowoczesny biurowiec, a zastawiony samochodami dziedziniec w modne miejsce.

Kiedyś partyjny aparat, dziś rzemieślnicze piwo

Zmiany już się zresztą zaczęły. W pierwszym szklanym kubiku ulokował się modny bar z piwem. Niemal gotowy jest już drugi taki kubik, a dwa kolejne powstaną w przyszłym roku, po przeciwnej stronie dziedzińca.

Wcześniej zakończyć się musi budowa nowego biurowca. Nowy Świat 2.0 - bo tak nazywa się budynek - powstaje między gmachem KC, a kamienicą przy Nowym Świecie. Będzie do niej przyklejony.

Na razie budowę można oglądać tylko z góry - widać, że pod ziemią powstały już dwie kondygnacje przyszłego parkingu na 160 samochodów. Trzecia będzie dopiero wykonywana, metodą podstropową. Od strony Alei Jerozolimskich też widać głęboki wykop - tu z kolei powstaje wjazd do garażu. Samochody przejadą pod dziedzińcem dawnej siedziby władz partii.

Sam dziedziniec też ma przejść przemianę. Dziś jest to po prostu kolejny parking. Wytyczono na nim nawet tymczasowe linie, by kierowcy kompletnie nie zastawili przejścia. To ma się zmienić.

- Chcemy wprowadzić tu zieleń, wyremontować fontannę, a lokale na parterze otworzyć na dziedziniec. Powstaną tu restauracje z ogródkami - zapowiada Anna Wolańska-Witczak z Centrum Bankowo-Finansowego Nowy Świat. Ta należąca do funduszu MARS spółka jest właścicielem dawnej siedziby władz PZPR. Ma też udziały w sąsiedniej, nowej siedzibie warszawskiej giełdy i jest inwestorem biurowca, który powstaje między nimi.

Budowa biurowca Nowy Świat 2.0:

KC się zmienia, miasto nie

Konferencję prasową, na której fundusz chwalił się swoimi planami, zorganizowano właśnie w KC, w części użytkowanej przez Agencję Rozwoju Przemysłu (jest większościowym udziałowcem funduszu). To fragment budynku, który udało się już wyremontować. Są więc nowe windy, niezbędne instalacje, takie jak klimatyzacja, ale prawdziwe wrażenie robi część zajmowana przez agencję. To, co kiedyś było mrocznym korytarzem wydeptywanym przez partyjny aparat, jest dziś kolorowym, nowoczesnym, jasnym biurem. Jedną ścianę zamieniono na szklaną, a w przestronnej sali stworzono bibliotekę z nowoczesnymi meblami. Wrażenie robią pieczołowicie odtworzone, podkreślone ledowym światłem sztukaterie na suficie. - W planach mamy oczywiście dalszą modernizację tego budynku - zapowiada fundusz.

Niestety, przebudowa KC nie oznacza, że poprawi się sytuacja na rogu Nowego Światu i Al. Jerozolimskich. Dziś są tu chaotyczne, wiecznie zastawione parkingi i wszystko wskazuje na to, że tak zostanie. Należą one nie do inwestora, lecz do miasta. Opracowywany właśnie plan miejscowy dla tego terenu zakłada wprawdzie przebudowę skrzyżowania i więcej zieleni, ale kiedy będzie zrealizowany - nie wiadomo.

Inwestor zapowiada za to, że swój parking pod biurowcem będzie w weekendy udostępniał dla warszawiaków.

Zobacz też:

Palma zniknie z ronda de Gaulle'a?

Tak uchwalą plan dla ronda de Gaulle'a.

W dawnej stoczni i na Woli

Fundusz MARS wprowadził właśnie na rynek dwie nowe marki. MARS Real Estate łączy pięć spółek zajmujących się działalnością deweloperską, także w Trójmieście (Unimor) i Lublinie (FS Nieruchomości), po to, by sprawniej nimi zarządzać. Pod osobną marką - MARS Shipyards & Offshore - zgromadzona została zaś działalność firmy przemysłowych, należących do funduszu, m.in. Stoczni Remontowej Nauta.

Na 8,5 haktarach nabrzeża, przy ulicy Waszyngtona i Węglowej w Gdyni, należących wcześniej właśnie do Nauty, MARS zamierza budować mieszkania i biura. Planuje też galerię handlową o powierzchni 45 tysięcy metrów kwadratowych, która ma "ściągnąć ludzi do centrum miasta". Jak zapowiada inwestor, plany te będą uwzględnione w szykowanym przez władze miasta projekcie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który ma być poddany pod głosowanie rady miasta w czerwcu.

>> CZYTAJ WIĘCEJ O GDYNIA WATERFRONT <<

- Teren dzisiejszego portu węglowego nadal będzie przeznaczony pod działalność portową i magazynową. Na terenie bardziej zbliżonym do Śródmieścia będzie dopuszczone budowanie obiektów handlowo-usługowych i mieszkaniowych - potwierdza Marek Karzyński, dyrektor gdyńskiego biura planowania przestrzennego.

W Warszawie należąca do funduszu firma Waryński planuje z kolei powrót na Wolę, z której się wywodzi. Jej inwestycje będą skoncentrowane w rejonie ulicy Jana Kazimierza. Przy skrzyżowaniu z Ordona powstanie biurowiec EQlibrium, który na początku 2016 roku ma zaoferować blisko 10 tysięcy metrów powierzchni klasy A.

W tym rejonie planowane są też inwestycje Stacja Kazimierz (650 mieszkań) i Miasto Wola (811 mieszkań). Waryński jest już bliski uzyskania prawomocnych pozwoleń na budowę, a realizację kolejnych etapów planuje na najbliższych 6 lat.

Inwestycje na Woli:

Łączna wartość inwestycji deweloperskich MARS RE ma przekroczyć 800 milionów złotych.

roody, md

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • student

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.05.2015 15:32 ~student

  Dlaczego Giełda znajdowała się w dawnym budynku KC PZPR?

 • gtyu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.06.2014 08:03 ~gtyu

  Wars~Wars

  Nie wiem co gorsze "partyjny beton" czy hipsterzy.

  to dwie strony tego samego medalu. Hipsterzy to po prostu dzieci paryjnego betonu :)

 • bgy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.06.2014 08:01 ~bgy

  Mmmm~Mmmm

  Czemu ktoś założył, że akurat hipsterzy?
  Mało normalnyh ludzi w Warszawie, którzy będa spędzać tam czas?

  Na sprzątaniu.

 • sawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.05.2014 12:49 ~sawa

  Znowu tworzy się studnie w Warszawie.

 • lkjhjhdhfgh

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2014 09:44 ~lkjhjhdhfgh


  herbapolherbapol

  A co to takiego,te "szklane kubiki"?
  nienowoczesny~nienowoczesny


  Pewnie takie samo g jak na hali kasowej dworca centralnego

  kubik to m3 - czyli szklany kubik, to szklany m3. To samo jest z hipsterem - czyli buntowniekiem, więc raczej nie siedzi po kawiarniach. Bo to trochę nie pasuje. Czyli można powiedzieć że ten hipster pije kawe w szklanym m3. Chciał bym to zobaczyć. Autor strasznie poleciał w tych swoich wypocinach

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.05.2014 14:46 ~Warszawiak

  a nie mogą zrobić jakiegoś kolejnego centrum europejskiego, intytutu unijnego. Koszty pokryje podatnik. Ale - będziemy docenieni w unii. Instytu mógłby np. pracować nad nowymi normami ekologicznymi. Zatrudnienie znajda oczywiście żony dzieci polityków. Pensje europejkie oczywiście. Nagrody będzie można rozdać. A jak zabraknie pieniędzy to się znowu podniesie vat albo wymyśli nowy podatek. Kilka radarów i jż jest kasa.... A ile pożytku publicznego. PO!!!!

 • nienowoczesny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.05.2014 14:16 ~nienowoczesny

  herbapolherbapol

  A co to takiego,te "szklane kubiki"?


  Pewnie takie samo g jak na hali kasowej dworca centralnego

 • Mmmm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.05.2014 13:44 ~Mmmm

  Czemu ktoś założył, że akurat hipsterzy?
  Mało normalnyh ludzi w Warszawie, którzy będa spędzać tam czas?

 • tyk345

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.05.2014 11:23 ~tyk345

  Wars~Wars

  Nie wiem co gorsze "partyjny beton" czy hipsterzy.

  To samo pomyślałem :) .

 • SEBBAX

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.05.2014 11:12 SEBBAX

  chyba czas się zameldować w np. Płocku - HGW nie dba o potrzeby mieszkańców... wycina wszelkie miejsca parkingowe pod developerkę... kiedyś wyburzono wielopoziomowy parking przy rondzie Babka po to by stanął wieżowiec... miasto chce przyciągnąć inwestorów, ale kto przyjdzie do tych inwestorów - bo przecież nie przyjedzie bo nie będzie gdzie miał zaparkować !!!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »