Informacje

29.04.2017 19:07 sprawa salara farsiego

Hejterzy atakują, a prezydent nie tłumaczy odmowy obywatelstwa

SERWISY:

 

"Kancelaria Prezydenta RP uprzejmie wyjaśnia, że podejmowane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej postanowienia w sprawach o nadanie obywatelstwa polskiego należą do prerogatyw Głowy Państwa i nie zawierają uzasadnienia". Tym zdaniem biuro kancelarii prezydenta tłumaczy odrzucenie wniosku o obywatelstwo Irańczyka Salara Farsiego. Nie ustępują też hejterzy: Wypier*** do ciemnogrodu do swoich tam znajomych i razem wysadźcie się w powietrze - pisze jeden z nich.

O Farsim zrobiło się w Warszawie głośno, kiedy otworzył kawiarnię w centrum. W ciągu kilku miesięcy przytulny lokal przy Miodowej zniszczono kilka razy. Wyłamywano zamki, rysowano szyby, był też list. "Nie będziesz jadł polskiego chleba, masz się stąd wynieść" - napisał Polski Patriota. Okazało się, że sprawcą ataków był 85-letni mężczyzna.

Ale na tym problemy Irańczyka się nie skończyły. Prezydent kraju odmówił Farsiemu obywatelstwa, o czym pisaliśmy na tvnwarszawa.pl. W krótkim piśmie Andrzej Duda nie podał przyczyn. Chciała je poznać między innymi prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. "Panie Prezydencie, dlaczego?" – napisała na Facebooku. My pytania w tej sprawie przesłaliśmy do Kancelarii Prezydenta. Na odpowiedź czekaliśmy tydzień.

Charakter uznaniowy

Tam czytamy, że prezydent nie musi podawać powodu odmowy. - Rozstrzygnięcie Prezydenta ma przy tym charakter uznaniowy. Konstytucja i ustawa z 2009 roku nie uzależniają bowiem nadania obywatelstwa od spełnienia określonych przesłanek, ani nie przewidują możliwości odwołania się od podjętej przez Prezydenta decyzji – tłumaczą przedstawiciele Andrzeja Dudy.

Jednak zastrzegają, że otrzymanie odmowy nie wyklucza możliwości ponownego ubiegania się o nadanie obywatelstwa polskiego. - W takim przypadku procedurę należy jednak rozpocząć od nowa, od złożenia ponownego wniosku we właściwym urzędzie wojewódzkim – wyjaśniają pracownicy prezydenta.

Przypominają też, że ustawa z dnia 2 kwietnia 2009 r. o obywatelstwie polskim, dopuszcza także inny tryb nabycia obywatelstwa polskiego – na drodze administracyjnej.

Tymczasem adwokat Irańczyka Kamil Flatow już w ubiegłym tygodniu zapowiadał, że jego klient nie złoży broni.

– W przypadku takich spraw, decyzja jest bardzo uznaniowa. Prezydent może przyznać obywatelstwo, ale nie musi. Mój klient nie może się odwołać. Może jedynie składać kolejne wnioski i to zrobimy – podawał pełnomocnik.

Fala nienawiści

Kiedy Salar Farsi padł ofiarą wandala, wspierało go wielu warszawiaków, a także przedstawicieli ważnych instytucji. Odwiedziła go prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, przyszedł rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar i sekretarz kardynała Kazimierza Nycza. W identyfikacji prawdopodobnego sprawcy dewastacji pomogła natomiast kamera zainstalowana na ścianie Centrum Luterańskiego.

Teraz także nie brakuje słów wsparcia dla Irańczyka. Choć mężczyzna dostaje również mniej wyczekiwane wiadomości.

"Wypier*** do ciemnogrodu do swoich tam znajomych i razem wysadźcie się w powietrze" - napisał ostatnio Paweł. W całym jego facebookowym monologu padały też bardziej wulgarne słowa, gdybyśmy chcieli wypowiedź zacytować w całości składałaby się praktycznie z samych gwiazdek.

Farsi skomentował to krótko: czuję się coraz gorzej - napisał.

kz/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Tomasz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.05.2017 10:42 ~Tomasz

  Ktoś przyjeżdża nie wiadomo skąd i z jakiej racji ma dostać obywatelstwo. Za założenie w lokaliku po kiosku "Ruchu" jakiejś hipsterskiej knajpy? Już takich lokali wystarczy, ostatnio za bardzo się namnożyły. Przy tym nie ma w całym mieście ani jednej już chyba prawdziwej kawiarni. Kiedyś było ich wiele. Teraz nigdzie nie wolno zapalić. Skoro mam palić na ulicy, to po co płacić za kiepską kawę? To taka dygresja.
  Revenons à nos moutons - nie wiem, dlaczego on miałby dostać obywatelstwo. Tak przy okazji - ten emeryt wielkiej szkody mu nie zrobił, pomalował tylko trochę żółtą farbą po szybie. Zawracanie głowy.

 • Gżdyl

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.05.2017 12:18 ~Gżdyl

  z bronią~z bronią

  "Tymczasem adwokat Irańczyka Kamil Flatow już w ubiegłym tygodniu zapowiadał, że jego klient nie złoży broni."

  I może to jest powodem odmowy?


  No właśnie, ciekawe o jakiej broni mowa? Czy jest to broń masowej zagłady?

 • los

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.04.2017 14:00 ~los

  Obywatelstwo za otwarcie biznesu??? To ja otwieram biznes w każdym kraju europy i domagam się obywatelstwa w każdym z nich :)

 • Macron

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.04.2017 13:46 ~Macron

  RAF~RAF

  Wlasnie za to Polska powinna byc wydalona z Unii, i jak Macrom wygra bedzie przynajmniej w 2 lidze

  Jeszcze nie został prezydentem, a już robisz błędy w jego nazwisku ? A, słowo daję, nie jest trudne !

 • fdsafs

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.04.2017 13:19 ~fdsafs

  a ja chciałem dostać wizę do stanów ale dostałem odmowę i kto się mną zainteresuje obywatelem polskim? w tym kraju to tylko media się potrafą wstawiać za ciapatymi, ale jak obywatelowi się dzieje krzywda to mają to gdzieś.

 • z bronią

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.04.2017 12:29 ~z bronią

  "Tymczasem adwokat Irańczyka Kamil Flatow już w ubiegłym tygodniu zapowiadał, że jego klient nie złoży broni."

  I może to jest powodem odmowy?

 • der

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.04.2017 12:27 ~der

  A co musi zrobić Polak, by otrzymać obywatelstwo inne go państwa?
  Wystarczy że założy biznes? I powie że jest ateistą, nie lubiącym schabowego?

 • biznes

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.04.2017 12:21 ~biznes  OlazdzxOlazdzx

  do Leslaw1952: dziwi cię? A miliony Polaków za granicą, których autochtoni też tak średnio chcą, cię nie dziwią?
  …z dnia na dzień coraz bardziej mi wstyd za mój kraj. Palący wstyd.
  Leslaw1952~Leslaw1952

  Jeżdżę po europie widzę w jakich warunkach ci ludzie żyją. Nikt się nimi nie zajmuje. Zostawieni są sami sobie. W Marsylii Nicei Paryżu śpią na mostach i pod mostami w zatokach parkingowych. Kradną, w dzień i w nocy. Miasta są tak zaśmiecone że wstyd dla Francji.Żandarmi i policja nie reaguje.Takiej polski chcesz?. Rząd Francuski ma poważne problemy z uchodźcami- ale unika tematu.Nasze rządy nie dbają o nas Polaków.Więc jak mogą zadbać ludzi bez wykształcenia nie znających języka o innej kulturze. Kto zapłaci +2000 tyś. Na osobę.Ja na lekarza czekam już rok. Kto zapłaci za ich leczenie?

  Toms~Toms  Tyle że tu mówimy o człowieku który nie śpi pod mostem, nie kradnie, ma własną działalność i odprowadza podatki nie w Iranie a w Polsce.
  Na jego miejscu zwinąłbym manatki i wyjechał z tego nie przyjaznego kraju na zachód albo do Czech i tam płacił podatki.

  Droga wolna, niech tam mu dadzą obywatelstwo europejskie.

 • eX2theZ

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.04.2017 12:06 ~eX2theZ

  nic sie nie martw, nasz prezydent też już niebawem nie będzie obywatelem Polski i też będzie siedzieć w więzieniu, zdrada stanu zobowiązuje.

 • michal_romaniuks1i6

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.04.2017 11:43 michal_rom…

  Jak w lusterku uwidacznia się nasza małostkowość, zaściankowość i Katolicka "miłość" bliźniego. To jest tak jak w przypowieści o celniku i faryzeuszu. Jezus wtedy powiedział "szybciej wielbłąd przejdzie przez ucho igielne niż faryzeusz wejdzie do królestwa niebieskiego"

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »