Informacje

17.03.2011 11:24 program "drogi zaufania"

Happeningi zamiast czarnych punktów

SERWISY:

Czarne punkty znikają z dróg. Zdaniem drogowców nie działają już na wyobraźnię kierowców. Zamiast tablic organizowane są happengi i pokazy. - Dzięki temu programowi udało nam się uratować już kilkaset osób - mówi Marcin Hadaj, rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

- Na początku czarne punkty spełniały swoją rolę, kierowcy zdejmowali nogę z gazu, gdy widzieli żółte tablice informacyjne - mówi Hadaj. - Idea się zdewaluowała. Kierowcom udało się przejechać szybciej obok czarnych punktów, więc dochodzili do wniosku, że to trochę fikcja - dodaje.

 Symulacje wypadków

Zmieniło się zachowanie kierowców - zmieniła się też taktyka drogowców. W 2007 r. wystartował program "Drogi Zaufania". Z jednej strony działania inżynieryjne, czyli remontowanie nawierzchni, poszerzanie jezdni, budowa zatok autobusowych czy kładek dla pieszych. - Regularnie prowadzimy też cykle happeningów: symulowanie wypadków czy karamboli, pokazywany jest też akcja ratownicza - mówi Hadaj.

Drogowcy przekonują, że skutki widać gołym okiem. Liczba wypadków zmalała w 2010 o 25 proc. w porównaniu z 2006 r. – Przeliczając, udało się uratować sześćset osób - podkreśla rzecznik GDDKiA.

Punkty do likwidacji

Czarne punkty powoli znikają z dróg w całym kraju. - Duża część na Mazowszu została zlikwidowana. Na drodza krajowej nr 7. poprzez budowę obwodnicy Białobrzegi. Zlikwidowaliśmy też dwa czarne punkty na drodze krajowej nr 8., w okolicach Radzymina i Rawy Mazowieckiej - wylicza Hadaj.

 ran/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • J23

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.03.2011 21:48 ~J23

  Kolejna głupota. Jeżdżę bardzo dużo i mimo to zawsze czemu punkt nanie działa. Zwalniam i na 100% nigdy w takim miejscu nie wyprzedzam. Komu to przeszkadza. Myśle ze te znaki nie jedne życie uratowały. Policja twierdzi ze wszystko co robią nawet głupie lapanie na radar w miejscu niedozwolonym jest dopuszczalne jeślioze ono uratowali chociaż jedno życie. To dlaczego teraz popierają usunięcie takich znaków. Czy znów chodzi o kasę a nie o życie. Zobaczy zapewne w krotce.

 • Wars 21

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.03.2011 21:43 ~Wars 21

  Grek popieram całkowicie Twoja wypowiedz. Droga z sochaczewa do Warszawy po dokonanej modernizacj to tragedia. Tam nie da się jechać normalnie bezpiecznie nawet jadąc wolno. Ludzie wpadają na wysepki nawet nie jadąc szybko. Nocą jest tragedia. Jeździłem ta trasa Warszawa Blonie prze 15 to co zrobili drogowscy to jest tragedia. Ktoś chyba zatrudnił artyste malarza i płacił mu od ilości wymslowane farby. Rozum chyba zzarl mu wydobywajacy się z farby zapach. Jaki cel tak utudnic. Cieszę się ze już tak często nie jeżdżę już ta trasa. Może ktoś odpowiedzialny za bezpieczeństwo przejedzie i zobaczy jak jest wymalowana. Nawet skret na typowe pole jest wymslowane i linia ciągła NON stop. Na pole rolnik wjeżdża 2 razy w roku a blokada trwa cały czas.mOże ktoś wreszcie się t zajmie.

 • Grek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.03.2011 17:30 ~Grek

  Bardzo ciekawe dlaczego po remoncie drogi krajowej nr 2 Ożarów Maz. -Sochaczew i wprowadzeniu na niej zmian stałej organizacji ruchu poprzez utworzenie pasów wyłączeń i włączeń i masy wysepek pośrodku drogi zwiększyła się liczba wypadków , bezpieczna infrastruktura hehehe a mi się zdaje że to ma na celu coś innego jak będzie ciężko jeździć po tej drodze to większość przeniesie sie na budowaną autostradę i będzie płacić kasę za przejazd :( zawsze są sposoby na to żeby zniechęcić kierowców do jazdy jakąś droga :))

 • Draw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.03.2011 13:34 ~Draw

  A ja chcę, aby niebezpieczne miejsca były oznakowane. Nie potrzebuję większych mandatów, żeby jechać bezpiecznie. Dajcie mi info. Może być w programie do GPS.

  Ostatnio widziałem insp. Pasiecznego w TV. Rozsądnie tłumaczył wypadki na jednej z ulic. Dwa zakręty a pomiędzy nimi prosta. Ludzie wpadali na słupy.

  Jeśli mnie Pan czyta, pozdrawiam, choć z reguły jestem przeciw. Chcę więcej takich programów.

 • I

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.03.2011 13:25 ~I

  A może parę dziur się udałoby za te pieniądze załatać? Hę?

 • an

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.03.2011 12:43 ~an

  o ile pokazy ratownictwa jestem w stanie zrozumieć, to jakoś symulacja wypadków w głowie mi sie nie mieści... co to ma pokazać kierowcom?? chyba w tym czasie powinni sie skupić na prowadzeniu auta, a nie ogladaniu pokazu, bo zamiast niego beda prawdziwe wypadki tuz obok. ja dziekuję za pokazy, happeningi i nasze drogi zaufania.... ja chce wiedzieć kiedy bedzie bezpiecznie, bo bez dziur i z dobrym oznakowaniem!!!!

 • nikodem_d

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.03.2011 12:39 ~nikodem_d

  Happeningi, edukacja... wszystko to bzdura, wystarczy podnieść mandaty x10 i 95% Polaków będzie jeździć jak należy. W Polsce edukacja się nie sprawdza ! edukowano już kierowców, dało to coś? nic! edukowano już "psiarzy", cało to coś ? wiadomo, że nic! Przykłady można mnożyć w nieskończoność.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »