Informacje

21.05.2016 16:24 Opinia cudzoziemców jest istotna, ale najważniejsza jest ocena samych mieszkańców

Hanna Gronkiewicz-Waltz o Warszawie: nie wpadajmy w kompleksy

SERWISY:

- Warszawa nie ma powodu do kompleksów wobec innych miast – powiedziała w sobotę Hanna Gronkiewicz-Waltz na spotkaniu "Warszawa moimi oczami", w którym wzięły też udział Krystyna Sienkiewicz, Beata Tyszkiewicz i Joanna Szczepkowska.

Prezydent miasta mówiła, że Warszawa jest coraz atrakcyjniejsza dla cudzoziemców, którzy wybierają ją na miejsce pracy i zamieszkania. Podkreśliła, że ambasadorowie, którzy na co dzień składają jej wizyty są pozytywnie zaskoczeni warunkami życia w stolicy. Wymieniają m.in. dobry transport publiczny, wysoki poziom międzynarodowej edukacji, bogatą ofertę kulturalną i bezpieczeństwo.

"Nie wpadajmy w kompleksy"

Hanna Gronkiewicz-Waltz pytana, czy zgadza się z tezą, że w Warszawie po poprzednim ustroju została jeszcze cała masa brzydoty, odpowiedziała: "Nie wpadajmy w kompleksy. I Londyn, i Paryż, i Rzym, i inne miasta też mają fragmenty, które są po prostu brzydkie".

Prezydent przyznała też, że choć opinia cudzoziemców jest dla niej istotna, to najważniejsza jest jednak ocena samych mieszkańców Warszawy. Życzyła im, aby znaleźli w stolicy miejsce, w którym czują się dobrze i bezpiecznie. – Aby miasto było wygodnym miejscem do życia, co oznacza także żłobki i przedszkola – mówiła.

- Nadrabiamy to, co się nie udało, kiedy nie byliśmy tacy bogaci. Jeszcze nie jesteśmy tacy bogaci jak byśmy chcieli, ale z każdym dniem stajemy się bogatsi – dodała. Wyraziła przekonanie, że Warszawa wkrótce stanie się stolicą Europy Środkowej XXI wieku.

Szczepkowska i Tyszkiewicz o Warszawie

W spotkaniu wzięły udział również aktorki i pisarki. Wśród nich Krystyna Sienkiewicz, która napisała wstęp do książki o Warszawie lat 50., Beata Tyszkiewicz, która opisała, jak wspomina miasto z lat 60., i Joanna Szczepkowska, która napisała przedmowę do woluminu serii "Foto retro" o latach 80.

Szczepkowska wspominała, jak aktorzy zebrali się w teatrze, przed którym trwały walki ZOMO z demonstrantami. – Na widownię nie dotarł ani jeden widz. Dyrektor Kazimierz Dejmek w telefonicznej rozmowie kazał aktorom grać. Mówił: "to wasza praca". W połowie pierwszego aktu na widownię wpadło kilkunastu demonstrantów uciekających przed zomowcami. Gdy szukający azylu rozsiedli się i wciągnęli w akcję, na sale wbiegli funkcjonariusze z pałkami. Widząc jednak spokojnie siedzącą publiczność, wycofali się, bo nie mieli kogo gonić – opowiadała aktorka.

Z kolei Beata Tyszkiewicz wspominała korzystnie kupowane zagraniczne rajstopy. Mówiła, że z powodu oczek, najpierw trzeba było je oddać do repasacji. - Chociaż pończocha z oczkiem ma wdzięki i pozwala czuć się swobodnie. Przynajmniej nie boimy się, że zahaczymy o krzesło – mówiła. – Skąd nostalgia? Zawsze z nostalgią wspominamy lata, kiedy byliśmy młodzi i głupi – dodała.

Spotkanie, zorganizowane zostało przy okazji Warszawskich Targów Książki, wiązało się z prezentacją albumów "Warszawa retro", ilustrowanych fotografiami z Narodowego Archiwum Cyfrowego. Wstępy do tomów poświęconych kolejnym dekadom napisały znane aktorki.

Seria albumów "Foto retro" to dotychczas sześć albumów z fotografiami z kolejnych dekad począwszy od roku 1920.

CZYTAJ TAKŻE: Warszawa przyjazna, aktywna i otwarta

PAP/kw

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • pitu_pitu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.05.2016 09:37 ~pitu_pitu

  A kiedy oddacie chodniki PIESZYM, jak w cywilizowanych krajach?
  Kiedy to, czym wszyscy oddychamy, będzie ważniejsze od nacisków lobby właścicieli trujących i cieknących samochodów?
  Kiedy zaprzestaniecie wojny przeciw drzewom, które nas utrzymują przy życiu, w zamian wtykając w ziemię badyle, umierające w ciągu 3 lat?
  Kiedy mieszkańcy będą ważniejsi od deweloperów i właścicieli cuchnących knajp, przez które przez okrągły rok nie można otworzyć okna od godziny 11 do 23, jak "Sushi Wola"?
  Kiedy burmistrz, do którego mieszkańcy poszli na skargę, zacznie dbać o ich interesy i komfort życia, zamiast STRASZYĆ i szantażować, że jak się Sushi Wola nie podoba, to wynajmiemy ten lokal całodobowemu sklepowi z alkoholem i wtedy dopiero popamiętacie?...

 • aktor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.05.2016 08:18 ~aktor

  Artysta, który zajmuje się agitacja polityczną nie jest już artystą.

 • mieszkaniec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.05.2016 00:40 ~mieszkaniec

  ciekaw ile ta aktoreczka dostała kasy.czy będzie sponsoring teatru

 • Olo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.05.2016 18:24 ~Olo

  wwwiak~wwwiak

  Warszawa jest bardzo atrakcyjna. W ub. roku widziałem na Krakowskim pochód jakiś babek z różańcami i krzyżami, a jakieś chińczyki czy japońce pstrykali fotki, aż trzaskały te ich full-wypas aparaty. Dać stolicę pisowcom, a będzie więcej takich atrakcji, a 10 kwiecień będzie codziennie.  Ostatnie to ja widzę tylko stare baby z KODu na ulicach, ale rozumiem, że tradycyjny bełkot o PiSie musiałeś napisać, bo inaczej dzień zmarnowany.

 • spokojny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.05.2016 12:30 ~spokojny

  jac~jac

  Podkreśliła, że ambasadorowie, którzy na co dzień składają jej wizyty są pozytywnie zaskoczeni warunkami życia w stolicy. Wymieniają m.in. dobry transport publiczny, wysoki poziom międzynarodowej edukacji, bogatą ofertę kulturalną i bezpieczeństwo.

  Hahahaha. Ambasadorowie są utrzymywani i dopieszczani przez personel swoich ambasad, transportu publicznego nie używają, ponieważ mają do dyspozycji limuzyny, a ich dzieci uczą się w prywatnych placówkach o bardzo wysokim poziomie nauczania i szokującej dla przeciętnego Polaka wysokości czesnego. Zatem... bez żartów.

 • Ucieczka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.05.2016 11:58 ~Ucieczka

  Ja tam na miejscy pani prezydent nie afiszowałbym się za bardzo w towarzystwie najemnych artystek zaraz po tym, jak sromotnie zwiało się z Rady Warszawy, gdzie miała być wyjaśniana sprawa nadużyć i przekrętów w Ratuszu.

 • wstydtejib5

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.05.2016 11:54 ~wstydtejib5

  wwwiak~wwwiak

  Warszawa jest bardzo atrakcyjna. W ub. roku widziałem na Krakowskim pochód jakiś babek z różańcami i krzyżami, a jakieś chińczyki czy japońce pstrykali fotki, aż trzaskały te ich full-wypas aparaty. Dać stolicę pisowcom, a będzie więcej takich atrakcji, a 10 kwiecień będzie codziennie.

  Najgorsze, że te świątobliwe kobiety na pewno nie były z Warszawy. Zjeżdża się do nas kwiat moherów z całej Polski, żeby nam robić wstyd przed cudzoziemcami.

 • obserwatot

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.05.2016 09:29 ~obserwatot

  Infrastruktura rowerowa coraz lepsza.

 • Artur

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.05.2016 08:20 ~Artur

  Agencja Moody's obnizyla perspektywy ratingu dla Warszawy. Wskaznik dlugu do przychodu na koniec 2015 roku wyniosl az 45%. Czyli polowa wydatkow jest na kredyt. To tak jakbym zarabial np. 3000 zl a systematycznie wydawal 4500 zl....

 • Znikający punkt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.05.2016 07:54 ~Znikający punkt

  agent~agent

  HGW O WARSZAWE BARDZO DBA PONIEWAZ STOLICA POLSKI JUZ WE WLADANIU KOGO???? NAPISZCIE

  Niezwykle dba. Jak mieszkańcy domagają się wyjaśnień w sprawie przekrętów na dużą skalę, to wkłada swoją elegancką czapkę - niewidkę i " Co mi zrobicie " ?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »