Informacje

31.07.2017 11:36 Wręczono odznaczenia

Hanna Gronkiewicz-Waltz i Andrzej Duda spotkali się z powstańcami

SERWISY:

Spotkaniem powstańców z prezydentem Andrzejem Dudą i prezydent Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz rozpoczęły się oficjalne obchody 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W Parku Wolności wręczono ordery i odznaczenia państwowe. Wśród gości byli m.in. generał Zbigniew Ścibor-Rylski i major Leszek Żukowski.

Uroczystości rozpoczęły się od wspólnego odśpiewania i odegrania Mazurka Dąbrowskiego, po którym głos zabrał Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. Powitał przybyłych gości, wśród których oprócz Andrzeja Dudy i Hanny Gronkiewicz-Waltz znaleźli się m.in. przedstawiciele rządu, parlamentarzyści, radni Warszawy i harcerze.

"Byliście ochotniczą armią"

- W sposób szczególny i wyjątkowy witam gospodarzy tego miejsca – powstańców warszawskich. Wśród wielu bohaterów chciałbym szczególnie powitać Zbigniewa Ścibora-Rylskiego oraz Leszka Żukowskiego - powiedział Ołdakowski.

- 73 lata temu stanęliście do walki o wolność. To była ostatnia próba ocalenia niepodległości Rzeczpospolitej. Wychowani w wolnej Polsce wiedzieliście, że wolność jest wartością najważniejszą - mówił. - Byliście ochotniczą armią, być może najlepszą, jaka miała Polska w swojej historii – dodał.

Po przemówieniu Ołdakowskiego odbyło się uroczyste wręczenie orderów i odznaczeń przez prezydenta Andrzeja Dudę. Wyróżnieni zostali m.in.: Julian Kulski, Łucja Leszczyńska, Jadwiga Wiśniewska, Halina Wołowicz-Hołownia, Ewa Jeglińska, a także Piotr Gursztyn, Dawid Wildstein, Marcin Wierzchowski, Anna Cywińska i Krzysztof Pasewicz.

Duda: Powstanie wpisało się w historię

- Dziękuję za możliwość spotkania z państwem na tej kolejnej, wielkiej, tak niezwykle ważnej dla Rzeczpospolitej rocznicy - powiedział po wręczeniu odznaczeń Andrzej Duda. - Chcę z całą mocą podkreślić, że każda rocznica jest ważna dla wychowania młodzieży, a więc dla przyszłości Rzeczypospolitej. Jest ważna także dla mnie osobiście jako prezydenta, ale też jako obywatela i jako harcerza, bo harcerzem jest się przez całe życie - dodał.

Prezydent podkreślił, że Powstanie Warszawskie, choć nie osiągnęło zwycięstwa militarnego, "wpisało się w wielką polską historię". Dzięki - jak powiedział Duda - bohaterskiej postawie młodego pokolenia, które nie chciało pogodzić się z dominacją ani tym, że nie żyje w pełni wolnym kraju.

- Chciałem wyrazić radość, że możemy się spotkać właśnie tu na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego - dodał prezydent. Mówił o dużej roli byłego prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego w stworzeniu tego miejsca. - Marzył o tym, żeby powstało, żeby powstańcy mieli swoje miejsce, żeby przychodziła tu młodzież i doświadczała lekcji patriotyzmu - podkreślił.

Prezydent podziękował też dyrekcji muzeum, jego wolontariuszom, harcerzom i wszystkim odznaczonym. - Jako prezydent jestem ogromnie z was dumny, z waszego dzieła - przyznał.


- Powstanie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 73 lata temu my, jako młodzi ludzie, postanowiliśmy stanąć, praktycznie bez broni i walczyć o swoje państwo. Liczyliśmy na to, że uda nam się wyzwolić Warszawę - powiedział z kolei Julian Kulski, odznaczony przez prezydenta Krzyżem Komandorskim.

Podkreślił, jak bardzo są wzruszeni odznaczeniami, które dostali, zwłaszcza w tak symbolicznym miejscu. - To dla nas wielki zaszczyt, ale i znak, że Polska pamięta o nas, powstańcach warszawskich - powiedział.

Gronkiewicz-Waltz: każde pokolenie musi przejść próbę

Jako kolejna głos zabrała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

- W Polsce tak się składa, że każde pokolenie, także dzisiejsza młodzież, musi przejść próbę. Jest nią obrona wartości jakimi są: wolność, demokracja i prawa człowieka. Bo żadna z tych wartości nie jest gwarantowana raz na zawsze – powiedziała.

- Próby się nie uniknie - próbę trzeba podjąć - wezwała. Gronkiewicz-Waltz podkreśliła też, że spotkania z okazji rocznicy powstania mają dla niej zawsze szczególne znaczenie z uwagi na fakt udziału jej ojca w Powstaniu Warszawskim.

Żukowski: wartości nie należy mylić z cnotami

Podczas uroczystości przemawiał także prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Leszek Żukowski. Powiedział, że powstańcy warszawscy to grupa ludzi, która "zbliża się do granicy życia, ale to ludzie, dla których ważne były wartości".

- Wartości nie należy mylić z cnotami. Mogą one mieć charakter ekonomiczny, moralny i etniczny. Dla nas znaczenie miały i mają Bóg, honor i ojczyzna. Rozwijając temat - wiara, nadzieja i miłość ojczyzny, uczciwość, odwaga i bohaterstwo - podkreślił Żukowski

Żukowski mówił o dzieleniu społeczeństwa na sorty.

- Nas można zaliczyć do tego sortu, który przeżył wojnę, utratę wolności, okupację, walkę z bronią w ręku o niepodległość i niewolę. Innym sortem są ludzie, którzy urodzili się już po solidarnościowym zrywie i nie czuli tego, co to jest brak wolności i niepodległości, bo żyją w wolnym państwie. Kolejnym sortem mogą być ludzie urodzeni po zakończeniu działań wojennych, którzy żyli w okresie okupacji sowieckiej - powiedział Żukowski.

Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej zwrócił się także do prezydenta Andrzeja Dudy, jako zwierzchnika sił zbrojnych, mówiąc, że boi się o wolność, ponieważ Polska "ma dwóch większych sąsiadów, którzy w historii już czterokrotnie dokonali rozbioru naszej ojczyzny". - Czy jest pan pewien, panie prezydencie, że chociażby jeden kraj partnerski z Międzymorza przystąpiłby do walki po naszej stronie na wypadek zaatakowania nas, wiedząc, że padnie, bo wynika to w wielkości armii? Bo ja nie - ocenił Żukowski.

- Panie prezydencie, proszę nie posądzać nas, że kandydujemy na jakiekolwiek stanowisko - nie. My tylko martwimy się o naszą ojczyznę. Pytanie, kto martwi się o nas, pozostawiam bez odpowiedzi - powiedział Leszek Żukowski.

Ścibor-Rylski: taka niewielka garstka

Wzruszające przemówienie wygłosił również generał Zbigniew Ścibor-Rylski. Zwracając się na początku do uczestników Powstania biorących udział w poniedziałkowej uroczystości. - Już taka niewielka garstka nas tutaj przyszła - stwierdził.

Dziękował harcerzom i wolontariuszom. Jak mówił, poświęcają oni swój czas, by informować o prawdzie o wydarzeniach sprzed 73 lat. - Nie wiecie, co to jest przelewać krew o wolność. Całe szczęście - przyznał.

- Tu, wśród was, są przyszli ministrowie, premierzy, a może głowa państwa. Wy przejmujecie pałeczkę. Wy, młodzież, przeżyliście tak wspaniałe lata - mówił do młodych Ścibor-Rylski. Życzył im satysfakcji w życiu, bo - jak podkreślił - to oni przejmą odpowiedzialność za państwo.

kw/mś/jb

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Marian

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.07.2017 23:35 ~Marian

  Dawid~Dawid

  Nie może być tak, że ludzie wiernie i z tragicznymi dla Polski skutkami służący Sowietom nadal spoczywają obok uczestników walk o niepodległość.

  Kogo masz na myśli? Rajmnunda Kaczyńskiego?

 • satan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.07.2017 22:06 ~satan

  a gdzie najsłynniejszy syn powstańca i powstanki siedzącej w czasie powstania w wałbrzychu, niejaki jarosław kaczyński?

 • Marek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.07.2017 20:10 ~Marek

  Złodziejka która przyczyniła się do wyrzucenia z mieszkań 40 tys. mieszkańców Warszawy wzywa do "obrony wartości".

 • Dawid

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.07.2017 17:46 ~Dawid

  Nie może być tak, że ludzie wiernie i z tragicznymi dla Polski skutkami służący Sowietom nadal spoczywają obok uczestników walk o niepodległość.

 • komornik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.07.2017 17:16 ~komornik

  Prezydent stolicy nie zapłaciła żadnej z kar nałożonych przez komisję weryfikacyjną.

 • Kazimierz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.07.2017 17:05 ~Kazimierz

  Stanisław Likiernik, Powstaniec, żołnierz "Kedywu", polski Żyd okradziony przez rodzinę hgw z kamienicy przy Noakowskiego 16.

 • iwanka_hawranek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.07.2017 14:47 iwanka_hawranek

  ads~ads

  wstyd to apel smoleński w takich chwilach

  Absolutnie masz rację! Miesięcznice bardziej należą się Powstańcom, a nie ofiarom katastrofy samolotowej, z całym do Nich szacunkiem.

 • iwanka_hawranek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.07.2017 14:45 iwanka_hawranek

  Tak... zrywy, powstania i bunty. Ale w czasie pokoju to Polacy sobie nie radzą. :/

 • Stańczyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.07.2017 14:32 ~Stańczyk

  Hanna~Hanna

  Wstyd! Polityczne przemówienie HGW w rocznicę Powstania Warszawskiego.

  A cóż politycznego ty w tym widzisz i słyszysz? To , że gwałcą konstytucję i mordują sądy młodzież widzi! Została właśnie poddana próbie! Próbie,którą na pewno nie ominą milczeniem! Dali ostatnio temu wyraz! Ja osobiście byłem poddawany takim próbom kilka razy, za komuny gdy miałem 16 lat , później 26 i w tej właśnie chwili za "kaczokomuny" po raz któryś gdy mam 62 lata! Zawsze wygrywałem i teraz na pewno też wygram i całe moje pokolenie ze mną wspólnie!

 • stonka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.07.2017 14:31 ~stonka

  Trzeba przyznać rację PAD "że Powstanie Warszawskie, choć nie osiągnęło zwycięstwa militarnego, "wpisało się w wielką polską historię"". Taka to to już tradycja polskich zrywów, że przeważnie zwycięstw militarnych nie przynosiły.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »