Informacje

09.07.2014 10:46 ODMÓWIŁ LEGALNEJ ABORCJI

Hanna Gronkiewicz-Waltz
odwołała profesora Chazana

SERWISY:

Profesor Bogdan Chazan stracił stanowisko dyrektora szpitala św. Rodziny w Warszawie. Decyzję podjęła Hanna Gronkiewicz-Waltz. Dyrektor odmówił pacjentce wykonania legalnej aborcji.

Decyzja zapadła w środę, po tym jak ratusz otrzymał raport z kontroli w szpitalu św. Rodziny. - Wnioski są podstawą do rozwiązania stosunku pracy z prof. Chazanem - powiedział na konferencji prasowej prezydent Warszawy.

- Decyzja już zapadła i została przekazana do szpitala. Radcy prawni zadbają teraz o formalności - doprecyzował w rozmowie z tvnwarszawa.pl rzecznik ratusza Bartosz Milczarczyk. Jak dodał, profesor jest w tej chwili na urlopie, a placówką kierują jego zastępcy.

"Niedostateczny nadzór"

Jak powiedziała Gronkiewicz-Waltz, kontrola wykazała błędy zarówno w dokumentacji wewnętrznej szpitala, jak i w dokumentacji pacjentki. Jej zdaniem, mogą one "świadczyć o sprawowaniu niedostatecznego nadzoru w kwestiach formalnych i merytorycznych".

W szpitalu odwoływano się do nieaktualnych regulaminów, dokumentacja nie była kompletna, a opisy - lakoniczne. Naruszona miała też zostać zasada niezwłoczności w dokumentowaniu istotnych zdarzeń. Pacjentka nie została poinformowana o granicznym terminie dokonania wcześniejszego zakończenia ciąży, co stanowi ograniczenie prawa do informacji.

- Wprawdzie powyższa sytuacja miała również miejsce wcześniej, w Instytucje Matki i Dziecka, jednak w żaden sposób nie może to stanowić usprawiedliwienia dla szpitala św. Rodziny - ocenili kontrolerzy.

2200 stron dokumentacji

- W obecnie obowiązującym stanie prawnym administrator szpitala nie mógł odmówić pacjentce prawa do zabiegu przerwania ciąży. Może to zrobić jedynie lekarz prowadzący i tylko ten korzysta z klauzuli - dodali.

Kontrola nie potwierdziła natomiast zarzutu rzecznika praw pacjenta, odnoście naruszenia praw pacjentki do sprzeciwu wobec opinii lub orzeczenia lekarskiego.

- Postępowanie kontrolne trwało 30 dni i było dłuższe zaledwie o 3 dni od kontroli Ministerstwa Zdrowia. Kontrolerzy przeanalizowali 2200 stron dokumentacji - powiedziała Gronkiewicz-Waltz.

Powołał się na konflikt sumienia

Prof. Bogdan Chazan, dyrektor szpitala św. Rodziny w Warszawie, powołując się na konflikt sumienia, odmówił kobiecie z Warszawy wykonania aborcji w 25. tygodniu ciąży. Dziecko - według diagnozy - z powodu licznych wad głowy, twarzy i mózgu miało umrzeć zaraz po narodzeniu.

Dyrektor nie wskazał kobiecie innego szpitala, w którym mogłaby dokonać zabiegu, ale zaoferował opiekę podczas ciąży, porodu i po porodzie oraz poinformował o możliwości skorzystania z hospicjum dla dzieci.

Ta decyzja wzbudziła kontrowersje. Kontrole w szpitalu Chazana prowadziły Ministerstwo Zdrowia, Narodowy Fundusz Zdrowia i stołeczny ratusz.

Wniosek o odwołanie profesora ze stanowiska dyrektora złożył już 30 maja szef stołecznego SLD, Sebastian Wierzbicki. Sojusz zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez dyrektora.

W czwartek Wierzbicki ponownie zaapelował do Hanny Gronkiewicz-Waltz o odwołanie prof. Chazana. We wtorek złożył zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa przez prezydent stolicy.

70 tysięcy złotych kary

Szpital, którego dyrektorem jest prof. Chazan, ma zapłacić ok. 70 tys. zł kary. To efekt kontroli przeprowadzonej przez NFZ, który stwierdził nieprawidłowości.

W szpitalu zakończyły się kontrole także: konsultanta krajowego oraz Rzecznika Praw Pacjenta. Wnioski z kontroli przekazano m.in. prokuraturze i właścicielowi szpitala, którym jest miasto.

Deklaracja wiary

Bogdan Chazan jest jedną z ok. 3 tysięcy osób związanych ze służbą zdrowia, które podpisały deklarację wiary. W dokumencie zapisano m.in. pierwszeństwo prawa bożego nad prawem ludzkim oraz potrzebę "przeciwstawiania się narzuconym antyhumanitarnym ideologiom współczesnej cywilizacji".

Podpisując ją, lekarze i studenci medycyny deklarują, że nie będą wykonywać zabiegów sprzecznych z ich światopoglądem. Inicjatorką deklaracji była dr Wanda Półtawska, lekarka i przyjaciółka papieża Jana Pawła II.

O sprawie wypowiada się rzecznik praw dziecka:

Hanna Gronkiewicz-Waltz o kontroli:

kś/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • rezonans

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.07.2014 17:12 ~rezonans

  KLAUZULE SUMIENIA dopuscic wylacznie w koscielnych placowkach sluzby zdrowia.
  Ustawowo okreslic, ze caly polski kler tylko tam sie moze leczyc.

 • Omega

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.07.2014 15:17 ~Omega

  Powiem krotko:
  Chazan i Chazanopodobni PRECZ ze szpitali panstwowych i gminnych

 • jaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.07.2014 11:48 ~jaa

  10.07.2014 17:58 ~Wioletta

  pablo~pablo

  Ludzie opamiętajcie się. Produkują za pieniądze ludzi w laboratoriach (in vitro) a jak się człowiek nie uda to go potem zabijają.


  Produkuje się ludzi?? W jakim zacofanym, kraju my żyjemy!! Niepłodność jest CHOROBĄ, dlaczego więc mamy jej nie leczyć?? Jaka jest różnica, że jedną chorobę lekarze leczyć mogą a innej nie powinni?? Przestańmy wogole leczyć ludzi!

  Właśnie!!! LECZYĆ!!!! A in vitro nie jest leczeniem tylko eksperymentem na kobietach!!!!!!!!!!

 • Wioletta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.07.2014 17:58 ~Wioletta

  pablo~pablo

  Ludzie opamiętajcie się. Produkują za pieniądze ludzi w laboratoriach (in vitro) a jak się człowiek nie uda to go potem zabijają.


  Produkuje się ludzi?? W jakim zacofanym, kraju my żyjemy!! Niepłodność jest CHOROBĄ, dlaczego więc mamy jej nie leczyć?? Jaka jest różnica, że jedną chorobę lekarze leczyć mogą a innej nie powinni?? Przestańmy wogole leczyć ludzi!

 • Warszawiak2

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.07.2014 14:20 ~Warszawiak2

  Brawo! Nie lubię HGW, popełnia wiele błędów - zwłaszcza wobec kierowców - ale ta decyzja jest uzasadniona i podjęta wbrew krzykaczom. Nareszcie!

 • jojojojojo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.07.2014 14:05 ~jojojojojo

  [cytat_1935819]
  W Polsce karze sie ludzi którzy nie mordują. A mordercy rządzą ,(smolensk) a to tylko początek
  Właśnie dlatego że mordercy rządzą to się karze lekarza ze nie jest mordercą.

 • klara

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.07.2014 14:01 ~klara  klara~klara

  Wstyd mi za osobę która pełni funkcje prezydenta Warszawy. To osoba bez honoru. Dla kariery chce zniszczyć dobrego lekarza.
  Marco PoloMarco Polo


  megamig~megamig

  Dobrego lekarza?! Dobry lekarz (psychiatra) to potrzebny tobie!

  Mam nadzieję że za to ona stanie przed sądem. a ty idź, zabij swoją córke czy matkę skoro uważasz że zabijanie jest takie fajne.

 • mariolka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.07.2014 13:47 ~mariolka

  profesorka to w spychiatrytku powinni przeleczyć skoro uważa się za Boga,tam co drugi uważa się za Boga,Naploeona czy prezydenta

 • gosc2

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.07.2014 11:34 ~gosc2

  gosc~gosc

  pierwsza dobra decyzja p. waltz. jak tacy jak Chazan poleca ze swoich stołków i straca pensje to przestana myśleć ze są bogami i mogą decydowac o ludzkim życiu tylko zaczna po prostu wykonywac swoja prace!


  Ktoś tu ma problemy z czytaniem ze zrozumieniem. Dr Chazan swoją decyzją właśnie nie chciał - jak to nazwałeś - myśleć, że jest Bogiem i decydować o ludzkim życiu!

 • megamig

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.07.2014 11:21 ~megamig


  klara~klara

  Wstyd mi za osobę która pełni funkcje prezydenta Warszawy. To osoba bez honoru. Dla kariery chce zniszczyć dobrego lekarza.
  Marco PoloMarco Polo  Dobrego lekarza?! Dobry lekarz (psychiatra) to potrzebny tobie!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »