Informacje

12.08.2013 22:15 Skarga ws referendum

Halicki nie rezygnuje. Znów złożył skargę ws. referendum

SERWISY:

Andrzej Halicki złożył do warszawskiego komisarza wyborczego skargę ws. referendum dotyczącego odwołania prezydent stolicy. Szef mazowieckiej PO ma zastrzeżenia do prawidłowości zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum. Wcześniej poseł dowiedział się, że jego skarga nie będzie rozpatrywana, ponieważ złożył ją do nieodpowiedniego organu.

W ubiegłym tygodniu poseł skierował swoje zastrzeżenia do Państwowej Komisji Wyborczej, ta jednak stwierdziła, że nie może wiążąco wypowiadać się w tej kwestii.

- Poprzednio nie składałem skargi, a jedynie wnosiłem o interpretację ustaw: o referendum lokalnym i finansowaniu partii politycznych. Skoro PKW zapowiedziała, że nie ustosunkuje się wprost do mojego pisma i odpowie w osobnym trybie, dziś złożyłem skargę do komisarza wyborczego - powiedział w poniedziałek PAP Halicki.

Doprecyzował, że jest to samo pismo, które kierował wcześniej do PKW i do wiadomości komisarza wyborczego, z tym że teraz to komisarz jest bezpośrednim adresatem.

Złe kartki?

W ubiegłym tygodniu Halicki zwrócił się do PKW z pismem, w którym zakwestionował sposób zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum. Według niego osoby związane z PiS zbierały podpisy na kartach, które znacznie różniły się od pozostałych, a wymagana ustawą informacja dotycząca inicjatora referendum (czyli Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej) podana była bardzo małą czcionką. Z kolei na części kart znajdowało się logo Ruchu Palikota.

Jak powiedział PAP szef Krajowego Biura Wyborczego Kazimierz Czaplicki, PKW może jedynie udzielić wyjaśnień w sprawie przepisów dotyczących referendum, więc nie odniesie się wprost do pisma Halickiego. Szef KBW zaznaczył, że ocena, czy karty, na których zbierano podpisy, spełniają wymogi ustawowe, należy do komisarza wyborczego. Dodał, że komisarz otrzymał pismo posła PO do wiadomości i będzie musiał brać pod uwagę jego zastrzeżenia przy wydaniu postanowienia o przeprowadzeniu referendum bądź o odrzuceniu wniosku o jego przeprowadzenie.

Postanowienie do 21 sierpnia

Podpisy zebrane pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum ws. odwołania prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz trafiły do komisarza wyborczego w Warszawie pod koniec lipca. Organizatorzy mówili wówczas, że zebrali ich 232 tys., PiS zebrał ok. 49 tys.

Komisarz ma 30 dni na weryfikację zebranych podpisów i wydanie postanowienia o przeprowadzeniu referendum lub o odrzuceniu wniosku mieszkańców. Oznacza to, że postanowienie musi zostać wydane najpóźniej 21 sierpnia.

W warszawskiej delegaturze Krajowego Biura Wyborczego PAP nieoficjalnie dowiedziała się w piątek, że liczenie głosów wciąż trwa, a postanowienie komisarza prawdopodobnie zostanie wydane w ostatnim możliwym terminie. Także pełnomocnik referendalny Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej Marek Makuch powiedział PAP w poniedziałek, że spodziewa się, iż komisarz wyda postanowienie ws. referendum 20-21 sierpnia.

133 576 głosów

Zgodnie z przyjętą procedurą, nie są liczone wszystkie głosy - liczenie odbywa się do momentu, w którym okazuje się, że ich liczba jest już wystarczająca (10 proc. uprawnionych do głosowania). W przypadku referendum w Warszawie musi być ich 133 576.

Zgodnie z prawem, jeśli komisarz zdecyduje o przeprowadzeniu referendum, musi się ono odbyć w dzień wolny od pracy, najpóźniej 50. dnia od opublikowania postanowienia komisarza. Oznacza to, że referendum w Warszawie musiałoby odbyć się najpóŹniej w połowie października.

Referendum będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział 3/5 liczby wyborców, którzy wzięli udział w wyborze odwoływanego organu. W wyborach na prezydenta Warszawy w 2010 r., w których zwyciężyła Gronkiewicz-Waltz, wzięło udział 649 049 osób. Oznacza to, że referendum w sprawie jej odwołania będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział co najmniej 389 430 osób.

POPRZEDNI WNIOSEK HALICKIEGO BYŁ ŹLE ZAADRESOWANY:

PAP

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • człowiek i morze

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.08.2013 11:12 ~człowiek i morze

  Złodzieje zniszczyli polski naród,zmieszali z błotem emerytów i rencistów,spowodowali niż demograficzny,bezrobocie oraz zaniżyli próg dochodowy rodzin w takim stopniu że biedacy są bez wizji przyszłości,opluwani,zaszczuwani i prześladowani na każdym kroku,nawet w kościołach.

 • Realista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.08.2013 15:24 ~Realista

  max~max

  polityczna hucpa

  nikt tyle dla Warszay nie zronił co Hanna Gronkiewicz-Waltz

  jaka polityczna? ludzie juz sie nie daja zlapac na taki polityczny lep. mieszkancy chca odwolac fatalnego prezydenta a polityki w to nie mieszaj

 • dość peło

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.08.2013 14:12 ~dość peło

  ja też nie zrezygnuję z udziału w referendum - no i niech on zgadnie jak zagłosuję??

 • wars

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.08.2013 12:54 ~wars

  Halicki, dni wasze policzone! Na nic wasze sztuczki!

 • ABC

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.08.2013 12:15 ~ABC

  max~max

  polityczna hucpa

  nikt tyle dla Warszay nie zronił co Hanna Gronkiewicz-Waltz

  Masz rację! Nikt tak nie ogałacał naszych kieszeni z pieniędzy, jak Hanna G-W w horendalnych podwyżkach. Nikt tak nie rozkopał naraz miasta, jak Hanna G-W. Nikt tak nie zezwalał na kilkanaście manifestacji jednocześnie na jednej trasie jak Hanna G-W. Nikt tak nie sprzyjał pochodom homoseksualistów jak Hanna G-W. Nikt nie był tak rozrzutny (naszymi, podatników pieniędzmi), jak Hanna G-W. Nikt nie był tak niegospodarny jak Hanna G-W. Nikt z naszych, podatników pieniędzy nie nagradzał tak hojnie swoich urzędników, jak Hanna G-W. Nikt tak nie rozbudował armii urzędników jak Hanna G-W. Wymieniać dalej?

 • max

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.08.2013 11:32 ~max

  polityczna hucpa

  nikt tyle dla Warszay nie zronił co Hanna Gronkiewicz-Waltz

 • Zirytowany

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.08.2013 10:16 ~Zirytowany

  Wydawało im się, że są przyspawani do stołków na zawsze. Że od koryta żadna siła ich nie oderwie. Teraz się obudzili i patrzą, że naród ma ich serdecznie dosyć i przystąpił do odspawania ich od stołków. Przerażeni, wystraszeni łapią się dosłownie wszystkiego: kartki złe! A co, za mało prostokątne? Czy za krótkie, a może za długie? Panie Halicki, mieliście swoje "pięć minut", mogliście pokazać, co potraficie. Doprowadziliście kraj do ruiny - jest zadłużony jak nigdy dotąd, służba zdrowia dogorywa, ludzie nie mają co do garnka włożyć pod waszymi rządami itd. Ludzie mają was DOSYĆ!!!

 • yahu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.08.2013 09:29 ~yahu

  a Chalicki to pewnie rodowity warszawiak!

 • Tom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.08.2013 09:01 ~Tom

  Panie pośle idziesz pan na dno ze swoim dyktatorem i nic już tego nie zatrzyma.żegnamy

 • ququ

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.08.2013 08:55 ~ququ

  Oto i władza, Pan Poseł składa skargę nie do właściowego organu. I co tu się dziwić że w Polesce mamy taki bałagan.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »