Informacje

22.03.2011 06:29 Remont zabytku

Hala Mirowska do poprawy

SERWISY:

Do sposobu prowadzenia remontu elewacji zabytkowej hali Mirowskiej zastrzeżenia ma stołeczna konserwator. Wykonawca w miejsce zniszczonych cegieł wstawił nowe, niepasujące kolorem do reszty. - Musi to poprawić - deklaruje w rozmowie z tvnwarszawa.pl Ewa Nekanda-Trepka.

Najpierw straszyły dziury, a teraz elewacja hali Mirowskiej od strony al. Jana Pawła II wygląda jak mozaika. W czasie remontu wymieniono część cegieł. Dlaczego trzeba było je zastąpić? Były w złym stanie - tak stołeczna konserwator tłumaczyła pod koniec grudnia rzucające się w oczy ubytki w elewacji. - Ta cegła, która jest wymieniana na elewacji frontowej, ma zniszczenia nie tyle mechaniczne, ile strukturalne. Przez lata braku konserwacji po prostu się rozpadła - wyjaśniała wtedy w "Gazecie Stołecznej" Ewa Nekanda-Trepka.

Problem w tym, że nowe cegły, które pojawiły się w styczniu, nie pasują kolorem do reszty budynku.

Nie do końca zgodnie z planem

Kiedy zapytaliśmy o to w firmie AMP, która z ramienia WSS Społem przeprowadza rewitalizację, usłyszeliśmy, że wszystko idzie zgodnie z planem, a część cegieł oryginalnej elewacji była innego koloru.

Nie trzeba było jednak długo czekać, żeby pracownicy biura stołecznej konserwator, które czuwa nad remontem, uznali, że elewacja musi iść do poprawki. - Inwestor dostał zalecenie konserwatorskie -  informuje w rozmowie z tvnwarszawa.pl Ewa Nekanda-Trepka. I tłumaczy, że wykonawca najpierw miał problem ze sprowadzeniem odpowiednich cegieł, a kiedy się udało, wyszły na jaw niezgodności.

Jak do tego doszło?

Kolor nowych cegieł określono na podstawie składu i kolorystyki oryginalnych elementów. Teraz są one nadszarpnięte zębem czasu, swoje zrobiły też warunki atmosferyczne i nawet czyszczenie nie pozwoliło na powrót do dawnej barwy. - Teraz można je albo wymienić, albo nałożyć na nie warstwę kolorystyczną - tłumaczy konserwator.

Elżbieta Niska, dyrektor Społem w hali Mirowskiej, w rozmowie z tvnwarszawa.pl przyznaje, że na wtorek zaplanowano odbiory techniczne pod okiem konserwatora. Wtedy zapadną decyzje, co dalej.

Cała hala czeka na remont

Remont tej części elewacji zaczął się w sierpniu i ma według harmonogramu zakończyć się w maju. Później Społem chce odnowić elewację wschodnią - od strony pawilonów handlowych. Spółdzielnia liczy na dofinansowanie z miasta. Na trwające prace Ratusz dał 300 tys. zł, Społem dołożyło 1,5 mln zł. Odnowienie całej elewacji budynku to koszt około 10 mln zł.

Milena Zawiślińska

Czytaj też o problemach z kolorystyką elewacji Politechniki Warszawskiej

 

 

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »