Informacje

22.03.2011 06:29 Remont zabytku

Hala Mirowska do poprawy

SERWISY:

Do sposobu prowadzenia remontu elewacji zabytkowej hali Mirowskiej zastrzeżenia ma stołeczna konserwator. Wykonawca w miejsce zniszczonych cegieł wstawił nowe, niepasujące kolorem do reszty. - Musi to poprawić - deklaruje w rozmowie z tvnwarszawa.pl Ewa Nekanda-Trepka.

Najpierw straszyły dziury, a teraz elewacja hali Mirowskiej od strony al. Jana Pawła II wygląda jak mozaika. W czasie remontu wymieniono część cegieł. Dlaczego trzeba było je zastąpić? Były w złym stanie - tak stołeczna konserwator tłumaczyła pod koniec grudnia rzucające się w oczy ubytki w elewacji. - Ta cegła, która jest wymieniana na elewacji frontowej, ma zniszczenia nie tyle mechaniczne, ile strukturalne. Przez lata braku konserwacji po prostu się rozpadła - wyjaśniała wtedy w "Gazecie Stołecznej" Ewa Nekanda-Trepka.

Problem w tym, że nowe cegły, które pojawiły się w styczniu, nie pasują kolorem do reszty budynku.

Nie do końca zgodnie z planem

Kiedy zapytaliśmy o to w firmie AMP, która z ramienia WSS Społem przeprowadza rewitalizację, usłyszeliśmy, że wszystko idzie zgodnie z planem, a część cegieł oryginalnej elewacji była innego koloru.

Nie trzeba było jednak długo czekać, żeby pracownicy biura stołecznej konserwator, które czuwa nad remontem, uznali, że elewacja musi iść do poprawki. - Inwestor dostał zalecenie konserwatorskie -  informuje w rozmowie z tvnwarszawa.pl Ewa Nekanda-Trepka. I tłumaczy, że wykonawca najpierw miał problem ze sprowadzeniem odpowiednich cegieł, a kiedy się udało, wyszły na jaw niezgodności.

Jak do tego doszło?

Kolor nowych cegieł określono na podstawie składu i kolorystyki oryginalnych elementów. Teraz są one nadszarpnięte zębem czasu, swoje zrobiły też warunki atmosferyczne i nawet czyszczenie nie pozwoliło na powrót do dawnej barwy. - Teraz można je albo wymienić, albo nałożyć na nie warstwę kolorystyczną - tłumaczy konserwator.

Elżbieta Niska, dyrektor Społem w hali Mirowskiej, w rozmowie z tvnwarszawa.pl przyznaje, że na wtorek zaplanowano odbiory techniczne pod okiem konserwatora. Wtedy zapadną decyzje, co dalej.

Cała hala czeka na remont

Remont tej części elewacji zaczął się w sierpniu i ma według harmonogramu zakończyć się w maju. Później Społem chce odnowić elewację wschodnią - od strony pawilonów handlowych. Spółdzielnia liczy na dofinansowanie z miasta. Na trwające prace Ratusz dał 300 tys. zł, Społem dołożyło 1,5 mln zł. Odnowienie całej elewacji budynku to koszt około 10 mln zł.

Milena Zawiślińska

Czytaj też o problemach z kolorystyką elewacji Politechniki Warszawskiej

 

 

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • pytasięjeży

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.11.2012 11:32 ~pytasięjeży

  Do tej pory wszystko się niszczy w Polsce i najwyższy czas na odbudowę zabytkowej części Warszawy, bo robi się tego za mało. Oddaje się nieruchomości właścicielom, którzy doprowadzają te odzyskane własności do ruiny. Czy nie czas z tym skończyć?

 • pytasięjeży

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.11.2012 11:29 ~pytasięjeży

  Dlaczego nie połączy się obu hal (Mirowskiej i d. Haki Gwardii) i nie stworzy się jednej wielkiej, reprezentacyjnej dla Warszawy hali targowej? Kraków ma swoje Sukiennice, a Warszawa miałaby Halę Mirowską. Tak na marginesie tej sprawy to dlaczego do tej pory Warszawa nie ma hali widowiskowo-sportowej na wzór katowickiego Spodka, czy poznańskiej Areny?

 • gpwrc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.03.2011 15:59 ~gpwrc

  Gdyby miasto było właśćcielrm Hali, i ponosiło koszty eksploatacji, to mogło by się pozbyc dodatkowej nadbudówki, czyli kilkunastu tysięcy miesięcznie czynszu. A tak kasuje Społem, min. podatek grunkowy itd.

 • obrońca Haly Mirowskiej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.03.2011 14:54 ~obrońca…

  Kpina! Podobno te cegły miały być tylko odrestaurowane z zachowanymi sladami po kulach. Z tego co widzę wsadzili nowe cegły! Kto na to pozwolił?! Pogonić te nadbudówkę a cegły tylko lekko spiaskować, odświeżyć. Największe zabytki zostają na zawsze rozwalane.

 • M.

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.03.2011 13:01 ~M.

  Max - ty sam jestes szajs... na Maxa. Poczytaj trochę, zanim cos napiszesz...

 • sąsiadka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.03.2011 13:00 ~sąsiadka

  Pani konserwator zabytków powinna być natychmiast odwołana za pozowlenie pozostawienia tego koszmarnego kloca nad wejściem do Hali.

 • max

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.03.2011 12:13 ~max

  A po jaką cholerę zostawili u góry tem PeReLowski szajs. Powinni to skuć raz na zawsze

 • Motabaj164

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.03.2011 12:13 Motabaj164

  Tak to jest jak nie chce się ruszyć tyłka i wydać 40 zł na taksówkę.

 • astro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.03.2011 11:56 ~astro

  Też się niepokoję o te ślady. Żeby nie było tak jak np. z murkiem Parku Krasińskich (protesty kombatantów; po fakcie). To są najbardziej wstrząsające ślady po sierpniowych rozwałkach (cegła dziurawka znacząco wzmacnia efekt, ponuro uściślę..), miejsce mówiące więcej niż wszystkie powstańcze pomniki. Może fejslifting ominie ten fragment ściany?

 • Arkadianto

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.03.2011 09:59 ~Arkadianto

  Powinni usunac ta ochydna nadbudowke z PRL'u. Grrr!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »