Informacje

03.02.2014 14:15 "Policja to weryfikuje i sprawdza"

Gwałt w Lesie Kabackim. Jest zażalenie na umorzenie śledztwa

SERWISY:

Do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Mokotów wpłynęło zażalenie na postanowienie o umorzeniu śledztwa w sprawie zgwałcenia młodej kobiety w Lesie Kabackim w połowie 2013 roku. Prokuratura ma podjąć decyzję w ciągu dwóch tygodni.

Śledztwo w sprawie gwałtu prokuratura umorzyła w połowie grudnia 2013 roku z powodu niewykrycia sprawy. Jeśli prokuratura nie uwzględni zażalenia, musi przekazać je do sądu, który zdecyduje, czy wznowić postępowanie. - Decyzja w tej sprawie zostanie podjęta w ciągu dwóch tygodni - powiedział w poniedziałek PAP zastępca prokuratora rejonowego Warszawa-Mokotów Wojciech Sołdaczuk.

"Policja to sprawdza"

Zastrzegł, że prokuratura nie może informować o treści zażalenia, które złożyła pełnomocniczka kobiety.

- W zażaleniu opisane są istotne informacje dotyczące pewnych zdarzeń po umorzeniu postępowania. Są to informacje ze stycznia tego roku dotyczące ewentualnego sprawcy. Policja to weryfikuje i sprawdza - powiedział Sołdaczuk.

Podkreślił, że jeśli pojawią się nowe dowody, to postępowanie może zostać podjęte na nowo. Okres przedawnienia w sprawach dotyczących gwałtu upływa po 15 latach.

Po umorzeniu śledztwa kobieta skrytykowała w mediach pracę policjantów prowadzących dochodzenie. Stwierdziła, że była wielokrotnie obrażana, a wręcz upokarzana przez funkcjonariuszy.

Do stołecznej policji nie wpłynęła żadna skarga w tej sprawie. - W związku z wywiadem z pokrzywdzoną, jaki ukazał się jednym z tygodników, komendant stołeczny policji polecił przeprowadzenie czynności wyjaśniających mających na celu weryfikację informacji zawartych w tym wywiadzie - powiedział PAP rzecznik komendanta stołecznego policji st. asp. Mariusz Mrozek.

Czekają na informacje

Do napaści doszło 30 sierpnia około godz. 19 w pobliżu ul. Moczydłowskiej na terenie Lasu Kabackiego. Sprawca zaatakował kobietę, zgwałcił ją i uciekł.

Komenda Stołeczna Policji opublikowała wówczas portret pamięciowy i rysopis poszukiwanego mężczyzny. Ma on ok. 35 lat, co najmniej 190 cm wzrostu, muskularną budowę ciała, twarz owalną, cerę opaloną, włosy ciemne, proste, kilkucentymetrowe. W dniu napaści na kobietę był ubrany w jasną koszulkę z krótkim rękawem i długie spodnie. Na rękach miał czarne rękawiczki.

Informacje o poszukiwanym można nadal przekazywać do Komendy Rejonowej Policji przy ul. Malczewskiego, a także dzwoniąc na numery telefonów: 22 603 14 54 lub 22 603 11 56. Informacje można przekazywać również na alarmowe numery policji: 997 i 112.

W Polsce oficjalnie odnotowuje się kilka procent przestępstw na tle seksualnym. Zmienić ma obowiązująca od końca stycznia nowelizacja przepisów karnych, która przewiduje ściganie z urzędu sprawców gwałtów. Według nowych przepisów wszczynanie śledztw o przestępstwa przeciwko wolności seksualnej nie jest uzależnione już od wniosku ofiary, lecz postępowania te są wszczynane z urzędu.

Zgodnie z nowelizacją ofiary przestępstw seksualnych będą przesłuchiwane w całym postępowaniu tylko raz - w specjalnym, przyjaznym pomieszczeniu i w obecności psychologa. Dźwięk i obraz z przesłuchania jest nagrywany i odtwarzany na rozprawie sądowej. Powtórne przesłuchanie w sądzie jest możliwe tylko wyjątkowo i - aby ograniczyć stres ofiary - może być dokonywane za pomocą telekonferencji, bez konieczności bezpośredniej konfrontacji na sali sądowej osoby pokrzywdzonej z oskarżonym.

Ściganie gwałtu z urzędu to jeden z postulatów podpisanej przez Polskę w grudniu zeszłego roku konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet, który do tej pory nie był realizowany w Polsce.

Z policyjnych statystyk wynika, że w 2012 roku w Polsce popełniono 1432 przestępstwa gwałtu. Grozi za to kara od 2 do 12 lat więzienia.

KOMENDANT POLICJI ŻĄDA WYJAŚNIEŃ W SPRAWIE ŚLEDZTWA:

 

PAP/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Marta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.02.2014 09:25 ~Marta

  Ta kobieta, jak każdy inny człowiek miała prawo stać naga na środku drogi i NIKT NIE MIAŁ PRAWA JEJ TKNĄĆ!!! Nie istnieje cos takiego jak prowokacja czy kuszenie losu- zaden człowiek nie odpowiada za to, ze inny go skrzywdził. Koniec i kropka

 • jar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.02.2014 13:49 ~jar

  Prawda~Prawda

  Trudno znaleźć sprawcę czynu, którego nie było, ale widać prawnicy "ofiary" postanowili jeszcze trochę zarobić.

  przypuszczam że weszła w krzaki i sama się zgwałciła!imbecyl.

 • Prawda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.02.2014 12:37 ~Prawda

  Trudno znaleźć sprawcę czynu, którego nie było, ale widać prawnicy "ofiary" postanowili jeszcze trochę zarobić.

 • ursnw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.02.2014 10:46 ~ursnw

  nieżal~nieżal

  Żal to niech ma do siebie,że się wieczorami szwenda po lesie i prowokuje
  gwałcicieli.

  Nie slyszałam większej bzdury!!! Tez nie wychodzisz z domu po 19 z obawy ze cos sie stanie?? Kobiecie trzeba współczuć, to jest trauma do końca życia!!!

 • kobieta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.02.2014 10:44 ~kobieta

  nieżal~nieżal

  Żal to niech ma do siebie,że się wieczorami szwenda po lesie i prowokuje
  gwałcicieli.

  Nie slyszałam większej bzdury!!! Tez nie wychodzisz z domu po 19 z obawy ze cos sie stanie?? Kobiecie trzeba współczuć, trauma do końca życia!!!

 • alo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.02.2014 10:44 ~alo

  nieżal~nieżal

  Żal to niech ma do siebie,że się wieczorami szwenda po lesie i prowokuje
  gwałcicieli.

  Nie slyszałam większej bzdury!!! Tez nie wychodzisz z domu po 19 z obawy ze cos sie stanie?? Kobiecie trzeba współczuć, trauma do końca życia!!!

 • jar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.02.2014 10:42 ~jar

  dobrze powiedziała ofiara:
  zgwałcono mnie 3 razy,pierwszy w lesie,drugi przez policje,a trzeci przez hejterów na forum...to taki katolicki kraj! BANDA OBŁUDNIKÓW!

 • pozdrawiam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2014 15:50 ~pozdrawiam

  zmiana w przepisach sprawiła że w celu zwiększenia wykrywalności sprawców śledztwa w sprawie gwałtów będą prowadzone nie z zawiadomienia ale z urzędu...

  okazuje się że to nic nie zmieniło bo również z urzędu są one umarzane...

 • amisz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2014 15:43 ~amisz

  Bo ich to nie dotyczy .gdyby to oni zostali zgwałceni bylby winny i wyrok od razu . Kpina co za kraj .

 • nieżal

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2014 15:22 ~nieżal

  Żal to niech ma do siebie,że się wieczorami szwenda po lesie i prowokuje
  gwałcicieli.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »