Informacje

06.09.2016 16:14 przegląd prasy

"GW": 38 milionów dla urzędniczki Ministerstwa Sprawiedliwości

SERWISY:

Siostra znanego mecenasa Roberta Nowaczyka, który zreprywatyzował ponad 50 nieruchomości w Warszawie, otrzymała ponad 38 mln złotych w ramach odszkodowań reprywatyzacyjnych - podaje "Gazeta Stołeczna". Marzena Kruk jest urzędniczką Ministerstwa Sprawiedliwości. Jest również współwłaścicielką słynnej działki przy Pałacu Kultury.

Odszkodowania reprywatyzacyjne wypłacane są właścicielom, kiedy zwrot nieruchomości jest niemożliwy. O pieniądze mogą starać się również kupcy roszczeń.

"Gazeta Stołeczna" (warszawski dodatek "Gazety Wyborczej") już wcześniej ustaliła, że jedną z takich osób była Marzena Kruk, urzędniczka w Ministerstwie Sprawiedliwości, a prywatnie siostra mecenasa Nowaczyka. To dzięki niemu udało się jej przejąć prawa do współwłasności działki przy Pałacu Kultury (dawny adres Chmielna 70). Kruk jest współwłaścicielką tej nieruchomości razem z szefem Okręgowej Rady Adwokackiej Grzegorzem Majewskim i Januszem Piecykiem. Czytaj więcej na ten temat.

Skupiła roszczenia, dostała odszkodowania

Według "Gazety Stołecznej" nazwisko Marzeny Kruk pojawia się w 19 postępowaniach o odszkodowanie prowadzonych w Biurze Gospodarki Nieruchomościami, a w dziewięciu reprezentował ją brat - mecenas Nowaczyk. Od 2011 do 2015 r. urzędniczka dostała pieniądze za sześć nieruchomości, które znajdowały się między innymi na Pradze, Targówku, Mokotowie i Woli. Do wszystkich skupiła roszczenia od dawnych spadkobierców - pisze "Stołeczna".

"Stołeczna" przywołuje przykład nieruchomości przy Garwolińskiej. Wniosek o odszkodowanie leżał w urzędzie od 1985 r. Dawny właściciel nie doczekał się wypłaty. Swoje roszczenia sprzedał Marzenie Kruk. Urzędniczce - dzięki pomocy brata - udało się uzyskać ponad 1,7 mln złotych odszkodowania. Dodatkowo sąd nałożył 1000 złotych kary na urzędników za opieszałość. Ostatnie odszkodowania Kruk dostała pod koniec 2015 r. - czytamy w artykule.

Sprawą zajmie się prokuratura

Według informacji "Gazety Stołecznej" od 2011 r. Marzena Kruk otrzymała łącznie ponad 38 mln złotych odszkodowania. Dopiero w ubiegłym tygodniu urzędnicy zawiadomili prokuraturę o wypłatach dla siostry Nowaczyka.

- Kiedy zebraliśmy dokumenty i podliczyliśmy kwoty, zrobiło to na nas wrażenie. Chcielibyśmy, aby prokuratura przyjrzała się tym odszkodowaniom i skonfrontowała je z oświadczeniami majątkowymi pani Kruk - tłumaczył Bartosz Milczarczyk ze stołecznego ratusza w rozmowie z "Gazetą Stołeczną".

Kruk straci pracę?

Jak piszą dziennikarze, oświadczeniami złożonymi przez urzędniczkę zajmuje się komisja dyscyplinarna w Ministerstwie Sprawiedliwości, a Marzenie Kruk może grozić wydalenie z pracy.

W oświadczeniu przesłanym przez ministerstwo do naszej redakcji czytamy, że postępowanie dyscyplinarne w sprawie Kruk toczy się w resorcie od 11 lipca. We wtorek po południu zostało zamknięte. Ostateczną decyzję ws. przyszłości urzędniczki w ministerstwie Komisja Dyscyplinarna ma ogłosić 12 września.

Dziennikarze "Gazety Stołecznej" nie piszą, jak do sprawy odnosi się Marzena Kruk. Naszej redakcji do tej pory nie udało się z nią skontaktować. Ministerstwo Sprawiedliwości poprosiło nas o przesłanie pytań pisemnie. Czekamy na odpowiedzi.

md/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • kot

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.09.2016 13:38 ~kot

  Poza tym, że siostra ultra-zdolnego mecenasa, pracująca w nomen omen Min. Sprawiedliwości, to kto zacz? Politycznie? Czemu tak cicho? Bez poglądów jakaś dama? Czyżby?

 • bumm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.09.2016 18:43 ~bumm

  urzędnik który zarobił około 40 milionów złotych na wikcie państwowym hhehe to żaden prezes banku komercyjnego tyle w dwa czy trzy lata nie zarobi, ale jazda hehhehe

 • Dżeki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.09.2016 16:45 ~Dżeki

  A co trzeba umieć, żeby złapać fuchę za 38 mln?

 • fakt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.09.2016 15:55 ~fakt

  Xavery~Xavery

  O co wam wszystkim chodzi? Przecież GW to "stek bzdur", "g.. praqwda", itepe, itede... Najmojsza prawda zawsze była u "niepokornych" wazeliniarzy PiS'u i prezesa.
  Teraz nagle się okazuje, że wszyscy pieją z oburzenia po publikacji w gazecie powszechnie uważanej za kłamliwą... Albo jesteście skrajnie i świadomie niekonsekwentni albo równie skrajnie podatni na manipulację.
  Na jedno wychodzi.

  Czyli fakty są mniej ważne od twojej GW?

 • aaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.09.2016 15:53 ~aaa

  Robert~Robert

  Dajcie mi 38 milionów to sam się zwolnię dyscyplinarnie.

  Sam, z pracy w której dają ci 38 milionów??? :)

 • HGW

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.09.2016 15:51 ~HGW

  MOniek~MOniek

  ale o co chodzi? odkupcie od kogoś roszczenia i załatwcie odzyskanie nieruchomości lub odszkodowanie. i macie miliony

  ... albo chociaż napadnijcie na jakąś staruszkę, a nie tylko potraficie zazdrościć zaradnym!

 • fff

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.09.2016 13:59 ~fff

  pewnie to ta, co wygrała w loterii paragonowej.

 • MOniek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.09.2016 10:40 ~MOniek

  ale o co chodzi? odkupcie od kogoś roszczenia i załatwcie odzyskanie nieruchomości lub odszkodowanie. i macie miliony

 • Robert

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.09.2016 10:27 ~Robert

  Dajcie mi 38 milionów to sam się zwolnię dyscyplinarnie.

 • pogromca_mitów

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.09.2016 09:53 ~pogromca_mitów

  Darowizny między rodzeństwem są zwolnione od podatku. Myślę, że pan mecenas dał w formie darowizny siostrzyczce pieniążki na wykup roszczeń, sam sprawy prowadził, a siostra mu się odwdzięczy czyniąc w przyszłości darowiznę na jego rzecz.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »