Informacje

11.05.2011 17:23 oznaczenia do niewidomych w metrze

Guzki w metrze
"do końca wakacji"

SERWISY:

Do końca sierpnia na stacjach Metra Warszawskiego pojawią się guzki dla niewidomych - zapowiadają urzędnicy, którzy właśnie podpisali w tej sprawie umowę.  

- Na stacjach od Kabat do Politechniki wymienione będą także jaskrawe pasy dla osób niedowidzących i starszych. W drugim etapie we wrześniu będą oznakowane schody - tłumaczy w rozmowie z tvnwarszawa.pl Krzysztof Malawko rzecznik Warszawskiego Metra.

Miało być taniej, będzie solidnie

Przetarg na montaż oznaczeń dla niewidomych wygrała firma P.H.U Urbanowski. Inwestycja kosztować będzie prawie 6 mln. zł. - Są to pieniądzę należące do Warszawskiego Metra, które zarobilismy na reklamach i wynajmie pomieszczeń - tłumaczy Malawko.

Będą utrudnienia

Montaż guzków spowoduje utrudnienia w pracy Metra. - Możliwe, że będziemy musieli zamykać poszczególne stacje lub wydłużać nocną przerwę w pracy metra. Szczegóły poznamy gdy firma P.H.U Urbański przedstawi nam harmonogram - dodaje rzecznik.

Pierwszy przetarg w tej sprawie został unieważniony pod koniec marca. Do montażu guzków i pasów dla niewidomych zgłosiła się wówczas tylko jedna firma, która za roboty chciała 5,2 mln zł, o 400 tys. więcej, niż zakładał kosztorys. Okazało się także, że firma źle wpłaciła wadium. Władze metra od razu ogłosiły nowy przetarg.

Czekają już długo

Władze metra już ponad dwa lata starają się o przystosowanie metra dla potrzeb osób niewidzących. Ogłoszenie przetargu było możliwe po uzyskaniu odpowiedniego rozporządzenia Ministra Infrastruktury. Reguluje ono warunki techniczne jakie powinny być spełnione przy montażu oznakowań dla niewidomych na peronach metra. Czytaj więcej na ten temat.

band/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Detox

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.05.2011 10:42 ~Detox

  No to co z tego? Przecież ktoś jest właścicielem spółki i nie jest to osoba prywatna, ale miasto. I miasto mogłoby te 6 milionów wypłacić sobie jako zysk do podzielenia dla udziałowców (100%).

 • kła

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.05.2011 09:26 ~kła

  Inwestycja kosztować będzie prawie 6 mln. zł.
  - Są to pieniądzę należące do Warszawskiego Metra, które zarobilismy na reklamach i wynajmie pomieszczeń -
  tłumaczy Malawko.

 • Detox

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.05.2011 22:04 ~Detox

  Widzę, że na jednym zleceniu od państwa/miasta/powiatu/gminy itp. można zostać milionerem.

  Koszty przedsięwzięcia są znikome - projekt (250 000 zł), kilkadziesiąt wiertarek i wierteł (300 000 zł), trochę metalowych kołków (ile to może kosztować - 1 mln zł?) i zaangażowanie ludzi (niech by to było 100 osób przez miesiąc - 100 x 5000 zł = 500 000 zł). Z pobieżnych wyliczeń wynika, że ktoś w ciągu miesiąca zarobi dobrze ponad 2 mln zł. Niezła pensja.

  Przypomnijcie sobie 10-kilometrowy odcinek S8 kosztujący 2 miliardy złotych. To więcej niż koszt budowy dwóch stadionów na Euro 2012. Droga leci po płaskim terenie, nie ma tuneli w skałach, nie ma estakad. Firmy, które to robiły zarobiły łącznie na tym zleceniu 450 milionów złotych i wszystkie te pieniądze poszły do zagranicznych właścicieli.


  Decydentów, którzy podejmują takie decyzje powinno się osadzać w więzieniach za niegospodarność. Trudno się dziwić, że wszystkiego w mieście brakuje, skoro płaci się 10 razy wyższe, niż w transakcjach pomiędzy przedsiębiorcami prywatnymi.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »