Informacje

06.11.2014 07:35 początek w południe pod Sejmem

Guział zbiera podpisy pod projektem ws. reprywatyzacji

SERWISY:

Burmistrz Ursynowa Piotr Guział ubiegający się o fotel prezydenta stolicy rozpocznie w czwartek akcję zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy reprywatyzacyjnej. Guział powiedział, że parlamentarzyści nie byli nim zainteresowani projektem.


Guział startujący w wyborach samorządowych z list Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej zaprezentował w zeszłym tygodniu własny projekt ustawy dotyczący reprywatyzacji w Warszawie. Aby projekt był przedmiotem prac legislacyjnych, potrzebne jest poparcie 15 posłów. Guziałowi w ciągu ostatniego tygodnia nie udało się zebrać podpisów posłów i postanowił - jak powiedział PAP - "odwołać się do głosu obywateli". - Parlamentarzyści tylko gadają, a nie są w stanie się podpisać - komentował burmistrz Ursynowa.

- W czwartek rozpocznę uliczną akcję zbiórki podpisów o godz. 12 pod Sejmem, symbolicznie, bo posłowie nie dali rady, nie wykazali zainteresowania rozwiązaniem tej kwestii. Już w tej chwili mam umówionych wolontariuszy - podkreślił Guział. Jak dodał najpierw zostanie zebrany 1 tys. podpisów niezbędnych, by zarejestrować u marszałka Sejmu wniosek o inicjatywę obywatelską projektu ustawy, potem jest 90 dni na zebranie 100 tys. podpisów.

Kandydat na prezydenta stolicy zapowiedział, że podpisy będą też zbierane pod szkołami, które są zagrożone reprywatyzacją.

Posłowie nie byli zainteresowani

Guział zaapelował w zeszłym tygodniu o poparcie do posłów ubiegających się o fotel prezydenta Warszawy. Jacek Sasin, Andrzej Rozenek i Przemysław Wipler byli jednak krytyczni wobec pomysłu kolejnego projektu ustawy regulującego tę sprawę.

Burmistrz Ursynowa powiedział PAP, że poparcie dla jego projektu zadeklarowali posłowie koła Bezpieczeństwo i Gospodarka oraz posłanka niezrzeszona Anna Grodzka. - Policzyłem, że podpisów parlamentarzystów będę miał maksymalnie do 10, pięciu będzie brakować, a kluby nie są zainteresowane - podkreślił.

Pomysły Guziała

Guział proponuje w projekcie zablokowanie w Warszawie możliwości zwrotu w naturze obiektów wykorzystywanych na cele publiczne.

Projekt udostępniony PAP przewiduje odmowę ustanowienia prawa użytkowania wieczystego w stosunku do nieruchomości wykorzystywanych m.in. dla szkół, państwowych szkół wyższych, obiektów ochrony zdrowia, przedszkoli, domów opieki społecznej, obiektów sportowych, urzędów organów władzy, obiektów działalności kulturalnej np. teatrów, oper, filharmonii, kin, muzeów, bibliotek. Zakaz ma też dotyczyć nieruchomości, na których urządzono publicznie dostępne tereny zieleni miejskiej, parki, ogrody zieleńce itp.

Odmowa zwrotu nieruchomości ma następować za odszkodowaniem ustalanym i wypłacanym "według zasad i trybu obowiązujących przy wywłaszczaniu nieruchomości". Projekt przewiduje pomniejszenie odszkodowania "o wartość dokonanych na nieruchomości nakładów wykraczających poza nakłady konieczne".

Wszelkie grunty znajdujące się w przedwojennych granicach Warszawy zostały przejęte przez gminę miasta stołecznego Warszawy na mocy dekretu z 26 października 1945 r. podpisanego przez ówczesnego prezydenta Polski Bolesława Bieruta. Dekretem uzasadnianym "racjonalnym przeprowadzeniem odbudowy stolicy i dalszej jej rozbudowy zgodnie z potrzebami narodu", objęto około 12 tys. ha gruntów, w tym ok. 20-24 tys. nieruchomości.

W uzasadnieniu do przygotowanego projektu ustawy napisano, że już w stosunku do ponad 100 nieruchomości wykorzystywanych na cele oświatowe w Warszawie istnieje niepewność co do prowadzenia dalszej działalności.

- W stosunku do tych nieruchomości istnieją nierozpatrzone wnioski o ustanowienie prawa użytkowania wieczystego, które z wysokim stopniem prawdopodobieństwa zostaną rozpatrzone pozytywnie. Oznaczać to będzie konieczność zaprzestania w dotychczasowej lokalizacji działalności społecznie użytecznej i potrzebnej - napisano. Jak podkreślono problem ten dotyczy również "terenów o charakterze publicznym czy też powszechnie dostępnych w postaci terenów zielonych, służących wszystkim mieszkańcom".

Piotr Guział o komunikacji obywateli z urzędnikami:

>>>Cały wywiad dostępny tutaj<<<

PAP/jb

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • nieznane

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.11.2014 11:06 ~nieznane

  Ktoś bezpartyjny, kto chce coś zrobić dla Warszawy i od razu krytyka... PiS rządził, PO rządziło i żadnych korzyści z tego nie było.. może warto dać szansę komuś nowemu!Nie głosujmy na partie polityczne tylko na niezależnych polityków.

 • gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.11.2014 20:54 ~gość

  Ludzie, to jest naprawdę świetna inicjatywa! Nie ma co w takiej sytuacji patrzyć na partie czy kto kogo lubi, a kogo nie. Z jakiej racji Warszawa ma płacic za grunty skoro po wojnie trzeba było odbudować całe miasto? Posłowie nie chcą sie przyłączyć, bo tak mogli na boku cos dorobić, a tak już nie będzie na czym przyciąć. Warszawa powinna zrobić wszystko, żeby uchronić te tereny przed przejęciem. Kiedyś całe Śródmieście i okolice były ''kogoś'. Jakoś nie wyobrażam sobie biurowców czy bloków na Polach Mokotowskich czy w Łazienkach albo w innych miejscach jak szkoły itp. Dziwne, że władze miasta do tej pory się tym nie zajęły. Pytanie dlaczego...

 • Xarn

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.11.2014 19:47 ~Xarn

  Guział kosztował nas już 2 mln...

  Pamiętajcie o tym

 • Ursyn car

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.11.2014 12:19 ~Ursyn car

  Ursynowiak~Ursynowiak

  He, he...
  Nie udało mu się zebrać 15 podpisów posłów - więc postanowił "odwołać się do głosu obywateli".
  ========================

  Nie było "aż" 15 chętnych nawet w "zaprzyjaźnionym" PiS?
  No to życzę powodzenia w zebraniu tych 100 tysięcy...
  Pomijam już fakt, że nawet jak by się to udało, to do końca kadencji zostało praktycznie 9 miesięcy, więc i tak cała inicjatywa pójdzie DO KOSZA !
  He, he jak to mówią: czym by tu jeszcze błysnąć w kampanii?

  He, he, jak to mówią, Guział niczym nie błyśnie w kampanii i ku niewysłowionej radości ursynowiaka właściciele odbiorą szkołom, przedszkolom, parkom swoją własność i postawią tam komercyjne bloki pod wynajem. I wtedy wszyscy będą szczęśliwi.

 • Irek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.11.2014 11:08 ~Irek

  jestem za

 • Mum

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.11.2014 10:35 ~Mum

  Trudno żeby kluby partyjne byly tym zainteresowane, skoro żadnej korzyści finansowej z tego nie mają

 • Ursynowiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.11.2014 09:26 ~Ursynowiak

  He, he...
  Nie udało mu się zebrać 15 podpisów posłów - więc postanowił "odwołać się do głosu obywateli".
  ========================

  Nie było "aż" 15 chętnych nawet w "zaprzyjaźnionym" PiS?
  No to życzę powodzenia w zebraniu tych 100 tysięcy...
  Pomijam już fakt, że nawet jak by się to udało, to do końca kadencji zostało praktycznie 9 miesięcy, więc i tak cała inicjatywa pójdzie DO KOSZA !

  Ale jak to mówią: czym by tu jeszcze błysnąć w kampanii?

 • Dekret

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.11.2014 08:37 ~Dekret

  No, hejterzy, szybko się bierzcie za ujadanie przeciwko Guziałowi ! Nie, bo nie !

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »