Informacje

21.08.2013 12:44 referendum ws. odwołania prezydent Warszawy

Guział wzywa Gronkiewicz-Waltz do debaty

SERWISY:

- Niech pani prezydent przygotuje się na debatę o Warszawie – zaapelował Piotr Guział, burmistrz Ursynowa i lider akcji referendalnej.

- Niech Hanna Gronkiewicz-Waltz przygotuje się z wiedzy o Warszawie. Niech przygotuje się na debatę o Warszawie, bo temu miastu jest taka debata potrzebna – powiedział w środę na konferencji prasowej Piotr Guział.

- Czekamy na panią we wrześniu. Mamy nadzieję, że się pani pojawi – powiedział, ale konkretnej daty spotkania nie podał. Nie wiadomo także, gdzie miałaby się odbyć. Według Guziała, do debaty mogłoby dojść w jednej ze stacji telewizyjnych.

Reporterka TVN24 Anna Kulbicka dowiedziała się, że przedstawiciele Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej mają wysłać oficjalne zaproszenie na debatę Hannie Gronkiewicz-Waltz.

"Nie jest sztuką wydać 25 mld zł"

Burmistrz Ursynowa chce porozmawiać o niespełnionych obietnicach prezydent stolicy. Ocenił, że na pewno musi dojść do debaty jeden na jeden, bo Gronkiewicz-Waltz jest winna warszawiakom, żeby bezpośrednio przed referendum wytłumaczyła się z tego, co zrobiła złego dla Warszawy i powiedziała o tym, co - jej zdaniem - zrobiła dobrego.

- Nie jest sztuką wydać 25 mld zł. Ktokolwiek byłby prezydentem Warszawy i tak by wydał te pieniądze. Chcemy też zapytać, jak zostały wydane pieniądze przez te siedem lat. My uważamy, że fatalnie zostały wydane. Dwie sztandarowe inwestycje: Centrum Nauki Kopernik i most Północny w całości zostały przygotowane przez poprzednika Hanny Gronkiewicz-Waltz - argumentował. - Warszawiacy nie potrzebują takiego prezydenta - dodał.

Burmistrz zarzucił też obecnej prezydent, że nie słucha mieszkańców stolicy. – Tak było np. w przypadku protestów rodziców ws. stołówek, ekologów w Ogrodzie Krasińskich czy związkowców – wymienił.

"Tusk nic nie zrobił"

Guział skrytykował także premiera Donalda Tuska, który nazwał referendum "polityczną hucpą".

– Donald Tusk nic nie zrobił dla Warszawy, jakie ma zatem prawo wypowiadać się w sprawie naszej przyszłości – atakował.

Nie oszczędził także prezydenta.

– Kiedy w styczniu podpisywał ustawę ws. referendum nie miał wątpliwości czy ustawa jest dobra. Teraz nagle coś się zmieniło – zwrócił uwagę, odnosząc się sugestii Komorowskiego, że nie weźmie udziału u referendum.

"Prawdziwa twarz referendum"

Guział odpierał także oskarżenia o to, że za referendum stoją partie polityczne.

- Od pierwszego dnia zespół młodych ludzi pomagał zbierać głosy. To nie członkowie partii, ale warszawiacy, mieszkańcy tego miasta zbierali te podpisy. To referendum to przede wszystkim zwycięstwo warszawiaków, którym chciałem podziękować – powiedział burmistrz Ursynowa.

Guział przedstawił też osoby, które mu towarzyszyły w konferencji prasowej: doktorant Kinga Kurowska - szefowa reprezentantów doktorantów w Polsce, doktorant Paweł Piwowar – prawa ręka akcji referendalnej, Grzegorz Wysocki – wydawca prasy lokalnej, Marek Makuch – pełnomocnik komitetu referendalnego, radny Woli, do niedawna członek PiS, dr Marta Ziółkowska – wykłada zarządzanie w SGH, Barbara Jezierska – była wojewódzka konserwator zabytków i Marcin Kondracki – pełnomocnik prawny akcji referendalnej - wymienił.

- To są ludzie, którzy chcą zmienić Warszawę – dodał.

Wybory albo sąd

Lider WWS zapowiedział też zaskarżenie do sądu decyzji rady miasta o nieprzeprowadzaniu przedterminowych wyborów po ewentualnym odwołaniu Gronkiewicz-Waltz. W jego ocenie ustawowy zapis mówiący o tym, że rada może zdecydować, że takich wyborów nie będzie, gdyby miały się one odbyć w terminie krótszym niż 12 miesięcy do końca kadencji (a ta upływa 21 listopada przyszłego roku), nie dotyczy przypadku odwołania prezydenta w wyniku referendum.

Odmiennego zdania jest jednak Państwowa Komisja Wyborcza. W przesłanej PAP informacji ekspert zespołu prawnego i organizacji wyborów Krajowego Biura Wyborczego Lech Gajzler napisał, że w ocenie PKW uprawnienie to przysługuje radzie gminy również w przypadku odwołania w drodze referendum.

- W tej sytuacji rada gminy może podjąć uchwałę o nieprzeprowadzaniu wyborów w terminie 30 dni od ogłoszenia wyników referendum w wojewódzkim dzienniku urzędowym - napisał. Zastrzegł jednak, że opinia ta nie ma charakteru wiążącego, gdyż kompetencje do zarządzenia wyborów przedterminowych prezydenta nie należą do Komisji, lecz do premiera.Na pytanie o to, kto będzie kandydatem WWS w ewentualnych wyborach, Guział powiedział, że Warszawa jest miastem, które na pewno ma wśród swoich mieszkańców osoby godne, żeby pełnić tę funkcję.

Pytany przez dziennikarzy o to, jaka byłaby jego pierwsza decyzja, gdyby to on przejął władzę w stolicy, Guział powiedział: Dementuję ochotę przejęcia przeze mnie władzy. Doskonale czuję się, jako burmistrz Ursynowa.

Głosowanie 13 X

Referendum w sprawie odwołania prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz odbędzie się 13 października. Lokale wyborcze będą otwarte w godzinach 7-21.

Na kartach do głosowania znajdzie się jedno pytanie: Czy jest Pan/Pani za odwołaniem Hanny Beaty Gronkiewicz-Waltz Prezydenta m.st. Warszawy przed upływem kadencji?

Ponad połowa ważnych głosów

Referendum będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział 3/5 liczby wyborców, którzy wzięli udział w wyborze odwoływanego organu. W wyborach prezydenta Warszawy w 2010 r., w których zwyciężyła Gronkiewicz-Waltz, wzięło udział 649 049 osób. Oznacza to, że referendum w sprawie jej odwołania będzie ważne, jeśli zagłosuje co najmniej 389 430 osób.

Wynik referendum jest rozstrzygający, jeżeli za jednym z rozwiązań w sprawie poddanej pod referendum oddano więcej niż połowę ważnych głosów. Jeśli większość opowiedziałaby się za odwołaniem Gronkiewicz-Waltz, jej mandat wygasłby wraz z ogłoszeniem wyniku referendum w dzienniku urzędowym województwa.

par, PAP/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Zenek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.10.2013 13:19 ~Zenek

  To jest test na społęczeństwo obywatelskie idę i głosuje bo tego wymaga ode mnie moja społeczność. Nawoływanie do niegłosowania jest niemoralne i jest janym przekazem siedź w domu madrzejsi zdecydują za ciebie. Myślę, że referendum i tak nie ma szans na odwołanie Gronkiewicz,ale będzie swiadectwem jak bardzo "murzyńskim" krajem jestesmy.

 • wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2013 15:51 ~wawa

  Panie Guzial prosze olac te inwektywy wypowiadane pod swoim adresem to juz jest resztka tych smieci niesegregowanych wiec pomozemy Panu ich wyrzucic w calkowity niebyt TAK TRZYMAC

 • suchy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.08.2013 16:58 ~suchy

  Masz racje.Burmistrz Ursynowa zostawił Gminę w czasach PRL.Całe miasto się rozwija a Ursynów jest 20 lat do tyłu.

 • justina

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.08.2013 10:49 ~justina

  Pana burmistrz na etacie zatrudniony w środku dnia opuszcza miejsce pracy i zajmuje się prywatną działalnością. Czy burmistrzowie mają w zakresie obowiązków organizację referendum przeciw władzom miasta i wypowiadanie się dla mediów?
  Jesli ten Pan nie wziął formalnie urlopu to powinien o g.12.13 sprawować obowiązki służbowe.
  Formalnie powinien wylecieć z pracy za smowolne oddalenie się z miejsca pracy nie do celów służbowych

 • uuulul

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.08.2013 10:32 ~uuulul

  lusiagudel~lusiagudel

  Jestem za tym aby zbojkotować referendum i w nim nie uczestniczyć. W przyszłym roku będą wybory Warszawy nie stać na organizację referendum które jest kampania przedwyborczą PiSu. Nie jestem do końca zadowolona z rządów PO, ale czy mamy jakąś alternatywę? PiS już rządził radzę przypomnieć sobie czy jakieś inwestycje poza wiaduktem na Rondzie Starzyńskiego zostały zrealizowane. Nie myli się tylko ten, kto nic nie robi. NIE DAJMY SIĘ WCIĄGNĄĆ W PISowe ZAGRYWKI! Warszawa jest najważniejsza, NIE POLITYKA. Nie stać nas na organizację referendum na kilka miesięcy przed wyborami  Skoro referendum będzie i pieniądze choć raz zostaną wydane zgodnie z wolą dużej części warszawiaków należy to olać? To możliwość wyrażenia własnego zdania, nie zdziw się jak z takim podejściem do obywatelskich obowiązków, jakim jest głosowanie, władza oleje Ciebie za jakiś czas...

 • warsz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.08.2013 10:27 ~warsz

  waw~waw

  Skoro Pan Guział doprowadził do referendum i on i jego poplecznicy z niektórych partii uważają, że wygrają i pozbawią Panią Gronkiewicz Waltz stołka to z kim chce debatować Pan Guział ? Z osobą prywatną? To niech sobie pogada z Kowalskim z Warszawy, Pani Gronkiewicz jak przegra nie będzie miała żadnego wpływu na to co będzie się działo w stolicy. Horrendum. Facet jest rozrabiaka . Swoją drogą dziwi fakt , że kogoś takiego, niby światli ludzie na Ursynowie, wybrali. Szkoda tylko tych kilku czy kilkunastu milionów złotych, bo pewnie można by dożywić dzieci w szkołach.  Z Hanką u władzy dzieci i tak by tych pieniędzy nie zobaczyły na oczy, nawet w postaci obiadu...

 • Marta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.08.2013 09:00 ~Marta

  obiektywny~obiektywny

  Karierowicz!! Jak Pan Piotr Guział przegra powinien osobiście zwrócić cały koszt zwołania referendum!!!!!!!  Lubię to !:D

 • sandra

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.08.2013 08:48 ~sandra

  Panie! Weź się Pan do roboty lepiej! Kto w ogóle Pana wybrał?!

 • swqf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.08.2013 08:46 ~swqf

  Ten człowiek nie wzbudza mojego zaufania..

 • waw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.08.2013 08:38 ~waw

  Skoro Pan Guział doprowadził do referendum i on i jego poplecznicy z niektórych partii uważają, że wygrają i pozbawią Panią Gronkiewicz Waltz stołka to z kim chce debatować Pan Guział ? Z osobą prywatną? To niech sobie pogada z Kowalskim z Warszawy, Pani Gronkiewicz jak przegra nie będzie miała żadnego wpływu na to co będzie się działo w stolicy. Horrendum. Facet jest rozrabiaka . Swoją drogą dziwi fakt , że kogoś takiego, niby światli ludzie na Ursynowie, wybrali. Szkoda tylko tych kilku czy kilkunastu milionów złotych, bo pewnie można by dożywić dzieci w szkołach.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »