Informacje

09.12.2013 09:45 spór o finanse miasta

Guział: prezydent szykanuje mieszkańców Ursynowa

SERWISY:

Burmistrz Ursynowa oskarża prezydent miasta o niesprawiedliwe traktowanie Ursynowa przy podziale pieniędzy na inwestycje. - Decyzje są niczym, poza politycznym odwetem, nieuzasadnione - ocenia w piśmie wysłanym do dziennikarzy.

O tym, jak mają być dzielone pieniądze na inwestycje w przyszłorocznym budżecie pisaliśmy pod koniec listopada. Wówczas Piotr Guział apelował o wstrzymaniem prac nad budżetem. Stwierdził, że mieszkańców Ursynowa oszukano, bo w przyszłym roku dostaną o 6 milionów złotych mniej niż planowano.

"Jeden z najniższych w historii"

Burmistrz dzielnicy, który stał za referendum w sprawie odwołania prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz jednak nic nie wskórał. "W czwartek, 5 grudnia otrzymaliśmy informację z Biura Rozwoju Miasta, że decyzją prezydent Warszawy została ostatecznie zablokowana możliwość wydatkowania ponad 2 mln zł środków inwestycyjnych, które zostały przyznane dzielnicy Ursynów na 2013 r. oraz został zmniejszony, jako jedynej dzielnicy, limit wydatków inwestycyjnych na 2014 r. o kwotę 5,6 mln zł, tj. aż o 26%. Tym samym budżet inwestycyjny Ursynowa będzie najniższy w historii, a w przeliczeniu na mieszkańca 16 spośród 18 dzielnic" - argumentuje Guział.

I wylicza, że przez to nie powstanie chodnik przy wyjściu ze stacji Imielin, nie zostanie rozbudowany parking przy urzędzie dzielnicy, nie będzie także boiska w Parku Lasek Brzozowy, ani pieniędzy na wykup działek pod kanalizację i drogi na Kabatach. Guział zaznacza, że zabraknie również środków na sygnalizację świetlną przy ul. Dereniowej i Zaruby, a także na budowę nowego przedszkola przy ul. Tanecznej.

Jak informuje urząd dzielnicy, w poniedziałek o godz. 15.00 na placu Bankowym przed stołecznym ratuszem odbędzie się pikieta ok. 50 rodziców wraz uczniami ze Szkoły Podstawowej nr 323 im. Polskich Olimpijczyków mieszczącej się przy ul. Hirszfelda. Mają protestować przeciwko zabraniu środków na poprawę bezpieczeństwa w sąsiedztwie szkoły: budowy sygnalizacji świetlnej na ul. Dereniowej oraz przebudowa ciągu pieszo-jezdnego w ul. Hirszfelda.

"Kolejna szykana"

Guział przekonuje, że dzielnica apelowała wcześniej o przesunięciu na kolejne lata rewitalizacji Jeziora Grabowskiego i Księżego Stawu, dzięki czemu "zwolniłyby się" pieniądze. Jak twierdzi burmistrz, władze miasta jednak do tego się nie przychyliły.

"Decyzje te dowodzą, że prezydent m.st. Warszawy Pani Hanna Gronkiewicz-Waltz przedkłada osobiste animozje nad dobro mieszkańców stolicy. Traktujemy je jako kolejną szykanę wymierzoną we władze Dzielnicy Ursynów i jej mieszkańców" - przekonuje Guział.

"Niestety, chęć doraźnego dokuczenia oponentom politycznym po raz kolejny pchnęły stołecznych decydentów do wykorzystania wad ustrojowych m.st. Warszawy w bieżącej walce politycznej. Walki, której ofiarami są mieszkańcy Ursynowa. Mam nadzieję, że mieszkańcy Ursynowa za rok w wyborach samorządowych będą pamiętać jak "dbała" o nich prezydent stolicy i jej ekipa" - dodaje.

"Patrzymy całościowo"

Już wcześniej ratusz przekonywał, że stara się uwzględnić jak najwięcej potrzeb dzielnic.

– Każdy burmistrz chce dla swojej dzielnicy jak najwięcej pieniędzy. My jednak patrzymy na to wszystko całościowo w skali całego miasta. W pierwszej kolejności staramy się realizować inwestycje, które mają podnieść standard życia mieszkańców. W poprzednich latach, kiedy wpływy do budżetu były wyższe, przekazywaliśmy dzielnicom więcej środków finansowych na inwestycje. Teraz wpływy do budżetu są niższe – tłumaczył pod koniec listopada Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza.

Zobacz, co Ursynów sądzi o swoim burmistrzu Piotrze Guziale:

ran/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Tadeusz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.12.2013 13:55 ~Tadeusz

  Praga Południe też powinna w takim razie popikietować pod Ratuszem, dlaczego ma mniej pieniędzy przyznanych od chociażby Ursynowa.
  Ten pan niestety krzyczy bardzo dużo i chce, żeby go zauważano. A jak mu nie wyjdzie w polityce, to zaczepi się w telewizji i będzie zadowolony, że pudelki o nim piszą. :)

 • Fan Hanki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.12.2013 23:02 ~Fan Hanki


  usa~usa

  Panie Guzial, a może wreszcie tej zimy, na Ursynowie będą odśnieżane chodniki. Proponuje na początek pilnować porządku pod Urzędem Dzielnicowym, bo zeszłej zimy był tu syf.
  sss~sss

  jesteś kosmitą?

  Nie, on jest wielbicielem HGW, w przeciwieństwie do mieszkańców Ursynowa.

 • Najważniejszy mieszkaniec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.12.2013 22:59 ~Najważnie…

  Boom~Boom

  Skoro wynikiem działań politycznych Guziała jest obcięcie budżetu to znaczy że Guział szkodzi mieszkańcom Ursynowa. A to oznacza zieloną trawkę. Chyba zapomniał że najwazniejsi są mieszkańcy a nie jego polityczne aspiracje.

  Otóż nie, to oznacza, że Gronkowiec szkodzi mieszkańcom Ursynowa. Nie każdy lubi się płaszczyć i podlizywać szefowej, jak Milczarczyk.

 • I już

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.12.2013 22:55 ~I już


  Tomek~Tomek

  Śmiesznie to wyszło - pani Hania ukarała mieszkańców Ursynowa za to, że nie poszli na referendum :-)
  No to mają teraz za swoje...
  Jana~Jana


  Ursynów nie lubi Guziała. I już.

  Mieszkasz na Ursynowie ? Nie ? To co ty wiesz ?

 • Z klasą

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.12.2013 22:52 ~Z klasą

  Obs~Obs

  Z panem Guziałem problem jest taki, że nie potrafił wygrać referendum, a teraz nie jest w stanie przyjąć tego z klasą. A to go szykanują, a to bluzga do ludzi na Twitterze a teraz znowu
  po ponad roku, zauważył, że tęcza z pl. Zbawiciela stoi nie tam gdzie trzeba.

  Z całą pewnością możemy się spodziewać kolejnych eventów z jego strony. Facet bez klasy, który ewidentnie nie umie przegrywać.


  Przypomnij sobie, co wyrabiała jego dostojna przeciwniczka, żeby wygrać. Wszystkie sposoby były dopuszczalne i wszystkie metody dozwolone. Napuściła nawet na niego wojewodę pod jakiś zmyślonym pretekstem. O wysyłaniu ludzi na grzyby nawet nie wspomnę.

 • Brzydko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.12.2013 22:49 ~Brzydko

  xyz~xyz

  Pan Guział " pięknie ustroił" latarnie na Al. KEN stroikami na święta z czego co druga nie wieci :( .... i każda jeszcze inna - wygląda to brzydko !!!!!

  Pewnie HGW cofnęła z zemsty fundusze na oświetlenie i stroiki.

 • Nieporozumienie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.12.2013 22:46 ~Nieporozumienie

  NowoczesnyUrsynow~NowoczesnyUrsynow

  Ech, tak się właśnie kończy "politykierstwo" burmistrza wobec swojej w pełni partyjnej przełożonej. A tracimy na tym my, mieszkańcy Ursynowa.

  ---
  Nowoczesny Ursynów - razem możemy więcej!
  www.fb.com/NowoczesnyUrsynow

  Jakiej partyjnej przełożonej ? Owszem, ona jest bardzo partyjna, bo Tusk ją wybrał na swoją zastępczynię, ale Guział nie należy do PO na szczęście.

 • granat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.12.2013 19:59 ~granat

  NowoczesnyUrsynow~NowoczesnyUrsynow

  Ech, tak się właśnie kończy "politykierstwo" burmistrza wobec swojej w pełni partyjnej przełożonej. A tracimy na tym my, mieszkańcy Ursynowa.

  ---
  Nowoczesny Ursynów - razem możemy więcej!
  www.fb.com/NowoczesnyUrsynow


  Ja tam wole 'Nasz ursynow' a nie jakies partyjne przybudowki

 • NowoczesnyUrsynow

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.12.2013 18:23 ~NowoczesnyUrsynow

  Ech, tak się właśnie kończy "politykierstwo" burmistrza wobec swojej w pełni partyjnej przełożonej. A tracimy na tym my, mieszkańcy Ursynowa.

  ---
  Nowoczesny Ursynów - razem możemy więcej!
  www.fb.com/NowoczesnyUrsynow

 • Boom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.12.2013 18:04 ~Boom

  ola~ola

  do boom
  bucu jak piszesz to skończ najpierw szkołe a nie wypowiadaj sie publicznie i nie oglądaj za duzo mediów rządowych bo tracisz poczucie realnosci.


  To może ty najpierw przeczytaj ustawę która reguluje aktualizację opłat za użytkowanie wieczyste. Myślę jednak że jest dla ciebie za trudna, bo na merytoryczną odpowiedź masz tylko wyzwiska. I jestem własnie wykształcony w tym kierunku w przeciwieństwie do ciebie.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »