Informacje

02.01.2014 15:19 polityk powołuje się na informacje od śledczych

Guział o sprawie gwałtu: Popełniłem błąd. Przepraszam wszystkich

SERWISY:

Piotr Guział znów przeprasza za swoje wypowiedzi w głośnej sprawie gwałtu w Lesie Kabackim. Burmistrz Ursynowa zasugerował, że ofiara wszystko zmyśliła. - Popełniłem błąd - przyznał dopiero po kilkunastu godzinach i burzliwej debacie. - Nie ma wątpliwości, że do gwałtu wtedy doszło - ucina dyskusje prokuratura.

Jeszcze w środę rano Guział przekonywał, że gwałtu mogło w ogóle nie być:

- Chciałbym, żeby policja powiedziała jakie są dowody w tej sprawie. Według mojej wiedzy nie ma żadnych - mówił tvnwarszawa.pl i tłumaczył: - Śledczy opierają się na zeznaniu ofiary. Docierają do mnie informacje od dziennikarzy, którzy zajmowali się tą sprawą, ale i od policji, że zeznania są niespójne, że nie zebrano żadnego materiału dowodowego, że nie ma śladów napaści.

Wkrótce zadzwonił jednak do redakcji przyznając, że "przeszarżował" w deklaracjach, a na Twitterze opublikował oświadczenie: - W sprawie gwałtu popełniłem błąd. Zrozumiałem, że sprawa umorzona nie z braku znalezienia sprawcy a z braku dowodów. Przepraszam wszystkich

Pyskówka w internecie

Całe zamieszanie dotyczy sprawy, która we wrześniu 2013 roku wstrząsnęła Warszawą. Młoda biegaczka zgłosiła policji, że została sterroryzowana i zgwałcona w Lesie Kabackim. Policja poszukiwała 35-letniego napastnika, ale niektórzy komentatorzy powątpiewali, czy do gwałtu rzeczywiście doszło.

"Tragedia. Współczuję. Nie biegajcie po zmroku samemu w miejscach odludnych. Tylko jak ona biegła po ciemku?" – skomentował wtedy doniesienia burmistrz i wkrótce za ten wpis przepraszał, bo wywołał oburzenie wielu osób. Krytykowała go m.in. pisarka Sylwia Chutnik:

Już w 2014 roku, po tym jak prokuratura umorzyła śledztwo z powodu niewykrycia sprawcy, Guział znów wywołał burzę: - Gwałt? A może paranoja i fala medialna? Kto przeprosi? Zacznijmy od feministek - napisał na Twitterze Guział.

Zamiast przeprosin, dostał szybko ripostę od Macieja Wąsika: - Nie wytrzeźwiałeś jeszcze? Co Ty wypisujesz?!! – zdziwił się szef klubu PiS w Radzie Warszawy.

- Brak wykrycia sprawcy, nie oznacza, że do niczego nie doszło. A za durne słowa na temat tego zdarzenia, powinien się Pan wstydzić - zwrócił też uwagę burmistrzowi inny internauta.

Guział nie dał się jednak zbić z tropu: - Niech się wstydzą Ci, którzy szukali a się ośmieszyli. Od początku było to dęte - odpisał i porównał sprawę kabackiego gwałtu do sprawy "mamy Madzi". - Nigdy nie było poszkodowanej - ocenił.

Prokuratura nie ma wątpliwości

Przedstawiciele prokuratury sprawę oceniają jednoznacznie: - Nikt nie ma wątpliwości, że do gwałtu doszło. Prokurator prowadzący sprawę dał wiarę zeznaniom pokrzywdzonej. Wiarygodność jej zeznań potwierdził biegły. Kobieta nie miała skłonności do konfabulacji – mówi Katarzyna Calów-Jaszewska z Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Po skardze zmieniono policjantkę

Jak się dowiedzieliśmy, kobieta skarżyła się na pracę policji.

- Miała zastrzeżenia co do prowadzenia czynności z jej udziałem. Podczas rozmowy w prokuraturze powiedziała, że zaraz po tych zdarzeniach (po zgłoszeniu przez kobietę gwałtu - red.) próbowano wpłynąć na jej treść oświadczenia - informuje w rozmowie z tvnwarszawa.pl Paweł Wierzchołowski z Prokuratury Rejonowej Warszawa Mokotów. - W związku z tym wystosowaliśmy pismo do policji w tej sprawie, w efekcie którego zmieniona została policjantka prowadząca dochodzenie - dodaje.

Jak podkreśla prokuratura, śledztwo zostało formalnie zakończone z powodu niewykrycia sprawcy. – W każdej chwili można je wznowić, jeśli tylko pojawią się nowe dowody  – precyzuje Calów-Jaszewska.

bf, su /mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Krzysiek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.01.2014 11:07 ~Krzysiek

  Zainteresowanych tematem proszę o zapoznanie się oficjalnym oświadczeniem pełnomocnika pokrzywdzonej, wydanego w odpowiedzi na oszczerstwa Guziała. Oświadczenie jest dostępne w serwisie lokalnym Warszawa-Ursynów gazety.pl oraz na portalu haloursynów. Pozostałe media uznały oświadczenia za mniej wartościowe niż twitty Guziała.

 • Krzysiek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.01.2014 14:39 ~Krzysiek

  Nie widzę żeby TVN publikował oficjalne oświadczenie pokrzywdzonej. Zbyt rzeczowe i kulturalne?
  http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,60265,15253882,Pelnomocniczka_zgwalconej_apeluje_do_Guziala_o_umiar.html?order=najnowsze#opinions

 • Piotrek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2014 22:47 ~Piotrek

  Nareszcie osoba pomówiona przez tego pana odpowiada na jego kłamstwa. Jest oficjalne oświadczenie pełnomocnika! Chyba będzie pozew. Oby...
  Co smutne, tylko gazeta warszawa to puściła. Dla pozostałych mediów zbyt merytoryczne? To straszne,że merytoryczne kulturalne pismo jest mniej warte niż krótkie i chamskie wypowiedzi w tzw. mediach społecznościowych.

 • Anna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2014 22:27 ~Anna

  Wypowiedź na twitterze podchwyciło natychmiast większość mediów. Oficjalne oświadczenie pełnomocnik ofiary przeszło bez echa. Zbyt kulturalne?
  Jest tylko na gazecie.pl/warszawaw
  http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34862,15253882.html

 • a to dobre

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.01.2014 13:10 ~a to dobre

  Nie było śladów napaści?! Przecież to nie prawda! Oj kłamie pan burmistrz, kłamie.. I nie może przestać.
  Pewnie zaraz pojawi pozew za zniesławienie. Taką mam nadzieję.

 • Paweł

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.01.2014 13:06 ~Paweł

  Burmistrz nawet po tych swoich
  niby-przeprosinach nadal kwestionuje wagę dowodów. Twierdzi,że nie ma żadnych a prokuratura oświadczyła,że obok zeznań jest też opinia biegłego potwierdzająca sposób powstania obrażeń ciała. Mówi o źródłach w policji, a policjanci sami przyznali,że mieli na początku sceptyczne nastawienie bo chwile wcześniej inna kobieta zgłosiła zawiadomienie o napaści, której nie było. Może jeszcze powinien zorganizować referendum, aby opinia publiczna zdecydowała czy do gwałtu doszło?

 • Anna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.01.2014 12:57 ~Anna

  Dociekliwy~Dociekliwy

  Brak skłonności do konfabulacji w opinii biegłego psychologa nie oznacza, że rzekoma ofiara nie kłamała. Brak skłonności do konfabulacji oznacza de facto tylko tyle, że osoba nie kłamie, kiedy nie chce. Relację potencjalnej ofiary (jej wiedzę i związek z określonym zdarzeniem) zweryfikować może nie biegły psycholog, lecz biegły z zakresu badań poligraficznych, a z tego w tym wypadku prawdopodobnie nie skorzystano.


  Ależ Pan dociekliwy... Prokuratura mówi o szeregu ekspertyz w tym opinii biegłego o obrażeniach ciała. Nie burmistrz jest od oceny materiału dowodowego, a prokuratura. Policjancie przyznali się natomiast,że ich początkowe wątpliwości wynikały z ich subiektywnego nastawienia po niedawnej sprawie, w której szybko wyszło na jaw,że inna kobieta złożyła fałszywe zawiadomienie o gwałcie. Takie wypadki są jednak dużo rzadziej spotykane niż faktyczne gwałty.

 • Anna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.01.2014 12:52 ~Anna

  Mama nadzieje,że prokuratura się już do niego zgłosiła po wyjaśnienia w sprawie jego twierdzeń o informacjach pozyskanych od policji i dziennikarzy śledczych. Wygląda na to,że zmyślił to na swój użytek, a jeśli nie to tym bardziej! Bezczelny jest żądając ujawnienia dowodów. Oświadczenie prokuratury powinno mu wystarczyć. Może jeszcze zdjęcia z obdukcji powinny być pokazane w telewizji? Prokuratura jest od oceny materiału dowodowego a nie opinia publiczna. Burmistrz twierdzi,że nie ma dowodów a prokuratura mówi o szeregu ekspertyz. Mam nadzieję,że ofiarę stać na dobrego pełnomocnika i wytoczy mu proces o zniesławienie. Nie można bezkarnie oskarżać kogoś publicznie o kłamstwo i porównywać go do dzieciobójczyni.

 • Lolek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.01.2014 11:23 ~Lolek

  Nieważne co mówią, byle mówili.

 • ciucmoczysko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.01.2014 09:31 ~ciucmoczysko

  eh, guziec guziec... wracaj do zoo.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »