Informacje

12.05.2014 18:00 WWS prezentuje program "Warszawa 2044"

Guział chce być jak Starzyński. "Partią Warszawa, szefami warszawiacy"

SERWISY:


Piotr Guział zaprezentował program wyborczy Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej. Dokument liczy 18 stron. Zakłada m.in. budowę nowej linii kolejowej, dokończenie obwodnic, cyfryzację administracji i zmiany w systemie odbioru śmieci. - Naszą partią jest Warszawa, a szefami warszawiacy - podkreślił burmistrz Ursynowa.

Maciej Białecki, szef zespołu programowego WWS, a kiedyś polityk Platformy Obywatelskiej, rozpoczął poniedziałkową konferencję od stwierdzenia, że program… nie jest programem.

- To projekt programu wyborczego. Powstał dzięki zaangażowaniu wielu ludzi, teraz chcemy go poddać pod ocenę mieszkańców – mówił Białecki.

Nowa linia kolejowa, bilety tanie, podatki niskie

Projekt programu wyborczego WWS nakreśla cele na 30 lat, stąd jego nazwa "Warszawa 2044". Zakłada powstanie nowoczesnych dworców autobusowych przy Dworcu Wschodnim i Zachodnim. Ma powstać także nowa linia kolejowa będąca przedłużeniem linii radomskiej wzdłuż ul. Woronicza, Trasy Siekierkowskiej, ul. Gen Fieldorfa i Zamienieckiej do linii kolejowej prowadzącej do dworca Wschodniego i rondo Żaba. Na istniejących liniach mają się pojawić nowe przystanki np. Bracka, Targowa, Żoliborz (między Powązkowską a Jana Pawła II).

WWS postuluje tanie bilety komunikacji, niższe podatki od nieruchomości, dokończenie budowy obwodnic, rozbudowę inteligentnego systemu zarządzania ruchem i priorytet dla tramwajów.

Autobusy na gaz ze śmieci

Zmiany czekają gospodarkę odpadami. Posegregowane śmieci mają odbierać firmy nadzorowane przez dzielnice. Na osiedlach mają działać bezobsługowe punkty selektywnej zbiórki odpadów oraz stoiska wstępnej segregacji, obsługiwane przez spółdzielnie socjalne. Miejskie zakłady utylizacji mają produkować energię z odpadów, także biogaz, który będzie napędzał miejskie autobusy.

WWS planuje zostawienia targowisk, które "nadają kolorytu dzielnicom". Konkretnie chodzi o Halę Mirowską, bazary Różyckiego, Banacha i Szembeka.

Dzielnica sportowa wokół stadionu

Jak czytamy w dokumencie, w mieście rządzonym przez WWS wszystkie sprawy będzie można załatwić nie wstając od komputera, a  "za każdą sprawę administracyjną, której termin załatwienia przekracza jeden miesiąc, odpowiadać będzie znany z imienia i nazwiska urzędnik".

Wokół Stadionu Narodowego ma wyrosnąć dzielnica sportowa z halą na 20 tysięcy widzów oraz zespołem boisk. Pałacu Bruhla i Pałac Saski mają zostać odbudowane.

Odwołują się do wizji Starzyńskiego

Piotr Guział, oficjalny kandydat WWS w jesiennych wyborach na prezydenta miasta, postulował też delegowanie zadań miasta niżej, do zarządów dzielnic.

- Prezydent ma być od myślenia strategicznego, wyznaczania kierunków, kontroli, pilnowania finansów miasta. Wszystkie kompetencje muszą być na poziomie dzielnicowym. Można to zrobić nie zmieniając ustroju - pełnomocnictwami, upoważnieniami, uchwałami kompetencyjnymi. Pani prezydent boi się przekazać władzę burmistrzom, nie ufając swoim, bo większość to przecież członkowie PO. Rady dzielnic czy zarządy to kosztowne fasady demokracji. To się zmieni, gdy WWS będzie miała wpływa na miasto – zadeklarował.

Krytyka Hanny Gronkiewicz-Waltz i jej ekipy zdominowała poniedziałkowe wystąpienie Guziała.

- Władze Warszawy nie mają strategicznej wizji rozwoju miasta, my odwołujemy się do wizji prezydenta Starzyńskiego, który - co prawda był prezydentem komisarycznym przez zaledwie 5 lat - ale to było TE pięć lat dla Warszawy. Stworzył wizję miasta na dekady do przodu. Tego typu myślenia dziś brakuje w Warszawie. Dominuje "tuwisisizm", administrowanie, zarządzanie od kryzysu do kryzysu, od wyborów do wyborów - przekonywał Guział.

-Jeśli chodzi o Partnerstwo Prywatno-Publiczne z dużych projektów w Warszawie udał się tylko projekt wiat przystankowych, który był negocjowany ponad 1300 dni - tyle upłynęło od ogłoszenia do wybrania partnera. Średnio w Polsce takie projekty negocjowane są ponad 200 dni – mówił Piotr Guział.

"Trzeba odchudzić administrację"

Krytykował nadmiernie rozbudowaną administrację i zapowiedział jej odchudzenie.

Cele WWS na najbliższe lata są ambitne: wygranie wyborów prezydenckich (w II turze), uzyskanie klubu w Radzie Warszawy na miarę współrządzenia oraz współrządzenie wszystkimi dzielnicami. Guział nie wykluczył samorządowych koalicji z żadną z partii.

Burmistrz Ursynowa zapowiedział przesłanie dokumentu programowego do przedstawicieli ruchów miejskich, społeczników, rad osiedli, aby zgłosili swoje uwagi i poprawki.

>>"WARSZAWA 2044 - ZOBACZ CAŁY PROGRAM WWS"<<

bako

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • warszawiak z Ursynowa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.09.2014 22:58 ~warszawiak…

  Kiedyś Guzial chciał kolejkę linowa budować na Ursynowie , po to by szybciej dojechać do Świątyni Opacznosci Bożej :-)

 • warszawiak z Ursynowa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.09.2014 22:52 ~warszawiak…

  Jak patrzę na p. Guziala , to mam wrażenie , że ciągle jest na dragach .

 • kasencja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.09.2014 21:39 ~kasencja

  Nie widzę powodu, dla którego miałby nie iść za wizją Starzyńskiego. Jak już się wzorować, to na najleprzych. Mi się ten program podoba, jest sensowny, taki "do ludzi", zwłąszcza w temacie komunikacji miejsckiej. To odchudzenie administracji bardzo by się przydało, zwłaszcza w świetle tej sumy, którą Hanna G-W ostatnio wydała na trzynastki... Ja bym nu dała szansę.

 • Angie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.09.2014 21:23 ~Angie

  Kurcze, nie wiem czego Wy od niego chcecie. Mi się ten program bardzo podoba. Miej urzędasów, lepiej ogarnięta komunikacja, tańsze bilety, więcej inwestycji w sport... T onaprawdę nie są jakieś wygórowane założenia, a facet jest młody, energiczny i ma kierunkowe wykształcenie (tak!) i może wiele zdziałać, bo przez Wasze hejty ma dużo do udowodnienia. Wg mnie na ursynowie sięsprawdził, można teraz dać mu szansę w całej Warszawie. Ja na bank będę głosować na Warszawską Wspólnotę Samorządową, przynjamniej są bezpartyjni i skłądają sięz lokalnych działaczy, a nie spadochroniarzy. Na wws.org.pl jest ich cały program, moim zdaniem wykonalny i nie wybiegający tak daleko w przyszłość, wbrew nazwie :)

 • Alojz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.07.2014 15:44 ~Alojz

  Najprościej hejtować, a może warto dać szansę młodej krwi? Piotr Guział jest młodym politykiem i nalezy mu się szansa.

 • ZAK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.07.2014 16:29 ZAK

  Niech odwiedzi ale dobrego psychiatrę, osobiście nie widzę go nawet na stanowisku dozorcy toalet miejskich.

 • Pramatka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.05.2014 16:59 ~Pramatka

  Wysoko mierzy - prezydent Starzyński. Nie dał sobie rady na Ursynowie, to spróbuje wyżej. Zero samokrytyki. Żal patrzeć i słuchać.

 • wilus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.05.2014 16:15 ~wilus

  Czy nikt nie rozumie ze ten "człowieczek" chce iść w ślady śp. Prezydena Kaczynskiego, który był też prezydentem stolicy. Przecież potrafi cudownie rozmnażać pieniądze, na pewno rozmnoży sobie wyborców.

 • WPR_from_Warsaw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.05.2014 14:08 ~WPR_from_Warsaw

  Mam nadzieję, że nie chce być jak Starzyński, prezydent Pruszkowa, bo wtedy kiepsko widzę obietnice wyborcze i ich realizację.

 • niko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.05.2014 13:39 ~niko

  mam nadzieje ze pan "psychol" dostanie tak minimalna liczbe glosow, ze w koncu przestaniemy go widywac w mediach...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »