Informacje

01.09.2018 20:08 pomysł kandydata na edukację

Guział: bezpłatne zajęcia pozalekcyjne, elektroniczne podręczniki

SERWISY:

Tablety, edukacja seksualna i darmowe zajęcia pozalekcyjne - to niektóre z obietnic Piotra Guziała. Jeden z kandydatów na prezydenta Warszawy przedstawił swój program inwestycji w edukację.

- Warszawa wydaje na edukację blisko cztery miliardy złotych rocznie. To blisko jedna czwarta budżetu miasta. Jednak pomimo tego wciąż brakuje ponad dwa tysiące miejsc w przedszkolach, w szkołach funkcjonuje zmianowość, brakuje bezpłatnej oferty zajęć wyrównawczych i pozalekcyjnych, uczniowie tylko okazjonalnie korzystają z nowych technologii, a pensje 12,5 tysięcy pracowników administracyjnych ledwo starczają na przeżycie - stwierdza kandydat.

Guział zapowiedział "skok cywilizacyjny w warszawskiej oświacie". Przedstawił jednocześnie pakiet działań, które chciałby przeprowadzić po zwycięstwie w wyborach.

Dziewięć propozycji

Były burmistrz Ursynowa proponuje, by wszyscy uczniowie klas IV-VIII byli wyposażani w tablet edukacyjny z elektronicznymi podręcznikami, ćwiczeniami i dostępem do szybkiego internetu. Ma to "odciążyć ich kręgosłupy od ciężkich plecaków". Chce również, by miasto zorganizowało zajęcia dodatkowe z seksualności człowieka i dało wszystkim uczniom możliwość skorzystania z jednej godziny darmowych zajęć pozalekcyjnych dziennie. Nieodpłatne miałyby być też szkolne obiady. Z opłat za bilety mieliby być zwolnieni uczniowie liceów i studenci (dziś z darmowych przejazdów korzystają dzieci z podstawówek).

Guział proponuje też podwyżki dla pracowników administracyjnych szkół - średnio 500 złotych, ale nie mniej niż 300 złotych. Ma również propozycje związane ze zdrowiem. - Wszyscy uczniowie klas drugich i piątych zostaną objęci nieodpłatnymi badaniami wad postawy, motoryczności i predyspozycji sportowych - deklaruje kandydat. Dodaje, że - jeśli wygra wybory - w każdej dzielnicy powstanie Forum Rad Rodziców złożone z przewodniczących rad rodziców wszystkich placówek oświatowych, jako platforma konsultacyjna z władzami dzielnic.

Chce też uczyć dzieci gospodarności i zwiększać ich zaangażowanie przyznając samorządom szkolnym budżety do ich dyspozycji.

Koszty - 450 milionów

Zaproponowany pakiet działań kosztowałby Warszawę około 450 milionów złotych rocznie - szacuje Guział. Kandydat chce, by deweloperzy budujący pomiędzy 500 a 1500 jednostek mieszkalnych musieli partycypować w kosztach rozbudowy istniejącej lub budowy nowej placówki oświatowej, a powyżej 1500 musieli taka placówkę sfinansować.

Guział zapowiada także, że w ciągu 3 lat powstanie 15 przedszkoli i 10 szkół, co ma - według niego - sprawić, że "znikną kolejki do przedszkoli i zmianowość w szkołach".

 

Zobacz materiały o sporze Piotra Guziała i Rafała Trzaskowskiego o hasło wyborcze:


Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.09.2018 16:39 ~ola

  A te darmowe zajęcia pozalekcyjne będą prowadzić nauczyciele zapewne w ramach wolontariatu? Mało się Pan orientuje w edukacji bo takie zajęcia i tak są w większości szkół.

 • Stopsynowimłynarza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.09.2018 10:53 ~Stopsynowi…

  Zblizaja sie wybory i Dyzma znów się uaktywnił. Guzieł dostał bana od mieszkańców Utsynowa, takim był "świetnym" burmistrzem. Koleś choruje na przerost ego i nic poza tym.

 • Stach

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.09.2018 10:25 ~Stach

  I jeszcze bajopisarz Guział.

 • Kazimierz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.09.2018 10:19 ~Kazimierz

  Nie nie nie - na pewno nie zagłosuję na niego. Widzę obłęd w jego oczach.

 • Maria

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.09.2018 09:49 ~Maria

  Pan guział nie wie że zajęcia pozalekcyjne w przedszkolach i szkołach już od dawna są za darmo ponieważ przedszkole i szkoła od wielu lat ma takie zajęcia już dawno finansowane przez miasto . A jeżeli chodzi o budowę szkół i przedszkoli to mam pytanie czy już tereny są zakupione, uzbrojone i czekają na hasła wyborcze. A czy obiecujący wiedzą że sam prezydent nic nie zrobi ponieważ rada miasta uchwała budżet, plan działań a co będzie jak obiecujący nie znajdzie tam poparcia dla swoich działań ?

 • dorota

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.09.2018 08:26 ~dorota

  guział przez 4 lata był burmistrzem ursynowa, teraz 4 lata radnym warszawy. proponuje elektroniczny podręcznik bo to brzmi ładnie, a udowodnione jest, że dużo lepiej przyswaja sięwiedzę z materiałów drukowanych, niż elektornicznych. więc po jakiego cos takiego proponuje? zeby blysnąć jaki to "nowoczesny" jest? przez 4 lata nie było go widać a teraz nagle jak zwykle gwiazda. pff

 • Wars i Sawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.09.2018 07:20 ~Wars i Sawa

  A ja ci mówię NIGDY. Zbędna fatyga.

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.09.2018 21:50 ~warszawiak

  A do tego rurka z kremem i zasmażka.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »