Informacje

14.09.2013 07:34 sojusz niezdecydowany

Guział apeluje do SLD: Proszę o udział w referendum

SERWISY:


"Proszę Was o poparcie i udział w referendum w stolicy Rzeczpospolitej" - napisał inicjator głosowania ws. odwołania Hanny Gronkiewicz Waltz, Piotr Guział do działaczy SLD w przeddzień sobotniej Rady Krajowej SLD.

"Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz musi odejść, nie tylko jako nieskuteczny polityk w realizacji nawet własnego programu wyborczego, ale także jako symbol pozorowanych zmian, arogancji władzy i pogardy dla obywateli. Odwołanie jej w referendum to przyczynek do zwycięstwa naszych wartości w najbliższej przyszłości. Polacy potrzebują władzy o lewicowej wrażliwości i woli prawdziwych zmian na lepsze, zarówno w samorządach, jak i w Polsce. Dlatego wygrajmy to razem, zaczynając marsz Lewicy do zwycięstwa naszych wartości właśnie od Warszawy Proszę Was o poparcie i udział w referendum w stolicy Rzeczpospolitej" - czytamy przekazanym w piątek wieczorem PAP apelu Guziała do członków SLD.

"Klucz do frekwencji"

Przypomniał on, że w sobotę odbędzie się Rada Krajowa SLD. "Ta partia jest kluczem do frekwencji w referendum warszawskim. Musi zdecydować, czy jest respiratorem PO, czy prawdziwą lewicą, która chce kreować zmiany" - zaznaczył polityk.

Według Guziała, jeśli lewica chce realnie zmienić Polskę, nie powinna i nie może być tylko dodatkiem do żadnej koalicji, a musi nadawać jej ton.

"Stanie się tak, gdy w kluczowych momentach decydujących nie tylko o kształcie sceny politycznej, ale i o życiu obywateli, Lewica opowiadać się będzie za zmianą i ją aktywnie kreować, a nie stać obok w roli obserwatora. Takim momentem, który będzie miał daleko idące konsekwencje dla kształtu sceny politycznej i roli jaką wkrótce odegra Lewica jest referendum warszawskie" - dowodził.

Zbierają się w sobotę

"Koleżanki, Koledzy, Ośmielam się kreślić do Was te słowa, bowiem jesteście mi intelektualnie i środowiskowo najbliżsi. Nie tylko z uwagi na moją biografię, która od zawsze była związana z Lewicą. Przez ponad 7 lat byłem też Waszym partyjnym towarzyszem i pozostawiłem po swej aktywności trwały ślad w postaci młodzieżówki SLD, której byłem współzałożycielem i współpomysłodawcą jej powstania, a także autorem jej nazwy. Nasze drogi w 2005 r. formalnie się rozeszły, ale przecież poglądy polityczne na wiele spraw mamy zbieżne, czego dowodem była choćby 90. rocznica zabójstwa Prezydenta Gabriela Narutowicza, którą wspólnie organizowaliśmy w ubiegłym roku pod Zachętą m.in. pod hasłem Naprawić Państwo" - czytamy w liście Guziała.

Rada Krajowa SLD zbiera się w sobotę w południe. Główne tematy spotkania to protesty związkowe, które od środy trwają w Warszawie, a także przygotowania do przyszłorocznych wyborów europejskich i samorządowych.

Sformułowali postulaty

W piątek po południu obradowała Rada Warszawska Sojuszu, która miała zdecydować, czy poprzeć październikowe referendum w sprawie odwołania Gronkiewicz-Waltz. Jak postanowiła, decyzja SLD ws. referendum ma zapaść pod koniec września. Sformułowano też kilka postulatów, na spełnienie których liczy lewica. Chodzi m.in. o refundację z budżetu miasta zabiegów in vitro, przywrócenie 50-proc. ulg na przejazdy komunikacją miejską dla emerytów, wstrzymanie komercjalizacji i prywatyzacji służby zdrowia w Warszawie.

Sojusz do tej pory nie zajął żadnego jednoznacznego stanowiska w kwestii referendum. Politycy SLD oceniali, że inicjatywa, którą zapoczątkował w maju lider Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej, burmistrz Ursynowa Piotr Guział, nie ma sensu. Wskazywali, że Platforma Obywatelska dysponuje samodzielną większością w stołecznej Radzie Miasta, a w razie ewentualnego odwołania Gronkiewicz-Waltz, premier Donald Tusk mianuje na komisarza stolicy innego polityka PO.

Referendum ws. odwołania prezydent stolicy odbędzie się 13 października. Będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział 3/5 liczby wyborców, którzy uczestniczyli w wyborach prezydenta w Warszawie w 2010 roku, czyli co najmniej 389 430 osób.PAP/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.09.2013 14:48 ~Warszawiak

  Nie mam szacunku dla Karierowiczów Którzy sami nic nie dokonali a mają czelność oczerniać innych. Pokory karierowiczu!

 • bolec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2013 22:34 ~bolec

  Ten facet nic nie prezentuje - on tylko chce się nachapać i tyle. Żadnych argumentów żeby przeprowadzać referendum, które nic nie wniesie. Strata kasy!!!

 • Robert

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2013 21:42 ~Robert

  Panie Guział, jak Pan wyłożysz 3 mln złotych na referendum z własnej kieszeni, to ja wezmę w nim udział. Tak czy inaczej nie zagłosuję za odwołaniem HGW, bo jest to po prostu bez sensu i nic nie zmieni.

 • Doktor W

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2013 15:37 ~Doktor W

  Apelowałem do prezesika J i nic . Apeluję do Guziała - zmień dilera człowieku bo popadniesz w obłęd nieodwracalny i całkowity.

 • ihaaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2013 14:47 ~ihaaa

  Oczy pełne obłędu jak u J.K.

 • wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2013 14:17 ~wawa

  czy te oczy mogą kłamać? ..... ależ owszem czemu nie, hihi

 • krys

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2013 13:41 ~krys

  JaLech~JaLech

  Ma w oczach to samo co Renata Beger :-)
  I tak samo skończy !

  Na temat tych oczu powinien wypowiedzieć się psychiatra.

 • xxzz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2013 13:34 ~xxzz

  Bierzcie udział w referendum i głosujcie przeciw odwołaniu.

 • antypolityczny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2013 13:12 ~antypolityczny

  A ja mam pytanie co p Guział zrobił dla swojej dzielnicy z obiecanek wyborczych???

  Załuje że na niego głosowałem. Teraz żeruje na najniższych instynktach ldzkich.
  Dochapie się posadki i bedzie cicho jak pod miotła.

 • mag

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2013 12:44 ~mag

  OBSERWATOR~OBSERWATOR

  Popieram apel p.Guziała do SLD.
  Jesli Sojusz nie poprze odwołania HGW to straci poparcie swego elektoratu i to w bardzo znacznym stopniu.

  Albo wręcz przeciwnie... Może pójdą po rozum do głowy i stwierdzą, że oszołoma nie warto popierać, zwłaszcza że w przeszłości już ich zdradził.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »