Informacje

17.09.2015 09:07 otwarcie muzeum katyńskiego

Grzebień, zapalniczka, klucze. "Pokazać zbrodnię poprzez człowieka"

SERWISY:


Trzeba było czekać na tę chwilę kilkadziesiąt lat, ale można już odliczać godziny do otwarcia Muzeum Katyńskiego. Mieści się w Cytadeli i jest pierwszą placówką muzealno-badawczą dokumentującą w taki sposób zbrodnię popełnioną na 22 tysiącach polskich jeńców. Przed oficjalnym otwarciem do muzeum zajrzała kamera
"Faktów TVN".

70 lat czekania, ale na miejscu trwają już tylko ostatnie prace i gorączkowe porządkowanie. Do obejrzenia będą multimedialne prezentacje, archiwalne filmy i autentyczne przedmioty.

Historia opowiedziana przedmiotem

Ukazać zbrodnię poprzez człowieka. Te klasyczne ekspozycje robią największe wrażenie. - Przedmioty zachowane w takim stanie niemalże w jakim były wydobyte z ziemi - pokazuje Sławomir Z. Frątczak, kierownik Muzeum Katyńskiego.

Na ścianach tysiące drobnych przedmiotów, a za każdym z nich - historia właściciela, jego żony sfotografowanej podczas wakacji, sklepu z futrami - może planował prezent? Jego zapalniczki, klucze do domu.

- Mamy wszystko, co jest takie ludzkie, i to pokazuje tę zbrodnię poprzez żywego człowieka. Cały świat przedmiotów. Mamy to, co jest normalne. Grzebyk, krem, pędzel do golenia - wylicza Frątczak.

Jak opowiedzieć o śmierci?

Muzeum w Cytadeli budowano pięć lat, ale remont to akurat nie było największe wyzwanie. - Zastanawiałem się, jak przełożyć zbrodnię zamordowania tysięcy ludzi - wspomina. Ale przykład przełożenia martyrologii na nowoczesny już język jest, od ponad 10 lat, czyli Muzeum Powstania Warszawskiego, które odwiedziło w ciągu roku ponad pół miliona osób.

- Pamięć o ofiarach, o bezbronnych ofiarach, jest rzeczywiście trudniejsza niż opowiadanie o powstańcach warszawskich, za którymi stała siła, dynamizm, sprzeciw przeciw totalitarnemu złu - przyznaje Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

- To jest największy sukces Powstania, że ono jest żywe. Muzeum Katyńskie nie może równać się w żaden sposób z tą formułą, bo też nie o tym mówi - zwraca uwagę kierownik Muzeum Katyńskiego. Mówi natomiast o każdym z ponad 20 tysięcy zabitych, obecnych tu na wyciągnięcie ręki. - To jest dotyk historii, bo muzeum jest z jednej strony aneksem do podręcznika, ale też jest dotknięciem tej historii - mówi. Muzeum zostanie otwarte dla publiczności 3 października.

Więcej materiałów "Faktów TVN" na stronie programu.

Zobacz także rozmowę z Ewą Kowalską z muzeum we "Wstajesz i wiesz":

Maciej Mazur

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Tomek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.09.2015 10:03 ~Tomek

  Pamiętam jako chłopak na początku lat 90-tych chodziłem po terenie Cytadeli sam i nikt wtedy nie zwiedzał tego miejsca, ciekawe czy ta odnowa coś zmieni ?

 • real

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.09.2015 09:39 real

  a w Cytadeli wystarczy jeszcze miejsca na obiecane ponad 20 lat przeniesienie Muzeum W.P.?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »