Informacje

16.04.2018 19:27 centralny port komunikacyjny

Grunty pod lotnisko mają kupować, nie przejmować. "Będziemy płacić godziwie"

SERWISY:


- Ziemia pod budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego ma być nabywana w drodze umów sprzedaży - poinformował w poniedziałek wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu do spraw budowy lotniska Mikołaj Wild. - Będziemy unikać przejmowania gruntów w drodze wywłaszczeń - zadeklarował.

- W ustawie przewidzieliśmy mechanizmy, które zwiększają udział społeczności lokalnych. Pochyliliśmy się nad tematami dotyczącymi wywłaszczeń tak, aby nie było wątpliwości, że wywłaszczenia będą stanowić jedynie ostateczny środek. Cała ustawa jest skonstruowana w ten sposób, aby ziemia pod lotnisko była nabywana w drodze umów sprzedaży. Nie zależy nam - i będziemy unikać, jak tylko będziemy mogli - przejmowania gruntów w drodze wywłaszczeń - powiedział na konferencji prasowej Mikołaj Wild, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Chodzi o projekt ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji CPK, zwany potocznie specustawą.

90 procent gruntów ma zostać kupiona

Jak przypomniał Wild, w zeszłym tygodniu projekt został skierowany na Stały Komitet Rady Ministrów.

- Oczekujemy, że w najbliższym czasie będzie on przedmiotem obrad Komitetu. A następnie Rady Ministrów. I wydaje mi się, że już niedługo będziemy mogli mówić o uzgodnionej, tak w rządzie, jak i w parlamencie, wersji tego dokumentu, która znacząco przyspieszy proces inwestowania - wyjaśnił Wild.

Dodał, że także w ubiegły piątek doszło do spotkania z mieszkańcami gmin, na które Centralny Port Komunikacyjny będzie oddziaływał w sposób szczególny. - Przedstawiliśmy im nowe ustalenia, które są zawarte w ustawie - powiedział.

- Liczymy, że 90 procent gruntów, które chcemy pozyskać, nabędziemy w drodze umów sprzedaży - to jest 35 kilometrów kwadratowych. To jest przestrzeń dosyć duża. Natomiast o ilości mieszkańców, zadecydują wyniki analizy lokalizacyjnej, które trwają, które będą do końca maja przeprowadzone. (...) Wówczas będziemy znali w miarę precyzyjnie tereny lokalizacji, które będą badane w ramach badań środowiskowych - powiedział Wild.

Wyjaśnił, że 90 procent to "wskaźnik odpowiadający mniej więcej ilości gruntów nabywanych od mieszkańców, zanim pojawiły się tzw. specustawy".

- Specustawy znacząco przyspieszyły proces nabywania ziemi pod inwestycje. Dzięki temu możemy jeździć autostradami. Ale jednocześnie doprowadziły do rozstrzygania większości konfliktów właśnie w drodze władczej, poprzez nabywanie nieruchomości w drodze wywłaszczeń. My chcemy odwrócić ten trend. Chcemy nabywać nieruchomości w drodze umów kupna i sprzedaży - powiedział.

Na razie nie podają ceny za metr

Wiceminister dopytywany, od ilu osób trzeba będzie odkupić grunty, odpowiedział, że "na dzisiaj nie jesteśmy w stanie podać tej liczby, ponieważ ona zależy ostatecznie od granic działek, które będą wyznaczone przez doradcę technicznego, który przeprowadza dla nas analizy lokalizacyjne".

- Nie chcemy teraz określać ceny za metr gruntu. Negocjacje mają to do siebie, że obie strony próbują poznać swoje wzajemne oczekiwania. Tak jak mówiłem, będziemy płacić godziwie. Nie będzie to interes życia, ale będziemy płacić godziwie - powiedział.

Wild podkreślił,  że "jeżeli negocjacje nie doprowadzą do skutku, w okolicach roku 2020 zostanie wydana ostateczna decyzja lokalizacyjna, która jednocześnie spowoduje przejście własności za odszkodowaniem na tych gruntach, które nie zostaną nabyte w drodze kupna". Oznacza to, że do końca 2019 roku będzie czas na negocjowanie ceny.

- Później - prawdopodobnie - jeżeli strony nie spotkają się, jeżeli oferta ze strony kupca i ze strony potencjalnego sprzedawcy się nie spotkają, później pozostanie ustalenie wartości godziwego odszkodowania. Ale będzie to już odszkodowanie, a nie cena płacona jako przez nabywcę - wyjaśnił. Jak dodał, wydanie decyzji środowisko-lokalizacyjnej, będzie "kamieniem milowym".

Minister zapowiedział dalsze spotkania z mieszkańcami. - Zamierzamy poddać konsultacjom społecznym również plan rezerwacyjny - to jest jeden ze środków, który doprowadzi nas do dokładnego określenia gruntów, na którym zrealizujemy CPK - powiedział. Jak dodał, "chcemy zapewnić jak największy udział mieszkańców w powstawaniu tej inwestycji - jesteśmy przekonani, że bez nich ta inwestycja się nie powiedzie".

W Baranowie planują referendum

Minister był pytany również o 120-dniowy termin na opuszczenie gruntów, który - według mediów - wzbudza zaniepokojenie gmin. W projekcie ustawy zapisano: "Skutkiem decyzji o lokalizacji inwestycji w zakresie CPK, związanym z wywłaszczeniem nieruchomości, jest obowiązek wydania nieruchomości, opróżnienia lokali i innych pomieszczeń oraz uprawnieniem do faktycznego objęcia nieruchomości w posiadanie przez Spółkę Celową, w terminie wynoszącym 120 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o wydaniu decyzji".

- Jeżeli chodzi o 120-dniowy termin, który jest rzeczywiście przewidziany w ustawie - to chciałbym bardzo mocno podkreślić, że jest to termin, który dotyczy sytuacji, w której sprzedawca i kupiec nie dogadają się co do ceny, czyli dotyczy to wywłaszczeń. I jest to termin, który jest przyjęty także w innych specustawach. W żaden sposób nie jest naszą intencją pogorszenie statusu mieszkańców tych okolic, w których chcemy lokować Port Solidarność - powiedział.

Dziennikarze pytali również o zapowiedzi ewentualnego referendum. Media w ostatnim czasie informowały, że podwarszawska gmina Baranów grozi zorganizowaniem referendum w sprawie budowy CPK.

- Doszły do nas informacje o inicjatywie zgłoszenia referendum gminnego. Z jednej strony jest to dla nas bardzo wyraźny impuls, żeby jeszcze więcej rozmawiać i wyjaśniać wszelkie wątpliwości, jeśli chodzi o mieszkańców. Jeżeli takie referendum by się odbyło, należałoby się zastanowić nad jego skutkami prawnymi - powiedział Wild.

Ambitne plany wielkiego lotniska

Na początku listopada ubiegłego roku rząd przyjął uchwałę w sprawie "Koncepcji przygotowania i realizacji inwestycji Port Solidarność – Centralny Port Komunikacyjny dla Rzeczypospolitej Polskiej". Nowe lotnisko ma powstać między Łodzią a Warszawą i ma być jednym z największych przesiadkowych portów lotniczych w Europie. Na jego lokalizację wskazywana jest miejscowość Stanisławów w gminie Baranów. Po pierwszym etapie budowy port ma obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie, a docelowo nawet ok. 100 mln. Ma on powstać na ok. 3000 ha gruntów.

PAP/kz/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • szczur z obory

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.05.2018 13:11 ~szczur z obory

  Wywłaszczenia jako "ostateczność"? Jak sprzedający i kupiec "się nie dogadają"?? A więc NAPEWNO BĘDĄ wywłaszczać! Bandziory ubrały się w garniturki i z "dobrem Polski" na ustach ruszyły ograbić uczciwych ludzi z dorobku życia! Nie podali ceny? To ja Wam powiem, bo kolega ma ziemię w sąsiednich Osinach, która też idzie pod lotnisko: 3 złote za metr. Tak, TRZY złote. To ta "godziwa zapłata", której nie chcieli wyjawić ci bandyci. Hańba!

 • wezyr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.04.2018 19:29 ~wezyr
  michał~michał

  to widzę nic złego w lotnisku na okęciu. Po co budować lotnisko w miejscu do którego wszyscy będą mieć daleko? Co to za debilny pomysł? Ja rozumiem, że w innych krajach lotniska są oddalone o kilkadziesiąt km, ale my nie mamy takiej infrastruktury... Już widzę te wiecznie spóźnione pociągi, autobusy stojące w korkach. Dramat.
  nideb~nideb

  Pomyśl trochę o przyszłości transport lotniczy w ogromnym tempie rośnie, a Okęcie pracuje na skraju możliwości.. Co powiesz za 15 lat? I teraz pomyśl kogo debilem nazywasz, proponujących nowe lotnisko czy siebie? ;)
  Paweł~Paweł
  Ok, niech się rozwija. Tylko dlaczego to lotnisko buduje się miejscu kompletnie pozbawionym infrastruktury - zjazd z autostrady trzeba wybudować, kolej trzeba wybudować.... Nie ma w okolicy Warszawy lepszych miejsc do tego???

  lalas~lalas

  To gdzie mają budować na placu pod stadionem???;) To jest bliżej niż Mszczonów Żyrardów, jaki problem z dojazdem, a przynajmniej można będzie rozwijać lotnisko i zrobić bardzo bezpieczne, infrastrukturę wszędzie trzeba budować więc przy takiej inwestycji to pikuś zrobić dojazd.
  Wiem że dla tych marudzących warszawiaków pojechać 30km za miasto to jak dla słoika wyprawa na księżyc więc tak narzekacie. Po co budować bliżej a za 50 lat aglomeracja pochłonie to lotnisko i będzie jak z Okęciem.. Trzeba zdjąć klapki z oczu i myśleć trochę dalej niż tylko do jutra;)


  taaa już widzę jak operatorzy porzucają np Frakfurt dla lotniska w Polsce. Dla nich jest to nie ekonomiczne rozwiązanie. W naszym regionie tak duże lotnisko nie ma sensu bytu. A co do samego Okęcia to spoko ...możemy zamknąć ale pod warunkiem że powstanie tam park...a nie kolejny mordor albo noclegownia.

 • madry adas

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.04.2018 16:51 ~madry adas

  samoloty to na plucie Bogu w twarz! gdyby Bóg chciał żebyśmy fruwali dałby nam skrzydła!

 • sum

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.04.2018 16:47 ~sum


  sum~sum

  Ciekawe, od kiedy krewni i znajomi królika wiedzieli o planach budowy lotniska centralnego i wykupili za grosze grunty w miejscu jego lokalizacji... Teraz sprzedadzą je "po godziwej cenie", otrzymując za każdy metr kwadratowy jałowej, kamienistej ziemi na prowincji wart dotychczas 2 PLN - 200 do 400 PLN. Bo inaczej się nie godzi.
  bebe~bebe

  A Ty pewnie z PO bo takiej głupoty nikt inny nie jest w stanie wymyślić:)
  sum~sum

  Zabolało? Miało boleć.
  bebe~bebe

  Co miało mnie niby zaboleć? Po prostu śmieje się z Twojej totalnej głupoty myślenie;)
  sum~sum

  Żal mi ciebie. Potrafisz tylko próbować obrażać. Merytoryczna odpowiedź cię przerasta; widać nie masz argumentów.
  bebe~bebe

  Więc nie opowiadaj bajek z kosmosu i nikt nie będzie komentował z uśmiechem Twoich wypocin;)

  Wyżyj się dzieciaku, A potem odpowiedz konkretnie. Bo jak dotąd, tym ,że uciekasz od tematu, potwierdzasz tylko to co napisałem.

 • Eufthymio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.04.2018 16:37 ~Eufthymio

  Jak to dobrze ze od rzadzenia jest rzad i grupa ekspertow, a nie ci juz od tysiaca lat (kto wie o co chodzi) w W-wie mieszkajacy i od dawna o lotnisku na Okeciu wszystko wiedzacy ludzie.
  Lotnisko Chopina to jest koniec. Brak mozliwosci rozwoju. Jest w granicach b. szybko rozwijajacego sie miasta. Juz dawno powinno byc budowane nowe. Ale p. Tusk przygotowywal 40-milionowemu panstwu piekne lotnisko Berlin-Brandenburg, a LOT miala przejac Lufthansa. Tak zapewnial p. Tusk, ze trzeba spojrzec prawdzie w oczy i powiedziec ze LOTu sie nie da uratowac. A tu nowy rzad, wywalony poprzedni zarząd, nowe polaczenia i raptem LOT na siebie zarabia. Moj Boze. Gdyby niemiecki kanclerz takie cyrki wyprawial tu juz dawno tlumaczylby sie w Karlsruhe, jesli nie bylby juz w wiezieniu za dzialanie na szkode skarbu panstwa.

 • takbylo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.04.2018 16:23 ~takbylo

  Maria~Maria

  A teraz trzeba sprawdzić jaki udział w tym lotnisku i w sprzedaży ziemi mają działacze PiS , ktoś tu chce nieźle zarobić

  PO 8 lat ciągnęło ile mogło, zamiast ludziom pomagać, a nawet im zabierali.. ;)

 • vatow

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.04.2018 16:21 ~vatow


  lotek~lotek

  Wreszcie będzie prawdziwe międzynarodowe lotnisko, a nie klitka w stoicy pracujące na skraju możliwości.. W ciągu najbliższych dziesięcioleci transport lotniczy będzie się rozwijał w ogromnym tempie. Więc super pomysł i oczywiście duże dochody dla kraju jak i rozwijania gospodarki w przyszłości.
  polaczek~polaczek

  Dokładnie tak Okęcie się rozwija a to również zastrzyk dla całego kraju i również dochody, lotnisko to nie tylko transport ludzi jak to Warszawiacy przeciwni twierdzą. To transport międzynarodowy, przesyłki, towary itp. Poczytajcie sobie o lotniskach międzynarodowych o co chodzi. to nie tylko wożenie Waszych marudnych tyłków;)

  Potwierdzam, to dla Polski przyszłość, rozwój, a marudzących wiecznie Warszawiaków lepiej nie słuchać, narzekają bo 35km będą musieli dojechać a toż to koniec świata i wielka wyprawa, a jak zabłądzą?;) Tyle km to prawie sama Warszawa ma co dojazd do lotniska;) Więc o co chodzi w ogóle?;)

 • lalas

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.04.2018 16:17 ~lalas  michał~michał

  to widzę nic złego w lotnisku na okęciu. Po co budować lotnisko w miejscu do którego wszyscy będą mieć daleko? Co to za debilny pomysł? Ja rozumiem, że w innych krajach lotniska są oddalone o kilkadziesiąt km, ale my nie mamy takiej infrastruktury... Już widzę te wiecznie spóźnione pociągi, autobusy stojące w korkach. Dramat.
  nideb~nideb

  Pomyśl trochę o przyszłości transport lotniczy w ogromnym tempie rośnie, a Okęcie pracuje na skraju możliwości.. Co powiesz za 15 lat? I teraz pomyśl kogo debilem nazywasz, proponujących nowe lotnisko czy siebie? ;)
  Paweł~Paweł
  Ok, niech się rozwija. Tylko dlaczego to lotnisko buduje się miejscu kompletnie pozbawionym infrastruktury - zjazd z autostrady trzeba wybudować, kolej trzeba wybudować.... Nie ma w okolicy Warszawy lepszych miejsc do tego???


  To gdzie mają budować na placu pod stadionem???;) To jest bliżej niż Mszczonów Żyrardów, jaki problem z dojazdem, a przynajmniej można będzie rozwijać lotnisko i zrobić bardzo bezpieczne, infrastrukturę wszędzie trzeba budować więc przy takiej inwestycji to pikuś zrobić dojazd.
  Wiem że dla tych marudzących warszawiaków pojechać 30km za miasto to jak dla słoika wyprawa na księżyc więc tak narzekacie. Po co budować bliżej a za 50 lat aglomeracja pochłonie to lotnisko i będzie jak z Okęciem.. Trzeba zdjąć klapki z oczu i myśleć trochę dalej niż tylko do jutra;)

 • bebe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.04.2018 16:09 ~bebe

  sum~sum

  Ciekawe, od kiedy krewni i znajomi królika wiedzieli o planach budowy lotniska centralnego i wykupili za grosze grunty w miejscu jego lokalizacji... Teraz sprzedadzą je "po godziwej cenie", otrzymując za każdy metr kwadratowy jałowej, kamienistej ziemi na prowincji wart dotychczas 2 PLN - 200 do 400 PLN. Bo inaczej się nie godzi.
  bebe~bebe

  A Ty pewnie z PO bo takiej głupoty nikt inny nie jest w stanie wymyślić:)
  sum~sum

  Zabolało? Miało boleć.
  bebe~bebe

  Co miało mnie niby zaboleć? Po prostu śmieje się z Twojej totalnej głupoty myślenie;)
  sum~sum

  Żal mi ciebie. Potrafisz tylko próbować obrażać. Merytoryczna odpowiedź cię przerasta; widać nie masz argumentów.

  Więc nie opowiadaj bajek z kosmosu i nikt nie będzie komentował z uśmiechem Twoich wypocin;)

 • kkkk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.04.2018 16:05 ~kkkk

  warszawiak~warszawiak

  Nadal PiS trzyma się tego IDIOTYZMU?! To są następne ciężkie miliony wywalone w błoto!!!

  Lepiej teraz miliony zainwestować niż za 10-15 lat miliardy tracić. Czy możesz mi powiedzieć czemu lepiej inwestować w Okęcie??? To tak jakbyś przerabiał starego malucha 126p by wozić nim 8 osób a i tak nic z tego nie wyjdzie;):)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »