Informacje

25.02.2014 10:40 kłopoty finansowe województwa

Groźba pomogła? Mazowsze
zapłaciło część janosikowego

SERWISY:

- Województwo mazowieckie wpłaciło we wtorek rano ponad 64 mln zł janosikowego - poinformowała PAP rzeczniczka prasowa Ministerstwa Finansów Wiesława Dróżdż. Dodała, że jest to tylko spłata części zadłużenia.

Dróżdż wyjaśniła, że chodzi dokładnie o kwotę 64 mln 840 tys. zł, co stanowi spłatę zadłużenia województwa mazowieckiego z tytułu janosikowego za wrzesień i październik 2013 r.

Skąd urząd zdobył tak dużą kwotę pieniędzy? - Trzeba było zaciągnąć kredyt w rachunku bieżącym - usłyszeliśmy w biurze prasowym marszałka Struzika.

Zdecydowano się na to, żeby uniknąć 3 mln złotych kosztów ewentualnej egzekucji komorniczej.

W poniedziałek na tvnwarszawa.pl informowaliśmy, że resort finansów przekazał do urzędu skarbowego tytuły egzekucyjne dotyczące zaległości w janosikowym za 2013 rok.

Marszałek Adam Struzik zaznaczył, że województwo zalega z zapłatą 170 mln zł z tego tytułu i w związku z tym w każdej chwili spodziewa się "egzekutorów" fiskusa.

Wystawili tytuły wykonawcze

- Ministerstwo wystawiło tytuły wykonawcze za zadłużenia za wrzesień i październik 2013 r. Za miesiąc wrzesień 2013 r. wystawiono tytuł wykonawczy  z dnia 12 lutego 2014 r. na kwotę 53.490.550,00 zł wraz z odsetkami liczonymi jak dla zaległości podatkowych (2.271.517 zł). Za miesiąc październik 2013 r. wystawiono tytuł wykonawczy  z dnia 12 lutego 2014 r. na kwotę 6.835.521,67 zł wraz z odsetkami liczonymi jak dla zaległości podatkowych (235.966 zł). Łączna kwota razem z odsetkami wynosi 62 833 554,67zł – czytamy w przesłanym wyliczeniu.

Resort nie wyklucza kolejnych tytułów wykonawczych za listopad i grudzień.

Janosikowe to system subwencji, który polega na przekazywaniu przez bogatsze samorządy części swoich dochodów na rzecz biedniejszych. Spośród województw jedynym płatnikiem netto janosikowego jest mazowieckie. Od 2004 r. województwo mazowieckie wpłaciło ponad 6,3 mld zł.

W ubiegłorocznym budżecie państwa przewidziano pożyczkę dla Mazowsza, która pozwoliłaby województwu spłacić zaległość w janosikowym. Pieniądze jednak przepadły, bowiem Regionalna Izba Obrachunkowa (RIO) nie przygotowała przed końcem roku raportu o stanie finansów województwa, który był warunkiem udzielenia pożyczki (przepisy nie mówią, w jakim terminie RIO ma przygotować raport).

Posiedzenie RIO w tej sprawie zaplanowano na 25 lutego. Struzik zaznaczył, że jeżeli raport będzie korzystny, to samorząd wystąpi do ministerstwa finansów o pożyczkę przewidzianą w tegorocznym budżecie państwa, która umożliwi spłatę zeszłorocznej zaległości. Zapowiedział, że województwo wystąpi ponadto o ok. 250 mln złotych.

PAP/bf/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Jack

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.02.2014 11:28 ~Jack

  Na temat:
  Tylu chorych co tutaj widziałem ostatnio w pewnym dużym szpitalu. Tamci na szczęście mają jakieś szanse na wyleczenie :)) Lekarstwa na zespół zaślepionej nienawiści - nie ma. Na ograniczenie - :(( też nie. Jeżeli potraficie odpowiedzieć sobie na pytanie - Kim jestem - może być trudne... Ja odpowiadam sobie tak - JESTEM POLAKIEM i nie wstydzę się tego we Francji, w Niemczech, w Austrii, we Włoszech nigdzie. Jestem Polakiem i tak samo kocham cały mój kraj morze, góry, jeziora, równiny, lasy itd. Nie ma u mnie miejsca na nienawiść do kogokolwiek bo jest z innego miasta lub bo ma lepiej lub bo jest mądrzejszy, zaradniejszy, uczciwszy. Jak już wiesz kim jesteś to dalej jest łatwiej ale to jest już patryjotyzm lokalny.

 • ony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.02.2014 10:50 ~ony


  fel~fel

  Po wojnie wszyscy płacili na odbudowe stolicy , czas na rewanż
  Rewanż~Rewanż

  A co, Warszawa dokonała samozagłady, że tak jej te płatności wypominacie ?


  A gdyby dokonała samozagłady, to już można byłoby wypominać?
  To pewnie nie wiesz, że część budynków z innych miast było rozbieranych żeby były cegły na odbudowę budynków w Warszawie. Wieeesz, takie przekładanie z kupki na kupkę. Rozebrać jeden zabytek, aby postawić na nowo inny zabytek w Warszawie.

 • Tomeczek_888

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.02.2014 10:13 ~Tomeczek_888


  fel~fel

  Po wojnie wszyscy płacili na odbudowe stolicy , czas na rewanż
  Rewanż~Rewanż

  A co, Warszawa dokonała samozagłady, że tak jej te płatności wypominacie ?

  A nie dokonała? Powstanie Warszawaskie wywołali Polacy czyż nie?

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.02.2014 00:39 ~warszawiak

  c.d.

  kunia~kunia

  Zgadzam się z "TTT".Przez kilkadziesiąt lat potrącano mi składki " na odbudowę Warszawy" przymusowo; nikt nie zapytał czy chcę tylko cała załoga / wówczas 25 tysięczna/ musiała płacić. To było sprawiedliwie? A przez ile lat W-wa była miastem zamkniętym i nikogo do siebie nie meldowała, a teraz studentów nazywa słoikami!! Wstyd i jeszcze raz wstyd.


  Co do słoików, to ja - i myślę, że inni warszawiacy (pogardliwie nazywani rodowitymi, o co nie podnoszą bezustannie krzyku, w przeciwieństwie do słoików) też - nie mają nic przeciwko osobom przyjezdnym. Nie podoba nam się jednak zjawisko powszechnej pogardy do miasta, które daje tym ludiom wykształcenie, pracę i stabilizację życia. Jednymi z przejawów tego są niepłacenie podatków w Warszawie, opowiadanie niestworzonych historii o Warszawie w rodzinnych stronach, nieutożsamianie się z miastem. Pogarda do miasta, niestety, nie ogranicza się do samego miasta, ale też przejawia się jako pogarda do jego "rdzennych" (a może powinienem napisać "bardziej rdzennych"?) mieszkańców. Nigdy nie spotkałem się z sytuacją, by ktoś z Warszawy wypomniał komuś, że pochodzi z prowinicji, natomiast w drugą stronę działa to od lat (jeszcze za czasów komuny na koloniach dzieci z Warszawy bały się przyznać, że są ze stolicy, bo były odsuwane na bok grupy - to pokazuje, jak mocno ta nienawiść była zakorzeniona w świadomości niektórych "niewarszawiaków" i przekazywana od małego). To tak gwoli tematu słoików.

 • dendel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.02.2014 22:51 ~dendel

  Ile bedziemy placic na tych dziadów gdzie akurat rządzą pisowcy.

 • Rewanż

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.02.2014 20:51 ~Rewanż

  fel~fel

  Po wojnie wszyscy płacili na odbudowe stolicy , czas na rewanż

  A co, Warszawa dokonała samozagłady, że tak jej te płatności wypominacie ?

 • Cały naród buduje stolicę

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.02.2014 20:47 ~Cały…


  TTT~TTT

  Czy Polacy zapomnieli jak cała Polska odejmowała sobie wszystkiego kiedy odbudowywano stolice. Dzisiaj trudno liczyć na wdzięczność, bo zaraz usłyszymy, że to było za komuny, ale bogactwo Warszawy to miedzy innymi pokłosie budowy zamożności jeszcze z tamtych lat.
  kwc~kwc


  Obiło ci się kiedyś o uszy, dlaczego w ogóle Warszawę trzeba było odbudowywać? Co za bzdury... a najgorsze to szczere przekonanie o własnej racji. Z takim stanem umysłu nie da się dyskutować. Ciekawe, skąd jesteś?


  Warszawa najwyraźniej dała się zburzyć na złość pozostałym regionom Polski. Wyłącznie po to, żeby biedaczyny musiały na nas płacić kontrybucję. Przymusową, oczywiście, bo gdyby nie podła komuna, to grosza by nie dali. I będą nam to wypominać jeszcze po 70 latach.

 • fel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.02.2014 17:50 ~fel

  Po wojnie wszyscy płacili na odbudowe stolicy , czas na rewanż

 • kunia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.02.2014 16:59 ~kunia

  Zgadzam się z "TTT".Przez kilkadziesiąt lat potrącano mi składki " na odbudowę Warszawy" przymusowo; nikt nie zapytał czy chcę tylko cała załoga / wówczas 25 tysięczna/ musiała płacić. To było sprawiedliwie? A przez ile lat W-wa była miastem zamkniętym i nikogo do siebie nie meldowała, a teraz studentów nazywa słoikami!! Wstyd i jeszcze raz wstyd.

 • Zbyszko 3 Cytryny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.02.2014 16:42 ~Zbyszko 3 Cytryny  heniek~heniek

  tego nie rozumiem placić podatki i oddawać innym zjakiej racji
  ppp~ppp


  To się socjalizm nazywa - w UE występuje nie tylko w takiej formie.
  mmmm~mmmm

  Bo przecież jak od kraju dostajecie codziennie ogromne pieniądze to tego nie widzicie oczywiście ale żebyście Wy coś dali to wielka afera.. Na początek to bym wyprowadził ogólnopolskie siedziby i wszelkie firmy z kraju (czyli słoikowe) w których pracujecie a potem jakbyście zeczęli jeździć do pracy do Radomia to może by wreszcie do Was doszła jakaś inteligencja;)


  W sensie wnioskujesz o przeniesienie stolicy do Radomia? A co na to chytra baba?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »