Informacje

22.03.2012 21:30 Mur Powązkowski

"Groźba katastrofy budowlanej wisi nad ludźmi"

SERWISY:

- My możemy zająć się tylko grobami zabytkowymi. Reszta to sprawa właścicieli i zarządu cmentarza - mówi Marcin Święcicki, prezes Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami i zaznacza, że mur musi być szybko zabezpieczony. - Groźba katastrofy budowlanej wisi nad ludźmi - ostrzega.

Inspektorzy budowlani i przedstawiciele miejskiego konserwatora zabytków dokonali w czwartek oględzin muru, który runął na nagrobki na Powązkach.

W wyniku katastrofy zniszczonych zostało około 70 grobów, oraz część zabytkowego muru oddzielającego cmentarz żydowski od Powązkowskiego. Eksperci ocenili stan reszty muru, a także wskazali fragmenty, które muszą zostać zabezpieczone. Żeby ocenić zakres szkód, trzeba jednak całkowicie uprzątnąć gruz.

"Groźba katastrofy"

- Należy go odbudować, ponieważ mur ma wartość historyczną. Należy to zrobić zgodnie ze współczesną sztuką budowlaną. Mur może się zawalić na innych odcinkach. Groźba katastrofy budowlanej wisi nad ludźmi. To nie są groby opuszczone, tu wciąż przychodzą przecież ludzie – ostrzega Święcicki

W tej części Powązek pochówki odbywały się od 1870 roku. Mur pojawił się ponad 100 lat temu. Prawdopodobnie w latach 60 lub 70 XIX wieku. Wtedy oddzielał cmentarz od ul. Smętnej. - To nie był mur między cmentarzami – zaznacza prezes komitetu.

Najpierw trzeba uprzątnąć gruz

- Ze wstępnej oceny wynika, że woda, która penetruje mur, stopniowo wypłukiwała tradycyjne spoiwo – opowiada Święcicki. Zaznacza, że komitet opieki nad Powązkami, może pomóc w renowacji grobów, które mają wartość artystyczną. Czy takie tam były? – To okaże się, gdy uprzątnięta będzie reszta gruzu – podkreśla.

Rzecznik kurii ks. prałat Rafał Markowski powiedział w czwartek na łamach "Gazety Stołecznej", że za zniszczone groby odpowiada rodzina.

Stare Powązki są jednak ubezpieczone. To, czy właściciele poszkodowanych grobów mają szansę na wypłatę pieniędzy, okaże się dopiero, gdy ostatecznie wyjaśniona będzie przyczyna wypadku. - Najpierw muszą być zbadane okoliczności tego, co się stało. Bez tego żadne towarzystwo nie wypłaci pieniędzy - podkreśla w "GS" ks. Markowski.

band/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • duszek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.03.2012 15:58 ~duszek

  Zarządy cmentarza Żydowskiego i Stare Powązki w ogóle nie dbały o stan okalających murów. A mają spore przychody z pogrzebów znanych osób. Na Starych Powązkach brak przyzwoitych kranów z wodą,stoją jakieś stare beczki z wodą (proszę podpatrzeć ujęcia wody na Wólce Węglowej), na chodnikach można połamać nogi bo wychodzą korzenie drzew, kontenery przepełnione i śmieci leża obok, drzewa nie przycinane zrzucają gałęzie na groby. A pogrzeb-transport zmarłego, odbywa się na prymitywnym wózku (dobry dla pracowników cmentarza na materiały robocze), jakby takiego znanego cmentarza nie stać było na ładny karawanik-meleks. Pogrzeby kosztują tu sporo, ale pokwitowań i kas fiskalnych to się nie ma! Wstyd! O KURIO!!!!

 • piotr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.03.2012 11:52 ~piotr


  biber~biber

  Gazeta koszerna tak "zacytowała" wypowiedź rzecznika kurii żeby Cię to oburzyło. Tak się walczy z kościołem.
  Za zniszczone groby odpwiada rodzina.Czy on sie urwał z choinki?
  jaro~jaro


  Ale to chyba nie groby spadły na mur i go zniszczyły tylko odwrotnie


 • Dziadek tetryk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.03.2012 22:55 ~Dziadek tetryk

  To Rzecznik Kurii nie zna Art. 434 Kodeksu Cywilnego, czy tylko dalej sądzi że słowo "parafianin" wciąż oznacza "ciemny człowiek" ?
  Bo artykuł 434 KC brzmi cyt.:
  "Za szkodę wyrządzoną przez zawalenie się budowli lub oderwanie się jej części odpowiedzialny jest samoistny posiadacz budowli, chyba że zawalenie się budowli lub oderwanie się jej części nie wynikło ani z braku utrzymania budowli w należytym stanie, ani z wady w budowie".
  Chyba wszystko jasne ?

 • Real Edek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.03.2012 22:33 ~Real Edek

  biber~biber

  Za zniszczone groby odpwiada rodzina.Czy on sie urwał z choinki?

  Co się dziwić, przecież już dawno przeliczyli ile ich to będzie kosztować i teraz kombinują jak się wykręcić, bo kościół jest "biedny".

 • jaro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.03.2012 22:29 ~jaro

  biber~biber

  Gazeta koszerna tak "zacytowała" wypowiedź rzecznika kurii żeby Cię to oburzyło. Tak się walczy z kościołem.
  Za zniszczone groby odpwiada rodzina.Czy on sie urwał z choinki?

 • OKo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.03.2012 22:28 ~OKo

  Nie. Rzecznik kurii chce zniechęcić ludzi do występowania odszkodowanie. A w tym przypadku nawet ktoś z nieubezpieczonym grobowcem może domagać się odszkodowania i wygrać sprawę w sądzie, jeśli zarząd cmentarza nie będzie chciał płacić.

 • biber

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.03.2012 21:53 ~biber

  Za zniszczone groby odpwiada rodzina.Czy on sie urwał z choinki?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »