Informacje

10.11.2018 15:39 w sądzie apelacyjnym

Gronkiewicz-Waltz znów przegrywa w sprawie o marsz narodowców

SERWISY:

Sąd Apelacyjny podtrzymał decyzję sądu pierwszej instancji i oddalił zażalenie prezydent Warszawy na decyzję sądu okręgowego uchylającą zakaz organizacji marszu narodowców.

Zgodnie z przepisami sąd apelacyjny miał na rozpoznanie zażalenia dobę od dostarczenia akt sprawy przez sąd okręgowy. Niejawne posiedzenie sądu rozpoczęło się około godziny 10 w sobotę i trwało kilka godzin.

Do decyzji Sądu Apelacyjnego odniosła się prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz. "Naszym obowiązkiem jako władz Warszawy było zwrócenie uwagi na wszelkie wątpliwości co do tego, czy 11 listopada mieszkańcom zostanie zapewnione bezpieczeństwo. Sąd zdecydował, szanujemy tę decyzję. Teraz pełna odpowiedzialność za zabezpieczenie marszu spoczywa na rządzących" - napisała na Twitterze.

Punkt weryfikacji transparentów

W sobotę organizatorzy marszu narodowców zapowiedzieli, że będą starali się usuwać treści, które przekraczałyby prawo i były niezgodne z regulaminem. Jak mówił prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz, będzie w nim zapisane, że "nie życzymy sobie, nie zgadzamy się na transparenty z hasłami totalitarnymi". - Chodzi o wszystkiego rodzaju totalitaryzmy, które znamy - dodał.

- Będziemy mieć grupę, która będzie starała się usuwać transparenty, które ewentualnie, w jakiś sposób mogłyby przekraczać prawo i które będą sprzeczne z regulaminem - podkreślił Bąkiewicz.

Jak wyjaśnił rzecznik stowarzyszenia Damian Kita, na trasie marszu będzie punkt weryfikacji transparentów. - Nie ujawniamy, w którym miejscu, ale będą osoby, które razem z prawnikami będą obserwować i doglądać, czy jakieś niewłaściwe treści czy hasła się pojawią. Będziemy się starali przeciwdziałać takim incydentom - podkreślił Kita.

Według szefów stowarzyszenia w niedzielę faktycznie odbędą się dwa zgromadzenia. - Ale idziemy razem, bo doprowadziliśmy do jakiegoś porozumienia, w którym strona państwowa i strona reprezentująca Marsz Niepodległości uzgodniły, że wspólne świętowanie, razem, w zgodzie, pomimo różnic, które gdzieś pomiędzy nami są - jest możliwe - powiedział Bąkiewicz.

- Dogadaliśmy się ze stroną rządową, ten marsz przejdzie, a niezależnie od formuły prawnej będzie wyglądał tak jak się umówiliśmy - dodał wiceprezes stowarzyszenia Witold Tumanowicz. - Absolutnie nie zmieniamy swoich planów - zaznaczył.

Argumentacja sądu okręgowego

Przypomnijmy, w czwartek Sąd Okręgowy uwzględnił odwołanie złożone przez Stowarzyszenie Marsz Niepodległości. Tym samym uchylił decyzję prezydent stolicy o zakazie przemarszu narodowców. - Składamy apelację. Będziemy używać argumentów. Mamy argument w postaci wczorajszego zarządzenia premiera, że kieruje Żandarmerię Wojskową do pomocy policji. To znaczy, że nasze oceny były właściwe, że policja by sobie nie poradziła - oznajmiła w piątek rano Gronkiewicz-Waltz. Pełnomocnik ratusza, mecenas Antoni Kania-Sieniawski poinformował o wniesieniu zażalenia w piątek wieczorem.

Uchylając decyzję wydaną przez prezydenta Warszawy, sąd w czwartek przekonywał, że "prawo do zgromadzeń jest chronione konstytucją", a decyzja o zakazie zgromadzenia "jest możliwa po starannym zbadaniu sprawy i musi zawierać przekonujące uzasadnienie".

Podkreślił też, że w tej w sprawie organ gminy nie uprawdopodobnił okoliczności, że w związku z tą manifestacją może dojść do zagrożenia życia i zdrowia oraz mienia w znacznych rozmiarach, a to była główna przesłanka wydanego zakazu.

Na marsz narodowców nie zgodziła się w środę Gronkiewicz-Waltz. Od 2010 roku jest on organizowany przez Stowarzyszenie Marsz Niepodległości współtworzone przez między innymi Młodzież Wszechpolską, Obóz Narodowo-Radykalny i Ruch Narodowy. Jak tłumaczyła tę decyzję? - Po pierwsze bezpieczeństwo. Przy obecnych kłopotach policji trudno uwierzyć, że uda się je zapewnić podczas marszu 11 listopada - powiedziała prezydent Warszawy.

Marsz państwowy

Po tym, jak organizacji marszu przez środowiska narodowe zabroniła prezydent Warszawy, z inicjatywą wyszli prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. Ogłosili "wspólny biało-czerwony marsz", objęty prezydenckim patronatem i traktowany jako element państwowych obchodów Święta Niepodległości. Jego organizacją zajmuje się Dowództwo Garnizonu Warszawa.

Do piątku nie było pewne, czy odbędzie się jeden wspólny marsz narodowców i władz, czy narodowcy wyruszą na trasę niezależnie od uroczystości rządowych. Chwilę przed północą przedstawiciele rządu i Stowarzyszenia Marsz Niepodległości opracowali wspólny komunikat, w którym zapraszają wszystkich w niedzielę 11 listopada na godzinę 14 na rondo Dmowskiego. Poinformowali także, że o godzinie 15 przewidziane jest przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy, a następnie marsz ruszy w stronę Stadionu Narodowego.

kk/kw/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • zet

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.11.2018 14:45 ~zet


  zet~zet

  W sądzie przegrała, ale jednocześnie zmusiła rządzących do udziału w marszu!! I to jej zwycięstwo....
  iza~iza

  gdyby wiedziała, że tak będzie, to by nie zakazywała  Może tak, może nie, może to zagrywka opozycji, aby odpowiedzialność wziął na siebie prezes!

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.11.2018 14:33 ~warszawiak

  Sensacja - PO zmienia nazwę na Porażka Obywatelska !
  To pokłosie skandalicznego postępowania pani HGW !

 • Noitak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.11.2018 12:34 ~Noitak

  Nie jestem za HGW ale jak dla mnie to to było mistrzowskie zagranie z jej strony. Dzięki temu że zakazała wzbudziło to tylko większą agresję wśród ludzi i więcej różnego rodzaju elementu przyjdzie na przekór jej zakazowi...
  Będzie więcej różnego rodzaju rozrub i jakiś bijatyk...
  Po wszystkim jutro będzie mogła powiedzieć że miała rację że związała i że to wszystko przewidziała... i na pewno po to tylko robiła te zakazy...

 • oton

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.11.2018 12:11 ~oton

  Gronkiewicz~Gronkiewicz

  Jak poinformował Michał Szymanderski-Pastryk, Obywatele RP „zrobią wszystko”, aby zablokować marsz z okazji Święta Niepodległości.

  Oto prawdziwi zadymiarze, bandyci i faszyści bez grosza tolerancji i poszanowania świętości.

 • Gronkiewicz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.11.2018 11:29 ~Gronkiewicz

  Jak poinformował Michał Szymanderski-Pastryk, Obywatele RP „zrobią wszystko”, aby zablokować marsz z okazji Święta Niepodległości.

 • Deklaracje

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.11.2018 11:04 ~Deklaracje

  PiSowcy nawet nie zauważyli, że zostali zrobieni w jajo. Oni będą wierzyć w deklaracje narodowców, a Hanna ma kłopot z głowy.

 • Wywolany

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.11.2018 10:58 ~Wywolany

  Janek~Janek

  Czytając te komentarze chce mi się rzygać. Pis spełnił swoją rolę. Polak Polakowi wilkiem. Nawet mi Was nie żal!

  PO podzieliło kraj, a ty zwalasz to na PiS. :D Kretyn jesteś i tyle.

  Ten podział, wywołany przez PO, jest im na rękę. Bo oni nie mają NIC, NIC!, do zaoferowania poza "byciem nie-PiS". Wystarczy posłuchać Schetyny, Tuska czy innego Trzaskowskiego. Nie potrafią pół minuty gadać bez powiedzenia "PiS".

 • Odpowiedzialność

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.11.2018 10:57 ~Odpowiedzialność

  anty_błazen~anty_błazen

  Haniu, czy właśnie powiedziałaś, że zakazałaś marszu po to, żeby pozbyć się odpowiedzialności za bezpieczeństwo w mieście?

  Nie pytaj, wiadomo, że Hanna swój rozum ma :)

 • Owieczki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.11.2018 10:51 ~Owieczki

  cyklista~cyklista

  Po odsunięciu władzy PO nie ma prowokacji i awantur na Marszach Niepodległości.

  Aha, nie ma. ONR - owcy drepczą grzecznie jak stado łagodnych owieczek :). Uprzejmość, szacunek i dbałość o miasto, w którym demonstrują. Tylko co ja widziałem na filmie o zeszłorocznym marszu ?

 • greg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.11.2018 10:46 ~greg

  to świetne podsumowanie kariery HGW

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »